Dijital Pazarlama

Nasıl Yemek Blogu Açılır? Yemek Blogu Açarak Para Kazan!

Yemek Blogu Açarak Para Kazan! Nasıl Yemek Blogu Açılır? Yemek bloğu açarak para kazanabilir misiniz? Blog yazısı yazmaya başlatıktan sonra ne zaman para kazanmaya başlarsınız? Gibi birçok merak edilen konuya açıklık getiriyorum. Kendinize ve tariflerinize güveniyorsanız mutlaka yemek blogu açmalısınız. Peki, doğru yemek bloğu nasıl açılır? Blogdan ne zaman para kazanmaya başlarım? Gibi daha bir çok soruyu sizler için hazırlamış olduğum bu içerikte en detaylı şekilde anlatacağım.

Nasıl Yemek Blogu Açılır?

İnternet hayatımızdan koparamadığımız bir parça haline gelmiş bulunmakta. Artık birçok kişi internet üzerinden yapmış olduğu işlerden para kazanmaktadır. Size çok basit gelen bir işi internet üzerinde yapmaya kalktığınız zaman internetten çok paralar kazanabilirsiniz. Bu işler arasında gelen ve birçok kişinin yaptığı iş blog sitesi açmaktır.

Profesyonel bir blog sitesi açıp, bilgileriniz dahilinde yazılar hazırladığınız zaman bloğunuzdan sağlam paralar kazanabileceksiniz. Blog konularının en başlarında yer alan yemek bloğu konuları ve hazırlanan yazıları bayanlar tarafından en çok incelenen bir konudur. Sizde yemek konusunda yazılar hazırlayarak bloğunuzdan çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Nasıl Yemek Blogu Açılır;

 1. Sizi ve tariflerinizi anlatan güzel bir isim seçin.
 2. Bir web sitesi açın.
 3. Aylık paylaşım planı hazırlayın.
 4. Sosyal Medya hesaplarını açın.
 5. Kendinize güvenin ve ilk tarifinizi paylaşın.

Mutlu oluruz yemek yeriz, depresyona gireriz yemek yeriz, üzülürüz kendimizi yemeğe vururuz. Yemek yemek için çok fazla bahanemiz var. Yemek yemeyi seven bir toplum olduğumuz için biraz sabırla yemek bloğunuzu tutturmanız zor olmayacaktır.

Blog sitesi açıp yemek tarifleri ile ayda ne kadar kazanabilirim?

Eğer blog sitesinden para kazanmak istiyorsanız, bu yöntemi izlemeniz en doğru yol olacaktır. Çünkü bu yöntemde kullanıcılar blog sitenizi ziyaret ettikçe ve hazırlamış olduğunuz özgün tarifleri okudukça siz bloğunuzdan para kazanmaya başlayacaksınız. Bu tarz blog yazarak ayda çok iyi para kazanan bir çok kişi bulunmakta. Üstelik bu işin bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Örnek olarak, açmış olduğu blog üzerinden paylaştığı tarifler üzerinden aylık 40.000 – 50.000 TL kazanan 54 yaşında kadın var. Hangi bloğu açacağınıza dair fikriniz bulunmuyorsa eğer sizler için hazırlamış olduğum “Blog açarak para kazanmak” konusunda sizler için detaylı bir şekilde anlattım göz atıp fikir sahibi olabilirsiniz. Bloğumu açtım, kendime özgü olarak tarifler yayınladım ve bloğumun ziyaretçisi her gün katlanarak artıyor ama bloğumdan kazandığım parayı kimden alacağım? Bu sorunun cevabı tabi ki de dünyanın en büyük arama motoru olan Google’dır. Site ziyaretçileriniz ne kadar çok artarsa Google size o kadar çok para ödeyecektir.

Yapılan araştırmalara göre günde yaklaşık Google’da 80 milyon defa yemek tarifleri araması yapılmaktadır. Bu 80 milyon kişi arasından sizin sitenizi 2000 kişi ziyaret etse sitenizden ayda yaklaşık 200 TL kazanabilirsiniz. Eğer tarif konusunda bilgili ve size özgün ise yemek bloğu işini kesinlikle yapmanızı tavsiye ederim.

Yazdığım blog yazılarından ne zaman para kazanırım?

Blog yazıların ne zaman para kazanırım sorusunun cevabına zamanlar ulaşırsınız. Çünkü açtığınız blog sayfasını yükselmesini beklemeden birden yüklü miktarda paralar kazanmayı beklemeniz doğru değildir. Yazdığınız yazıların bir çok kişi tarafından okunması durumunda zamanla para kazanmaya ve miktarı artmaya başlayacaktır.

İlginizi çekebilir:  Google My Business Askıya Alındı Neden? Çözüm Yolu Nedir?

Sitenizi açtığınız ilk ay alt yapısını oturtmak için çalışmalar yapmalısınız. Daha sonra gün geçtikçe siteniz için vermiş olduğunuz emeğin karşılığını alabilirsiniz. Siteniz tamamen oturduktan sonra adeta bir para makinesi gibi size para kazandıracaktır.

Yemek tarifi yayınlayacağım blog sayfası para kazandırır mı?

Bu sorunun cevabını aslında yukarda verdim. Yemek tariflerini paylaşacağınız bir blog sitesinden paralar kazanmak mümkündür. Sitenizden sadece yemek tarifi değil açtığınız ek bir sayfadan e-ticaret yaparak da para kazanabilirsiniz. Siteniz de sadece yemek tarifleri değil, mutfaktaki gereçlerin ne işe yaradıklarını, püf noktalar vb. gibi bilgileri de paylaşabilirsiniz.

Peki, blog sitenizi nasıl açabilirsiniz. Dilerseniz ücretli, dilerseniz de ücretsiz bir blog sayfası açabilirsiniz. Burada sizlere tavsiyem blog sitesini hobi yerine gerçek bir işinizmiş gibi yapmanız, çünkü böyle olduğunda siteniz gerçek anlamda para kazandırtmaktadır. Gerçek işiniz olarak düşündüğünüz blog sayfasını wordpress tabanlı yatırmanızı tavsiye ederim. Wordpress tabanlı açtığınız br blog sayfası fazla masrafa neden olmayacaktır. Bu sayede ucuz maliyetli blog sayfanızdan ilerleyen zamanlarda sağlam paralar kazanabileceksiniz.

Yemek bloğu sayfası oluşturmak için nelere ihtiyacın var?

Eğer açacağınız site wordpress tabanlı olacaksa 3 tane oldukça önemli şeye ihtiyacınız bulunmakta;

Sitenizi yansıtacak ve internette olduğunuzu gösterecek domain (alan adı). Alan adı almak sitenizi arama motorunda bulmak isteyen kişilerin yazıp sitenizi bulması için oldukça önemlidir. Örneğin, halillacin.com.tr

Web site dosyalarınızı barındıracağınız bir web hosting hesabı. Hosting sayesinde site dosyalarınız sana bir sunucuda barındırılacaktır. Bu sayede tüm kullanıcılara erişebileceksiniz.

Kolay, akılda yer edici bir domain (alan adı)

Her şeyden önce blog sayfanız için ismini belirlemeniz gerekmektedir. Ancak bloğunuza isim bulmak bazen günlerinizi alabilmektedir. Sebebi ise ilerde bloğunuz iyi bir noktaya eriştiği zaman seçmiş olduğunuz bu isim ile tanınacak veya markalaşacaktır. Bu yüzden isim belirlemede acele etmeyin, isim ararken stres yapmamaya sakin kafa ile düşünün.

 • Peki, akılda yer edici, telaffuzu kolay bir alan adı nasıl olmalıdır?
 • Her sitede olduğu gibi, kısa, kolay yazılabilir ve söylenebilir olmalı.
 • Herkes tarafından bilindik bir kelime olmalı ve bir kez görüldüğünde akılda yer edebilir olmalı.
 • Başka sayfaları taklit eden veya rakam olmamalı.

Örnek; yemek.com, lezzet.com.tr gibi,

Yukarıda vermiş olduğum örnekteki isimler kullanımda olan isimlerdir. Sadece zihninizde fikir vermesi açısından belirttim. İsim bulma ile ilgili birkaç ipucu vermek gerekirse;

Türkçe de bir çok eş anlamlı kelime bulunmaktadır. Nefis, leziz veya lezzetli kelimelerinin eş anlamları arasında seçerek isim bulabilirsiniz.

Yemeği çağrıştıran kelimeleri tercihlerinizin arasında bulundurabilirsiniz;

 • Mutfak
 • Tatlılar
 • Tarifler
 • Tencere, tavalar
 • Hüner

Eğer bu alternatiflerden hiçbirini bulamıyorsanız, kendi isminiz ile birleştirip bulabilirsiniz. fatmanınmutfagi.com gibi.

Sitenizin dosyalarını barındırabileceğiniz hosting (sanal sunucu) alın

Açmak istediğiniz blog sayfasının dosyalarını barındırmak için bir sanal sunucuya ihtiyacınız bulunmakta. Bu adımda hangi sanal sunucunun bizim sitemiz için daha iyi olacağını anlatacağım.

Eğer hostingin ne olduğu hakkında bir fikriniz yoksa duyduğunuz zaman biraz endişelenebilirsiniz. Ancak hosting çok zor değildir.

Yapmanız gereken bilindik firmaları dolaşıp hosting paketlerine ve sundukları seçeneklere bir göz atmanız. Genellikle hosting firmalarının sundukları seçenekler;

Paylaşımlı sunucu: Bu seçenek ile başkaları ile sunucu paylaşımında bulunursunuz. Sunucu seçenekleri arasında en ucuzudur ve yemek bloğunuz oldukça ideal bir seçenektir.

Cloud (bulut) sunucu:  Bu sunucu türüne, sunucu dünyasının jet uçağı denebilir. Diğer sunculara göre en iyi performansı sunmaktadır. Buna ek olarak özelliştirebilirlik sunmaktadır ve diğer tüm sunuculara göre en pahalı türdür.

İlginizi çekebilir:  Evde Yapılacak İşler - 21 Adet Evde İş İmkanı

Sanal, özel sunucu (VPS): VPS sunucu satın aldığınızda tamamen sizin sitenize ait bir sunucu almış olursunuz, ancak bu sunucuda gene hosting firmasının müşterilerinin kullandığı diğer fiziksel sunucularda tutulmaktadır. Diğer sunuculardan farklı olan seçeneği ise özel kaynaklara sahip olmaktasınız. Ancak bu sunucuyu yönetebilmek için bu konuda uzman olmanız gerekmektedir.

Eğer web site sektöründe yeniyseniz size önereceğim ve işinize yarayacak olan sunucu paylaşımlı sunucudur. Hatta sadece bloğunuz için değil tüm açacağınız tüm siteler için paylaşımlı sunucuyu kullanmanızı tavsiye ederim.

Dikkat çekici tema seçin

Sayfanızı yansıtan bir alan adını seçtikten sonra ve sayfanız için gerekli sunucu hizmetini aldıktan sonra sıra, dikkat çekici göze hitap eden bir tema seçmenizde. Blog sayfaları için milyonlarca tema bulunmaktadır. Ancak sizlere önerim ücretsiz ve var sayılan temaları kullanmamanız. Çünkü bu temaları kullandığınız zaman sadece bilgisayardan girenler sitenizden tam verim almaktadırlar. Ancak kullanıcıların çoğu telefondan aramalar yapmaktadırlar. Bu yüzden seçmeniz gereken tema kesinlikle mobil uyumlu (responsive) olmalıdır.

Yemek bloğu sayfanızı genel olarak bayanlar tercih ettiğinden dolayı temanızın responsive ve göze hitap etmesi gerekmektedir. Bunu için iki seçeneğiniz bulunmaktadır, isterseniz 25 – 40 TL arası lisanslı tema satın almak veya kendi zevkinize özgü bir tema yaptırmak. Size önerim kendi isteklerinize göre bir tema yaptırmanız, ancak bu biraz masraflı bir iştir eğer bütçeniz bunun için yoksa lisanslı temaları seçebilirsiniz.

Tarif bloğunuzun gelişimi için gerekli adım ve planlar

Bu adıma kadar yemek bloğunuzu doğru bir şekilde nasıl açacağınızı anlattım. Şimdi ise açmış olduğunuz yemek bloğundan para kazanmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Oluşturduğunuz bloğu yayına almadan önce, belirlemeniz gereken başlıklar bulunmaktadır.

Hangi sıklıklar ile içerik üreteceğim?

İçerikleri ben mi hazırlayacağım yoksa bir kısmını mı ben hazırlayacağım? Eğer bir kısmını hazırlayacaksam diğer kısmı için ayırdığım bütçe nedir?

Yemek bloğu üzerinden para kazanmak için neler yapmalıyım? Hangi yollara başvurmalıyım?

İlk soru için birkaç ay boyunca takip edeceğiniz bir plan oluşturmanız gerekmektedir. Genellikle başlangıç düzeyi için haftada 1 yada 2 blog yazısı girmelisiniz. Bloğunuz geliştikçe süre azalmalı, içerik sayısı artmalıdır.

Yeni blog açan ve hedefi bu blogtan para kazanmak olan kişiler başlangıçta bir çok yazı yazmaktadır. Eğer sizde bu şekilde birçok yazı girebiliyorsanız sitenize sizi tebrik ediyorum. Ancak şunu belirtmek isterim ki yeni açılan birçok blog sayfasının yükseliş yakalayabilmesi biraz zaman almaktadır. Sitenize hazırladığınız içeriklerden gerçek trafik gelmeye başladığında, daha çok büyüterek daha çok trafik çekebilirsiniz.

Bu durum için bloğunuzun süreklilik gerektiren bazı işlerini başkalarına yaptırmak isteyebilirsiniz. Örnek, düzenli olarak her gün veya her hafta sitenize içerik yazmaları için freelancer çalışan kişileri işe alabilirsiniz.

Eğer bloğunuzu açtıktan sonra hemen para kazanmak istiyorsanız, profesyonel bir plana ihtiyacınız var demektir. Yemek bloğu yazarı olarak bu konuda bir çok yazabileceğiniz seçenek bulunmaktadır.

Ayrıca bilindik restoranların reklamlarını yaparak sitenizden ek para kazanabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu

Bloğunuz için hazırlamış olduğunuz yazıların arama motorlarında görünür olması için SEO çalışması yapmanız gerekecektir. Yemek blogları veya herhangi bir blog fark etmez, blog olmak zorunda değil e-ticaret vb. sitelerde SEO çalışması yapılması kesinlikle olması gereken bir şeydir. Sitenize ziyaretçi çekmek ve sitenizin trafiğinin artmasını istiyorsanız kesinlikle SEO çalışmalarınızı eksiksiz ve düzgün bir şekilde yamanız gerekmektedir.

Sizler için hazırlamış olduğum bu makalede, Yemek bloğu açarak nasıl para kazanabilirim? Sorusunu tüm detayları ile anlattım. Eğer bir yerde takıldıysanız, yorum kısmından veya mail yolu ile ulaşarak sorunu çözebiliriz.

İlginizi çekebilir:  Web Site İçerik Çalınmasını Engelleme Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu