Bilişim Teknolojileri

Yemek Sepeti Hacklendi! Kullanıcı bilgilerine ne olacak?

Yemek Sepeti hacklendi! Türkiye’nin çevrimiçi yemek sipariş site olan Yemek Sepeti siber saldırıya uğradığını açıkladı. Hacklenen Yemek Sepeti kredi kartı bilgilerini çaldırdı mı?  Hangi bilgiler çalındı? Yemek sepetine üye olan hangi hesaplar çalınmadı? Çalınan Yemek Sepeti bilgileri ne olacak? Hacklenen kullanıcılar neler yapmalı?

Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Yemeksepeti.com konu ile olarak ”25.03.2021 sabah saatlerinde tespit ettiğimiz üzere, Yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği tespit edilemeyen siber korsan ya da korsanlar tarafından bir saldırıya uğradı ve bir güvenlik ihlali yaşandı” açıklamasında bulundu.

Yemek Sepeti Hangi Bilgiler Çalındı?

Yemek Sepeti’nin açıklamasına göre kredi kartı bilgilerine erişim sağlayamadıklarını ele geçirilen bilgilerin şunlar olduğunu açıkladı;

  • Ad – Soyad Bilgileri
  • Doğum tarihi
  • com’a kayıtlı cep telefon numaraları
  • com’a kayıtlı e-posta adresleri
  • com’a kayıtlı adres bilgileri
  • -Açık olarak görülemeyen, SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri.

Saldırıya uğrayan Yemek Sepeti Başsavcılığa bilgi verdiğini, saldırının tespitinin ardından gerekli adımları atacaklarını konuyla ilgili Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilgi verildiğini de açıkladı.

Yemek Sepeti Kredi Kart Bilgilerine Ne Oldu?

Siber saldırıya uğrayarak hacklenen Yemek Sepeti’nin açıklamasına göre kredi kartı bilgilerine erişilemediği ve Yemek Sepeti Kredi kartı bilgilerinizi hala muhafaza ettiğine dair açıklamada bulundu.

Kredi Kart Bilgileriniz Güvende mi?

Kredi kartı bilgileri MasterCard alt yapısı ile korumalı olarak Yemeksepeti veri tabanları dışında ve tamamen güvenli olarak saklanmaktadır. MasterCard tarafından bu konu ile ilgili herhangi bir güvenlik söz konusu değildir kullanıcılarımız gönül rahatlığı ile kredi kartlarını kullanmaya devam edebilir açıklamasında bulundular.

Yemek Sepeti Hacklenmesi Sonrası Ne Yapmalı?

Kredi kartı bilgilerin çalınmadığını söylense de güvenliğiniz için hesap bilgileriniz ile yemeksepeti.com’a giriş yapın ve şifrenizi değiştirip, kayıtlı olan kredi kartı bilgilerinizi hesaptan kaldırmanızı öneririm.

Eğer içiniz rahat etmiyorsa kredi kartınızın şifresini de güncelleyerek daha büyük zarardan kurtulabilirsiniz.

Yemek Sepetinin yaptığı açıklamalar

yemek-sepeti-1

yemek-sepeti-2

yemek-sepeti-3

yemek-sepeti-4

yemek-sepeti-5

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu