Dijital Pazarlama

Şirket ve Marka İsmi Nasıl Bulunur? En İyi 10 Şirket İsmi Bulma Aracı

Şirket ve marka ismi nasıl bulunur? En iyi 10 şirket ismi bulma aracı ile işiniz kolaylaşacak. Firma, şirket ve marka isimleri bulurken nelere dikkat etmelisiniz? Şirket ismi seçerken güven veren şirket isimleri tercih etmelisiniz. Ekşi sözlük gibi birçok platformlarda yeni kuracağınız şirket için isim önerileri alabilirsiniz.

Eğer şirketinizin başarılı olmasını istiyorsanız şirketiniz için seçmiş olduğunuz ismin yaptığınız işleri müşterilerinize hatırlatmasından ziyade, seçilen ismin bir hikayesi olmalıdır, hikayesi ne kadar güçlü ise şirket o kadar güçlenir. Anlatmış olduğum bu durumlara örnek olarak Apple gösterilebilir. Şirketin ismi neyi sattıklarından değil de seçmiş oldukları ismin arkasındaki güçlü hikayeden ve izlemiş oldukları doğru stratejik yollar ile günümüzde şirketin değeri paha biçilemez bir konuma ulaşmıştır. Bu günkü yazımda sizlere güçlü bir hikaye ile harmanlanıp ortaya çıkarta bileceğiniz şirket isimlerini nasıl ortaya çıkartacağınızı birkaç ipucu ile göstereceğim.

Şirket ve Marka ismi belirlemek için acele etmeyin

Şirket ismi bulacaksanız eğer bu işi alelacele yapmamanızı tavsiye etmekteyim. Şirketiniz için seçeceğiniz isim sizin kurumsal kimliğinizi oluşturup, şirketin ilerleyen yıllarında oldukça önem kazanacaktır. Seçtiğiniz şirket ismi ile markalaşma sürecine girdiğiniz taktir de bu isimde herhangi bir değişiklik yapamazsınız, değişiklik yapma durumunda baştan markalaşmak için gerekli marka bilinirlik çalışmaları yapmanız gerekir. Bu yüzden isim seçme sürecini aceleye getirmemeniz gerekmektedir.

Şirketiniz için seçeceğiniz ismin kesinlikle yaratıcı isimler olmasına dikkat etmelisiniz. Şirketinizi yansıtan isim bulmak için, tek bir alternatif ile kalmayarak birkaç alternatif oluşturmalısınız. Bu alternatifler arasında şirketinizi en çok yansıtanın hangisi olduğunu daha kolay belirleyebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra seçilen ismin kendinize özgü ve orijinal olması gerekmektedir. İsim bulma işlemini aceleye getirdiğiniz taktir de, şirketiniz için doğru kararlar alamazsınız.

Orijinal olmanız önemli

Şirketinizi internet üzerinde yansıtacak bir web sitesi olacaksa eğer seçtiğiniz ismin kendinize özgü ve orijinal olmasının çeşitli farklı açılardan önemi bulunmaktadır. Seçtiğiniz isim eğer orijinal olmazsa, sektörünüzdeki diğer firmalar ile karşılaştırılabilirsiniz veya diğer firmaların taklidinin olduğunu müşterilerinize yansıtabilmektedir.

Bunlara ek olarak arama motorundaki arama sorgularında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Seçtiğiniz şirket isminin diğer firmalar ile benzerliği bulunduğu taktir de, müşterilerinizi veya sitenize aldığınız trafiği rakip firmaların sitelerine kaptırma şansınız bulunmaktadır. Bu durum sadece web sitenizde değil şirketinizin sosyal medya hesaplarında da bu sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden aradığınız şirket isminin özgün ve orijinal olmasına dikkat etmelisiniz.

Bulduğunuz ismin orijinal olmasının yanı sıra resmi kurum kayıtlarında bu ismin kullanılabilir olması gerekmektedir. Bu durumu da kesinlikle araştırmanız gerek.

Bulduğunuz ismi bir logo ve ikon ile beraber düşünün

Seçtiğiniz şirket isminizi web siteniz için logo ve ikona dönüştürmeniz gerekecektir. Bu yüzden düşünmüş olduğunuz ismin logo ve ikon halini de düşünmeniz gerekir. Seçtiğim isimin logo ve ikon hali nasıl olacak? Bu ismin logo ve ikon dikkat çekici ve akılda kalıcı olacak mı? Seçtiğim isim logo ve ikon ile bağdaşabilecek mi?

Şirket isminiz olarak düşündüğünüz ismi eğer logo veya ikon olarak düşünemiyorsanız eğer, alternatif olarak belirlediğiniz diğer isimlerin üstünde durmalısınız. Eğer seçmiş olduğunuz şirket isminden memnun iseniz, ancak logo ve ikon olarak hafızanızda canlandıramadıysanız, bu konuda tecrübeli ve profesyonel olan bir tasarımcı ile görüşerek bu konu hakkında destek alabilirsiniz. Tasarımcılar logo konusunda sizin yaklaşmanıza göre daha farklı yaklaşabilmektedirler.

Son söz gene sizin ağzınızdan çıkacağı için kesinlikle içinize sinmeyen bir isimi şirket isminiz yapmayın. İsim bulma sürecini kesinlikle aceleye getirmeden düşünmeniz gerekmektedir.

Kısa ve akılda kalıcı alternatifler üzerinde durun

Seçeceğiniz şirket ismi, müşterileriniz tarafından kolay yazılabilir ve akılda kalıcı olması gerekmektedir. Eğer seçtiğiniz isim bu şekilde olmazsa marka bilinirliği veya sitenizin trafiğinin artması oldukça zorlaşacaktır. Müşterileriniz şirket isminizi akıllarında tutamayarak veya kolay yazamadıklarından dolayı sizleri tercih etmeleri oldukça düşecektir. Bu yüzden bulacağınız isimlerin akılda kalıcı ve kolay bir şekilde yazılabilir olmasına dikkat etmelisiniz.

En İyi 10 Şirket ve Marka İsmi Bulma Aracı

Eğer şirket ismi bulamadıysanız veya bulduğunuz isimler sizin şirketinizi yansıtmıyorsa sizler için vereceğim şirket bulma araçlarını kullanarak şirketinizi yansıtan isimleri kolaylıkla bulabilişiniz.

Zyro şirket, marka isimi bulma aracı

Zyro şirket, marka isimi bulma aracı
Zyro şirket, marka isimi bulma aracı

Listemizde ilk sırada yer alan zyro yapay zeka teknolojisi ile güçlendirilmiş şirket bulma araçları arasında gelmektedir. Bu araç ile şirket ismi bulabilmek için şirketinizi yansıtacak olan anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Daha özgün ve dikkat çekici isimler bulmak için birden fazla anahtar kelime girerek çok daha özgün isimler bulabilirsiniz.

Çok seçenek olması eğer kafanızı karıştırıyorsa eğer, şirketiniz için en iyisini bulmak için sizlere yardımcı olacak birkaç ipucu bulunmaktadır. Bu ipuçlarına ulaşabilmek için sayfanın alt kısmına giderek bulabilirsiniz.

Şirketiniz için seçmiş olduğunuz isim için logo ve web sitesi yapmak isterseniz zyro bu konuda da logo yapma aracı ve site kur aracı ile sizlere her türlü desteği sağlamaktadır. Tüm yapmış olduğunuz bu şeylerin ücretsiz olması da ayrı bir güzellik.

Shopify şirket, marka isimi bulma aracı

Shopify şirket, marka isimi bulma aracı
Shopify şirket, marka isimi bulma aracı

Eğer şirketinizin online mağazasını açmak istiyorsanız ve bunun için isim bulamadıysanız shopifyi kullanabilirsiniz. Kıyafet, mücevher, mobilya gibi mağaza sektörlerinden birini seçmenizi sağlamaktadır.

Bu seçimler sonucu sizlere sunmuş olduğu şirket ismi sizin sektörünüzü yansıtan bir isim olacaktır. Ancak tek kötü yanı ise birden fazla kelime yazamamanız.

Eğer baştan güncel bir mağaza kurmak isterseniz shopify size kolay ve çözüm odaklı bir hizmet sunabilmektedir.

BusinessNameGenerator.com

BusinessNameGenerator Şirket Marka Bulma
BusinessNameGenerator Şirket Marka Bulma

Bu aracın ise ziyaretçiye sağlamış olduğu en büyük kolaylık ise sizlere sunmuş olduğu her sonucun tıklana bilir olması ve domain kullanılabilirliğini göstermesidir. Bulunduğunuz sayfanın altında ise firmanız ile alakalı satın alabileceğiniz pro isim ve logoları görebilirsiniz. Kullanışlı ve güçlü özelliklere sahip olan şirket, marka ismi üretici aşırı reklam görüntülediği için kullanıcıyı sıkmaktadır.

Oberlo şirket, marka ,isim bulma aracı

Bu araçtan önce anlatmış olduğum araçlar çok fazla seçenek sunmaktadır. Buda sizin aklınızın karışmasına neden olmaktadır. Oberlo ise çıkardığı sonuçları kolay ve açık bir şekilde sunmaktadır. Oberlo için yapmanız gereken tek şey şirketinizi yansıtacak olan anahtar kelimeyi girip üret seçeneğine tıklamanız, daha sonra belirlemiş olduğunuz anahtar kelime ile ilgili sayfalarca seçenek bulabilirsiniz.

Oberlonun kötü yanı ise karşınıza sıradan şirket isimlerini çıkartmasıdır.

Namelix Business Name Generator

Namelx diğer araçlara göre daha farklı çalışmaktadır. Şirketinizi yansıtan anahtar kelimeyi girdikten sonra üret seçeneğine tıkladığınızda hemen bütün sonuçları karşınıza çıkartmak yerine, birkaç filtre karşınıza çıkartmaktadır. İsim uzunluğu, kafiyeli kelime, markalanabilir isim, birleşik kelime veya daha fazlası filtre seçeneklerini düzenleyerek şirketinize uygun isimleri sıralatarak bir tanesini seçebilirsiniz.

Sizlere sunduğu her seçenekte ek olarak iki tane örnek sunmaktadır, bu sayede fikir üretmeniz daha hızlı olmaktadır. Çıkan sonuçların karşılıklarındaki ücretli veya ücretsiz logoları da görüntüleyebilirsiniz.

Sizlere sunulan tüm isimleri işletme ismi olacağını sanmayın. Kullanılabileceklerini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Novanym şirket, marka ismi bulma aracı

Novanym sayesinde seçmiş olduğunuz sektöre ve stile göre örnek isim ve logoları görüntüleyebilirsiniz.

Bu isim bulma aracı ne kadar gözünüze hoş gelse birçok dezavantajı bulunmaktadır. En önemli dezavantajı ise genellikle yazdığınız anahtar kelimeler ile ilgili sonuçlar sunmamaktadır. Sizler için sunmuş olduğu logolar da oldukça pahalı logolardır. Diğer araçlar kadar iyi bir seçenek değildir.

SquadHelp şirket, marka ismi bulma aracı

SquadHelp’in ise sizlere sunduğu en güzel özellik sonuçları sunmadan önce, şirket kategorisi, domaininizin uzantısı, istediğiniz kelime uzunluğu, stil vb. birçok filtre sunmasıdır.

Sizlere sunmuş olduğu tüm şirket isimleri veya logolar ücretlidir. Ve fiyatları 4000$’ı bulmaktadırlar. Dilerseniz sonuçları en düşük fiyatlara sıralayabilirsiniz veya 3 – 6 aylık kurulum planlarından birini seçebilirsiniz.

SquadHelp sizlere kitle taraması yapmanızı desteklemektedir. Bu sayede seçmiş olduğunuz logonun farklı şekillerini deneyip kitlenize hitap edeni bulabilirsiniz.

Dot-o-mator şirket, marka ismi bulma aracı

Dot-o-mator şirket ismi üretmeniz için farklı bir yöntem kullanmaktadır. İlk kelime ve son kelimeleri yazmanızı talep eder. Daha sonra sizin için bu kelimeleri birleştirip ortaya bir tane şirket ismi çıkartır.

Çıkarttığı isimler arasından kullanılabilir olan isimleri ve alınan isimleri gösterir. Eğer arasından herhangi biri hoşunuza gittiyse bunu kontrol edip kullanabilir veya domain olarak alabilirsiniz.

Bu araç güvenilir ve diğer araçlara göre farklı çalışan bir şirket isimi bulma aracıdır. Ancak diğerleri gibi bununda sorunları bulunmaktadır, site ara yüzünde oldukça eksik bulunmaktadır ve telefon uygulaması yalnız İOS işletim sistemleri ile çalışmaktadır.

Company Name Generator

Eğer aradığınız isimlerin sade olmasını istiyorsanız bu araç sizin için geliştirilmiş diyebilirim. Sitesinde herhangi bir reklam veya filtre bulundurmamaktadır. Sadece sizden herhangi bir anahtar kelime istemektedir. Girdiğiniz anahtar kelimeye uygun bir sürü öneri çıkartmaktadır.

Diğerlerinden farklı tarafı ise herhangi bir anahtar kelime girmediğiniz taktirde de company name generator çalışmaktadır.

Bu araç gayet sade ve akıl karıştırmamaktadır. Ancak aradığınız isim için gelişmiş özellikli bir araç arıyorsanız bu araç size yardımcı olmayacaktır.

NameMesh şirket, marka ismi bulma aracı

Bu araç ise iki seçeneklidir. 1.si sizden iki ya da üç anahtar kelime istemektedir. 2.si ise sizden üç yada dört anahtar kelime istemektedir.

Ancak bu araç domain üreticisi olduğundan dolayı sizler için domainlere kullanılabilecek isimler çıkartacaktır.

Sonuç olarak kusursuz bir şirket adı seçmek isterken içinize sinmeyen bir isim tercih etmeyin. Sade ve hatırlanabilir olmasına özen göstermeniz yeterli olacaktır. Bu yazımda sizler için en iyi şirket, butik, firma, mağaza, marka ismi bulma için rehber olmak istedim. Bu konuda daha fazla danışmanlık almak isterseniz bana ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu