Bilişim TeknolojileriWordpress

XML Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

XML Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir? Web sitemizin içerisinde bulunan içeriklerin veya diğer tüm ögelerin düzenlenmesini Google, Yandex vb. gibi arama motorlarına bilgi verebilmek için sitenin tüm URL’lerinin bulunduğu bir dosyadır.

Sitemap’leri, blog, e-ticaret veya yeni kurulan web siteleri için oldukça önemli olan dosyalardır. Sitemap nasıl oluşturulur? Google’a nasıl eklenir vb. gibi soruları hazırladığım bu makalede anlatacağım.

Ancak anlatıma geçmeden önce önemli bir bilgi vermek isterim, Sitemapler en fazla 50.000 URL listeleyebilmektedirler. Ayrıca XML dosyanız 50 MB üstü olmamalıdır. Sitemap verdiğim değerleri aşıyorsa eğer birden fazla oluşturarak bu çıkan değeri bölebilirsiniz.

Sitemap Nedir?

Sitemap Nedir?, Türkçe karşılığı Web site haritası olarak bilinen sitemap, site üzerinde bulunan sayfalar hakkında ek bilgilere sahip bir dosyadır. Sitemap dosyalarının uzantıları “.xml”’dir. Bu dosyaların içerisinde genellikle sitenizde vermiş olduğunuz tüm linkleri görebilirsiniz.

Site harita dosyası her türlü web sitesinde bulunması gerekmektedir. Ayrıca olan dosyalarda düzenli olarak site sahibi tarafından güncellenmesi gerekmektedir. Sitenizin seosun da oldukça büyük öneme sahip olan bu dosyayı kesinlikle sitenize eklemeniz gerekmektedir. Site haritası oluşturulan ve düzenli olarak güncellenen bir web sitesinin Google index hızı oldukça artmaktadır.

Google tarafından web sitenize gönderilen botlar, sayfanıza eklemiş olduğunuz site maps sayesinde, sayfaların ne zaman güncellendiğini, eklendiğini, ne gibi geliştirmeler yapıldığını vb. gibi bir çok şeyi görebilmektedirler. Bu da eklemiş olduğunuz sayfaların ve yazıların daha hızlı bir şekilde index almasına fayda sağlamaktadır.  .

Site Maps Türleri

XML Site Map: En yaygın ve en bilindik map türüdür. Web sayfanızdaki diğer sayfalar ile bir bağlantı içerisinde olan harita türü.

Video Site Haritası: Web sitenize eklemiş olduğunuz bir videonun Google tarafından görülüp index almasına yarayan bir site haritasıdır.

Haberler Site Haritası: Google haberlerin onaylamış olduğu web sitelerindeki herhangi bir içeriği Google botlarının sizi kolay bir şekilde keşif etmesine yarayan harita türüdür.

Resim Site Haritası: Web sayfanızın içerikleri veya özelleştirmesi için eklediğiniz görsellerin Google tarafından bulunmasına yarayan site haritasıdır.

Site Haritasının Önemi

Site Haritasının Önemi, Herhangi bir konuda araştırma yaparken karşımıza çıkan web sayfaları, yazılar, görseller vb. gibi bir çok şey arama motorları sayesinde sıralanmaktadır. Bir çok kişinin merak ettiği soru şu Kurduğum web sitesinden arama motorlarının nasıl haberi olacak? Web siteniz için hazırlamış olduğunuz XML site map sayesinde Google gibi arama motorlarının sizin varlığınızdan haberi olur.

Web site haritaları arama motorlarına görünebilmeniz için çok büyük bir görev üstlenmektedirler. Site mapler içerikleriniz, görselleriniz ve sayfalarınızın Google ile olan iletişimleridir. XML site haritalarının en büyük ve önemli işlevi web sitenizin URL lerini içerisinde barındırması ve Google tanıtmasıdır. Eğer bu dosyayı hazırlayıp Google tanımlamazsanız web yönetim araçları siteniz hakkında her hangi bir bilgiye sahip olamazlar.

Sitenizdeki harita sayesinde Google botları sitenize gelerek tüm sayfalarınızın index almasını sağlar. Bu sayede eklemiş olduğunuz tüm yazı ve sayfaları kullanıcılar görebilir.

Site Map Oluşturma Ve Ekleme

Site Map Oluşturma Ve Ekleme, sizle için hazırlamış olduğum bu içerikteki yöntemler yanlızca wordpress yönetim sistemine aittir. Farklı bir yönetim paneli kullanacaksanız eğer o panele site map eklemek çok daha farklı olabilir. Bu sebeple Anlatacağım adımları wordpress panelleri harici kullanmalısınız. Aksi takdir de web sitenize zarar verebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Google İndex Sorunu Nasıl Giderilir? 2020

Site haritanızı Google’a tanımlamadan önce nasıl hazırlanacağını sizlere anlattım. İsterseniz şimdi o kısma geçelim..

Yoast seo ile site haritası oluşturma

Yoast seo ile site haritası oluşturma, Yoast SEO eklentisi wordpress kullanan web sayfaları için oldukça basit ve kullanışlı bir SEO eklentisidir. Bu eklentinin en önemli özelliklerinden birisi de içerisinde bulundurmuş olduğu site haritası oluşturma özelliğidir. Bunun için öncelikle Yoast Seo eklentisini kurup etkinleştirmeniz gerekmektedir.

SEO eklentisinin kurulumunu ve ayarlarını tamamladıktan sonra, otomatik olarak siteniz için gerekli olan sitemap dosyaları da oluşturursunuz. Sitenizdeki harita dosyalarını görebilmek için https://alanadiniz.com /sitemap_index.html ancak bazen site haritalarınıza erişememe gibi durum olmaktadır. Eğer bu tarz sorun ile karşılaşırsanız, SEO ayarlarınıza girerek XML sitemap ayarlarınızı aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

XML sitemap ayarlarınızı aktif etmek için yönetim panelinizden SEO>GENEL>FEATURES>XML SİTE MAPS yönergesini izleyerek aktif edebilirsiniz.

Google XML Site Haritaları Eklentisi ile XML site haritası oluşturma

XML site map oluşturmanon bir diğer yolu ise Google XML Site Haritaları Eklentisini kullanmaktır. Eklentiyi kullanarak Google, Yahoo, Bing vb. gibi arama motorlarının sitenizi tanıyabilmesi için gerekli olan XML site haritasını oluşturabilirsiniz. Eklentinin en önemli ve güzel özelliği ise, siz sitenize yeni bir içerik eklediğiniz takdir de bilindik tüm arama motorlarına bu içeriği tanımlar. Bu da sizin daha hızlı bir şekilde index alarak sıralamalara çıkmanıza fayda sağlamaktadır.

Google XML Site Harita Eklentisi Kurulumu

Wordpress resmi web sayfasından veya admin paneldeki “eklentiler” kısmından Google XML Site Haritalar eklentisini kurup aktifleştirin. Google XML Site haritaları eklentisini indirebilmek için linke tıklayabilirsiniz.

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra siteniz için otomatik olarak site haritası oluşturacaktır. Yönetim panelinize girip Google XML Site Haritaları eklentisinin ayarlarına erişip siteniz için faydalı olabilecek ayarlara etkinleştirebilirsiniz.

Google’a site haritası nasıl eklenir?

Hazırladığınız site maplerini Google’a tanımlamak için yapmanız gerekenlere geçebiliriz. Her şeyden önce sitenizi Google search console’a tanımlamanız gerek. Sitenizi search console’a tanımladıktan sonra,

  • Mülkü yönet butonuna basın,
  • Daha sonra soldaki seçeneklerde bulunan site haritaları kısmına giriş yapın,
  • Yeni bir site menüsü seçeneğine tıklayın,
  • Karşınıza gelen ekrana sitenizdeki harita URL sini yapıştırın,
  • URL’yi yapıştırdıktan sonra gönder butonuna basın ve Google’a gönderin,
  • Eğer site map’ iniz başarılı bir şekilde gönderilirse “Google belirli aralıklarla işleyecek ve değişiklik olup olmadığına bakacak. İleride herhangi bir sorunla karşılaşılırsa size bilgi verilecektir.” Uyarısı çıkacaktır.

Bu uyarıyı gördüğünüz takdir de site haritanız başarılı bir şekilde Google’a tanımlanmış olacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğum XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir? Makalesinde site haritalarını nasıl ekleyeceğiniz hakkında detaylı tüm bilgileri aktardım. Takıldığınız veya hata aldığınız bir yer olursa dilerseniz yorumlar kısmından dilerseniz de iletişim kısmından bunu bana bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu