Hata ve Çözümler

WordPress Yanıt Geçerli Bir JSON Yanıtı Değildir Hatası

WordPress Yanıt Geçerli Bir JSON Yanıtı Değildir Hatası ve Çözümü

WordPress “Yayımlama başarısız oldu. hata mesajı: Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” hatası nedir? Nasıl çözülür? WordPress güncelleme sonrası karşılaşılan bu hatanın çözümü nedir? Birçok Wordpress kullanıcısının web sitesine hazırlamış oldukları yazı içeriklerine görsel eklemek istediklerinde “Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir.” Hatası ile karşı karşıya gelmektedirler. Bu hata bazı durumlarda hazırlamış olduğunuz yazıya ortam kütüphanesinden görsel eklemenize de engel olabilmektedir. Karşı karşıya kalmış olduğunuz bu hatayı birkaç basit yöntem ile anlatarak bu hatayı ortadan kolay bir şekilde kaldırabileceksiniz.

WordPress Yanıt geçerli bir JSON yanıtı değildir hatası

Öncelikle belirtmemiz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Yazımızda anlatacağımız hata çoğunlukla kullanmış olduğunuz wordpress sürümünüze gelen güncelleme sonrası oluşabilmektedir. Genellikle Windows tabanlı sunucularda bulunan web sayfalarında meydana gelebilmektedir. Ancak bu hata ile karşılaştığınızda hemen sunucunuz ile iletişime geçmenize gerek yok belirtmiş olduğumuz bu adım bazen olabilir bazen olmayabilir bir durumdur. Karşılaşmış olduğunuz hatanın çözümü oldukça basit ve hızlı. Belirteceğimiz adımlar ile kolaylıkla bu hatadan kurtulabilirsiniz.

Bu hataya sebebiyet veren durum bazı web sayfalarında bir veya birden çok olabilmektedir. Öncelikle sizlere olabilecek durumları anlatacağız, daha sonrasında bu adımlar ile hala hata ile karşılıyor iseniz en son çözüm olarak web sitenizin yazı içeriklerini kullandığınız editörü değiştirmeniz gerebilmektedir. Ancak hemen bu adıma geçmemenizi tavsiye etmekteyiz.

WordPress Yanıt Geçerli Bir JSON Yanıtı Değildir Hatası ve Çözümü

Yanıt Geçerli Bir JSON Yanıtı Değildir Hatası
Yanıt Geçerli Bir JSON Yanıtı Değildir Hatası

Öncelikle web siteniz için kullanmış olduğunuz yazı eklentisi ile diğer eklentiler ile arasında herhangi bir çakışma olabilmektedir veya yazı eklentinizin birkaç ayarı yanlış yada eksik yapıldığından dolayı bu hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Web sitenizde hangi elentilerinin ayarlarının eksik olduğunu öğrenmek veya hangi eklenti ile yazı içeriklerinizi düzenlediğiniz eklenti ile hangi eklentinin çakıştığını kolayca öğrenebilmek için “Health Check & Troubleshooting ” eklentisini web sitenizin eklentiler sayfasına kurmanız gerekmektedir. Kurulum sonrası bu eklentiyi çalıştırdığınız zaman hangi eklentilerin baştan ayar yapılmasını gerektiğini sizlere gösterecektir.

Yukarda belirtmiş olduğumuz adımda eklentilerinizde herhangi bir ayar eksikliği görünmediyse web sitenizin eklentilerini manuel olarak devre dışı bırakmanız veya bulunan eklentilerin güncellemeleri varsa onları güncellemeniz gerekir.

Eğer işiniz acil ise geçici bir çözüm olarak Web sitenizin wordpressinin sürümünü düşürmeniz gerekir. Bu işlemi de wordpress sürümlerini güncellediğiniz kısımdan yapabilirsiniz.

Web siteniz için hazırladığınız yazı içeriğine eklemek istediğiniz görsel veya görseller RGB renk paleti değil de CMYK renk paleti olarak kaydettiyseniz hazırladığınız yazıya eklemeye çalıştığınızda bu hata ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Bu tarz bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman web sitenize yüklemek istediğiniz görseli photoshop ile açarak RGB olarak farklı kaydederek web sitenize tekrar yüklemeye çalışın.

Sırada kesin çözüm…

Anlatmış olduğumuz bu hata genellikle wordpressin güncel olan son sürümlerinde ortaya çıkmaya başlamıştır. Özelliklede 5.3 sürümünü yayımlayan kişi veya kişilerin yaptığı bir hata yüzünden ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı bu tarz hata ile karşı karşıya kaldığınızda kesin çözüm olarak “Klasik düzenleyici” kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Web sitenizin yönetim paneline gelerek eklentiler kısmına tıklayınız. “yeni ekle” kısmına tıklayınız. Daha sonra eklenti arama kısmından “Klasik düzenleyici veya klasik editör” diye aratınız arama sonuçlarında karşınıza ilk çıkan eklentiyi web sitenize yükleyip, kurulumunu ve ayarlarını yapınız. Artık web siteniz için hazırlamış olduğunuz yazı içeriklerine resim vb. bir şeyler eklerken bu hata ile karşılaşmayacaksınız.

İlginizi çekebilir:  KB5000802 Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Anlattığımız adımları harfiyen uyguladıktan sonra hata ile karşılaşma olasılığınız ortadan kalkacaktır. Ancak adımları yapmanıza rağmen hala hata ile karşılaşıyorsanız yorum kısmından bizimle iletişime geçerek soruna kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu