SEO

Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Local SEO Rehberi

Yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu); adından da anladığımız gibi bölgesel yani coğrafi arama anlamına gelen belirlenen anahtar kelimeler ile sıralamada en üstte yer almasına denir. Eğer yerel bir işletmeye sahipseniz dijital pazarlama için yapmanız gereken en önemli adımlardan biri Local SEO’dur. Coğrafi bilgilerinizi bölgenize özgü olan aramalara ile optimize etmeniz gerekmektedir.

Yaptığınız Yerel SEO stratejisi ile Google arama motorunda arama yapan kullanıcılar Google algoritmasına göre önceliği kendi bölgesine yakın olan işletmeleri görmelerini sağlar. Bu nedenle yapılan Yerel Seo çok önemlidir. Bu nedenle Yerel Seo ile birlikte site içi SEO ayarlarının da doğru yapıldığından emin olmalısınız. Bu konuda yetersiz olduğunu ya da bilginizin eksik olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

Artık günümüzde birçok firma ve işletmeyi Google da aratarak hakkında bilgi alıyoruz. Peki sizin işletmenizin internet ne kadar görünür olduğunu nerelerde çıktığı hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz? Eğer işletmenizin Google konumunda nerede olduğunu bilmiyorsanız Yerel SEO yapmanız sizi oldukça görünür kılacaktır ve potansiyel müşteri kitlenize erişmenizi de sağlayacaktır.

Doğru yapılmış Yerel SEO çalışmaları ile rakip işletmelerle rekabet edebilir duruma gelebilmek aslında çok kolay. Hizmet verdiğiniz bölge de SEO çalışması yaparak rakiplerinizin %70’inin önüne geçebilirsiniz.

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Yapılan araştırmaya göre mobil kullanıcıların %88’inin bir gün içinde mağazayı gitmeden aratma yaptığını biliyor muydunuz? Google da tüm aramaların %46’sı yerel bilgi aradığını duymuş muydunuz? İlk defa duyuyorsanız Yerel SEO’nun önemini ufaktan anlamışsınızdır diye düşünüyorum.

Yerel SEO’nun gerekli olduğu birkaç madde ile anlatmak gerekirse;

 • İnsanların yerel işletme sahibi olan işletmelerin daha güvenilir bulması.
 • Düşük bütçe ile en iyi yapılacak SEO yöntemi olması.
 • Rakiplerle rekabet etmenin daha kolay olması.
 • Organik arama sonuçlarını etkilemesi.
 • Mobil cihazlardan arama yapan kullanıcıların işletmeye ait adres ve telefon gibi bilgilerine daha kolay ulaşması.
 • Lokasyon bazlı aramalarda ön plana çıkılması.

İster büyük ister küçük işletme olun Yerel SEO her alanda göz ardı edilmeyecek bir çalışmadır.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Sadece Yerel SEO yapmanız yeterli olmayacaktır. Bir web sitesine ihtiyacınız var. Yoksa hala web siteniz yok mu? Vardır herhalde bu dönemde web sitesi olmayan işletme mi olur? “Olmaz” bu nedenle web sitenizin site içi SEO işlemlerini de yapmanız gerekiyor. Nedir bu site içi SEO? Neler yapmalısınız? Sitenizi kullanıcı dostu olarak düzenleyin, hedef kitlenizi tanıyın ve içeriklerinizi kitlenize göre optimize edin. Site içi bağlantılar oluşturun ve ziyaretçilerinizin site içerisinde rahatça gezinmesine olanak sağlayın.

10 Adımda Yerel SEO Yapın!

Yerel SEO yapmanın önemini anladık, peki yerel seo rehberi ile size nasıl yerel seo yapacağınızı anlatacağım.

 • Öncelikle web sitenizin ana sayfasınız optimize edin.
 • Başlık, açıklama ve meta verilerinizi optimize edin.
 • Başlık ve konu etiketlerini optimize edin.
 • Yerel bazlı sektörünüze ait anahtar kelimeler belirleyin.
 • Verdiğiniz hizmetler ve ürünler için sayfalar oluşturun.
 • Google İşletmem sayfası oluşturun, haritanızı ekleyin.
 • Hizmet, ürün ve yerel işletme şemasını (schema) kullanın.
 • Sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanın.
 • Yorumlara ve geri dönüşlere öncelik tanıyın.
 • NAP düzenlemesi yapın.

Web Site Optimizasyonu

Web sitenizin açılma hızı, görsellerin kullanımı ve işletmenizi anlatan yazıların optimizasyonu önemlidir. Kullanıcılar hızlı açılmayan web sitelerinden çıkma hızı oldukça hızlıdır maalesef ki kimsenin beklemeye tahammülü yok. Bu nedenle sitenin açılmasına engel olan tüm gereksiz CSS, kullanılmayan font ve fazla görsel gibi materyallerden temizlemelisiniz.

Başlık ve Meta Optimizasyonu

Ana sayfanızın işletmenize ait bir başlığı ve açıklaması olması gerekiyor bu sloganınız da olabilir. Başlıklarla birlikte meta açıklamalarınızı eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

Başlık ve Konu ve URL Optimizasyonu

Web sitenizde kullandığınız başlıklar kullanıcı dostu ve Google algoritmasına uygun şekilde kısaltmalısınız. Buna örnek verecek olursak; Yerel SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Local SEO Rehberi başlığımız olsun. URL kısmı ise hedef odaklı; yerel-seo-nedir-nasil-yapilir olmalıdır. Eğer Wordpress kullanıyorsanız “sayfa permalink yapısı” Yazı ismi olarak tercih edilmelidir.

Yerel Bazlı Başlık ve Anahtar Kelime Belirleme

Seo çalışmaları seçilen anahtar kelimeler üzerine yapılır. En etkili SEO çalışmalarından biri olan Yerel bazlı anahtar kelimelerle ilerlemeniz sizin için daha verimli olacaktır. Hedef kitlenizi doğru analiz ederseniz tercih ettiğiniz uzun kelimelerle yani uzun kuyruklu anahtar kelime dediğimiz kelimeler ile oluşturduğunuz içerikler, sizi rekabet ettiğiniz alanda etkili bir sonuca ulaştıracaktır.

Hizmet ve Ürünler İçin Sayfa Oluşturma

Firmanıza ait hizmet ve ürünlerinize ait sayfalar oluşturup, içerikler girin. Kendinizi müşterinize doğru bir dil anlatın. Kullanıcıların soru ve sorunlarına odaklı içerikler oluşturmanız size müşterileriniz ile iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Local Seo Rehberi
Local Seo Rehberi

Google İşletmeme Kayıt Olun

İşletmenizin Yerel Seo yapabilmesi için öncelikle Google İşletme (My Business) üye olması gerekiyor. Konumuzu ve işletmenize ait bilgilerinizi girmelisiniz. Google benim işletmem de ürün ve hizmet sayfaları da oluşturabilirsiniz. Bu konuda bilginiz yoksa buradan konumuza ulaşabilir, destek almak için de iletişim sayfamızdan bana ulaşabilirsiniz.

İşletme Şeması Kullanın

Son zamanlarda Google’n önem verdiği schema tercihlerini doğru şekilde tercih edin. Yerel işletme, organizasyon, hizmet veya ürün olarak tercih edin ve bilgilerinizi eksiksiz doldurun. Kullandığınız SEO eklentisi ile Yoast Seo, All in SEO ya da Rank Math eklentileri ile bu ayarları yapmanız mümkün.

Sosyal Medya Kullanın

Artık her işletmenin sosyal medyası olmazsa olmazlardan. Sosyal medya hesaplarınızı ara vermeden her gün aktif şekilde kullanarak sosyal medya gücünden yararlanın. İşletmenize uygun etiketler tercih ederek etkileşimlerde bulunun.

Yorum ve Geri Dönüşlere Öncelik Tanıyın

İşletmenize yapılan yorum ve geri dönüşlere önem ve öncelik tanıyın. Yorumlara olabildiğince hızlı cevap vererek etkileşimde bulunun. Kitlenizin istek ve sorunlarına önem verin, onları dinleyin.

NAP Düzenlemesi Yapın

NAP (Name, Address, Phone) yani isim, adres ve telefon bilgisinin kısaltmasıdır. Web sitenize ait iletişim bilgilerin detaylandırılması da diyebiliriz. Arama motorlarını kullanarak web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar size ait bilgilere kolayca erişebilmesi gerekiyor. Verdiğiniz bilgilerin doğru ve güncel olmasına özen gösterin. NAP düzenlemesini web sitenizin alt yapısına uygun şekilde yapabilirsiniz. Eğer Wordpress kullanıyorsanız Rank Math, Yoast Seo ve All in Seo eklentileri ile de kolayca yapabilirsiniz.

Tüm bu adımlara ek olarak sitenizin mobil optimizasyonu da en önemli işlemlerden biridir. Eğer web siteniz mobil uyumlu bir tasarıma sahip değilse en kısa sürede responsive özelliği olan tasarıma geçiş yapmalısınız. Google mobil aramalarda mobil uyumlu olan web sitelere öncelik tanıyor. Tüm akıllı cihazlardan web sitenize erişim sağlanmasına özen gösterin.

Son olarak söylemek istediğim site içi SEO kadar site dışı SEO’nun da önem ifade ettiğidir. Eğer buraya kadar okuduysanız ve bu alanda az çok bir bilgiye sahipseniz backlink SEO işlemlere en etkili olan etkendir. Yapmanız gereken sektörünüze ait web sitelerden backlink almanız ve bu durumun sürdürebilmenizdir. Doğru backlink çalışmaları nasıl yapılır? Nerelerden ücretsiz backlink alınır? Yararlı ve zararlı backlink hakkında yazdığımız bir yazımız var. Bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yerel SEO hizmeti almak, Google İşletmeme kayıt olmak isterseniz bana iletişim adreslerimden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu