Hata ve Çözümler

Wordpress Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümü

Sitenize giriş yaptınız fakat beyaz sayfa hatası ile mi karşılaştınız? Site nereye gitti diye endişe etmeyin. Beyaz sayfa hatası ilk defa başınıza geliyor olabilir ama bunun birçok nedeni olduğu gibi çözümü de var. Wordpress kullanıcıların bu hata karşısında ne yaptığını ve nasıl çözdüğünü sizlere anlatacağım. Bu yazımda sizlere bu sorunun aslında düşündüğünüz kadar zor bir çözümü olmadığını sizlerde göreceksiniz, o halde anlatmaya başlayalım.

Wordpress Beyaz Sayfa Hatası Sebepleri Nedir?

Wordpress tabanlı bir sistem kullanan birçok site sahibinin karşılaşmış olduğu sorunların başında gelen “wordpress beyaz sayfa hatası” çözümünü bulana kadar sitenize erişim sorunu yaşayabilir ve hit kaybına uğrayabilirsiniz. Beyaz sayfa hatasının en yaygın sebepleri şunlardır;

 • Web sitenizde yüklü PHP sürümünün güncellemelerinin yapılmaması veya yanlış yapılması,
 • Hosting kotanızın dolu olması,
 • Güncel temanın hatalı kodlanması veya kodları ile oynanması,
 • Kurulu olan eklentilerin birbiri ile çakışması,
 • Web site dosyalarının zarar görmesi veya silinmesi,

Gibi hatalar yüzünden wordpress beyaz sayfa hatası ile karşılaşabilirsiniz. Siteniz için almış olduğunuz güvenlik önlemleri de bu hataya yol açabilir.

Beyaz sayfa hatasının nedenini öğrenmenin en kolay ve sağlıklı yolu wordpress hata ayıklama modunu aktif etmenizi tavsiye ederim. Hata ayıklama modunu aktif edebilmek için linke detaylı anlatım ile kolaylıkla aktif edebilirsiniz. Bu işlem ile uğraşmak istemiyorsanız şu adımları izleyerek bir ihtimal soruna ulaşabilirsiniz.

Sitenizde son yaptığınız işlemleri ve değişiklikleri göz ardı etmeyin öncelikle o işlemleri geri alarak deneme yapın. Sorunun sitenizde yüklü olan eklentilerden olduğunu düşünüyorsanız sorunlu olan eklentiyi bulmak için yüklü eklentileri sırası ile devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim. Her devre dışı bıraktığınız eklentiden sonra sayfanızı yenilemenizi öneririm.

Siteniz için güncel olarak kullanmış olduğunuz temanın yazılımsal hatası olabilir. Kullanmış olduğunuz temayı devre dışı bırakıp güncel başka bir tema kullanmanızı tavsiye ederim.

Sitenizin dosyaları arasında olan “.htaccess” isimli dosyayı kontrol edin, eğer hata bulunuyorsa dosyada bunu geri yükleyin.

Sitenizin belleğinin kotasını arttırın.

Wordpressinizi güncellerken hata ile karşılaştıysanız wordpress dosyalarını geri yükleyin.

Wordpress içerik yönetim sistemi olarak sıralamalarda birçok sistemden önde gelmektedir. Sitenizin admin paneline erişebilmek için “wp-admin” değerini URL adresine yazarak panel kısmına erişmekteyiz. Ancak sitenizde wordpress beyaz sayfa hatası ile karşılaştığınız zaman admin paneline girişiniz yapamazsınız.

ÖNEMLİ: Öncelikle anlatacağım adımlara geçmeden önce web sitenizin yedeğini alınız. Her türlü olacak duruma karşı sitenizin yedeği bulunsun ki yaptığımı yanlış bir adımda FTP veya panel yardımı ile sitenizi geri getirebilesiniz.

WordPress beyaz sayfa problemi sebepleri şöyle detaylandırılabilir:

 • Site dosyalarınızı barındırdığınız hosting sorunu,
 • Sitenizde yüklü olan eklentilerin ayarlamaları veya hatalı olan bir eklentinin aktif edilmesi gibi sorunlar,
 • Güncel olarak kullandığınız temanın hatalı olması,
 • Sitenizin hafızasının dolu olması,
 • Güncelleme veya başka sebepten sitenizin temel dosyalarının bozulması,
 • Web sitenizin PHP sürümüne gelen güncellemenin yapılmaması veya eksik yapılması.

Öncelikle web sitenize “wordpress hata ayıklama modu”  aktif ise “debug.log” adlı dosyanızı kontrol etmenizi tavsiye ederim. “debug.log” dosyası sayesinde wordpressin vermiş olduğu tüm hataları görüntüleyebilirsiniz. Bu dosya sayesinde karşılaştığınız wordpress beyaz sayfa hatası ile karşılaşmayabilirsiniz. Ancak bu dosya sitenize yüklü değil ise nasıl yapmanız gerektiğini “wordpress hata ayıklama modu nasıl aktif edilir?” makalemde anlattım okuyarak belirtilen dosyayı oluşturabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Temporary Folder Lost Hatası Ve Çözümü

Diğer Sitelerinizde Beyaz Sayfa Hatası Var Mı? 

Hosting hesabınızda birden fazla site bulunuyor ise o sitelerinizi de kontrol edin. Eğer o sitelerde de “wordpress beyaz sayfa hatası” var ise hosting firmanıza yolunda gitmeyen birkaç şeyin olduğunu belirtmek isterim.

Eğer sorun hosting firmanız ile ilgili bir sorunsa bu sorundan dolayı hosting firmanız sizi bilgilendirir. Ancak bilgilendirmediği durumlarda hizmet aldığınız hosting firması ile iletişime geçmenizi tavisye ederim.

Eklenti Kaynaklı Sorunlar

Sitenizde kurulu olan bir eklenti yüzünden bu sorun ile karşılaşmış olabilirsiniz. Eklenti üzerinde bazı kod satırlarını değiştirerek işlem yapıyorsanız veya eklentiyi yeni kurup çalışmaya başladıysanız “wordpress beyaz sayfa hatası” ile karşılaşma olasılığınız yüksektir. Eğer bu hata eklentiden kaynaklanıyorsa yapmanız gereken tek şey o eklentiyi devre dışı bırakmaktır.

Wordpress beyaz sayfa oluşmasına sebep olan eklentinin hangisi olduğunu bilmiyorsanız tüm eklentileri devre dışı bırakmalısınız. Hangi eklentide “wordpress beyaz sayfa hatası” sorunu çözüldüyse o eklentiden sonra işlemi sonlandırarak eklentiyi sitenizden kaldırın.

Ancak sorunlarda biriside şu ki web saydanız da aldığınız “wordpress beyaz sayfa hatası”  sorunu admin panelinizde de aynı sorunu oluşturmaktadır. Bu durumda ise web sitenizin dosyalarına erişmeniz gerek. İsterseniz FTP istemcisi ile erişebilirsiniz isterseniz panel üzerinden erişebilirsiniz.

İki seçenekten birini kullanarak web sitenizin dosyalarına eriştikten sonra;

Dosyalarınızın arasında bulunan “wp-content” klasörüne girin,

Daha sonra “wp-content” klasörü içinde bulunan “plugins” klasörüne girin.

Wordpress beyaz sayfa hatası ile karşılaşmadan yüklediğiniz eklenti veya kodlarını değiştirdiğiniz eklentiyi bulun. Daha sonra bulduğunuz eklentinin adını değiştirerek kaydedin. Kurmuş olduğunuz herhangi bir eklenti ve kullandığınız tema arasında çeşitli çakışmalar olabilir. Bu durumda eklentinin bulunduğu yeri silip kaydetmek ve web siteniz üzerinden kontörlü sağlamak. Eklenti dosyalarınızda yaptığınız değişiklikler nedeni ile her hangi bir hata ile karşılaşırsanız, sitenizdeki bulunan tüm eklentileri devre dışı bırakmak gerekir. Bunun içinde “wp-content” klasöründe bulunan  “plugins” dosyasının adını değiştirmeniz gerekir. Bu sayede sitenize faaliyet gösteren tüm eklentiler devre dışı kalacaktır.

Sitenizin önbelleğini temizleyebilmek için herhangi önbellek eklentisi kullanıyorsanız sitenizi her ziyaret etmeden önce ilk işinizin önbelleği temizlemek olmalıdır.

functions.php vb. Sistem Dosyası Kaynaklı Beyaz Ekran Hatası

Eğer karşılaşmış olduğunuz “wordpress beyaz sayfa hatası” sorun sistem dosyası ile alakalıysa yönetici panelinize erişiminiz olmayacaktır. Ancak site dosyalarınızda belirteceğimiz işlemleri yapabilirsiniz. FTP veya panel kullanarak sitenizin dosyalarına erişin. Daha sonra;

“wp-content” dosyasına girin,

Girdikten sonra “themes” dosyasına girin,

Sitenizde güncel kullandığınız temanın kodlarının bulunduğu satırları bulun,

Wordpress beyaz sayfa hatası ile karşılaşmadan önceki çalıştığınız dosyayı da bulun,

Daha sonra o dosyanın en güncel olan halini indirerek sitenize yükleyin,

Oynadığınız kod satırlarını kaldırarak normal haline getirin,

Daha sonra değişiklikleri kaydedin ve sitenizin önbelleğini temizleyerek adımların kontrolünü sağlayın.

Bu tarz sorunlar ile karşılaşmamak için güncel temanızda ayarlamalar yapmak yerine alt tema (child theme) kullanmanızı tavsiye ederim.

Bellek Sınırlarının Aşımı Nedeniyle Oluşan WordPress Beyaz Ekran Hatası

Site dosyalarınızı barındırdığınız hostingin kotasının aşılmasından dolayı wordpress beyaz sayfa hatası ile karşılaşmanızın bir başka nedenidir. Bu durum genelde varsayılan belleğinizin sınırını aşan bir eklentiyi yüklemeye çalıştığınızda olmaktadır. Kısa sürede her hangi bir eklenti yüklemeseniz bile sitenizde kurulu olan eklentilerin hafızalarının birikip “wordpress beyaz sayfa hatası”  neden olmaktadır. Herhangi bir wordpress sitesi belleği taştığı zaman sunucudan gelen işlemleri yanıtlamaz. Bu da hata almanıza sebep olur.

Web sitenizin PHP belleğini arttıra bilmek için sitenizin “wp-config.php“ dosyasına erişip vereceğim kodu dosyaya yapıştırmanız yeterli olacaktır.

define('WP_MEMORY_LIMIT', '256M');

Beyaz Sayfa Hatası ve Son Çözüm

İlginizi çekebilir:  Hata: Çerezler Engelleniyor Hatası ve Çözümü

Yukarıda anlattığım çözümlerin herhangi bir tanesi eğer sizi sonuca ulaştırmadıysa eğer, sitenizin ana dosyaları, tema dosyaları veya eklenti dosyalarından herhangi biri bozulmuş ya da silinmiş olabilir ve ya herhangi kişi veya kişiler tarafından siteniz saldırıya uğradıysa sitenizin dosyaları silinerek wordpress beyaz sayfa hatası  almanıza sebep vermiş olabilir. Eğer sorun bu ise sitenizin dosyalarınızdan olan “wp-admin” ve “wp-include” klasörlerini yeni wordpress dosyaları indirerek yeniden yükleyin bu sayede wordpress beyaz sayfa hatası kesin olarak çözülmüş olacak. Tabi bu adımı yapmadan önce sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederim site içeriklerini silme olasılığınız oldukça yüksek bir olasılıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu