Wordpress

WordPress Hata Ayıklama Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Nedir bu WordPress Hata Ayıklama Modu? Nasıl Etkinleşitirlir? WordPress Hata Ayıklama Modu aktif olunca neler olur? Hata ayıklama modu tema ve eklenti geliştiriciler için önemlidir. Biz de bu hata ile karşılaştığımızda neler yapacağız onlara bakalım. Hazırlamış olduğum bu içerikte, birçok wordpress kullanıcısının araştırmış olduğu ve cidden önemli bir konu olan “WordPress Hata Ayıklama Modu Nasıl Etkinleştirilir?” sorusunun cevabını çeşitli yöntemler kullanarak nasıl aktif edeceklerini anlatacağım.

Wordpress yönetim sistemi kullanan kişilerin sitelerine kurmuş oldukları eklentilerin yanlış ayar yapmalarından dolayı veya diğer eklentiler ile çakışmalarından dolayı ayrıca sitenizde kurulu olan temaların ya da kullandığınız temanın kötü kodlanmasından dolayı çeşitli kod hatalarına veya sistem hataları ile karşılaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan uyarı veya hataların anlamlarını bilmiyorsanız bile, sitenizin işleyişi ve sağlığı için gidermek zorundasınız. Aksi takdirde hata büyük sorunlara yol açabilir.

Bu hatalar ile karşılaştığınızda hatanın nerde ve hangi dosyada ortaya çıktığını öğrenebilmek için “Wordpress hata ayıklama modu” aktifleştirmeniz gerekir. Çıkan wordpress hatalarını kolaylıkla tespit edebilir ve müdahale edebilirsiniz Ayrıca web sitenizin dosyalarında bulunan kodların hangi satırlarında hatalar ile karşılaşıldığını görebilirsiniz bu sayede tüm dosyaları gezmenize gerek olmaz, direk hatanın olduğu dosyaya müdahale edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğum içeriğin genelinde “Wordpress hata ayıklama modu nasıl aktifleştirilir?” sorusunun cevabını alacaksınız. Ayrıca sitenizin almış olduğu hata kayıtlarına ve hatalarda bulunan verilere nasıl erişim sağlayacağınızı öğreneceksiniz. Makaleyi dört gözle okumanızı tavsiye ederim.

WordPress Hata Ayıklama Modu Hangi Durumlarda Kullanılır?

Web sitenizin hata ayıklama (debug) dosyasını sürekli olarak görüntülemek yanlış olabilir. Yanlızca aşağıda vereceğim durum veya durumlar ile karşılaştığınızda web sitenizin hata ayıklama (debug) dosyasını incelemenizi tavsiye ederim.

  • Web sitenizi tekrar yüklemeye çalışırken Wordpress beyaz sayfa hatası ile karşılaştığınızda,
  • Çeşitli server hataları ile karşılaştığınızda,
  • Web sitenizin tamamen çöktüğünü fark ettiğinizde,
  • Web sitenize erişim hızında oldukça düşüş yaşadığınızda,
  • Web sitenizde yüklü olan bir eklentinin veya temanın çakışma, hatalı çalışmasında,
  • Sitenizdeki eklenti veya temaların ne tür kodlama hatası verdiğini öğrenmek istediğinizde,

Wordpress hata ayıklama modu” hatanın nedenini öğrenebilirsiniz. Ayrıca kod hatalarının sebebini inceleyebilirsiniz. Bu sayede o kod hatalarını düzenleyerek sitenizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

WordPress Hata Ayıklama Modu Nasıl Aktif Edilir?

Wordpress hakkında merak ettiğiniz birçok soruda olduğu gibi” WordPress Hata Ayıklama Modu Nasıl Aktif Edilir?” sorusunun çözümünün de iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bir eklenti yardımı ile hata ayıklama modunu aktif etme ikincisi ise manuel olarak yani kod satırları ile hata ayıklama modunu aktif etmedir. Ancak eklenti sitenizi veri tabanını yoracağından dolayı sitenizi yavaşlatabilir bu sebepten dolayı sizlere kod satırları ile “wordpress hata ayıklama nasıl aktif edilir?” bunu göstereceğim.

Daha önceden web sitenizin ayarları ile ilgili herhangi bir hata ile karşılaştıysanız bu hatanın çözümünü “wp-config.php” dosyası içerisinde birkaç değişiklik ile gidermiş olmanız gerek. Yani bu dosya üzerinde daha önce değişiklik yaptıysanız anlatacağım adımları yapmanızı öneririm veya “wp-config.php” dosyasının yedeğini bilgisayarınıza alarak çalışabilirsiniz. Aksi taktirde yanlış yaptığınız tek bir adımda bile siteniz kalıcı olarak silinerek verdiğiniz tüm emekler boşa gidebilir.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Error establishing a database connection Hatası ve Çözümü

wp-config.php” dosyasına erişim sağlama

Öncelikle web sitenizin dosyalarından birisi olan “wp-config.php” dosyasına erişim sağlamanız gerek. Herhangi bir FTP programı veya sitenizin dosyalarını saklamış olduğunuz panel üzerinden sitenizin dosyalarına erişim sağlayabilirsiniz. Bu iki adımdan birisini seçerek sitenizin dosyalarından birisi olan “wp-config.php” dosyasına erişin. Dosyayı yedekledikten sonra herhangi bir editör ile açın.

 Wordpress hata ayıklama aktif etmek için kod satırı ekleme

Metin editörü ile açtığınız dosyada “Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar!” kısmını bulun. Bu kısmın hemen bir üstünde bulunan “define( ‘WP_DEBUG’, false );” kısmının değerini aşağıda vereceğimiz değer ile değiştirmeniz gerek.

define( 'WP_DEBUG', true );

Belirttiğim kısmı verdiğim değer ile değiştirdikten sonra eğer panel üzerinden çalışıyorsanız panelden direk kaydedin, eğer FTP programı ile çalışıyorsanız öncelikle dosyayı bilgisayarınıza kaydedin daha sonra FTP programı yardımı ile tekrar sitenize yükleyin. Bu işlemleri sırası ile yaptığınız taktirde “wordpress hata ayıklama modu” sorunsuz bir şekilde aktifleşecektir.

Front-end tarafında kodlama hatalarının görünmesine engel olma

Anlattığım değişiklikleri kaydettikten sonra web sitenizin arka planında (front-end) çıkan hatalarda göründüğünü fark edebilirsiniz. Ancak bu durum kimsenin istemeyeceği bir durum olabilir.

Site arka planında görünen (front-end) çıkan hatalar, web sitenizi ziyaret eden bir çok kullanıcının aklını karıştırabilir. Ayrıca web siteniz için güvenlik açığı olarak bir sorun oluşturabilir. Yani yukarıda belirttiğimiz gibi “wordpress hata ayıklama modu” aktif edip o şekilde bırakmak siteniz için hoş olmayacak bir durum olabilir.

Peki “wordpress hata ayıklama modu” aktif ettikten sonra yapmamız gereken adımlar nelerdir? Yapılması gerekenler;

Sitenizin dosyalarının içerisinde bulunan “wp-config.php” adlı dosyanın içerisine girip aşağıda belirtmiş olduğum kod satırlarını en son değişiklik yaptığınız yerin altına yazın.

define('WP_DEBUG', true);
@ini_set( 'display_errors', 0 );

İlk satırda belirtmiş olduğum kod parçacığı “wp-content” klasörünün içerisine “debug.log” isimli bir dosya oluşturmaktadır. İki satırda belirttiğim kod parçacığı ise oluşan hataların ve kullanıcıya yansıtılan mesajların sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından görünmesini engeller. Bu sayede site ziyaretçileriniz daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde sitenizi ziyaret edebilir.

Yukarıda belirmiş olduğum adımları tamamladıktan sonra panel üzerinden çalışmanıza devam ediyorsanız “wp-content”  direk kaydetmenizde herhangi bir sorun olmaz ancak bir FTP üzerinden çalışıyorsanız tekrar bilgisayarınıza kayıt edip daha sonra FTP aracılığı ile sitenize yüklemeniz gerek.

WordPress Hata Kayıtları Nasıl Kontrol Edilir?

Web siteniz için “Wordpress hata ayıklama modu” sorunsuz bir şekilde aktifleştirdikten sonra hata ile karşılaştığınız dosya veya sayfaları ziyaret etmeniz gerekir. Bu dosya veya sayfaları ziyaret ettiğiniz zaman “wp-content” içerisine yazdığımız kod parçacıkları sayesinde wordpress bunları otomatik olarak oluşturulan “debug.log” adlı dosyaya kayıt edecektir. Eğer bu hataları görmek isterseniz yapmanız gereken şey oluşturulan “debug.log” dosyasına erişim sağlamanızdır.

Web sitenizin hata aldığı dosyaların hangileri olduğunu öğrenmek ve bu dosyalara erişebilmek için öncelikle herhangi bir FTP yardımı veya kullandığınız panel üzerinden “wp-content” klasörüne erişmeniz gerek. “wp-content” dosyasını açtığınız zaman “debug.log” adlı dosya göreceksiniz. Bu dosya yazdığımız kodlar sayesinde wordpress tarafından otomatik olarak oluşturulduğunu tekrar belirtmek isterim.

WordPress Hata Ayıklama Dosyasıyla Ne Yapılır?

Web sitenize gelen hataların kaydedilmesi için oluşturulan “debug.log” dosyası istenirse; düzenlenebilir, değişiklik yapmaksızın görüntülenebilir ve istenilen yere indirilebilir. Ancak bu dosya ile herhangi bir değişiklik vb. bir şey yapmadan önce dosyanızın yedeğini almanızı tavsiye ederim. Herhangi aksi bir durumda aldığınız yedeği devreye sokabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Veritabanı Temizleme Nasıl Yapılır?

Oluşturmuş olduğumu dosya sayesinde web sitemizin dosyalarında oluşan her türlü hatayı kolaylıkla tespit edip müdahale edebiliriz. Web sitemizde hata ile karşılaştıktan sonra “debug.log” dosyasını kontrol etmemiz gerek.

Ancak birçok site kullanıcısı tarafından hata kayıt dosyaları pek bir şey ifade etmiyor. Ancak hata dosyaları çok önemli dosyalardır. Sitemizde çıkan hatanın neyden ve nerede olduğunu bize belirtmektedir. Bu sayede oluşan hatanın nedenini öğrenebiliriz.

debug.log” dosyası sayesinde aşağıda belirteceğimiz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Web sitenizde oluşan hatanın nerede ve neyden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Hatayı nasıl çözebileceğinizi ufak ipuçları ile gösterir

Sitenizde oluşan hata kodunun ne olduğu öğrenebilir bu sayede ne anlama geldiğini kolaylıkla bulabilirsiniz.

WordPress Debug.log Dosyasındaki Hatalar Nasıl Düzeltilir?

Karşılaştığınız hatalar neredeyse tümü yazılımsal hatalardır. Bu sebeple karşılaştığınız hataları eğer kod bilginiz var ise kendiniz kolaylıkla çözebilirsiniz. Ancak kodlama bilginiz bulunmuyor ise bu sorunları tek başınıza gidermeniz oldukça zordur. Bu sebeple herhangi bir wordpress uzmanından destek almanız gerek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu