SEO

Site Hızı Ölçme ve Hızlandırma İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır ?

Web site hızı ölçe ve site hızlandırma işlemleri SEO konusunda önemli bir unsurdur. Site Hızı Test Araçları kullanarak Site nasıl hızlandırılır, site hızı nasıl ölçülür bu konu hakkında bildiklerimi ve gözlemlediklerimi sizlerle paylaşacağım.

Site hızı Google tarafından dikkate alınan, önemsenen bilgileri toparladım, şimdi birlikte sitemizin hızını arttıralım!

Site Hızı Nedir?

İnternet yani web sayfalarının bilgisayar ya da mobil araçlarla ne kadar sürede açıldığı süresine site hızı denir. Sayfa yüklenme işlemi ne kadar yavaşsa site hızı da o kadar düşüktür. Sitenizin hızını düşüren birçok neden olabilir, bunlar; web sitenizin yazılımı, kullandığınız hosting ve görseller gibi.

Web Site için ideal yükleme hızı nedir?

Siteniz ne kadar hızlı yüklenir ve açılırsa bu durum o kadar iyidir. Google en ideal site hızını 2 saniye olarak önermektedir. Yani siz de bunu dikkate alarak sitenizin açılma hızı 2 saniyenin üstünde olmamalıdır. Beklemeyi kim sever ki? : )

Web Site Hızı Ne Kadar Önemli?

Evet, en önemli sorulardan biri. Ziyaretçilerin %40’dan fazlası web sitelerin 2 saniyeden daha az bir sürede açılmasını tercih ediyor. Daha geç açılan bir web sitesine sahipseniz bu kolaylık ziyaretçi kaybı yaşamanıza sebep olacak bir faktördür.

SEO açısından web site hızının önemini de aslında ziyaretçilerinizin web sitenizden ne kadar sürede kaldığı ile orantılı diyebiliriz. Kullanıcı deneyiminin (UX), ziyaretçi trafiği açısından etken bir rol oynamaktadır.

Web sitesi hızı önemini en iyi Amazon.com yönetimi açıklamıştır. Amazon yöneticilerinin yaptıkları araştırmalara göre sitelerinin 1 sn bile yavaşlama olsa yıl bazında 2 milyar dolara yakın zarar ettiklerini açıkladılar.

Site Hızı Test Araçları Nelerdir?

Web sitenizin sayfaları ne kadar sürede yükleniyor, siteniz kaç saniye de açılıyor site hızı ölçme programı ile öğrenmek çok kolay. Site hızı araçları ile sitenizde ki yavaşlık nedir? Neyden dolayı kaynaklanıyor gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Site hızı analiz ve ölçme testi yaparak analizin sonucunda performans sorunlarınızı çözümleyerek gerekli hıza ulaşabilirsiniz. Site Hızını Ölçebileceğiniz Araçlar Nelerdir?

En iyi 5 Site Hız Testi Araçları 2020

 1. Pingdom
Pingdom Hız Testi Aracı
Pingdom Hız Testi Aracı

Pingdom ayda 20 milyardan fazla web site hızını test etme aracı olarak kullanılan Pingdom gelişmiş özellere sahip bir sitedir. Çok yoğun kullanıldığı zamanlarda sizi biraz bekletebiliyor.

 1. Pagespeed (PageSpeed Insights)
Pagespeed Hız Testi Aracı
Pagespeed Hız Testi Aracı

Pagespeed Google tarafından yapılan web site hızını test etme aracı olan Pagespeed tüm dünya tarafından tercih edilen bir araçtır. Bu aracın güzel taraflarından biri ise Mobil ve Masaüstü alanları seçerek hız ölçümü yapabilirsiniz. İki alan içinde ayrı ayrı sonuçlar vererek işinizi kolaylaştıran bir araç her ne kadar son zamanlar doğru sonuçlar vermediği söylense de kullananlar oldukça memnun.

 1. GTMetrix
GTMetrix Hız Testi Aracı
GTMetrix Hız Testi Aracı

GTMetrix benimde sıklıkla kullandığım web sitelerden biridir. Site açılış hızı testi konusunda oldukça popüler olan GTMetrix site hızını analiz etmekle kalmayıp ücretsiz şekilde performans bilgileri de sunuyor. Bu bilgiler ile sitenizin sorunlarını çözebilirsiniz.

 1. Think With Googlef
Think With Google Hız Testi Aracı
Think With Google Hız Testi Aracı

Think With Google Mobil kullanıcılarının artmasıyla birlikte mobilden sitenize giriş yapan ziyaretçileri önemseyerek mobil site açılış hızını da arttırmak için gerekli işlemleri yapmalısınız. Mobil uyumlu 3G bağlantısı ile online olarak web site hızını test edebilirsiniz. Diğer araçlar gibi Think With Google aracında da detaylı bir analiz raporu sonucuna ulaşırsınız.

 1. Load Impact
İlginizi çekebilir:  Backlink Nedir? Nasıl Alınır?
Load impact Hız Testi Aracı
Load impact Hız Testi Aracı

Load Impact hız testi aracı kaynak kodları ile performans analizi yaparak değerlendirmelerini görebilirsiniz. Üye olduğunuzda daha kapsamlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Site Hızı Ölçme ve Hızlandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin hızını nasıl artırırsınız? Öncelikle sitenizin hızına etki eden sebepleri analiz ederek web sitenizin hızını artırmak için gerekli işlemleri yapmalısınız. İdeal web site hızı için öneriler;

 • Web sitenizde ki görsellerin optimizasyonunu yapın. Görsellerinizi JPG ve PNG uzantıları dışında son zamanlarda Google’n da önemsediği bir format olan .webp uzantılı görseller hem SEO hem de boyut olarak oldukça kullanışlı bir uzantı.  Kullandığınız görselleri compressor.io ile optimize edebilirsiniz.
 • Web sitenizin kodlarını optimize edin. HTML – CSS – JS (JavaScript) gibi kodları sıkıştırarak küçültebilirsiniz.
 • Web Tasarımı yaparken veya tercih ederken görsel yerine CSS tercih edin.
 • Kaliteli Hosting ve Sunucunu tercih edin. Web site hızını en çok etkileyen etkilerden biri alan adınızı barındığınız yerdir.
 • Kullanmadığınız kod, eklenti ve görselleri silerek temizleyin.
 • Cache (LiteSpeed Cache) kullanın. Verilerinizin geçici bir bellekte saklanarak sitenizin açılma hızını etki sağlar.
 • Veritabanı Optimizasyonu yapın.
 • Web sitesinizi Gzip ile sıkıştırmayı deneyin.
 • İçerik Dağıtım Ağı olan CDN Kullanın. Yükünüzü hafifletin.

Web site açılış hızını ne kadar önemser o kadar iyileştirme yaparsanız arama sıralamanızda bu konudan etkilenerek size olumlu güzel sonuçlarla dönüş sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu