Hata ve Çözümler

Wordpress Dosya Diske Yazılamadı Hatasının Çözümü

Wordpress Dosya Diske Yazılamadı Hatası Nedir? Nasıl Çözülür? Wordpress Dosya Diske Yazılamadı hatasının nedenleri nelerdir? Wordpress Dosya Diske yazılamıyor hatası Wordpress kullanıcıları için oldukça can sıkıcı bir hata olabiliyor. Bu hata ile kullanıcılar sık sık karşılaşmaktadır.  Wordpress temelinde kolay kullanım sunarken bu tür hatalarla karşılaşmak çok can sıkıcı olabiliyor. Tabii bu sorun Wordpress kullanmaya yeni başlayanlar için zor gözükebilir. Sorun çok zor gibi gözükse de çözümü oldukça kolaydır. Buradaki makalem de sizler için Wordpress Dosya Diske Yazılamadı hatasının çözümlerini sundum.

Wordpress Dosya Diske Yazılamadı Hatası Neden Kaynaklanır?

Wordpress, Dünya da en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Kullanıcılarına geniş destek ve kolay kullanım imkanları sağlar. Yine de bazen kullanıcılar hatalar ile karşılaşabiliyorlar.

Wordpress Diske Yazılamadı hatasının nedeni, önbellek de ki unsurların limiti ile sistemde ayarlanmış olan limitlerinin uyuşamamasından kaynaklanır. Zaman geçtikçe limitler dolar ve önbellekteki yerler yeni dosya yüklemenize izin vermez. Bundan ötürü WP Admin paneli size güncelleme ve dosya yüklemi işlemi yaptırmaz.

Size burada uygulayabileceğiniz 3 tane çözüm önerisi sundum. Bu çözümleri sizde Wordpress sitenizde uygulayarak hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Wordpress Dosya Diske Yazılamadı Hatası Çözümleri

Wordpress Dosya Diske Yazılamadı Hatası nasıl çözülür?;

 1. Uploads Klasör İzinlerini Kontrol Etmek
 2. Wordpress Temp Yani Geçici Klasörü Boşaltmak
 3. Wordpress Kullanılabilir Disk Alanını Kontrol Etmek
 4. Sorunlu Eklentileri Kaldırmak

Bu seçenekleri deneyerek Wordpress dosya diske yazılamadı hatasını çözebiliriz.

1. Uploads Klasör İzinlerini Kontrol Etmek

 Dosya diske yazılamadı hatasının birden fazla nedeni olabileceği gibi en yaygın sorunu; yanlış klasör izinleridir. Sitenize yeni bir tema, yeni bir eklenti ekledikten sonra bu hata ortaya çıkabileceği gibi, sitenizi taşıdıktan sonra da çıkabilir.

Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak işlemlere başlamadan önce sitenizin yedeğini almayı unutmayınız.

 1. Wordpress Admin paneline giriş yapınız.
 2. Sırasıyla; Araçlar / Site Sağlığı / Bilgi / Dosya İzinleri sekmelerine tıklayınız.
 3. Bu sekmede izinler “Yazılabilir” olması gerekiyor.

Eğer Dosya izinleri sekmesinde izinler “Yazılabilir” olarak gözüküyorsa, Wordpress Dosya Diske Yazılamadı hatasını başka nedenlerden ötürü alıyorsunuzdur. Bunun için diğer çözümleri uygulayabilirsiniz.

Ancak Dosya İzinleri sekmesinde izinler “Yazılamaz” olarak gözüküyorsa aşağıdaki adımları uygulamanız sorununuzu çözecektir.

 1. cPanel ya da FTP istemcinize giriş yapınız.
 2. Dosya yönetici içerisinde bulunan “public_html” dizinini açınız.
 3. “wp_content” dosyasını açıp, içerisinde ki “uploads” klasörüne sağ tıklayıp “File permissions” yani dosya izinlerini seçiniz.
 4. Açılan panel de “Numeric value” kısmı yükleme dizininizdir ve 755 olmalıdır.
 5. Klasör izinlerini 755 yaptıktan sonra, “Yalnızca dizinlere uygula” ve “Alt dizinlere uygula” seçeneklerini de işaretleyeniz.
 6. Ayarları kaydediniz.
 7. Tekrardan “wp_content” dosyasına gelip sağ tıklayınız ve “File permissions” yani dosya izinlerini seçiniz.
 8. Açılan pencerede “numeric value” kısmını 644 olarak ayarladıktan sonra, “Yalnızca dizinlere uygula” ve “Alt dizinlere uygula” seçeneklerini de işaretleyeniz.
 9. Sitenize geri dönünüz.
 10. Bir önceki adımları tekrar ederek Dosya izinlerinizin “Yazılabilir” olarak değiştiğini göreceksiniz.

2. Wordpress Temp Yani Geçici Klasörü Boşaltmak

Eğer yaşadığınız sorun Dosya izinlerinden kaynaklanmıyorsa geçici klasörünüzü boşaltmayı deneyebilirsiniz. Bu geçici klasör, Wordpress’in sitenize dosya yüklemek için kullandığı bir klasördür. Eğer paylaşımlı bir hosting hizmeti kullanıyorsanız maalesef bu dosya dizinine cPanel veya FTP istemcisi üzerinden erişim sağlayamazsınız.

İlginizi çekebilir:  WordPress 500 – 502 – 504 – 505 Hataları ve Çözümleri

Bu klasöre erişim sağlayabilmek için barındırma sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekli. Destek ekibi, sunucudaki bu gizli dosyaya erişerek dosyanın dolu olup olmadığını kontrol edebilir. Ayrıca yaşadığınız bu sorunun nedenini de belirleyebilir.

3. Wordpress Kullanılabilir Disk Alanını Kontrol Etmek

Barındırma planınız size belli bir disk alanı sağlamış olsa da siz tüm disk alanını kullanabilirsiniz. Özellikle sitenizi paylaşımlı bir sunucu da kullanıyorsanız, gönderiler, eklentiler, temalar, sayfalar gibi eklenmeler zamanla disk disk de yer kaplar. Çoğu barındırma hesabı da kullanıcılara ne kadar disk alanı kullanıldığını listeleyebilir.

Aşağıdaki adımları uygulayarak disk alanınızı kontrol edebilirsiniz;

 1. Hosting panelinize giriş yapınız.
 2. Buradan “İstatistikler” menüsüne tıklayınız.
 3. Burada disk kullanımınızı göreceksiniz. Eğer %98 ve üzerindeyse gereksiz dosyalarınızı silebilirsiniz. Ya da hosting paketinizi yükseltebilirsiniz.

4. Sorunlu Eklentileri Kaldırmak

Wordpress’i kolaylaştıran en büyük faktör, hiç şüphesiz her istek için hazır bir eklentinin bulunmasıdır. Ancak çok eklenti kullanmak beraberinde de sorun getirir. Birçok eklentiyi bir arada kullanmak sitenin işleyişine yük bindirir ve limiti doldurabilir. Sorun da bu eklentilerin önbellekleme yapmasıdır. Sorunu ortadan kaldırmak için sahip olduğunuz eklentilerin önbellekmelerini (cache) boşaltmanız gerekir. Örnek vermek gerekirse, Autoptimize önbellekleme oluşturan bir eklentidir. Bu eklentinin önbelleklemesini Wordpress ayarlarından tek bir tık ile boşaltabilirsiniz. Bu boşaltma işlemini gerçekleştirdikten sonra sorununuzun da ortadan kalktığını göreceksiniz.

Eğer Wordpress’inizde Autoptimize eklentisine sahipseniz, eklenti ayarlarına gidip “Değişiklikleri Kaydet ve Önbelliği Temizle” yazısına tıklamanız yeterli olacaktır.

Diğer sahip olduğunuz eklentilerde de sorunu bu yöntem ile çözebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemlerden herhangi birini yaparak Wordpress Dosya Diske Yazılamadı Hatasını çözebilirsiniz. Takıldığınız herhangi bir yerde benimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Hata ve Çözümler Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu