SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (Güncel Rehber 2021)

SEO uyumlu makale, Google açısından bir sıralama faktörüdür. Makale kelimesi genellikle akademik yazılar için kullanılsa da günümüzde özellikle web sitelerde yazılan içerik için kullanılan bir terimdir. SEO Uyumlu makale nasıl yazılır? Hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler en güncel hali ile aşağıda açıklanmıştır.

Blogunuzu veya yazma kariyerinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek bir sanattır. Herkes bir makale yazabilir, ancak SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusunda uzman olmak için özel bir çalışma yapmak gerektirir. Bu yazıda, SEO uyumlu makale yazmaya yönelik bazı ipuçları paylaşacak ve GOOGLE, Yandex, Bing ve diğer arama motorlarında nasıl daha iyi bir sıralama alacağınızı anlatacağız.

Bir makale yazarken temel noktalara ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz atalım. Günümüzde orijinal ve SEO uyumlu makaleler satın almak oldukça zor hale geldi. Bir makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar anahtar kelime seçimi ve makale içeriğidir.

Makale kalitesi ve SEO uyumu paraleldir. Makaleler, sitenizin Google aramalarında en iyi sıralamayı almasını sağlar. Bu yüzden iyi bir makale yazmanız ve bu hizmete çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO dostu makale içeriğin Google ve diğer arama motorları tarafından belirlenen standartlara uygun şekilde yazılarak kullanıcı dostu bir deneyim sunma biçimidir.

SEO Uyumlu Makale; arama sonuçlarında daha ileride çıkmak için yapılması gereken belirli parametlerin sistematik olarak makale içine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo dostu içerik nasıl yazılır? SEO Uyumlu Makale yazarken nelere dikkat etmek gerekir? İçerik yazarlığı yaparken SEO açısından en iyi ayarlar nasıl yapılır? Gelin bu konuları maddeler halinde inceleyelim.

Araştırmayla başlayın

Araştırma yapmadan kendiniz veya müşterileriniz için gerçekten bir fark yaratmak istiyorsanız, boşa kürek çekiyorsunuz demektir.

Bu aşamada birkaç şeyi belirlemek gerekir:

 • Hedeflenecek anahtar kelime.
 • Makalenin uzunluğu.
 • Makalenin türü.
 • Rakip sitelerin makalelerinin analiz edilmesi.
 • SEMrush gibi araçların kullanımı.

SEMrush, konunuzu daha iyi araştırmanıza ve Anahtar Kelimenin uygun şekilde optimize edilmesine yardımcı olacak ücretsiz 7 günlük deneme sunar. Bu, hedeflemeniz gereken doğru anahtar kelimenin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

İçerik türü: Anahtar Kelime Bulma Amacı

Makalelerin Google da nasıl sıralandığını görmek için hedef anahtar kelimenizi Google araması yapın. Bu, araştırmanın bir parçasıdır ve Google’ın bu tür sorgular için ne tür bir makalenin daha iyi olduğunu düşünmenize yardımcı olacaktır.

SEO Uyumlu Makale Kaç Kelime Olmalı?

Genellikle uzun makaleler daha iyi bir araştırma ile ortaya koyulan bilgilere dayanır. Ziyaretçilerin aradıkları konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. SEO uyumlu makale nasıl yazılır hakkında hazırladığımız bu yazıda önemli detaylara ulaşabilirsiniz.

Hedeflediğiniz anahtar kelimede ilk sayfada çıkan sitelerin yazılarını analiz edin ortalama kaç kelimelik makale oluşturduklarına bakın ve bu ortalamanın üzerinde bir makale yazarak rekabete hazırlanabilirsiniz.

Google 600 kelime ve üzerindeki makaleleri doyurucu içerik olarak kabul etmektedir. Özellikle rekabeti yüksek bir kelime de yarışıyorsanız 2000 kelime ve üzeri bir makale sıralama şansınızı artıracaktır.

Kullanıcı Dostu Makale Nasıl Yazılır?

Bir makale yazarken güvenilir olmanın yanı sıra ziyaretçilerinizi tutmaya çalışmalısınız. Bu, hile yapmadan bilgi içeriği oluşturmamız gerektiği anlamına gelir. Ziyaretçiler sitenizde aradıkları bilgileri bulabilirlerse sitenizi takip edebilirler. Okunabilirlik için kaliteli içerik oluşturursanız, ziyaretçilerinizi kullanıcı deneyimi açısından tatmin edebilirsiniz.

Bunun ana noktası, kullanıcıyı yormayan kısa ve öz cümleler oluşturmaktır. İnternet çağındayız ve hız her şeydir. Okunabilecek, sindirilebilecek ve araştırılabilecek bir bilgi dünyası var. Aynı cümleyi iki veya üç kez yazmadan ziyaretçilerinize ilk seferinde rahatlıkla bilgi verebilmelisiniz.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

SEO uyumlu makale yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de Türkçe veya ilgili dilin gramer, imla ve dil bilgisi kurallarına uyulması anlatım bozukluğu içeren cümlelerden kaçınılması gerektiğidir.

Bu aslında kullanıcı deneyimi açısından önem taşır. Anlaşılması zor ve dil bilgisi hataları ile dolu olan bir makale kullanıcıların gözünde sitenizin değerini düşürür. Özellikle ciddi bir hizmet sunan bir siteyseniz kullanıcıların gözündeki itibarınız için kusursuz bir dil ile anlatım biçimi gereklidir.

Görsel ve Videolarla İçeriğinizi Zenginleştirin

Ülkemizde içerik denildiğinde genellikle makale anlaşılmaktadır. İngilizcesi content olan ve çevrildiğinde içerik anlamına gelen bu kelime yalnızca yazıdan oluşmaz. İçerik kalitesi açısından yazı, görsel, video gibi farklı materyallerin bulunması SEO uyumlu içeriğin nasıl oluşturulucağı ile ilgili önemli bir faktördür.

Bu aynı zamanda kullanıcıların sayfanızda ya da web sitenizde daha uzun vakit geçirmesini sağlar. Son Google güncellemelerine göre ziyaretçilerin sitede kalma süresi web sitelerinin Google’da sıralamalarını etkileyen faktörlerden birisidir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

SEO Uyumlu Makale: Anahtar Kelime Oranı Nasıl Belirlenir?

Son dönemde anahtar kelime yamyamlığı denilen bir kavram türedi. Makaleniz içerisinde hedef anahtar kelimenizi ne eksik ne de fazla oranda kullanmalısınız. İdeal anahtar kelime oranı %1 – %3 arasında olmalıdır.

Yani örnek verecek olursak; 1000 kelimelik makalede anahtar kelimeniz 10 ile 30 arasında geçmelidir. Çok az geçerse makalenizi Google anahtar kelime ile eşleştirmede zorlanır. Aşırı derece anahtar kelime kullanımı ise spam olarak değerlendirilir.

Başlık (title), Açıklama (description) Kullanımı

SEO Uyumlu makale yazmanın altın kurallarından birisi; Kullanıcıların dikkatini çekecek başlık seçimidir. İlginç bir başlık arama sonuçlarında daha çok tıklama almanızı sağlar. Bu şekilde önlerde çıkabilirsiniz.

Makalenize açıklama girerken makale hakkında bilgi verici kelimeler kullanarak Google için daha kaliteli bir makale algısı oluşturabilirsiniz.

All-in SEO, Rank Math, Yoast gibi SEO eklentileri makale yazarken işinizi kolaylaştırır. Size anahtar kelimenizin doğru oranda kullanılıp kullanılmadığını söyler. Başlık ve açıklama kısmının SEO açısından uygunluğunu kontrol eder. Bu şekilde nokta atışı içerikler yazabilirsiniz.

Google Arama Önerilerini Dikkate Alın!

Arama sonuçlarında ilk sayfada “Kullanıcılar bunları da sordu” kısmını göreceksiniz. Bu kısım kullanıcıların anahtar kelimeniz ile ilgili sorduğu diğer soruları barındırır. Daha zengin içerikli bir makale oluşturmak için bu referansları da makalenizin içine ekleyin.

Özgün Makale Nedir? Orijinal İçerik SEO Açısından Neden Önemli?

Milyarlarca web sayfasının arasında hangi sitelerin daha önde çıkacağı Google tarafından belirli standartlara göre saptanmaktadır. Bu kriterlerden birisi de, yazıların özgün içeriğe sahip olmasıdır. Kopya içerikli bir yazının Google tarafından spam içerik olarak kabul edilip arama sonuçlarında geriye attığı görülmektedir.

Özgünlük testi yaparak makalelerin kontrolünü yapabilirsiniz. Aşağıda faydalı linkler paylaşılmıştır.

Makale Özgünlüğü ve Kopya İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Satın aldığınız ya da kendi yazdığınız makalenin özgünlük testi mutlaka yapılmalıdır. Kopya içerik ile Google da önlerde çıkamazsınız. Sizlere ücretsiz bir şekilde makale kopya kontrolü yapabileceğiniz siteleri aşağıda listeledik;

 • smallseotools.com/tr/plagiarism-checker/
 • prepostseo.com/plagiarism-checker
 • duplichecker.com

SEO Uyumlu Makale Yazma Kuralları

 • SEO Uyumlu Makalede kullanılan dil açık ve sade üsluba sahip olmalıdır.
 • Makaleleri uzun paragraflar halinde yazmamak gerekir. 150 – 200 kelimede bir makaleyi bölmeniz gerekir. Özellikle yabancı sitelerde 3 cümleden fazla paragraf uzunluğu tavsiye edilmez.
 • SEO uyumlu makale yazımı semantik bir dille LSI standartlarına göre oluşturulmalıdır. Anahtar kelimenizin tüm varyasyonlarını içermelidir. Kullanıcılarınızın hangi tür sorular sorduğunu analiz ederek buna göre bir içerik haritası oluşturulmalıdır.
 • H2, H3, H4 etiketleri doğru hiyerarşi sıra ile makale içerisinde yer almalıdır.
 • Kullanıcı kitlenize göre makale de kullanacağınız dili uygun seçmelisiniz. Bir hizmet sitesi için ciddi bir kurumsal dil kullanırken, kişisel blog sitesinde daha samimi bir dil tercih edilmelidir.
 • Farklı sitelerden alıntı yaptı iseniz kaynak kısmında belirtin.
 • İçeriklerinizi belirli aralıklarla güncelleyin ve zenginleştirin.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Yapılan Hatalar

 • Yanlış anahtar kelime kullanımı.
 • Anahtar kelimelerin fazla ya da çok az kullanılması.
 • Video ya da görsel içerik dışında makalede herhangi bir yazının bulunmaması.
 • Alt başlıklarda H etiketlerinin yanlış kullanılması.
 • Makalenin anlatım bozukluğu ve dil bilgisi hataları içermesi.

SEO Uyumlu Makale Yazarak Para Kazanma Rehberi

2021 yılında evden çalışarak para kazanma yöntemleri arasında öne çıkan yollardan birisi de, SEO uyumlu makale yazarak para kazanmaktır. Eğer bir bilgisayarınız varsa, Word, Excel gibi programları kullanabiliyorsanız ve yazma yeteneğinize güveniyorsanız sizler de makale yazarak para kazanabilirsiniz.

Makale yazma fiyatları sektörüne ve uzmanlık alanına göre değişkenlik gösterir. Kaliteli bir makalenin fiyatı 100 kelimesi 5 TL ile 20 TL arasında değişebilir. Bu tamamen profesyonelliğe ve uzmanlığa bağlıdır.

Makale yazdırmak isteyen şirketler genellikle en ucuz teklif veren kişi ya da firmalar ile çalışmayı tercih etmektedir. Ancak bu bakış açısı yanlıştır. Kaliteli bir makale için fiyat algısına takılmadan en iyi hizmeti veren kişi ya da firmayı tercih edin.

SEO Uyumlu Makale Örneği

Dijital Pazarlama ve SEO üzerine en güncel bilgileri paylaştığımız halillacin.com.tr üzerinden yazılan makaleleri okuyarak SEO uyumlu makale örnekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Hizmeti

Uzman kadromuz ile SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret, Web Hosting, Kurumsal Mail Hizmetleri, Wordpress Çözümleri gibi alanlarda hizmet veriyoruz. Ayrıca SEO Uyumlu Makale hizmetine ihtiyacı olan kişi ya da firmalar için profesyonel içerik desteği sağlıyoruz. Bizimle iletişime geçerek hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

SEO Uyumlu Makale Yazarlığı Eğitimi Var mı?

Online olarak udemy üzerinden bu eğitimi satın alabilirsiniz.

Makale Yazarlığı ne kadar kazandırır?

Bu tamamen sizin günde kaç kelime makale yazdığınıza ve yazdığınız makaleyi hangi fiyattan sattığınıza göre değişir. Uzman bir makale yazarı ciddi ek kazanç sağlayabilir.

SEO Uyumlu yazdığım makaleleri nasıl satabilirim?

Webmaster forumları ve içerik ajansları üzerinden makalelerinizi satabilirsiniz.

İngilizce Makale yazarak para kazanabilir miyim?

İçerik ajansları ve yabancı freelancer siteler üzerinden İngilizce makale yazarak para kazanabilirsiniz.

Performans Garantili SEO Makale Hizmeti

SEO Uyumlu Makale ile Sitenizin Performansını Artırmaya Ne Dersiniz?

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu