Wordpress

Wordpress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır? 2021

Wordpress Site Hızlandırma yaparak sitenizin ağırlığını hafifletebilir, açılış hızını arttırarak ziyaretçilerinizin rahat ve daha uzun sitenizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Wordpress alt yapısını kullanan bizler için bazen site hızlandırma işlemine ihtiyaç duyuyoruz. Sitenin hızlı açılması, materyallerin hızlı yüklenmesi SEO açısından da sitemize katkısı olduğunu biliyoruz. Peki bu wordpress nasıl hızlanacak? Eklenti yüzünden mi yoksa başka bir neden yüzünden mi yavaş açılıyor? Önce bunun sebebini bulmamız gerekiyor. Hadi wordpress sitemizi hızlandıralım!

Neden WordPress hızını arttırmalısınız?

Web sitenizin Hostingine aşırı yüklenme olduğunda veya aşırı kaynak tüketimi olduğu zaman web sayfanızın yavaş açılmasına sebep olacağını biliyor muydunuz?  Web sayfanızın yavaş açılması demek site trafiğinizin azalarak Google ilk sıralardan aşağı sıralara düşmenize neden olabilmektedir. Wordpress Site Hızlandırma

Günüdddmüz teknolojisi ile arama motorlarının çoğu (Yandex, Explorer, Google gibi) arama motorlarının tercihi hızlı açılan sayfalar olmaktadır. Bu sayede birçok arama motoru ilk sıralarda hızlı açılan web sayfalarını bulundurmaktadır. Sizde web sayfanızın ilk sayfalarda veya sıralarda bulunmasını istiyorsanız Search Engine Results Page (SERP) Arama motoru sonuç sayfasında görünmek veya ilk sıralarda bulunmak istiyorsanız Wordpress site hızlandırma işlemini web sayfanıza mutlaka uygulamanız gerekmektedir.

Profesyonel kişilerin yapmış olduğu açıklamalara göre yükleme süresi 2 saniyeden fazla olan web sayfalarına kullanıcılar sıkılıp o web sayfasını kapatmaktadırlar. Bu durumu fark edebilmek için web sayfanızın Google Analytics, bounce rate oranını sürekli kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu verilerde yüksek oranda artış bulunuyor ise web sayfanızda yolunda gitmeyen birkaç şeyin olduğunu anlayabilirsiniz ve bu sorunları belirleyip çözüm yolları üretmeniz gerekmektedir.

Web sayfanız Woocommerce tabanlı e-ticaret siteniz bulunuyor ise wordpress site hızlandırma işlemini kesinlikle yaptırmanız veya yapmanız gerekmektedir. Yavaş açılan e-ticaret sayfaları web sayfayı ziyaret eden müşterilerde oluşturduğu güvensizlik hissi ile müşterilerinizi kaçırabilmektedir. Wordpress tabanlı bir e-ticaret siteniz var ise sitenizin ilk sıralarda çıkarak müşteri kazanmasını istiyorsanız web sitenizi kesinlikle yüksek bir seviyeye getirmeniz gerekmektedir.

WordPress Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Web sitenizin güncel hızını ölçmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç unsur olduğunuzu belirtmek isteriz;

  • İçerik sayfalarınızın sayfa bazında boyutu.
  • Kaç request (istek) ile sayfalarınız yükleniyor.
  • Hazır kurulu cache eklentisi var mı? (LiteSpeed Cache Nasıl Kurulur Konumuzu ziyaret edin)
  • Web siteniz için kullanmış olduğunuz hosting wordpress sürümünüz ile uyumlu bir hosting mi?

Web sayfanızın yüklenme süreleri genel olarak ana sayfa yüklenme süreleri ile ölçülmektedir. Ancak güncel arama motorlarında sadece ana sayfanızın index almadığını diğer sayfalarınızın da index aldığını belirtmek isteriz bu sebeple diğer sayfalarınızın da açılma süreleri kontrol edilmelidir. İstediğiniz sürelerin altında ise gerekli çalışmalar yapılarak o sayfalarında hızlandırılması gerekmektedir.

Gelelim web sitenizin sayfalarının hızlarının nasıl sağlıklı bir şekilde ölçebileceğinize. Wordpress tabanlı sitenizin sayfalarının hızını 4 farklı yöntemle veya uygulama ile nasıl sağlıklı bir şekilde ölçebilirsiniz. Bunlar sırasıyla;

Google PageSpeed Insight: Dünyanın en büyük arama motorlarından biri  olan Google’ ın geliştirmiş olduğu ve sürekli olarak güncellediği sistem. Test ettiğiniz sayfanın açılma süresi normalin üzerinde ise, yavaş açılmaya neden olan eklentileri göstermektedir. Eksik tarafı ise test edilen sayfanın yükleme süresi ile ilgili veri sunmamasıdır.

Gtmetrix: Hızını test etmek istediğiniz sayfanın tam yüklenme süresini göstermektedir. Testin yapıldığı merkez kanadadır. Ücretsiz üyelik açarak dünyanın farklı farklı yerlerini testin yapılacağı merkez olarak seçebilmektesiniz. Fiziksel mesafelerin sayfa yüklenme süresinde önemli rol oynadığını belirtmek isteriz. Örnek olarak Türkiye den bir hosting hizmeti alıyorsanız Türkiye ye yakın test merkezi seçtiğinizde daha sağlıklı sonuçlar elde edebilmektesiniz.

WebPageTest.org: Diğer ülke veya şehirlerden (Türkiyede içinde) farklı cihaz (masaüstü, mobil) gibi faktörler ile web sitenizin hızını kontrol ederek 3 farklı testin sonunda size detaylı bir rapor sunarak web sayfanızın hızının normal değerdemi yoksa normal değerin altındamı olduğunu göstermektedir.

Pingdom Tools: Dünya çapında bulundurmuş olduğu birbirinden farklı 7 server sayesinde web sitenizin sayfalarının açılış sürelerini hesaplamaktadır. Bunun yanı sıra sayfanız açılana kadar kaç request (istek) olduğunuda göstermektedir. Ayrıca web siteniz CloudFlare üzerinden çalışıyor ise web sitenizin CloudFlare üzerinde sorunsuz çalışıp çalışmadığını da cf-cache-status HIT veya MISS olduğunda anlayabilmektesiniz. Siteniz MISS uyarısı aldığı zaman yanlış yaptığınız birkaç ayar olabilmektedir.

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Artık mera ettiğiniz o soruya geldik Wordpress site hızlandırma nasıl yapılır? Sorusuna en detaylı bir şekilde cevap vereceğiz.

WordPress sitenize uygun hosting seçin

Öncelikle hosting alırken sitenizin amacını göz önünde bulundurarak satın almanız gerekmektedir. Örnek olarak web siteniz bir e-ticaret sitesi ise paylaşımlı hostingler seçmeniz sitenizin hızı için pek sağlıklı olmayacaktır. Aynı şekilde düzenli olarak içerik yayımlayacağınız blog siteniz var ise belirli ziyaretçi kapasitesine ulaştıktan sonra gerçek ve güncel olan bir wordpress hostingine sahip olmanız gerekmektedir.

Ülkemizde Cpanel üzerinden otomatik olarak Wordpress kurulumu yapılan hostingler Wordpress hosting olarak adlandırılmaktadır.  Ayrıca yanlış anlatımlar ile müşterilere kullandırıltılmaktadır.

Hosting hizmeti veren kişilerin sizlere sunmuş olduğu “sınırsız veritabanı”, “ücretsiz SSL” ve “200 GB saklama” gibi pek önemli olmayan maddeler ile hizmet verenlerin sizleri kandırmalarına izin vermeyin. Wordpress tabanlı bir web sitesinin düzenli olarak ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi en az 1 GB ram ile 1 CPU web sitenize ayrılmış kaynağın bulunması gerekmektedir.  Wordpress hosting diyen piyasadaki bir çok firma belirtmiş olduğumuz değerlerin yarısını bile sağlamamaktadırlar.  Bu sebeple web sitenizin ziyaretçisi arttığında ve anlık olarak yoğun bir şekilde ziyaretçi alındığı zaman web siteniz çökme yaşayabilmektedir veya siteniz hata vererek hiç açılmamaktadır. Web siteniz açılsa bile sitenizde bulunan sayfaların yüklenmesi uzun sürebilmektedir.

Wordpress Site Hızlandırma
Wordpress Site Hızlandırma

Hafif ve güncel bir wordpress teması kullanın

Wordpress tabanlı web siteniz için tema seçerken özellikle Premium wordpress temalar için seçecek olacağınız temanın orijinal olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Orijinal seçtiğiniz temalar için bir diğer özellik ise seçeceğiniz temanın güncel olması gerekmektedir. Yani satın alacağınız tarihe yakın bir zamanda güncelleme almış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uzun süreler boyunca güncelleme almamış olan wordpress temaları wordpressin güncel sürümü ile veya kullandığınız PHP sürümü ile uyumlu çalışmayarak sitenize fazla bir verim sağlayamayacaktır. Ayrıca wordpress temalarınızı seçerken WP bakery ve Slider Revolition gibi eklentilere sahip olmasına dikkat etmeniz gerektiğini de belirtmemizde fayda var.

Görsel Optimizasyonu Yapın

Wordpress Site Hızlandırma yapmanız için web sitenizin yavaş açılmasında ve en çok kaynak kullanan etkenlerin görseller olduğunu belirtmek isteriz. Yüksek çözünürlükteki görseller sitenizde hoş görüntüler oluşturabilmektedir. Ancak ortalama boyut olarak 1 mb olan 10 adet görsel sayfa boyutunu 10 mb yapmaktadır. Bir web sitenin bir sayfası için 10 mb demek oldukça yüksek boyuttur. Peki kolay bir şekilde görsel optimizasyonunu yapabilmek için, Web sitenize yüklemek istediğiniz görseli PAİNT programı ile açın CTRL+W tuş kombinasyonunu kullanarak yeniden boyutlandırma penceresini açınız ve yatay boyutlandırma ile dikey boyutlandırmaya 50 yazıp kaydedin. Bu sayede görselinizde hiçbir kayıp yaşamayarak yarı yarıya optimize edere optimizasyonu tamamlamış olursunuz. Artık görselinizi istediğiniz şekilde web sayfanıza yükleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Wordpress Site Hızlandırma işlemleri için Tiny PNG sayfasından web sitenize eklemek istediğiniz görseli kolaylıkla optimizasyonunu yaparak web sitenize yüklemeye hazır hale getirebilirsiniz.

Söylemiş olduğumuz bu iki adım görsellerinizi daha web sitenize yüklemeden önceki adımlardı. Peki web sitenize yüklemiş olduğunuz görseller için ne yapmalısınız? Gelin birde ona bakalım.

Wordpress Site Hızlandırma Eklentileri

Bu işlem için bir çok Wordpress Site Hızlandırma eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentileri kullanarak kolaylıkla sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Wordpress Site Hızlandırma Eklentileri sırası ile şöyledir;

  • Optimole
  • Wp Smush
  • EWWW Image Optimizer

CSS ve JS dosyalarınızı birleştirip küçültün

Wordpress HTML’ den farklı olarak PHP tabanlı olarak çalışmaktadır. Şu anda bu makaleyi okuyor olduğunuz sayfa birçok CSS ve JS dosyalarının arka planda bir araya gelerek çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır.  Ancak gerçekte böyle bir sayfa hosting de bulunmamaktadır.

Eskiden HTML ile sabit sayfalar oluşturulmaktaydı ancak PHP sistemine geçildikten sonra sayfalar daha dinamikleştirilip ziyaretçiler sayfaya giriş yaptıklarında dinamik sayfalar sabit bir sayfaya dönüştürülerek ziyaretçilere sunulmaktadır.

Bazı basit Wordpress Site Hızlandırma cache eklentileri ile web sitenizi istediğiniz hıza ulaştırabilmektesiniz. Örnek olarak CACHE ENABLER eklentisi ile web sayfanızın JS dosyalarını birleştirerek küçültebilirsiniz. Böylelikle siteniz daha da hızlanabilmektedir. Ancak web sayfanız için detaylı bir şekilde optimizasyon yapmak isterseniz AUTOOPTİMİZE eklentisini kullanarak rahatlıkla detaylı optimizasyon yapabilirsiniz.

Belirtmiş olduğumuz her iki wordpress eklentisinde de web sayfanıza uygun gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir. Bu sebeple bu eklentilerin ayarlarını yaparken deneme yanılma ile web sayfanıza özü ayarları yapabilirsiniz.

Belirttiğimiz wordpress cache eklentisi kurulu olmasına ve ayarlarının yapılmış olmasına rağmen oluşturmayı engelleyen kaynaklar bulunuyor ise kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. ELİMİNATE RENDER-BLOCKİNG RESOURCES gibi bir uyarı ile karşı karşıya kaldıysanız WP-ROCKET eklentisini kurmanızı tavsiye etmekteyiz. sizlere tavsiyemiz olan Wordpress Site Hızlandırma eklentisini kurduktan sonra hata ortadan kalkacaktır ve web sayfanız istediğiniz hıza ulaşacaktır. Wordpress Site Hızlandırma sadece eklentiler ile yapacağınız bir işlem değildir.

CDN hizmeti kullanın

Web sitenize göre ayarlanmış bir Content Delivery Networks (CDN) web sitenizin açılma hızını büyük oranda etkileyerek site trafiğinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca sayfa boyutlarınızı standart boyutlara getirmenize yardımcı olmaktadır. CDN ne kadar kullanırsanız o kadar ödeyerek hesaplı bir şekilde web sitenizi hızlandırmış olursunuz. CDN sunmuş olduğu hizmetler arasında görsel optimizasyonunu bulundurduğu için wordpress tabanlı web sitenizde kullanmanızı tavsiye ettiğimiz bir hizmettir. CDN kadar iyi sonuçlar elde etmesede Cloud Flare ücretsiz alternatifler arasında gelebilmektedir.

GZIP Sıkıştırmayı Etkinleştirin

Bilgisayarımızda barındırdığımız dosyalarımızı sıkıştırdığımızda bilgisayarımız olduğundan daha hızlı bir şekilde istediğimiz işlemleri gerçekleştirmektedir. Aynı durum web sitemiz içinde geçerlidir, web sitemizin dosyalarını sıkıştırdığımız zaman web sitemizin yüklenme hızı büyük oranda düşecektir. Web sayfanızın dosyalarını sıkıştırabilmek için PageSpeed Ninja eklentisi saysinde GZIP sıkıştırmayı etkinleştirerek web sitenizin dosyalarını sıkıştırabilirsiniz.

WordPress Database Bakımı ve Temizliği Yapın

Web sitenizin sayfalarında yapmış olduğunuz değişiklikler, kurup kaldırmış olduğunuz eklentiler vb. şeyler web sitenizin Databasesinde (veritabanı) kaydedilmektedir.  Zaman geçtikçe bu kayıtlar artarak web sitenizin veri tabanının şişmesine neden olabilmektedir bu da sitenizin yavaş açılmasına veya sitenizin olumsuz çalışmasına neden olabilmektedir. Web sitenizin veri tabanını temizlemek için sizlere önerebileceğimiz 2 tane wordpress eklentisi bulunmaktadır. Bunlardan 1.si WP-OPTİMİZE 2.si ise ADVANCED DATABASE CLEANER’ dir. Bu iki eklentiden birini kullanarak belirli aralıklar ile web sitenizin veri tabanını temizleyebilirsiniz.

Kullanmadığınız eklentileri kaldırın ve silin

Web sitenizde kullanmadığınız hiçbir eklentiyi eklenti listenizde tutmayınız. Kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakmak yeterli olmamaktadır o eklentiyi eklenti listenizden kaldırmanız gerekmektedir. Elinizden geldiğince web siteniz için az ve güncel eklentileri kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Web sayfanızda ne kadar az eklenti kullanırsanız o kadar yüksek performans alırsınız.

Dış kaynaklı Scriptleri azaltın

Online destek eklentileri, Facebook pixel ve Google analytics gibi sitemiz için veri aktarımı sağlayan scriptler dışardan scriptler (kod parçaları) sayesinde web sitemize eklenebilmektedir. Belirtmiş olduğumuz bu scriptlerin elimizden geldiğince az kullanmalı veya sürekli olarak optimizasyonları kontrol edilip gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Proxy bağlantısı kullanılması web siteniz için gerekli optimizasyonu büyük katkıda bulunabilmektedir.

Geri bildirim ve Geri izlemeleri devre dışı bırakın

Wordpress tabanlı web sitenizin geri bildirim ve geri izlemelerini devre dışı bırakmanızı gerekmektedir. Sitenizden başka sitelere sürekli olarak veri akışı web sitenizin kaynaklarının gereksiz yere kullanılmasına neden olabilmektedir. Web sitenizin kaynaklarını korumak veya gereksiz yere çalışmasını engellemek için geri bildirim ve geri izlemeleri devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlemin web sitenizin açılış hızına büyük oranda etkisi olmasa da hosting bakımından web sitenizi rahatlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu