Hata ve ÇözümlerWordpress

Wordpress Syntax Error Hatası ve Çözümü

Wordpress Syntax Error Hatası ve Çözümü nedir? Syntax Error Hatası Nedir? Syntax Hatası ile karşılaşırsam ne yapmalıyım? Wordpress kullanan bir çok kullanıcının yaşamış olduğu ve sorunların en can sıkıcısı olarak bilinen listenin en başında gelen hata “ Parse error: Syntax error, unexpected ” hatasıdır. Bu hata ile karşılaşan kullanıcıların çoğu korkup eli ayağına dolaşmaktadır. Direk düşündükleri şey her şey doğru yaptım ama neden bu hata ile karşılaştım? Bütün emeklerim çöpe mi gidecek şimdi gibi şeylerdir. Bu tarz durumlar ile karşılaştığınızda hangi dosyanın hataya neden olduğunu öğrenebilmek için Wordprss hata ayıklama modunu kesinlikle etkinleştirmenizi önermekteyim.

Wordpressi yeni kullanmaya başladıysanız eğer, “ Parse error: Syntax error, unexpected “ hatası birkaç gün boyunca canınızı oldukça sıkacağını belirtmek isterim. Syntax hatasının çıkma nedeni PHP sürümünüzün syntax kurallarına uymadığı için bu hata ile karşılaşmaktasınız. Sizler için hazırlamış olduğum bu yazımda syntax hatası ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağım.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Anlatmış olduğum adımları uygulayabilmeniz için aşağıda belirteceğim şeylere ihtiyaç duyacaksınız.

Site dosyalarınızı barındırdığınız hostinge erişm sağlamak.

Herhangi bir FTP istemcisi.

Syntax error nedir?

Yeni başlayan kişilerin en çok merak ettiği şey, syntax error nedir? Syntax hataları, kullanılan bir programlama dilinin syntax kurallarını okuyamamasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Syntax hatalarını tam anlayabilmeniz için şöyle düşünün, Türkçe bir cümlenin gerekli düzende olması gereken ögeleri o düzene göre sıralamadığınızı düşünebilirsiniz. Böyle bir hata yaptığımızda cümleyi okuyor olsak bile anlayamayacağımızdan dolayı, yazılan programlama dilinin derleyicisi de sizin yazmış olduğunuz kod satırlarını okumaktadır ancak anlamamaktadır. Yani derleyici yazmış olduğunuz kod satırını işleyememektedir. Syntax hatasını genellikle yazmış olduğunuz kod satırının sonuna noktalı virgülü unuttuğunuzdan dolayı veya herhangi bir dosya yolunu yanlış yazdığınızdan dolayı syntax hatası ile karşılaşabilmektesiniz.

Wordpress sitenizde syntax hatası ile karşılaştıysanız demek ki sitenizin herhangi bir dosyasında değişiklik yaparken eklemiş olduğunuz kod satırında hata bulunabilmektedir.

WordPress Syntax Hatasını Gidermek

Syntax hataları wordpress de kolaylıkla giderilebilecek hatalardır. Sadece birazcık kod bilgisi istemektedir. Bu tarz hataları düzenleyebilmek için iki önemli adım bulunmaktadır.

  1. Hataya sebebiyet veren kod satır veya satırlarını belirleyin.
  2. Hosting sunucunuza bağlanarak o hatalı kodları düzenleyin.

Belirtmiş olduğum bu adımları ayrıntılı bir şekilde inleyelim;

Hatalı Dosyayı Bulalım

Wordpresste syntax hatası gibi hatalar ile karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken hayata sebep veren kod satırlarını belirlemektir. Özellikle sorunun hangi dosyada çıktığını bilmemiz gerek. Bunu öğrenebilmemiz için wordpress hata ayıklama modunu aktif etmelisiniz.

Bu tarz hatalar ile karşılaştığınızda doğru bir yol izlemek için öncelikle siteniz için gerekli olan tema veya eklenti dosyalarını kontrol etmenizdir. Herhangi bir eklentiyi veya temayı yükledikten sonra eğer syntax hatası ile karşılaşırsanız, hatayı başka dosyada aramanıza gerek yok demektir. Hatalı dosyanın hangisi olduğu ortadadır zaten.

Web sitenizin dosyalarından hangisinin hataya neden olduğunu bilmiyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Herhangi bir tarayıcı üzerinden web sitenize erişmeye çalıştığınızda karşınıza “Parse error: Syntax error, unexpected” hatası çıkacak hatanın hemen yanında ise hatanın hangi dosyada ve o dosyada kaçıncı satırda olduğu yer almaktadır. Syntax hatasını atlatabilmek için işlem yapmanız gereken dosyayı bu şekilde bulabilirsiniz.

Web sitemiz syntax hatası aldığında hangi dosyanın hatalı olduğunu aşağıda vereceğim örnekteki gibi görebilirsiniz.

/home/u694443746/public_html/wp2/wp-content/themes/twentyseventeen/single.php on line 43

Bu hataya neden olan dosyanın hangisi olduğunu ve nerde, hangi dosyanın içerisinde olduğunu o dosyada da kaçıncı satırda olduğunu görebiliriz. Bu satır wordpress syntax hatasını ortadan kaldırabilmek için yeterli olacaktır.

FTP İstemcisi ile Dosyayı Düzeltelim

Web sitemizin hata ile karşılaşmasına neden olan dosya ve kodu belirlediğimize göre, web sitemizi geri eski haline getirebilmek için bulmuş olduğumuz dosyada gerekli değişiklikleri yapmaya başlayabiliriz. Hataya sebep veren kodu yönetici panelinizden Görünüm > editör yollarını kullanamıyorsanız eğer herhangi bir FTP istemcisi kullanmanız gerek. Yapacağımız işlemler için FileZilla işimizi rahatlıkla görecektir.

Bozuk olan dosyamızı düzenlemek oldukça basittir. FTP üzerinden site dosyalarınızın olduğu sunucuya bağlanın. Daha sonra belirlemiş olduğumuz sorunlu dosyayı bulup içerisine girin. Sizler için vermiş olduğum örnekte; “/home/u694443746/public_html/wp2/wpcontent/themes/twentyseventeen/single.php”   Karşılaştığımız sorun single.php dosyasında olduğu için biz single.php dosyasına giriş yaptık.

Bu adımda bir seçim yapmanız gerek, dilerseniz hatalı olan kodu komple olarak oradan silin. Dilerseniz de o kodda gerekli değişiklikleri yaparak çalışmasını sağlayın. Tabi bunun için dosyanızın yedeğini alın ve eğer kod bilginiz bulunuyorsa üzerinde oynama yapmanızı tavsiye ederim.

Sizlere önerim kodu iyileştirmeniz. Çünkü satırı sildiğinizde o satıra bağlı bir çok kod satırı bulunabilir ve buda o kod satırlarının da bozulmasına neden olabilir.

Şimdi hataya sebep olan dosyamızı daha yakından inceleyelim. Karşımıza çıkan hata mesajında hatanın 43. Satırda olduğunu gösteriyordu. 43. Satırdaki hataya sebep olan kod satırını görelim.

php get_footer()

Bu satırda get footer fonksiyonu çağrılmaktadır. Hataya sebep olmasının nedeni ise kod satırının bittiğini belirtmediğimizden dolayı yani kodun sonunda noktalı virgülün eksik olmasından dolayı syntax hatası ile karşılaşıyorduk.

Sizlere vermiş olduğumuz örnekte hataya neden olan satırın sonuna noktalı virgül ekleyerek hatayı ortadan kaldırdık. Sizlerde bu anlatmış olduğum yöntemleri izleyerek dosyadaki hatayı çözüp FTP ile geri sunucunuza yükleyerek web sitenize kavuşabilirsiniz. Eğer PHP de acemi iseniz syntax hatasını atlatmak için PHP kod denetçisini kullanıp veya genellikle yapılan PHP syntax hatalarını kontrol ederek sonuca kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Wordpressi yeni kullanmaya başlayan kişilerin syntax error ile karşılaştıklarında panik yapmamalarını öneririm. Aslın bu sorun çok basit bir şekilde sadece ufak bir kod bilgisi ile çözülebilecek bir sorundur.

Wordpress hata ve çözümleri için profesyonel bir destek almak isterseniz, bana sosyal medya araçlarından ve iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu