Hata ve Çözümler

Wordpress Temporary Folder Lost Hatası Ve Çözümü

Wordpress Temporary Folder Lost Hatası ile neden karşılaşırız ve bu sorundan nasıl kurtuluruz? Temporary Folder Lost Hatası ve çözümü ile wordpress sitenizi bu hatadan kurtaracaksınız. “Eksik geçici klasör” WordPress hata imkansız görüntüleri, eklenti eklentileri, güncelleme temaları yükleyebilir veya WordPress çekirdek güncellemeyi kolaylaştırır. WordPress sitenizde bu hatayla karşılaştıysanız, aşağıda anlattığım çözümler ile bu hatayı kolayca düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Web sitenize yüklemek istediğiniz herhangi bir eklenti veya temayı yüklerken “Geçici bir klasör eksik” hatası ile mi karşılaşıyorsunuz? Bu hata birçok wordpress kullanıcısının canını sıkmakta, sebebi ise bu sorun ile karşılaşıldığın da temanıza veya sitenizde yüklü olan eklentilere gelen güncellemeleri yapamamaktasınız. Sadece bunla kalmayarak siteniz için yüklemek istediğiniz eklentileri de yüklemenize izin vermemektedir. “Wordpress temporary lost” hatası ile karşılaştığınızda yapmanız gereken adımları size anlatacağım.

Öncelikle wordpress temporary lost hatasının hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığını sizlere anlatacağım.

WordPress de “Wordpress Temporary Lost” Hatasına Neden Olan Nedir?

Geçici klasör eksik hatası ile karşılaşmanızın nedeni web sitenizin dosyalarının tutulduğu ortamdaki PHP sürümünün güncellemesinin yanlış yapılmasından veya PHP sisteminin kodlanırken yanlış kodlanmasından olabilir. Site dosyalarınızı istediğiniz yere kayıt etmeden önce site verilerinizin gizliliği için wordpressin geçici klasör tanımlayan bir ayarı bulunmakta, bu ayar ise PHP ile yazılmakta.

Web sitenize herhangi bir resim, içerik, tema veya eklenti yüklemek istediğinizde veya yüklü olanları güncellemek istediğinizde wordpressin arka planda bu PHP dosyasının içine erişmesi gerek. Ancak PHP dosyası site dosyalarınızın bulunduğu sunucuya tanımlanmadığı zaman “wordpress temporary lost” hatasını karşınıza çıkartır.

Hataya sebebiyet veren nedenin ne olduğunu açıkladıktan sonra, wordpress temporary lost hatasını nasıl kolay bir şekilde atlatacağınızı anlatmaya geçebilirim. Her duruma karşı sitenizin yedeklerini almanızı tavsiye ederim. Ne olur ne olmaz.

WordPress de Eksik Geçici Klasör Hatasını Düzeltme

Wordpress temporary lost hatasını kalıcı olarak ortadan kaldırmanız için web site dosyalarının arasında olan wp-config.php dosyasına erişip düzenleme yetkinizin olması gerek.

Wp-config.php dosyanıza erişmek için sitenizin panelini veya herhangi bir FTP kullanabilirsiniz. Daha sonra wp-config.php dosyasını bulup sağ tıklayıp düzenle demeniz gerek. Tabi ki bu dosya üzerinde değişiklik yapmadan önce yedeğini almanızı tavsiye ederim.

Aşağıda sizlere vereceğim komutu wp-config.php dosyasının içerisinde bulunan “Hepsi bu, düzenlemeyi durdur!” yazan satırdan hemen önce yapıştırmanız veya yazmanız gerek.

Wordpress temporary lost wp-config
Wordpress temporary lost wp-config
define('WP_TEMP_DIR', dirname(__FILE__) . '/wp-content/temp/');

Yani wp-config.php dosyanızın son hali şöyle olmalıdır;

“Mutlu bloglar”

define('WP_TEMP_DIR', dirname(__FILE__) . '/wp-content/temp/');

“Hepsi bu, düzenlemeyi durdur!”

Daha sonra dosyada yaptığınız değişiklikleri kayıt ederek wp-config.php dosyanızı kayıt ederek eğer FTP üzerinden çalıştıysanız dosyanızı tekrar sitenize yükleyin. Panel üzerinden çalıştıysanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Bu kadar, Wordpress admin panelinize girerek eklenti, tema veya görsel eklemeyi deneyebilirsiniz.

Eğer anlatmış olduğum bu adımlar sizin işinize yaramadıysa, yani hala aynı hata ile karşılaşıyorsanız geriye tek bir çözüm kalıyor. Bu çözüm ise sitenizin dosyalarında bulunan wp-content dosyasının dizinlerine verilen izinleri kontrol etmeniz gerek.

ÖNEMLİ: “Geçici klasör eksik” hatasının nedeni site dosyalarınızın barındırıldığı ortamın hatalı veya kötü olarak oluşturulmasından kaynaklanıyordur. Anlatmış olduğum en son adım geçici bir çözüm olabilir bu sorunu kalıcı olarak çözebilmek için hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek karşı karşıya kaldığınız bu durumu belirtmek olacaktır. Ancak hosting firmanız bu sorun ilgilenmeyebilir, bu durumda hosting firmanızı değiştirmenizi öneririm.

İlginizi çekebilir:  WordPress Mail Gönderme Sorunu Çözümü

Yukarıda bahsedilen çözüm sizin için işe yaramazsa, wp-içerik klasörünüzün dizin izinlerini kontrol etmelisiniz . Bu dizinin 755 izne sahip olması gerekir.

Sonuç olarak

Sorun devam ederse, web barındırma yani hosting sağlayıcınızla iletişime geçin ve teknik destek ekibiyle iletişime geçerek sorunu çözmelerini isteyin.

Çoğu durumda, bu hata,  web barındırma yapılandırmalarının ve yönetiminin bir sonucu olarak gelir. Gelecekte bu tür sorunlardan kaçınmak istiyorsanız, web sitenizi daha kaliteli yönetilen bir WordPress hosting firmasına taşımanızı öneririm.

Sizler için hazırlamış olduğum bu makalede “wordpress temporary lost” hatasının canınızı sıkmadan nasıl kolay ve kalıcı bir şekilde atlatacağınızı anlattım. Eğer anlatmış olduğum bu adımlar ile sorununuz çözülmediyse iletişim bölümünden benimle iletişime geçerek sizlere bu konuda profesyonel hizmet sunmamı sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu