Bilişim Teknolojileri

PTR Kaydı (Ters DNS) Nedir? Nasıl Tanımlanır?

PTR Kaydı ( Ters DNS, RDNS) Nedir? Bildiğimiz üzere birden fazla DNS türü vardır. Her birinin ayrı ayrı anlamı ve işleyişi vardır. PTR kaydı ise bir IP adresinin sorgusunda sunucu adını vermesini sağlar. Bu sayede IP adresinin ait olduğu sunucuyu bilmemizi kolaylaştırır.

Örneğin; bir web sitenin IP adresi 10.20.30.40 olsun. Web site adreside example.com olsun. example.com DNS sorugusu yapıldığında size dönüt olarak IP adresini verir. Yani 10.20.30.40 nolu IP yi verir. IP adresini sorguladığınız da ise size dönüt olarak example.com adresini vermesi durumunda web sitenizin sunucusu için bir PTR kaydı tanımlaması olduğunu görebilirsiniz.

PTR Kaydına İhtiyacımız Vardır?

Bir mail sunucusunda gönderim (SMTP gönderimi)  için faydalıdır. Bu kayıt, gönderici sunucu için güvenilirlik katmakta ve alıcı tarafın, IP adresinin hangi ana makineye ait olduğunu kontrol etmesine izin vermektedir. Spam maili göndermek için kullanan dolandırıcılık maillerine karşı bir koruma şeklidir. Bu nedenle yahoo.com, gmail.com gibi bazı büyük e-posta sağlayıcıları, gelen e-postaları kabul etmeden önce ters DNS taraması yapar.

İlginizi çekebilir:  Yandex Kurumsal Mail Kurulumu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu