SEO

XML Site Haritaları Nasıl Optimize Edilir? En İyi 10 SEO İpucu

XML site haritalarını optimize eden en iyi SEO uygulamaları ve bununla ilgili en iyi 10 SEO ipucu. XML Site haritası nasıl oluşturulur? Wordpress Site Haritası oluşturma ve göndermek nasıl yapılır? Site haritasını optimize etmek web sitenizi için önemli bir SEO uygulamasıdır. XML site haritanızı oluşturmak ve güncellemek önemli fakat gözden kaçan SEO tekniğidir.

XML Site Haritaları Nedir? Nasıl Oluşturulur?

XML Site Haritaları, Google ve diğer arama motorları için önemlidir bu nedenle web sitenizi tamamlayıp içeriklerinizin girişini yaptıktan sonra ilk işiniz XML Site haritası oluşturma işlemini yapmalısınız. Site haritalarının uzantıları .xml (Extensible Markup Language ya da Türkçesiyle Genişletilebilir İşaretleme Dili) ve dosya adı Sitemap olmalıdır.

Oluşturduğunuz XML Site Haritası web sitenize ait sayfa, kategori, görsel ve içerikler hakkında bilgi alıp arama motorlarına iletmenin en kolay yoludur. Site haritaları önemli meta ve verileri sağlar, nedir bunlar?:

  • Oluşturduğunuz her sayfanın ne zaman güncellendiğini.
  • En son ne zaman değişiklik yapıldığını gösterir.
  • Sayfaların aralarında önem sıralaması yapar.

Sadece bunlarla kalmayıp performansınızı arttırmak ve site haritanızı optimize etmek için kullanmanız gereken bazı uygulamalar var. Sizlere bu konuda bilgi ve ipucu vereceğim.

Hazırsanız yeni bir SEO tekniği ile sitelerimizi optimize edelim.

1- Site Haritanızı Oluşturmak için Araçlar ve Eklentileri Kullanın

Site Haritanızı otomatik oluşturabilir bunun için Eklenti ve Araçlar kullanabilirsiniz. Online XML Sitemap oluşturucular kullanabilirsiniz bu işlemi manuel olarak yapabilir, oluşturduğunuz sitemap dosyasını sitenizin ana dizinine FTP yardımı ile gönderebilirsiniz.

Alternatif olarak, kod bilginiz varsa XML site haritasını kod yapısını inceleyerek kendiniz site haritanızı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz harita da hreflang özelliğini kullanmak istiyorsanız bir araç yardımı ile haritanızı oluşturmanız sizin için daha kolay olacaktır.

Bunun yerine eklentiler de kullanabilirsiniz. Eğer bir SEO eklentisi kullanıyorsanız ki Wordpress alt yapısını tercih ettiyseniz mutlaka SEO eklentisi kullanıyorsunuzdur. All in SEO Pack, Yoast SEO, Rank Math gibi eklentilerin içinde zaten sitemap harita oluşturma otomatik olarak geliyor sizin yapmanız gereken tek şey eklentileri aktif edip, ayarlarını yaptıktan sonra oluşan site haritası dosyanızı kontrol etmeniz.

2- Site Haritanız ile Google ve Diğer Arama Motorlarına Gönderin

Site haritanızı Google Search Console (arama konsolunu) yardımı ile Google’a gönderebilirsiniz. Bunun dışında Yandex ve Bing için de aynı işlemleri yapmalısınız.

Google Search Console giriş yapın, ardından Dizin sekmesinin altında Site Haritaları linkine tıklayın, Yeni bir site haritası ekleyin kısmından oluşturduğunuz site haritasının uzantını (örnek: sitemap.xml) yazın ve gönderin.

Yandex Site Haritasını eklemek için, Webmaster Yandex’e giriş yapın. Yandex mailiniz yoksa hemen bir mail açarak işleme devam edin. Select Site + tıklayın > Site Adress kısmından öncelikle sitenizi ekleyin. Google Search Console de yaptığımız gibi sitenizi onaylayın. Onaylama işlemini yaptıktan sonra, Tools < Sitemap Validator > URL kısmından sitenizin sitemap adresinizi gönderin.

Bing Site Haritası eklemek için, Webmaster Bing’e giriş yapın. Sol tarafta çıkan Site Haritaları kısmından sitenizin haritasını ekleyin.

İlginizi çekebilir:  Site Hızı Ölçme ve Hızlandırma İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır ?

Site haritaları Arama motorların dizinlerine ekledikten sonra herhangi bir hata verip vermediğini kontrol edin. Eğer hata veriyorsa, verdiği hatayı çözümleyin. Gönderdiğiniz haritada dizine eklenen URL sayısı web sitenizde olan sayı ile aynı mı bunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Sayfalarda eksiklik varsa oluşturulan Sitemap dosyanızda hata olduğunu gösterir.

Site haritalarını gönderdikten sonra Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarına eklemeniz hangi sayfaların yüksek değerde olduğunu anlamaları daha hızlı olurken sayfaların Site Haritanızda Yüksek Kaliteli Sayfalara Öncelik Verin indeksleneceğini garanti etmiyorlar.

3- Site Haritalarınızda Yüksek Kaliteli Sayfalara Öncelik Verin

Site Haritası oluştururken yüksek kaliteli sayfalara öncelik vermeniz, sitenizin kalitesi ve sıralamayı etkileyen bir faktördür. Kalitesiz içeriklere yönlendirirseniz arama motorları web sitenizin kalitesiz bir web sitesi olduğuna karar verecek ve ziyaretçilerin gelmesine değmeyeceğini düşünerek sıralamalara sitenizi sokmayacaktır. Peki yüksek kaliteli sayfalar nasıl olmalı?

  • Güncel ve optimize edilmiş sayfa olmalı.
  • Görsel ve videolarla desteklenen içerikler olmalı.
  • Kopya içerik olmamalı.
  • Kullanıcıyı çekecek bir dil kullanarak etkileşimin fazla olması.

Gibi özelliklere dikkat ederseniz sayfalarınız ya da içerikleriniz yüksek kalite de olacaktır.

4- İndexlenmeyen Sayfaları Site Haritanıza Dahil Etmeyin

İndexlenmeyen içeriklerinizi, sayfalarınızı ya da noindex kullandığınız URL’leri sitemap dosyanıza eklemeyin. Bu genel de E-ticaret sitesi sahibi olanların başına gelen bir durumdur. Çok fazla ürün sayfası olan sitelerin birçoğu index almıyor bunları Search Console’den incelerek düzeltmelisiniz. Eğer indexlenmesini istemiyorsanız da noindex ekleyerek ayrıştırmalısınız.

5- Site Haritalarınıza Kanonik Linkler Ekleyin

Birbirine benzeyen sayfalarınız ya da ürünleriniz varsa Google bunun için kanonik link yapısı sunuyor. Bunun için “rel=canonical” etiketini kullanmalısınız.

Sitenizi ziyaret eden arama motorlarının botlarınada böylelikle daha kolaylık sağlamış olursunuz.

6- Robot.txt Kullanın

Sitenize ait linklerin detaylarını ayırmak için robot.txt kullanmalısınız. Noindex ve Follow gibi etiketleri kullanmalısınız. Böylelikle hangi linklerin eklenip eklenmeyeceği konusunda Google bilgi verebilirsiniz.

Ayrıca Google da arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz sayfalar içinde robot.txt kullanmalısınız.

7- Site Haritalarınıza noindex Linklerini Eklemeyin

Noindex etiketini kullandığınız sayfaları site haritanıza eklerseniz Google’ın kafasını karıştırırsınız. Hem sayfanın indexlenmesini istediğinizi hem de önemsiz olup indexlenmesini istemediğinizi söyleyerek ne yapmak istediğiniz ben bile anlamazken Google botları nasıl anlasın? : )

8- Site Harita Dosya Boyutunu Küçük Tutun

Site harita dosyanızın boyutu ne kadar küçük olursa sunucunuzda o kadar az yorulur. Bu nedenle noindex kullandığınız sayfaları, değersiz gördüğünüz URL’leri eklememeye özen gösterin. Bing ve Google 2016’da Sitemap dosyasının büyüklüğünü 50MB olarak belirledi. 50MB ‘ın hepsini kullanmak yerine olabildiğinde küçük dosyalar kullanırsanız sizin için daha iyi olacaktır.

9- XML Haritası Yanında RSS/Atom Feed’lerini Kullanın

XML haritası yanında RSS/Atom Feed’leri kullanmak yeni içerik eklediğiniz zaman arama motorlarına aktarımını hızlandırır.

Arama motorlarının botları hangi sayfaların dizine eklenmesi gerektiğini bilemediği için RSS/Atom Feed’leri bu konuda onlara yardımcı olacaktır.

10- Google’u Kandırmayın

Yazınızda ya da sayfalarınızda güncelleme veya değişiklikler yapmıyorsanız zamanı güncelleyerek Google botlarını kandırmaya çalışırken bir de bakmışsınız ki sizi aramalardan almış ve yok saymış olabilir. Bu durumu istemiyorsanız sadece değişiklik yaptığınızda, yazı eklediğinizde, önemli güncellemeler yaptığınız da tarihi güncelleyiniz.

Sonuç olarak basit ve önemsiz gibi görünse de Site Haritaları SEO için aslında önemli bir konudur. Bazen göz ardı ettiğiniz ufak bir işlem bile sitenize ne kadar yararlı olacağını bilemezsiniz. SEO hakkında her yöntemi titizlikle yapmanızı öneriyorum. SEO ve diğer konularda destek isterseniz bana sosyal medya adreslerimden ve iletişim sayfamdan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  2021'de SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu