Bilişim Teknolojileri

Windows 11 Sistem Gereksinimleri ve Çıkış Tarihi

Dünyanın teknoloji devi olan Microsoft, geçtiğimiz haftalarda Windows 11 için ufaktan bir açıklama yaptı. Windows 10’un yerine yeni bir işletim sistemi çıkaracağını ve bunu da 24 Haziran’da tanıtacağını söylemişti. Bu açıklama dünya genelinde büyük bir ses getirdi. Ancak geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşanarak tanıtılacak olan sistemin sırrının açığa çıkmasına neden oldu. Microsoft olarak düşünüler bir kaynaktan Windows 11 olarak isimlendirilen sistemin geliştirici sürümünün ISO dosyasını yayınladı.

Böylelikle Microsoft’un tanıtmadığı işletim sisteminin milyonlarca kullanıcı tarafından denenmesine imkân tanıdı. Kullanıcıların Windows 11 hakkında merak ettikleri, Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nedir? Windows 11 Çıkış Tarihi? Windows 11 Nasıl indirilir? Windows 11 İSO Dosyası, Windows 11 Özellikleri gibi soruları bu yazımda cevaplandıracağım.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Resmi olarak Windows 11 açıklanmadığı için özellikleri de bilinmemektedir. Ancak orijinal olan Windows 10 sahip bir güncelleme yaparak Windows 11’e kolay bir şekilde geçiş yapabilmektedirler. Windows 10 ilk çıktığında orijinal sürüme sahip Windows 7 sürümleri de bir güncelleme ile Windows 10 sürümüne geçiş yapmışlardı. Bu nedenle Windows 10 ile Windows 11 sistem gereksinimleri aynı olacağı düşünülmektedir.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri:

 • İşlemci: En az 1 GHz hıza sahip işlemci
 • Ram: 32 bit için 1 GB ram, 64-bit için ise 2 GB ram yeterli olacaktır.
 • Sabit disk alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 20 GB disk alanı yeterli olacaktır.
 • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücüsüne sahip DirectX 9 veya sonrası
 • Görüntü: 800 x 600

Windows 11 Çıkış Tarihi

Windows 11’in resmi olarak Microsoft’un belirttiği 24 Haziran saat 18:00’da yapacağı bir etkinlik ile duyurulacağını bilmekteyiz.

Bu süre zarfında Windows 11’in resmi indirme dosyasının henüz yayınlanmadığını bilmekteyiz.

Windows 11 Nasıl indirilir?

Windows 11’in geliştirici ISO dosyasının yayınlandığı söylemiştik. Fakat bu ISO dosyasını kurup kullanmanızı önermemekteyiz. Bu ISO dosyasında güvenlik açıkları olabileceğinden dolayı bilgilerinize zarar verebilir. Windows 11 resmi olarak yayınlandığı zaman orijinal sürüme sahip bilgisayarlara güncelleme gelecektir. Ayrıca sızdırılan Windows 11’in ISO dosyasının 4,5 GB olduğunu da belirtmek isterim.

Windows 11 kurulumu Nasıl Yapılır?

Sistem USB’nizin veya CD’nizin sahip olduğunu düşünerek Windows 11 kurulumu nasıl yapılır bunu inceleyelim;

 1. Öncelikle, Windows 11 ISO dosyası yüklü olan CD veya USB’yi cihazınıza bağlayıp yeniden başlatın.
 2. Cihazınız size kendi logosunu gösterdikten sonra F12 veya F2 ye basın. Bu tuşlar modelden modele değişiklik gösterebilmektedir, araştırarak bulabilirisiniz.
 3. Bir süre sonra bilgisayarınızda yükleme menüsü gelecektir. Burada belirli ayarlar yapmanız gerekeceğinden dolayı bu adım oldukça önemlidir.
 4. Normal yükleme yerine burada CD’den veya USB’den yükleme seçeneğini seçmelisiniz.
 5. CD veya USB’den yükleme seçeneğini seçtikten sonra devam edin.
 6. Devam ettikten sonra karşınıza Windows 11 yükleyicisi çıkacaktır.
 7. Karşınıza gelen yükleyicide kendi tercihinize göre dili seçerek devam edin. Ardından “Şimdi Kur” butonuna basın.
 8. Bir süre bekledikten sonra sistem size seçenek sunacaktır. Yükseltme veya Özel.
 9. Eğer mevcut Windows’unuzda bulunan bilgileri almak istiyorsanız Yükseltme seçeneğini seçerek ilerleyin. Ancak yeni bir bilgisayara kurmak istiyorsanız Özel seçeneğini seçmeniz gerek.
 10. Devam ettikten sonra karşınıza gelen ekranda disk tercihlerini göreceksiniz. Burada ayrılmamış disk alanını yeni bir disk bölümü oluşturarak da kullanabilirsiniz.
 11. Disk alanını başarılı bir şekilde bölümlendirdikten sonra devam edin.
 12. Bu işlem sonrası cihaz kendini birçok kez yeniden başlatacaktır. Bu nedenle CD veya USB takılı iken güç kablosunun takıldığından da emin olun.
 13. Cihazınız sistem kurulumunu tamamladıktan sonra

Windows 11 ISO dosyası

ISO dosyaları sistem kurmak için kullanıcıların USB veya CD oluşturması için gerekli olan araçlardır. Sistem yükleme USB veya CD yapabilmek için Windows 11 ISO dosyasına ihtiyacınız olacaktır. ISO dosyası, bir diskte yer alan tam verileri içeren bir görüntü dosyasıdır. Kullanım için gerekirse bu dosyayı gerçek bir DVD’ye veya USB’ye yazabilirsiniz.

Windows 11 orijinal ISO dosyası 24 haziranda resmi Microsoft sayfasında yayınlanacaktır. Birçok web sitesinde bulunmakta ama orijinal sitesinden indirmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Windows 11 Özellikleri Nelerdir?

Windows 11’ ait görüntülerin yayınlandığını görmekteyiz. Bu görüntülere baktığımız zaman kullanıcı ara yüzünün tamamen yenilendiğini görebilmekteyiz. Başlat menüsüne baktığımızda Windows 10’a benzer olsa da tasarımsal farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz.

Görev çubuğundaki başlat simgesine tıkladığımızda çok daha gelişmiş bir tasarım karşımıza çıkıyor. Ayrıca başlat tuşu ile birlikte görev çubuğunda yer alan diğer kısa yollarında ortaya çıktığını görüyoruz. Ancak bu tasarım daha önce Windows 10x de görünmüştü. Windows 10x’in askıya alınması ile birlikte Windows 11’in böyle bir tasarım ile karşımıza çıkması şaşırtmadı. Bu özelliği beğenmeyen kullanıcılar için ikonları sağ ve sola taşıma özelliği de Windows 11 de bulunacak.

Yeni Windows 11 Açılış Sesi

Windows 11’in Bildirim, Hatırlatma ve Uyarı Sesleri

Windows 11’in varsayılan duvar kağıdı

Windows 11’in 4K çözünürlüklü duvar kağıtlarının yanı sıra dokunmatik ekranlara özel duvar kağıtlarının da bulunacağı söylentiler arasında.

windows 11 duvar kağıdı - 2

Windows11

windows 11 duvar kağıdı

Hazırlamış olduğum bu içerikte Windows Windows 11 Sistem Gereksinimleri ve Ne zaman çıkacağı hakkında detaylı bilgiler verdim. Konu hakkındaki görüşlerinizi  bana yorumlar kısmından  iletebilirsiniz.

Halillacin.com.tr‘i takip ederek güncel bilgiler hakkında en hızlı şekilde bilgiler almaya devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu