E-TicaretWordpress

WooCommerce Hızlandırma – 7 Adımda Mağaza Optimizasyon

WooCommerce Hızlandırma işlemi ile Wordpress Hızlandırma işlemleri aynı işlemler olarak düşünebilir miyiz? Evet düşünebiliriz. Farklı yollar olsada alt yapısı wordpress olan bir e-ticaret sitesinden bahsediyoruz. Hızlı bir internet sitesi sizin elinizi rakiplerinize karşı güçlendirir. Kullandığınız e-ticaret mağazalarınızı hızlandırmalı ve optimize etmelisiniz.

Dijital Pazarlama’nın son verilerine göre; Türkiye de online alışveriş yapan kullanıcıların %40’ı e-ticaret siteleri üzerinden ürün aldığı gözlemlenmiş. Verilere göre %74’ü kadınların oluşturduğu bu listede erkeklerin ise %67’si online alışveriş yaptığı belirtildi. Bu verilerden de anlaşıldığı gibi göre sitenizi mutlaka hızlandırmalı ve optimize etmelisiniz.

Kurulu olan bir firmayı internet ortamına aktararak daha fazla kitleye ulaşmak isteyen kişiler WooCommerce mağazalarını kurmaktadırlar. Böylelikle firmalarında elde ettikleri gelirleri 3 – 4 kat daha arttırmaktadır. Ancak online ortamda firmanızın iyi bir satıcı olabilmeniz için müşterilerinizin memnuniyeti oldukça önemlidir. Müşterilerinizin memnuniyetini kazanmak için en etkili yollardan biride online mağazanızın hızlı ve işlevsel olmasıdır. Hazırladığım bugün ki içerikte ise WooCommerce optimize etmenin 7 yolunu anlatacağım.

WooCommerce Neden Optimize Edilmelidir?

Online mağazalar söz konusu oldukları zaman yüklenilen ürünlerin veya HTML, JS, CSS dosyalarının boyutları oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple ürün sayfanızın dosya boyutu ne kadar yüksek olursa müşterileriniz ürünlerinizi gözlemlemeye başlamadan önce resimler ve dosyaların tamamen yüklenmesini beklemektedir. Bu süre de müşterilerinize sıkıcı geleceğinden dolayı mağazanızı terk edeceklerdir.

Sitenizin ve mağazanızın boyutunu veya sayfa yükleme hızını belirleyebilmeniz için Pingdom ve GTmetrix gibi ücretsiz araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar sitenizin neden yavaş olduğunuz sizlere söyleyerek bunlara göre önlem almanızı sağlamaktadır.

Mağazanızın taraması tamamlandıktan sonra araçlar 100 üzerinden bir puan vererek performans derecesini sizlere göstermektedirler. Ayrıntılı istatistikleri görüntülemek istediğiniz zaman aracı genişleterek sitenizde yavaş yüklenen dosyaları görebilirsiniz.

Mağazanızın performansını takip edebilmeniz için düzenli aralıklar ile analiz etmeniz önemlidir.

WooCommerce 7 Adımda Nasıl Optimize Edilir?

Woocommerce’yi optimize ederek mağazanızı hız konusunda oldukça iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz. WooCommerce 7 Adımda Optimize etmek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir;

1- Kaliteli Hosting Kullanın

Yeni açılan WooCommerce mağazaları için, ucuz paylaşılan web barındırmalarının kullanılması oldukça mantıklı bir adımdır. Çünkü başlangıçta hem trafik hem de satış hacmi düşük olacağından dolayı düşük maliyetler ile online mağazanızı yavaş yavaş büyütebilirsiniz.

Ancak zamanla mağazanız tanınacağından dolayı, trafik ve satışlar artarak size tanınan barınma alanını hızlı bir şekilde aşacaksınız. Buda daha iyi ve hızlı bir barınma alanı arayışına geçmenizin zamanının geldiğini belirtmektedir.

Online mağazanızın her ay ne gibi kaynakları tükettiğini takip etmeniz oldukça önemlidir. Böylelikle yeni alacağınız barınma alanı veya yeni bir ana bilgisayara geçme zamanının geldiğini daha çabuk anlayarak anında müdahale edebilirsiniz. Bu işlemi ise cPanel üzerinden veya sunucunuzun kontrol paneli üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Yüksek bir barındırma planı ile WooCommerce mağazanızı büyüterek daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Müşterileriniz için hızlı ve verimli bir hizmet sunabilirsiniz.

2- Görselleri Her Zaman Optimize Edin Ve Sıkıştırın

Görsellerden oluşan bir WooCoomerce mağazasının yüklenmesi oldukça uzun sürebilir. Her bir görsel için farklı bir http isteği oluşmaktadır. Buda müşterilerinizin sayfanızın yüklenmesini daha fazla beklemesine neden olmaktadır.

Görseller bir web sitesindeki içeriğin %51’ini oluşturmaktadır. Sayfa yüklenme süresinin ise %50’sini oluşturmaktadır. Bu nedenle ürünleriniz ile ilgili yüklemiş olduğunuz görselleri sıkıştırarak optimize etmek oldukça önemli bir adımdır.

Sitenize yüklediğiniz JPG, PNG, GIF gibi dosyaları otomatik olarak optimize etmek isterseniz eğer IMAGİFY eklentisini sitenize kurup kullanabilirsiniz. Eklenti görsellerinizdeki çözünürlüklere ellemeden boyutlarını %70 oranında azaltmaktadır.

Eklenti dışında online olarak görsellerinizi optimize edebilirsiniz; Bu siteler

https://imagecompressor.com/

https://compressor.io/

Görsellerinizi sadece sıkıştırmanızla işlemler bitmiyor aslında bir de son zamanlarda google’un sevdiği SEO uyumlu dediği Webp uzantısına çevirmenizi öneriyorum.

3- CDN’ler Kullanarak Mağazanızın Diğer Ülkelerde Optimize Olmasını Sağlayın

CDN’ler online mağazalar için vazgeçilmez bir araçtır. İnternetteki kullanıcılar ile sunucular arasındaki coğrafi uzaklık sorununu gidererek binlerce kilometre uzakta olan müşterilerinizde sizlere kolay bir şekilde ulaşabilir.

Mağazanızı ziyaret edecek olan bir müşteri, sitenizin depolandığı sunucu ile aynı ülkede veya şehirde ise içeriklerinize ulaşması oldukça hızlı bir şekilde olacaktır. Ancak müşteriniz farklı bir ülkeden sitenize bağlanıp içerik görüntülemek istiyorsa her içerik paketinin tek tek müşterinin bilgisayarına gitmesi gerekiyor. Buda sayfalarınızın oldukça yavaş bir şekilde yüklenmesine neden olmaktadır.

CDN’lerin çalışma mantıkları sitenizde bulunan statik içeriklerin bir kopyasını alarak dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan sunuculara depolayarak çalışmaktadır. Böylelikle mağazanızı ziyaret eden müşteri sizin ülkenizdeki sunucuya bağlanmak yerine kendi ülkesine göndermiş olduğunuz içerikleri görüntüleyerek bekleme süresini azaltmaktadır.

4- Kaliteli Önbellek Eklentisi Kullanın

Önbelleğe alma işlemi, mağazalarını kolay ve uygun maliyetli bir şekilde hızlandırmak isteyen mağaza sahipleri için harika bir adımdır.

Önbelleğe alma eklentisi mağazanızın statik bir kopyasını alarak depolamaktadır. Böylelikle alışveriş yapan bir müşteri sizinle tekrardan alış veriş yapmak isterse ürün sayfanızın ön belleğe alınmış bir sürümünü görüntüler.

WooCommerce mağazanız için bir önbellek eklentisi kullanırken, bu sayfaları önbellekten çıkardığınızdan emin olun:

  1. Profil
  2. Hesabım
  3. Ödeme

Bu sayfaların yanı sıra alışveriş sepeti widgetleri gibi diğer öğeler, müşteriye özgü bilgi olduğundan dolayı dinamik kalmalıdır.

5- WooCommerce Eklentinize Gelen Her Türlü Güncellemeyi Yükleyin

WooCommerce mağazınıza güç veren eklentilerin veya site alt yapınız olan Wordpress’in paylaşmış olduğu güncellemeleri ihmal ettiğiniz takdirde performans iyileştirmelerinden kaçmış olursunuz.

WooCommerce geliştiricileri her güncellemede platforma hız ve performans için iyileştirmeler eklemektedirler. Yazılımın en son sürümlerini ve tüm uzantılar çalıştırmak, mağazanızı bozabilecek ve zarara uğratabilecek tehditlere karşı koruma yapmanızı sağlayacaktır.

Dolayısıyla, WooCommerce’in eski bir sürümünü veya güncel olmayan uzantıları çalıştırıyorsanız, mağazanızı hızlı bir şekilde güncelleyip gerekli olan işlemleri yapmalısınız.

6- Woocommerce Mağazanızın Veri Tabanını Sürekli Optimize Edin

Büyük WooCommerce mağazalarınızda veri tabanlarınızı temizlemek mağaza hızınızı arttırarak müşterilerinizin memnuniyetini sağlamanıza yardımcı olabilmektedir. Müşterilerinizin memnuniyetlerini kazanarak firmanızın daha büyük kitlelere duyurabilirsiniz.

7- Hızlı Mağaza İyi Bir Mağazadır

WooCommerce mağazanızın hızlandırmak sadece müşterilerinizi memnuniyetini kazanmanın yanı sıra, satış yaptığınız müşterileriniz geri gelmekle kalmayıp, daha fazla satışa teşvik ederek online mağazanızın büyümesine yardımcı olacaktır. Çevrimiçi mağazanızı hızlandırmak, yalnızca müşterilerinizi mutlu etmek ve daha fazlası için geri gelmekle kalmayacak, aynı zamanda daha fazla satışı teşvik edecek ve mağazanızın büyümesine yardımcı olacaktır.

Son zamanlarda en çok merak edilen Wordpress / WooCommerce Hızlandırma konusunda bilgiler verdim. Eğer bu konuda yeterince teknik bilgiye sahip değilseniz ve bir uzmandan teknik destek almak isterseniz aşağıda ki formu doldurabilir ya da iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Wordpress Hızlandırma Hakkında Yazımı Okumak İster misiniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu