SEOWordpress

Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı ayarları ya da diğer bir deyişle SEO uyumlu URL yapısı nasıl yapılır? Kalıcı Bağlantı Ayarları SEO için büyük bir öneme sahiptir. Wordpress kullanıyorsanız ilk olarak yapmanız gereken Kalıcı Bağlantı Ayarlarınızı SEO ayarlarına uygun hale getirmektir. SEO dostu bu ayarları yaparak SEO skorunuzu arttırabilirsiniz.

Eğer bağlantı ayarlarınızı SEO uyumlu hale getirmezseniz rakiplerinizin önüne geçemez, arka sayfalar da kalırsınız. Bunu istemediğimiz için önceliğimiz ayarlarımızı değiştirmek olacak.

Wordpress URL Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Wordpress URL yapısı yani kalıcı bağlantı ayarlarını SEO uyumlu nasıl yapılır? Arama motorlarının URL kriterleri nedir? Sizlere bu konuda bahsetmeden önce kısa bir URL yapısı nasıl olmalı onu anlatmak istiyorum.

Size örnek olarak gösterdiğim URL yapısında;

  • HTTPS : Hypertext Transfer Protocol Secure ( Güvenli bir bağlantı)
  • Web Sitemize ait bir alan adı
  • Hedef yazı adı ( yazı ya da sayfa)

URL yapısı 3 parçadan oluşmaktadır. HTTPS güvenlik protokolü ve alan adından sonra gelecek olan yazının yapısı bizi ilgilendiren kısım.

Wordpress Kalıcı Bağlantı Nedir?

İnternette dolaştığımız her bir web sitenin içerisinde bulunan görsellere, yazılara, sayfalara ve diğer her şeye ulaşmak için verilen bağlantı linkidir. Bu linke URL de diyebiliriz. Peki Kalıcı Bağlantı nedir? Bir linkin adres çubuğunda düzenli görünmesine Kalıcı Bağlantı denir. Hem kullanıcıların hem de arama motorlarına ait botların anlayacağı şekilde olması SEO için önem taşır.

Şimdi gelelim Wordpress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarının nasıl yapıldığını anlatmaya..

SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Wordpress’i yükledikten sonra ayarlarını öyle bırakırsanız kalıcı bağlantılarını kendi düz olarak ayarlayacaktır ve bu da hiç SEO dostu değildir. Bu nedenle Wordpress’i yükledikten sonra yazılarınızı girmeden önce varsayılan kalıcı bağlantılarının yapısını değiştirmelisiniz.

Wordpress admin paneline giriş yapın.

Ayarlar Sekmesinden / Kalıcı Bağlantılar yazan yere tıklayın.

Aşağıda ki bir ekran karşınıza gelecektir. Bunların anlamı nedir?

Düz: Bu ayar Wordpress’i kurduğunuzda gelen ayar, kendi yapısına göre bir URL şekli belirleyip sayfa sayısına göre bir bağlantı veriyor.

Gün ve isim: Bağlantınızı /yıl/ay/gün/yazi-adi şeklinde bir URL yapısı oluşturuyor. Eğer yazılarınızda tarihin çıkmasını istiyorsanız bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Ay ve isim: Bağlantınızı gün ve isimin aksine günü kaldırarak /yıl/ay/yazi-adi şeklinde bir URL yapısı oluşturuyor.

Sayısal: Paylaşım yaptığınız yazıların ve sayfaların ID’lerini alarak bir URL yapısı oluşturuyor.

Özel yapı: Tercih ettiğiniz şekle göre bir URL yapısı oluşturmanız için boş bırakılan bir alan. Seçtiğiniz etiketleri yazarak kendi URL yapınızı oluşturun.

Bu etiketler nedir? Nasıl kullanabilirsiniz?

%year% Bağlantınıza yazı yılını sayı olarak ekler.

%monthnum% Bağlantınıza yazı ayını sayı olarak ekler.

%day% Bağlantınıza yazı gününü sayı olarak ekler.

%hour% Bağlantınıza yazı saatini sayı olarak ekler.

%minute% Bağlantınıza yazı dakikasını sayı olarak ekler.

%second% Bağlantınıza yazı saniyesini sayı olarak ekler.

%post_id% Bağlantınıza yazı ID’sini ekler.

%postname% Yazınızın başlığınız düzenlenmiş bir şekilde bağlantınıza ekler SEO uyumlu bir URL yapısına çevirir.

%category% Bağlantınıza kategori ekler.

%author% Bağlantınıza yazının yazarını ekler.

Ayarlarınızı istediğiniz gibi yaptıktan sonra kayıt ettikten hemen sonra Wordpress bu ayarı .htaccess dosyasına otomatik olarak kayıt eder.

Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı
Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı

Tercih olarak %postname etiketini tercih edip SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları yapmalısınız.

Bir SEO kriterine göre URL yapısı 75 karakter uzunluğu olmalı bu nedenle URL yapısında tarih, gün, saat, saniye, yazar gibi URL yapısını uzatacak tercihler de bulunmayın. Bu tarz linkler hem kullanıcı rahatsız eder hem de SEO kriterine göre URL uzadıkça keyword kelimeden uzaklaşmasına neden oluyor.

İlginizi çekebilir:  En iyi 5 Wordpress Kurumsal Tema 2021

URL’lerinizi olabildiğince kısa ve anlaşılır şekilde tutmanızı tavsiye ediyorum.

Son olarak eğer web siteniz oturmuş URL ve indekslere sahip ise bu tarz değişiklikler yapmanız kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmeniz sıralama kaybetmenize neden olabilir. SEO puan olarak da düşüş yaşayabilirsiniz.

Backlink çalışmalarınız ve sosyal medya paylaşımlarınızda ki linklerde ki URL değişeceği için sitenizin gerilemesine sebep olacaktır. Bu nedenle bu tarz değişiklikleri ya siteniz sıralamalarda yoksa, indeks sayısı azsa, sıralama kaybetmek sizin için bir şey ifade etmiyorsa ve değişen URL yapısı sorun oluşturmayacaksa yapmanızdır. Eğer köklü olarak URL yapısını değiştirecekseniz bir Wordpress

Uzmanından profesyonel destek alarak değiştirmelisiniz.

Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır? Hakkında size bilgilerimi aktardım bu konuda ve diğer Wordpress çözümleriniz için benden destek almak isterseniz iletişim formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu