Wordpress

WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

Çeşitli bir çok nedene bağlı olarak zorunlu veya keyfi olarak Wordpress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır? Sorununun cevabının arayışına geçilmektedir. Şirketler markalaşma süreçlerinde stratejik hamleler yapabilmek için domainlerinde birçok değişiklikler yapabilmektedirler. Ayrıca eksik yönleri olan bir domainin veya hedef kitleye hitap edecek bir domain uzantısı olmaması nedeni ile de çoğu zaman Domain değiştirmeye neden olmaktadır.

Wordpress domain değiştirme nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kullanıcılar için hazırladığım makalede domain değiştirme işlemi için gerekli tüm adımları detaylı bir şekilde anlattım.

WordPress Domain Değiştirme

Wordpress domain değiştirme işlemi sandığınız gibi zor bir iş değildir, yalnız biraz uğraştırıcı bir iştir. Uğraştırıcı tarafı ise web sitenizin çalışabilmesi için bulunan PHP kodlarında da çeşitli değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Wordpress domain taşıma işlemi eğer dikkatli ve düzgün bir şekilde yapılmazsa sitenize zarar verebilirsiniz. Bu sebeple Wordpress site adresi değiştirme işlemine başlamadan önce aşağıda vereceğim adımları eksiksiz bir şekilde yapmanız sitenize gelebilecek zararların olasılığını düşürebilirsiniz.

Sitenizin en güncel hali ile yedeğini alın

Sitenizin en güncel halinin yedeğini aldığınız takdir de Wordpress domain değiştirme sırasında karşılaşacağınız herhangi bir sorun da web sitenizi hızlı ve güvenilir bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olabilir. Sitenizin yedeğini alabilmek için çeşitli eklentiler bulunmaktadır, isterseniz eklentiler ile isterseniz de dosya yöneticisi ile alabilirsiniz.

Panel Veya FTP İle Erişim Sağlayın

Web site dosyalarınıza hosting sağlayıcınızın vermiş olduğu panel üzerinden veya FTP üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Wordpress site taşıma işlemini yapmadan önce firmanız için en uygun ve markalaşabilecek bir domaini belirlemeniz gerek.

Yeni Bir Domain Belirleyin Ve Satın Alın

Domain belirleme işlemini aceleye getirmemenizde fayda var derim. Çünkü seçeceğiniz alan adı firmanızın markalaşma sürecinde sizlere oldukça destek olabilecek bir alan adıdır. Firmanız için alan adı seçerken Godaddy gibi firmaların alan adı sorgulama araçlarını kullanarak alan adının kullanılıp kullanılmadığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanabileceğiniz diğer alternatifleri de görebilirsiniz.

Firmanız için seçtiğiniz alan adını satın aldıysanız eğer, değiştirme işlemine geçebiliriz.

Sitenizin Yönetim Panelinden Web Site URL Değişimi Yapın

Wordpress domain taşıma işlemi için gerekli olan bir diğer adım ise satın alınan alan adını Wordpress yönetim panelindeki genel ayarlar kısmına eklemektir.

Yönetim Paneli > Ayarlar > Genel Ayarlar yolunu izleyerek yeni alan adınızı ekleyeceğiniz kısma gelin. Wordpress adresi kısmına eski alan adınızı, Site adresi kısmına ise satın aldığınız yeni alan adını yazın. İşlemler sonrası değişikliklerinizi kaydedin.

Ancak işlemlerimiz bitmiş değil, web sitenize ulaşmak için yeni alan adını yazmadan önce aşağıda vereceğim adımları yapmalısınız.

Sitenizin Gerekli Dosyalarını Güncelleyin

Web sitenizin admin panelinde yaptığınız değişikliklerin kayıt edilebilmesi için wp-config.php dosyasında çeşitli değişiklikler yapmak gerekmektedir. Bunun için FTP veya panel kullanmalısınız.

wp-config.php dosyasını güncellemek için aşağıda vermiş olduğum adımları izlemeniz gerek;

Öncelikle panel veya FTP aracılığı Dosyalar seçeneğine erişip oradan Dosya yöneticisini bulmanız gerek.

Alan adı seçimi yapıp Dosya Yöneticisine Git ( Go To File Manager )  diyerek devam edin,

Daha sonra seçmiş olduğunuz alan adının altında bulunan dosyalar içerisinden “public_html” dosyasını bulup içerisindeki “wp-config.php” dosyasında düzenleme yapmak için “ düzenle ” seçeneğini seçin,

define('WP_HOME', 'http://eskisite.com');
define('WP_SITEURL', 'http://eskisite.com');

Yukarıda vermiş olduğum kod parçacıklarındaki “ http://eskisite.com ” yerinde eski site adresiniz yazmaktadır. Bu adresleri

define('WP_HOME', 'http://yenisite.com');
define('WP_SITEURL', 'http://yenisite.com');

Şeklinde değiştirerek “ wp-config.php ” dosyasında yaptığınız değişiklikleri kayıt edip çıkın.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Syntax Error Hatası ve Çözümü

Bu işlemleri FTP den yaptığınızda herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Hatta FTP üzerinden daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Çünkü direk site dosyalarınıza erişim sağlıyorsunuz.

 Web Sitenizin Veri tabanını Güncelleyin

Evet buraya kadar başarılı bir şekilde geldiyseniz eğer bir sonraki adım olan sitenizin veri tabanını da güncellediğiniz takdirde domain değiştirmenin büyük bir bölümü bitmiş olacaktır.

Site veri tabanınızı onarmak ve güncellemek için gerekli adımlar;

  1. Panel > Veri tabanlar ( Databases ) > phpMyAdmin yolunu izleyin,
  2. Daha sonra worpdress dosyalarınızın bulunmuş olduğu veri tabanını seçip tekrar phpMyAdmin’ e tıkayın,
  3. Karşınıza gelen sayfadan “wp-options” dosyasına girin,
  4. Ekrandaki siteurl ve home seçeneklerini düzenle deyip eski URL’nizin bulunduğu dizini yeni URL’niz ile değiştirebilirsiniz.

Yaptığınız değişiklikleri kayıt edip çıkın. Yeni alan adınız için veri tabanını güncellemiş oldunuz.

Eski Domaininizi Kalıcı Olarak Yeni Domaininize Yönlendirin

Wordpress domain değiştirme işleminin tamamlanması için son bir adım kaldı. Buraya kadar sorunsuz sıkıntısız bir şekilde geldiyseniz eğer bu adıma geçmenizi öneririm. Domain taşıma işleminin son adımı ise URL’lere yönlendirme yapmaktır. 301 yönlendirmesi sayesinde sitenize yapmış olduğunuz SEO çalışmaları boşa gitmeyerek yeni alan adınız hızlı bir şekilde index alıp sıralamalara çıkacaktır.

301 yönlendirmelerini yapabilmeniz için eski domain adresinizin bir süre aktif kalmasında fayda var derim. Devamlı olarak sitenizi ziyaret eden kişilerin bu sayede yeni adreslerinizi bulmaları daha kolay olacaktır. Ayrıca arama motorları da sizleri daha kolay bir şekilde tanıyabilir.

Evet, 301 yönlendirmelerini yapabilmeniz için aşağıda vermiş olduğum adımları izlemeniz gerek;

Panel > Dosyalar ( Files ) > Dosya Yöneticisi ( File Manager ) gidin,

Daha sonra karşınıza çıkan ekranda eski domaininizi seçip Dosya Yöneticisine Git ( Go To File Manager )’ e tıklayın,

Daha sonra dosyalar arasında olan “public_html” dosyasını içerisindeki “.htaccess” klasörünü bulun,

 #Options +FollowSymLinks

RewriteEngine on

RewriteRule ^(.*)$ http://oldsite.com/$1 [R=301,L]

Yukarıdaki kod parçacığında yer alan http://eskisiteadı.com/ adresini http://yenisiteadı.com/ ile değiştirip kayır edin. 301 Yönlendirmelerini linkteki yazımda daha detaylı anlattım onu okuyarak da yapabilirsiniz.

Böylelikle Wordpress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır sorusunu cevaplamış oldum. Adımları uygularken takıldığınız bir yer olursa eğer sosyal medya hesaplarımdan veya iletişim bölümünden bana bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu