Hata ve Çözümler

Wordpress Görsel Yükleme Sorunu ve Bozuk Resim Hata Çözümü

Wordpress Görsel Yükleme Sorunu ve Bozuk Resim Hatası Nedir? Nasıl Çözülür? Görsel Yükleme Sorunu ve Bozuk Resim Hatasının nedenleri nelerdir? Wordpress Ortam yüklerken karşılaştığımız yüklenemedi hatası oldukça can sıkıcı olabilir. Wordpress hataları içinde çok karşılaşılan hatalardan biri olan Görsel Yükleme Hatası olarak bilinen Image Upload Error hatasıdır. Bu hata ile kullanıcılar sık sık karşılaşmaktadır. Tabi bu sorun Wordpress kullanmaya yeni başlayanlar için zor gözükebilir. Ancak endişe etmenize gerek yok. Çözümü oldukça kolaydır. Buradaki makalem de sizler için bu sorunun çözümlerini sundum.

Wordpress Görsel Yükleme Hatası Neden Olur?

Öncelikle Wordpress görsel yükleme hatasının neyden kaynaklandığını öğrenmek gerekir. Genellikle bu hata yanlış veya eksik dosya ve dizin yükleme sonunca çıkmaktadır. Hatalı dosyalar da sitenizin sunucusunda bulunan dosyaların okunmasını ve yüklenmesini de engeller.

Wordpress’e görsel yüklerken aşağıdaki gibi hata alıyorsanız;

….wp-content /uploads/2021/01 dizini oluşturulamıyor.

bunun birkaç sebebi olabilir. Sizin için yazmış olduğum çözümleri deneyebilirsiniz.

Wordpress Görsel Yükleme Sorunu ve Bozuk Resim Hata Çözümleri

Dosya İsmini Değiştirmek

Eğer Wordpress görsel yükleme hatasını sadece bir görsel için alıyorsanız, bunun çözümü için görsel dosyanızın adını yeniden adlandırıp, görseli yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Görseli Optimize Etmek

Sitenize gerektiğinden daha büyük boyutlu görseller yüklemeniz hata ile karşılaşmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda büyük görseller yükleyerek, siteniz daha hızlı bellek sınırına ulaşabilir.

Sitenizin içerik genişliğinden daha büyük bir görsel yüklemekten kaçınmanız gerekir. Sitenizin içerik genişliğini belirlemek için de sitenizde bir blog gönderisi açınız ve sağ tıklayıp “İncele” yazısına tıklayınız.  Sağ tarafta bulunan “content” sınıfına geldiğinizde içerik alan vurgulanır. Bu vurgulanan kısımda içerik genişliğini görebilirsiniz.

Wordpress Eklentilerini Kontrol Etmek

Wordpress de görsel yükleme sorunlarından biri de yüklediğiniz eklentiler olabilir. Yüklediğiniz eklentileri tek tek devre dışı bırakarak soruna hangi eklentinin yol açtığını bulabilirsiniz. Eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra tarayıcı önbelleğini temizleyip görselinizi sitenize yükleyebilirsiniz. Sitenize görsel sorunsuz bir şekilde yüklendiyse, kaldırdığınız eklenti yerine alternatif bir eklenti kurabilirsiniz.

Eğer tüm eklentileri kaldırdığınız halde sorununuz devam ediyorsa, belki de sorun yüklediğiniz temadan kaynaklanıyor olabilir. Varsayılan temayı seçtikten sonra sorun ortadan kalkarsa, tema geliştiricisine aldığınız hatayı bildirip çözüm sunmasını sağlayabilirsiniz.

Dosya, Dizin İzinlerini Değiştirmek

Eğer sitenize yeni bir tema, yeni bir eklenti ekledikten sonra veya sitenizi taşıdıktan sonra dosyalarınızın izinleri değişmiş olabilir.

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenizin yedeğini almayı unutmayın. Site yedeğini aldıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. cPanel veya FTP üzerinden dosya yöneticisine giriş yapınız.
  2. Dosya yönetici içerisinde bulunan “public_html” dizinini açınız.
  3. /wp-content/ klasörünü de açın ve içinde bulunan “uploads” klasörünü bulunuz. Bu klasör sizin sitenize yüklediğiniz medyalarınızı depolar.
  4. “uploads” klasörüne sağ tıklayıp “File Permissions” yani Dosya İzinlerini seçiniz.
  5. Açılır penceredeki “Numeric Value” kısmına 744 yazıp onaylayınız.
  6. Sorununuz çözülmezse 755 yazıp tekrar deneyiniz.

Wordpress PHP Sürüm Değiştirmek

Wordpress sitenizde PHP son sürüme yükseltmek veya bir önceki sürüme düşürmek aldığınız hataları düzenletmenize yarar sağlayabilir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayınız.

  1. cPanel kontrol paneline giriş yapınız.
  2. “Select PHP Version” yazısına tıklayınız.
  3. Current PHP Version kısmıdan istediğiniz sürümü seçebilirsiniz.

Görsel Kitaplığı Değiştirmek

Eğer Wordpress de hata olarak HTTP hatası alıyorsanız, görüntü düzenleyici kitaplığını değiştirmeniz, sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Temanızın “functions.php” dosyasına gidip aşağıdaki kodu ekleyiniz:

function change_image_editor_to_gd($editors) {
$gd_editor = 'WP_Image_Editor_GD';
$editors = array_diff($editors, array($gd_editor));
array_unshift($editors, $gd_editor);
return $editors;
}
add_filter('wp_image_editors', 'change_image_editor_to_gd');

Eğer yukarıdaki kodu yazdığınız halde HTTP hatası almaya devam ederseniz kodu silip, “.htaccess” dosyasına aşağıdaki kodu ekleyiniz.

SetEnv MAGICK_THREAD_LIMIT 1

Mod_Security Kaldırmak

Wordpress’e görsel yüklerken aldığınız HTTP hatası bir önceki yöntem ile çözülmediyse bir de bu yöntemi denemeniz gerekebilir. Bunun için de “.htaccess” dosyanıza aşağıdaki kodu yazıp mod security özelliğini devre dışı bırakmış olacaksınız.

< IfModule mod_security.c >
SecFilterEngine Off
SecFilterScanPOST Off
< / IfModule >

Yukarıdaki kodun boşluklarını silerek dosyanıza ekledikten sonra, tarayıcınızın önbelleğini temizleyiniz. Temizledikten sonra tekrar görselinizi Wordpress’e yüklemeye çalışın.

Yukarıdaki işlemlerden herhangi birini yaparak Wordpress Görsel Yükleme Sorunu ve Bozuk Resim Hataları çözebilirsiniz. Takıldığınız herhangi bir yerde benimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Hata ve Çözümler Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu