Hata ve Çözümler

Wordpress 403 Forbidden Hatasının Çözümü

Wordpress 403 Forbidden Hatası Nedir? Nasıl Çözülür? 403 Forbidden hata nedenleri nelerdir? Wordpress hataları içinde çok karşılaşılan hata olarak bilenen 403 Forbidden hatası aslında 403 Forbidden – you don’t have permission to access ‘/’ on this server hatasıdır. Bu hata ile birçok kullanıcı ile karşılaşmıştır. Ancak Wordpress’e yeni başlayan kullanıcılar bu hatayı gördükleri zaman oldukça fazla endişe etmektedirler. Artık endişe etmenize gerek yok! Sizler için ilaç gibi bir makale hazırladım.

Wordpress 403 Forbidden Hatası Nedir?

403 Forbidden hatasını nasıl çözümleyeceğinizi anlatmadan önce hatanın tam olarak ne olduğuna bakalım. 403 Forbidden hatası bir HTTP durum kodudur. Bu uyarı ile karşılaştığınız zaman erişim izniniz olmayan adrese veya sayfaya erişmeye çalışmış oluyorsunuz.

Sık Karşılaşabileceğiniz 403 Forbidden  hataları:

 • Forbidden: You don’t have permission to access [directory] on this server
 • HTTP Error 403 – Forbidden
 • 403 forbidden request forbidden by administrative rules
 • 403 Forbidden
 • Access Denied You don’t have permission to access

Peki, Wordpress 403 Forbidden Hatası Neden kaynaklanıyor?

Wordpress 403 Forbidden Hatası Nedenleri

Web sitenizi geliştirirken veya içerik güncellemeleri yaparken Wordpress 403 Forbidden hatası ile karşılaşmak işlerinizin aksamasına neden olabilmektedir. 403 hatasının çözümüne geçmeden neyden kaynakladığını öğrenmek bir daha bu hata ile karşılaşmamak için alacağınız önlemlerde sizlere yardımcı olacaktır. Hatanın en basit sebebi erişim izniniz olmayan bir dosyaya yada adrese erişmek istemenizdir.

Bu hata genellikle şu sebeplerden kaynaklanır:

 1. Hatalı dosya veya klasör izinleri
 2. Hatalı .htaccess dosyası ayarları
 3. Bununla birlikte şimdi 403 hatasını nasıl çözebileceğinize bakalım.

Wordpress 403 Forbidden 403 Hatası Çözümü

403 hatasına neden olan faktörleri de öğrendiğimize göre, artık hatayı nasıl atlatabileceğinizin anlatımına geçebiliriz. Anlatacağım bu adımlar genellikle Wordpress siteler için olsa da diğer web sitelerinde de kullanabilirsiniz. Adımların anlatımına geçebiliriz.

.htaccess Dosyasını Kontrol Etmek

Sitenizin .htaccess dosyasıyla daha önce tanışmamış olabilirsiniz. Tanışmama sebebiniz ise bu dosyanın geliştiriciler tarafınca proje dizinlerine gizlenmesidir. Neredeyse bütün Wordpress yönetim sistemlerinde .htaccess dosyası bulunmaktadır. Ancak nadiren de olsa bazı sitelerde bulunmamaktadır veya yanlışlıkla silinmektedir. Bu tarz durumlarda .htaccess elle dosyası oluşturmanız gerekmektedir.

.htaccess dosyanızı bulduğunuza göre yapmanız gereken tek şey:

 1. .htaccess dosyanızı bilgisayara indirip yedeğini alın.
 2. Yedekleme işlemini başarılı bir şekilde yaptıktan sonra web site dosyalarınızdan silin.
 3. Daha sonra web sitenize erişmeyi tekrardan deneyin.
 4. Eğer silme işleminden sonra sitenize eriştiyseniz eğer, .htaccess dosyanız hata görmüş demektir.
 5. Şimdi yapmanız gereken sağlıklı bir .htaccess dosyası oluşturmak. Bunun için ise Wordpress admin panelinize girin. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sekmesine tıklayın.
 6. Burada herhangi bir ayar ile oynamadan değişiklikleri kayıt edin. Böylelikle sağlıklı bir .htaccess dosyası oluşturmuş olacaksınız.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen 403 Forbidden hatasını alıyorsanız diğer adımları deneyin.

Dosya İzinleri Düzenlemek

403 Hatası ile karşılaşmanızdaki bir diğer sebep ise dosya veya klasörlerde kötü izinlerin ayarlanmasıdır. Sitenizde oluşturduğunuz dosyalara sistem tarafından varsayılan izinler atanmaktadır. Atanan bu izinler oluşturulan dosyaların nasıl okunacağını, çalıştırılacağını ve nasıl yazılacağını belirlemektedir. Bazı durumlarda ise bu izinleri yerine göre değiştirmeniz gerekebilmektedir. Dosya izinlerini değiştirmek oldukça kolaydır. Herhangi bir endişe yapmanıza gerek kalmayacaktır. Dosya yöneticisi veya FTP istemcisi ile yapabilirsiniz.

Dosya izinlerini değiştirmeniz için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir;

 1. FTP istemcisi veya Dosya Yöneticisi ile site dosyalarınıza erişin.
 2. Daha sonra Hosting hesabınızın root dizinine girin.
 3. Web sitenizin dosyalarını içeren public_html dosyanızı seçin ve sağ tıklayıp dosya izinlerine gidin.
 4. Dosya izinleri kısmını görüntüledikten sonra sayısal değer kısmına 755 yazıp ve “Yalnız klasörlere uygula” seçeneğini seçin ve tamama tıklayın.
 5. FileZilla klasör izinlerini tamamladığında 3. basamağı tekrarlayın, bu sefer sayısal değer kısmına 644 girin ve yalnız dosyalara uygulansın seçeneğini işaretleyin.
 6. Tamamladıktan sonra web sitenize tekrardan erişmeyi deneyin ve çalışıp çalışmadığını tekrardan kontrol edin.

WordPress Eklentilerini Devre Dışı Bırakmak

Eğer bu adımdan önce yapmış olduğunuz adımlar işe yaramadıysa, Wordpress 403 Hatası ile karşılaşmanıza bozuk bir eklenti neden olabilmektedir. Bu adımda ise 403 hatasını giderip gidermediğini görebilmek için sitede bulunan tüm eklentileri devre dışı bırakacağız. Ancak eklentilerin tümünü bir anda devre dışı bırakmak yerine teker teker devre dışı bırakmak sorunlu eklentiyi direk olarak bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu adım ile problemi tespit edebilecek ve çözüme devam edebileceksiniz. Yapmanız gerekenler:

 1. FTP aracılığı ile hosting hesabınıza erişin ve public_html klasörünü bulun.
 2. Bulduktan sonra içerisinde girip wp-content klasörünü bulun.
 3. Daha sonra plugins klasörünü bulun ve adını Plugins1 olarak değiştirip kayıt edin. Böylelikle sitenizdeki tüm eklentiler devre dışı kalacaktır.

Bu işlem sonrası sitenizi tekrardan kontrol edin. Eğer sorun çözüldüyse problemin kaynağı bozulan veya çakışan bir eklenti. Adını değiştirdiğiniz dosyanın adını tekrardan adını eski haline getirin ve eklentileri teker teker aktif edin ve her eklenti aktifleştikten sonra sitenizi kontrol edin. Eklentiyi bulduktan sonra eklentini güncel halini yükleyebilir veya yerine alternatif bir eklenti bulup kurabilirsiniz. Eğer bu adımlardan hiçbiri size yardımcı olmadıysa, hosting sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Yukarıdaki işlemlerden herhangi birini yaparak Wordpress 403 Forbidden hatasını çözebilirsiniz. Takıldığınız herhangi bir yerde benimle iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Hata ve Çözümler Kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu