Hata ve Çözümler

Wordpress Max Upload File Size Hatası Ve Çözümü

Wordpress max upload file size hatasının çözümü ile limit sorununuzu kolayca kurtulacaksınız.  WordPress maximum upload file size hatası şeklinde aldığınız uyarı karşında neler yapacaksınız hangi durumlarda limit yükseltilmeli? Limit yükseltmek nasıl yapılır? Wordpress Limit yükselterek sorunu çözüme kavuşturabilir misiniz?

Web sitenizi yüklerken wordpress otomatik olarak kendine özgü medya yöneticisi olarak gelmektedir. Bu işlemin sizlere olan faydası siteniz için hazırlamış olduğunuz içeriklere dosya veya görsel vb. şeyler yüklerken herhangi FTP veya paneller ile uğraşmamanızı sağlamaktadır. Yani web sitenize eklemek istediğiniz her türlü dosya veya görseli kolaylıkla ekleyebiliriz.

Wordpress Max Upload File Size Hatası Ve Çözümü

Wordpress içeriklerimize dosya, görsel eklememiz için böyle bir yol izlemiş ancak, yüklemek istediğimiz dosya ve görselleri sunucuya aktarabilmek için PHP’i kullanmakta. Bu sebepten dolayı yüklemek istediğimiz dosya veya görsellerin maksimum bir boyutu bulunmaktadır. Yani istediğimiz her boyuttaki dosya ve resmi yükleyemeyiz. Wordpress medya yükleme sınırımızı öğrenebilmek için admin panelimizin üzerinden ortam > yeni ekle yollarını izleyerek “Wordpress max upload file size” kolaylıkla öğrenebiliriz.

Dosya yükleme boyutunuz hizmet aldığınız hosting firmasına veya wordpress yapılandırmalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle normal bir site kullanıcısı iseniz sizlere verilen dosya başına düşen boyut miktarı rahatlıkla yetmektedir. Ancak sitenize yüksek çözünürlükte bir video veya PDF dosyası yüklemek istediğiniz zaman ne yapmanız gerek? Bu tarz dosyaları yüklemeye çalıştığınız zaman yükleyemeyeceksiniz çünkü sitenize verilmiş olan dosya başına düşen boyutu geçtiğinden dolayı. Karşınıza çıkacak hata “Wordpress max upload file” hatası ile karşılaşırsınız.

Wordpress sitenizin yükleme boyutunu arttıra bilmek için birçok farklı yolu bulunmaktadır. Ancak ben bu yazımda sizlere en sağlıklı yolları anlatacağım. Anlatacağım adımları sırası ile eksiksiz bir şekilde yaptığınız taktirde yükleme boyutunuzu kolaylıkla arttırabileceksiniz.

Wordpress yükleme boyutunuzu arttırmak için nelere ihtiyaç duyacaksınız?

Öncelikle sitenizin dosyalarına ulaşmanız gerek. Bu ulaşımı sağlayabilmek için herhangi bir FTP veya panel kullanarak ulaşabilirsiniz.

Web sitenizin admin paneline erişmeniz gerek.

.htaccess ile maksimum WordPress upload limitini artırmak

Hosting hizmeti veren bir çok firma sitenizin .httacces dosyaları üzerinden PHP kodlarında değişiklik yapmanıza izin vermektedir. Böyle bir durum da php_value upload_max_filesize  metodunu kullanarak sitenizin yükleme boyut sınırını arttırabiliriz.

Max Upload File Size limitini arttırmak için .htaccess dosyamıza erişip bu dosya üzerinden gerekli değişiklikleri yapabilmek için isterseniz FTP isterseniz de paneliniz üzerinden erişebilirsiniz. Wordpress dosyalarınızın bulunduğu yerden .htaccess dosyanıza erişmek için öncelikle public_html dosyasını bulmanız gerek.

.htaccess dosyanızı bulduktan sonra dosyanıza sağ tık yaparak düzenle seçeneğini seçin.

Dosyanın kodlarını gördükten sonra alt kısmına aşağıda sizlere vereceğim kodları eklemeniz gerek.

php_value upload_max_filesize 128M

php_value post_max_size 128M

php_value max_execution_time 300

php_value max_input_time 300

Yukarıda verdiğim kodları dosyanıza ekledikten sonra işlemleri kayıt edin.

php.ini dosyasını düzenlemek

Max Upload File Size limitini arttırmak istiyorsanız öncelikle;
NOT: Bu yönteme geçmeden belirtmem gereken bir adım bulunmakta. Eğer web site dosyalarınızı VPS de barındırıyorsanız bu yöntemi bu yöntemi tavsiye ederim. Sebebi ise hosting hizmeti veren bir çok firma bu dosyaya erişime veya erişim sağlasanız bile içerisinde değişiklik yapmanıza izin vermemektedir. Eğer bir hosting firmasından hizmet alıyorsanız php.ini dosyanızda değişiklik yapıp yapamadığınızı öğrenebilmek için hosting firmanız ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Görsel Yükleme Sorunu ve Bozuk Resim Hata Çözümü

Eğer hosting firmanız bu dosyaya erişiminize izin veriyorsa site dosyalarınızın içinde olan php.ini dosyasını bulun. Eğer böyle bir dosya bulunmuyorsa site dosyalarınızın içine oluşturup aşağıda vereceğim komutları içerisine yazın.

upload_max_filesize = 128M

post_max_size = 128M

max_execution_time = 300

Dosyanın içine belirtilen komutları ekledikten sonra wordpress yönetici panelinize girerek ortam – yeni ekle yolunu izleyerek maximum dosya boyutunuzu kontrol edin. Büyük ihtimalle bu adımları izlediğinizde dosya yükleme boyutunuz yükselmiş olacaktır.

wp-config.php dosyasını düzenlemek

Anlatmış olduğum bu tüm adımlar işinizi görmediyse eğer telaşlanmanıza gerek yok. Bir diğer yolda bulunmaktadır. Wordpress yükleme sınırını arttırmak için en son adım wp-config.php dosyasına aşağıda vereceğim komut satırını eklemeniz gerek.

define('WP_MEMORY_LIMIT', '128M');

Herhangi bir FTP veya panel üzerinden site dosyalarınıza erişiniz. Daha sonra wp-config.php dosyasını bulun. Daha sonra yukarıda vermiş olduğum kod satırını sayfanın altına eklemeniz gerek.

Functions.php Dosyasını Düzenle

Bazı durumlarda web sitenizin dosyalarının içerisinde yer alan .htaccess dosyasına erişiminizi sağlayamamaktasınız. Bu tarz durumlar ile  karşılaştığınız taktirde temanızın ayarlarını karıştırarak bulma şansınız olabilir. Ancak eğer ki bulamazsanız .htacces dosyanıza yazmanız gereken kodları functions.php dosyasına da ekleyebilirsiniz. Fuctions.php dosyasına eklemeniz gereken komutları aşağıda sizlere belirteceğim. Ancak şöyle bir bilgilendirme yapamam gerek, bu ayarlamaları yaptığınız temayı değiştirdiğiniz taktirde dosya yükleme boyutu temaya tanımlanan değere dönecektir ve siz functions.php aynı değişiklikleri yapmadığınız zaman o şekilde kalacaktır.

@ ini_set ( 'upload_max_size' , '64M' ) ;

@ ini_set ( 'post_max_size' , '64M' ) ;

@ ini_set ( 'max_execution_time' , '300' ) ;

Yukarıda verdiğim kodları temanızın functions.php dosyasının altına ekleyerek yükleme boyutunuzu arttırabilirsiniz.

Multisite’de Upload Max File Size Artırma

Eğer wordpressinizi multisite olarak kullanıyorsanız eğer dosya boyutu yükseltmesini ayarlardan kolaylıkla yapabilirsiniz. Diğer adımlarda olduğu gibi burada da yapacağınız yükseltmenin boyutu sunucu ayarlarınız ile bağlantılıdır. Eğer ki sunucunuz size en yüksek boyut olarak 30 MB kapasiteye izin veriyorsa siz ayarlardan vereceğiniz değeri 31 MB yapamazsınız. Ancak hosting firmanız yükleme boyutunuzu 30 olarak izin verdi ama siteniz için kullanmış olduğunuz ağ ayarları 20 olarak ayarladıysa siz bunu 30 yaparak yükleme boyutunuzu arttırabilirsiniz.

Bu makalemde sizlere Wordpress max upload file size nasıl yükseltebileceğinizi anlattım. Anlatmış olduğum adımları sırası ile eksiksiz bir şekilde izlediyseniz web sitenizin dosya yükleme boyutunu arttırmış olabilirsiniz. Ancak olumlu sonuç elde edemediyseniz iletişim bölümünden benimle iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu