Bilişim Teknolojileri

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu

Yandex kurumsal mail kurulumu ile masaüstü ve mobil cihazlarınızdan mail yönetimlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Müşterileri ile mail üzerinden iletişime geçen büyük kurumsal firmalar sınırsız ve ücretsiz mail desteğinden dolayı Yandex kurumsal maili tercih etmektedirler. Hazırlamış olduğum bu makalede ise Yandex Kurumsal Mail Nasıl Kurulur? Yandex Mail Outlook Ayarları 2021, Resimli anlatım ile SMTP Ayarları, IMAP Ayarları, Pop3 Ayarları Nasıl Yapılır? Şirketler için Yandex mail açma işlemleri ile ilgili tüm bilgileri sizlere açıkladım.

Yandex Kurumsal Mail Kurulumu 2021

Yandex Connect kurabilmemiz için bir Yandex Kurumsal mail hesabına ihtiyacımız var. Öncelikle Yandex Kurumsal Mail hesabını oluşturun.

Yandex Connect Mail Kurulum
Yandex Connect Mail Kurulum
 • Mail hesabını oluşturduktan sonra Yandex  sayfasını ziyaret edin ve sağ üstte bulunan “TRY OUT” butonuna tıklayın.
 • Açılan sekmede mail hesabınızda yetkisini olmasını istediğiniz mailleri ekleyin bu işlemi daha sonra yapmak istiyorsanız eğer, “Daha Sonra Devam Et” butonuna basıp devam edin.
 • Karşınıza gelen pencerede al kısımda sarı renkli olan “Etkinleştir” butonuna tıklayın ve bir süre bekleyin.
Yandex Connect Mail Açma
Yandex Connect Mail Açma
 • Daha sonra açıla ekranda “Yönetim” seçeneğine tıklayıp yönetim panelinizi açınız.
 • Yönetim panelindeki “Alan Adları” kısmını bulup tıklayalım.
 • Burada ise “Webmaster” sekmesinin altında bulunan “Alan Adı Ekle” butonuna tıklayın. Bu ekrana ise kurulumunu yapacağınız domain adresini yazın ve devam edin.

Daha sonra karşımıza gelen ekranda ise girmiş olduğumuz alan adının doğrulamasını yapmamız gerekiyor.

Yandex Kurumsal Mail Doğrulama Nasıl Yapılır?

Alan adımızı doğrulayabilmek için Yandex yönetimi kullanıcılara 4 farklı yol sunmaktadır. Bunlardan en sağlıklısı ve kolayı meta etiketi ile doğrulama adımıdır. Yönetim panelinin sizlere vermiş olduğu doğrulama kodunu kopyalın ve sitenizin <head> kısmına yapıştırın.

Yandex kurumsal mail kurma ile ilgili en önemli adımlardan biriside MX kayıtlarını Yandex’in belirlediği şekle göre düzenlemektir.

Yandex Connect Mail Açma
Yandex Connect Mail Açma

cPanel hesabınıza giriş yapıp Zone Editör kısmına girin.

İlgili domaini karşınıza gelen ekranda bulup “Yönet” butonuna tıklayın.

Burada yapacağımız işlemler doğrultusunda MX kaydı ve TXT kayıtlarını ekliyoruz. “Kayıt Ekle” seçeneğine bastıktan sonra karşınıza çıkan değerleri aşağıdaki gibi doldurun.

Tip: “MX”

Öncelik: “10”

Hedef Yer: mx.yandex.net

Doldurduktan sonra kayıt edin.

Yandex MX kaydını yaptıktan sonra sıra geldi TXT kaydını yapmaya. TXT ayarları için değerleri aşağıda belirttiğim şekilde doldurun.

Tip: “TXT”

Kayıt:“v=spf1 redirect=_spf.yandex.net”

Şeklinde boşlukları eksiksiz bir şekilde doldurup kayıt edin.

ÖNEMLİ: Eğer cPaneliniz de daha önceden yapılmış bir MX ve TXT kaydı bulunuyorsa eğer aydı düzenle butonuna tıklayarak yukarıda vermiş olduğum değerler ile doldurun. Ayarlarını değiştirdiğiniz MX ve TXT geçerli olması için 3 gün beklemeniz gerekmektedir. Yandex  Connect panelinizde bulunan alan adı bölümünde “MX Kaydı Doğrulandı” şeklinde bir uyarı gördüğünüz takdirde kurumsal yandex mailinizi kullanabilirsiniz.

Son olarak 5. Adımda anlattığım gibi tekrardan “Yönetim” paneline giderek kurumsal maili kimlerin kullanabileceğini belirleyin. Böylelikle Yandex Kurumsal Mail Kurma işlemini tamamlamış oldunuz.

Yandex Mail Outlook Ayarları 2021

Eklemiş olduğunuz maillere Yandex veya Outlook üzerinden giriş yaparak kullanabilirsiniz. Ancak Yandex maillerini Outlook da kullanabilmeniz için yapmanız gereken ayarlar bulunmaktadır. Bunun için yapmanız gereken sunucu ayarları aşağıdaki gibidir;

Yandex Kurumsal Mail iMAP Ayarları;

Gelen Posta Sunucusu: imap.yandex.com.tr

Giden Posta Sunucu: smtp.yandex.com.tr

İlginizi çekebilir:  Güvenli E-Posta İletişimi İçin Alınacak Önlemler

Gelen Sunucu (IMAP): 993 (TLS/SSL)

Giden Sunucu (SMTP): 465 (TLS/SSL)

Yandex Mail POP3 Hesap Türü için;

Gelen Posta Sunucusu: pop.yandex.com.tr

Giden Posta Sunucu: smtp.yandex.com.tr

Gelen Sunucu (IMAP): 995 (TLS/SSL)

Giden Sunucu (SMTP): 465 (TLS/SSL)

Yandex Kurumsal Mail pop3 Ayarları;

Gelen e-posta ayarları

E-posta sunucusunun adresi — pop.yandex.com.tr
Bağlantı güvenliği — SSL
Port — 995

Giden e-posta ayarları

E-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr
Bağlantı güvenliği — SSL
Port — 465

Gerekli sunucu bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Outlook Yandex mail kurulumunu kolay bir şekilde tamamlamış olursunuz. Hazırlamış olduğum Yandex Kurumsal Mail kurulum makalesinde, Yandex kurumsal mail açarken yapmanız gereken adımları tek tek anlattım. Takıldığınız veya hata ile karşılaştığınız kısımlar olursa yorum kısmından ya da iletişim bölümünden destek talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. iyi günler. kurumsal domen adının yandex için kurulumu artık ücretlimi olmuş? ücretsiz olarak yandexe taşıma yöntemi varmı ?

  1. Merhaba,
   Bu henüz tam olarak netleşmedi diye biliyorum. Yakın zamanda yandexe yeni domain tanımlaması yaptım ve şuanda çalışıyor. bu konuda ihtiyacınız var ise mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu