Wordpress

Wordpress Veritabanı Temizleme Nasıl Yapılır?

Wordpress Veritabanı Temizleme Nasıl Yapılır? Veritabanı nasıl optimize edilir? Eklenti ve eski kalıntıları temizleme, onarma işlemleri nasıl yapılır? Wordpress Veritabanı temizleme işlemini kimler yapabilir? Wordpress kullanan kullanıların hemen hemen hepsinin ihtiyaç duyduğu bir temizleme işlemidir. Bu işlemi yedek almadan yapmanızı asla önermiyorum. Oluşacak herhangi bir hatada sitenizi yada yaptığınız işlemi geri alamayabilirsiniz, bu nedenle kendinizi sağlama alarak sitenizin yedeğini mutlaka aldıktansonra Wordpress Veritabanı Temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Wordpress Veritabanı Temizleme

Wordpress tabanlı web sitenize yeni içerikler girdikçe, içeriklerinize görsel ekledikçe, siteniz için gerekli eklentileri kurduğunuzda veya kaldırdığınızda, eklenti ve tema güncellemeleri yaparken, içeriklerinize yorum geldikçe vb. durumlar oluştukça sitenizin veritabanının boyutu oldukça yükselmektedir.

Veritabanı boyutu yükseldikçe sitenizin yüklenme hızı yükselecek ve trafiğiniz gittikçe azalacaktır. Sadece site kullanıcılarınız değil sizlerde sitenizin yönetim paneline erişmeye çalışırken oldukça zorluk çekebilirsiniz. Bu sorun ile karşılaşan kullanıcıların neler yapması gerektiğini hazırlamış olduğum bu makalede anlatacağım. Anlatılan adımları sırası ile dikkatli bir şekilde yaparsanız sonuca sorunsuz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Site yedeğinizi alın

Site veritabanınızı temizlemeden önce kesinlikle sitenizin ve veritabanınızın yedeğini almalısınız. Sebebi ise veritabanını temizlerken her hangi bir yanlış harekette sitenizi kaybetme veya yapmış olduğunuz ayarlamaları bozabilirsiniz. Bu yüzden her şeyden öce web sitenizin ve site veritabanınızın yedeğini almalısınız. Aksi taktirde tüm emekleriniz çöp olabilir.

Sitenize içerik eklerken, yaptığınız önizlemeler, sildiğiniz içeriklerin kalıntıları vb. şeyler site veritabanınızda veri olarak kalmaktadır. Bu durum da web sitenizin yavaş açılmasına yol açmaktadır. Oluşan olumsuz durumu atlatabilmek için wp-config.php dosyanıza ekleyeceğimiz kod satırı bu durumu atlatabilirsiniz. Nasıl yapmanız gerektiğini makalemin devamında anlatacağım.

Çöp kutusunu boşaltma

Sitenizin yönetim panelinde yapmış olduğunuz silme işlemleri çöp kutusuna taşınmaktadır. Siz bunları oradan kalıcı bir şekilde silmeseniz bile wordpress sizin yerinize bu işi 30 günde bir yapmaktadır. Ancak 30 gün boyunca beklemeniz bile sitenizi yavaşlatmaktadır, bunu dilerseniz 10 güne indirebilirsiniz. Bu sayede sitenizin üzerinden 20 günlük bir veriyi almış olursunuz.

Bu işlem için site dosyalarınıza erişmeniz gerek. FTP istemcisi veya kullandığınız panel yardımı ile web sitenizin dosyası olan wp-config.php dosyanıza erişmeniz. Daha sonra sizler için vereceğim kodu bu dosyaya yapıştırmanız.

define('EMPTY_TRASH_DAYS', 7);

Kodun örneğinde ben 7 günde bir temizlemesini istedim. Sizler dilerseniz her gün dilersenizde 10 günde bir yapmasını sağlayabilirsiniz.

Site veri tabını onarma

Wordpressin kullanıcılarına sunmuş olduğu en güzel ve özel özelliklerinden birisi sitemizin veri tanını onarmamıza izin vermesidir. Bunun için http://websitesadınız.com/wp-admin/maint/repair.php yolunu izleyerek karşımıza çıkan butona tıkladığımız zaman kolay bir şekilde veritabanımızı onarmış olabiliriz. Eğer siteniz yeni açılmış ise wordpress buna erişmenize izin vermeyecek ve öncelikle wp-config.php dosyanıza müdahale etmenizi ister.

Not: Benim orda belirtmiş olduğum domain yerine siz kendi site adınızı yazmanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere vereceğim kod parçasını wp-config.php dosyanıza yapıştırabilmeniz için FTP veya panel kullanmanız gerekmektedir. Erişim sağladıktan sonra aşağıdaki kodu belirttiğim dosyaya ekleyebilirsiniz.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Verdiğim kodu yazdıktan sonra dosyayı kaydedin ve http://websiteadınız.com/wp-admin/maint/repair.php yolunu tekrar izleyerek, sitenizin veritabanını onarma işlemini başlatabilirsiniz.

Önizlemelerini Kaldırma

Sitenize içerik eklerken, yaptığınız değişiklikleri ön izle seçeneğine tıklayarak taslak olarak görebilmektesiniz. Yapmış olduğunuz her ön izleme işleminde taslak olarak bile görüntülense de bu işlem veritabanınıza kaydedilmektedir. Siz zamanla veritabanınızı temizlemediğiniz zaman veritabanı boyutunuz git gide artarak sitenizin yavaş açılmasına neden olacaktır.

Anlatacağım yöntemi bilmeyen bir çok kişi manuel olarak ön izlemeleri silmektedirler. Ancak bu yöntem sayesinde ön izlemeler devre dışı kalacak ve silinecektir.

Öncelikle yapmanız gereken FTP veya panel ile site dosyalarınıza erişmeniz. Daha sonra aşağıda vereceğim dok satırını wp-config.php dosyanıza yapıştırın.

define( 'WP_POST_REVISIONS' , false );

WordPress Eklenti Kalıntılarını Temizleme

Web sitenize kurup veya işinize yaramadığı için kaldırmış olabilirsiniz. Web sitenizde yüklü olan bir çok eklenti işinize yaramadığı için kullanmıyor olabilirsiniz. Siteniz için deneme olarak kullanıp işinizi hallettikten sonra kaldırdığınız veya devre dışı bıraktığınız eklentilerde bulunabilir. Bu tarz eklentilerin hepsini sitenizden silin. Silme işleminden sonra sitenizin veritabanından da silmeniz gerek. Anlatacağım bu adımda ise nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağım. Hızlı bir site ve yönetim paneli için kullanmadığınız bütün eklentileri silmeniz gerekmektedir. Web siteniz için ne kadar az eklenti kullanırsanız sitenizin sayfa yüklenme hızı o kadar iyi olur ve kullanıcılar bu sayede sitenizi daha çok ziyaret eder.

Sitenizde yüklü olan gereksiz eklentileri sildikten sonra eklenti kalıntılarını temizlemek için sizlere önereceğim eklenti, Plugins garbage collector (Database Cleanup) eklentisidir. Bu eklentiyi sitenize kurup ve etkinleştirin. Etkinleştirdikten sonra sitenizin yönetim panelinden araçlar sekmesine tıklayıp kurduğunuz eklentinin isminin bulunduğu yere girin.

Giriş yaptıktan sonra karşınızdaki ekranda Search none-WP tables ve Show hidden tables yazan kutucukları seçerek aşağıda bulunan Scan Database butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan uyarıda tamam seçeneğine tıkladıktan sonra eklenti sitenizde tarama yapmaya başlayacak. Sitenizin veritabanın GB göre işlem zaman alabilir.

Eklenti taramasını bitirdikten sonra ekranda yazan Table Name başlığının altında bulunan kırmızı renkteki tabloları seçin. Kırmızı renk ile yazılı olanlar sitenizden sildiklerinizdir. Bunları silmek için Delete Tables butonu sayesinde sitenizden kolay bir şekilde silebilirsiniz. Karşınıza Tables are deleted successfully uyarısı çıktıktan sonra tablo silme işleminin bittiğini anlayabilirsiniz. O ekranda mavi yazılan tablolarda bulunmaktadır. Mavi renkli tablolar sitenizde bulunan ancak devre dışı eklentilerdir. Bu eklentileri sitenizden sildikten sonra tarama işlemini tekrarlayabilirsiniz.

Siteniz için kullandığınız eklentiler ise yeşil renkte görülmektedir. Bu renkte gördüğünüz eklentiler üzerinde işleme gerek yoktur.

Bu adımları sorunsuz bir şekilde tamamladıktan sonra şimdi asıl konumuza geçebiliriz. Eğer bu adımların herhangi birinde takıldıysanız yorumlar kısmında belirterek sizlere yardımcı olmamı sağlayabilirsiniz.

WP-Optimize Eklentisini Kurun

Makalemizin asıl konusu olan wordpress veritabanı temizleme işlemini yapabilmemiz için önermiş olduğum eklenti, WP-Optimize eklentisidir.

Önermiş olduğum eklentinin kurulumunu ve etkinleştirmesini yaptıktan sonra site yönetim panelinizden eklentinin ayarlar penceresine girin. Daha sonra o pencerede bulunan “Optimizations” sekmesine tıklayın karşınıza gelen pencerede site veritabanınızda bulunan gereksiz şeylerin hepsini görebilirsiniz. Karşınıza çıkan şeylerin kutucuklarını işaretledikten sonra “Run optimization” butonuna tıklayarak veritabanı temizleme işlemini başlatabilirsiniz.

Kutucuklar ne işe yarıyor?

Optimize database tables: Sitenizin veritabanının optimizasyonunu yaparak alan açmanızı sağlar.

Clean all post revisions: Bir yazı içeriği gireceğiniz zaman veya olan bir yazıyı güncelleyeceğiniz zaman işlemler sonrası oluşan revizyonları temizler.

Clean all auto-draft post: Sitedeki yazılarınızı güncellerken kaydedilen taslakları siler.

Clean all trashed post: Sitenizdeki yazılardan çöp kutusuna atmış olduklarınızı temizler.

Remove spam and trashed comments: Sitenize gelen yorumlardan spam olarak işaretlediğiniz veya kendi sildiğiniz yorumları temizler.

Remove unapproved comments: içeriklerinizdeki onaylanmayan yorumları kaldırır.

Remove expired transient options: Kullanılmayan önbellek verilerini siler.

Remove pingbacks: Sitenizdeki bağlantıları siler.

Remove trackbacks: Site veya sayfaya verilen gereksiz bağlantıları siler.

Clean post meta data: Sitenizdeki içeriklere ait olmayan verileri siler.

Clean comment meta data: Sitenize gelen yorumlarla bir bağlantısı olmayan meta verilerini siler.

Clean orphaned relationship data: Sildiğiniz içeriklerden geriye kalan verileri siler.

Sizler için hazırlamış olduğum bu bilgilendirici makale umarım işinize yaramıştır. Eğer herhangi bir adımda takıldıysanız veya bu işlemler ile ilgili bilginiz yoksa iletişim bölümünden veya mail yolu ile bana ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi wordpress veritabanı temizleme eklentisi hangisidir?

En iyi wordpress veri temizleme eklentisi, wp-optimize‘dir. Bu eklentiyi kullanarak sitenizin ver tabanını kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

WordPress eklenti kalıntıları nasıl temizlenir?

Wp-optimize eklenti ile veya Plugins garbage collector (Database Cleanup) eklentisini sitenize kurarak eklenti kalıntılarını kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Site veritabanımı ne sıklık ile temizlemeliyim?

Sitenizin sayfa yüklenme veya yönetim panelinin hızlı olmasını istiyorsanız eğer, en az haftada bir kere temizlemelisiniz. Siteniz yoğum trafik alan bir site ise en az 3 günde bir temizlemeniz gerek.

Veritabanı temizleme işlemi ile sitemi çökertebilir veya bozabilir miyim?

Bu işlemi yapmanızda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak bu işlemi her yapacağınız zaman sitenizin en son ki yedeğini almanızı öneririm.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu