Hata ve Çözümler

Outlook Hata ve Çözümleri

Outlook hata ve çözümleri nelerdir? 0x80040610, 0x8004010F, 0x8004060c, 0x80040119, 0x80040600, 0x800ccc1a, 0x800ccc92, 0x8004210a, 0x80070002, 0x8004210B, 0x800CCC0F, 0x80004005 ve 0x800ccc0e hata kodları ve çözümleri, Outlook kullanıcıların en çok karşıları hataların çözümleri için hangi adımları uygulamanız gerekiyor? Nedir bu hata kodları, gelin birlikte çözelim.

Outlook Hata ve Çözümleri Nelerdir?

Outlook dünyanın en tanınmış mail sunucularından biridir. Eğer Outlook kullanıyorsanız, postalarınızı Outlook ile gönderiyorsanız bazen yazılımsal sorunlarla karşılaşabiliyoruz, peki bu durumlarda ne yapmalıyız? Bu hata kodlarını çözmek için hangi aşamaları uygulamalısınız? Tek tek hata kodlarına bakacağız.

Outlook üzerinden posta gönderemiyor ya da posta alamıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Her hatanın çözümü var! Böylece herkesin sorununa mümkün olduğunca kısa sürede çözen yöntemler sunacağım. Bazı Outlook hataları Türk usulü kapatıp açmakla ya da makinaya vurmakla çözemeyebiliriz. Bunun yerine ilk olarak hesap ayarlarınızı kontrol edin ve PST taramasını kullanın, bu işlemlerle çözülebilir. Ama her Outlook hataları bu kadar basit yöntemlerle çözülmediğini de kabul ediyoruz. Hangi hatalar bunlar?

Outlook Bilinmeyen bir hata oluştu ve çözümü

Windows7, Windows10, Microsoft Outlook 2002, Microsoft Outlook 2003, Microsoft Outlook 2007, Microsoft Outlook 2010 sürümleri kullanıyorsanız bir e-posta okumaya, posta almaya, göndermeye ya da silmeye çalıştığınızda aşağıdaki hatalardan birini alabilirsiniz:

Hata iletileri:

 • Bilinmeyen bir hata oluştu. 0x80040119
 • Bilinmeyen bir hata oluştu. 0x80040600 (genelde posta silerken karşılaşabilirsiniz)

Çözümü: .pst dosyasını çözümleyerek bu hatayı çözebilirsiniz. Peki bu .pst dosyası nedir? .pst dosyası;  kişilerinizi, e-postalarınızı, notlarınızı ve diğer verilerinizin depolandığı kişisel klasörlerin bulunduğu bir dosyadır. Gelen kutu onarım aracı ile bu hatayı çözemeye çalışın.

Not: .pst dosyası ANSI olarak biçimlendirilmiştir. Eğer .pst dosyanız 2GB boyutunu aşıyorsa Gelen kutusu onarım aracı çalışmaz.

Outlook Sunucuya Bağlanamıyor Hatası ve Çözümü

Microsoft Outlook’ta “Sunucu ile Güvenli Bir Bağlantı Kurulamıyor” Hata iletisine sebep olan birkaç neden olabilir bunlar;

 • Zayıf internet bağlantısı
 • Çevrimdışı çalış aktifliği
 • Outlook eklentileri
 • Bozuk Office yüklenmesi

Önceliğimiz yukarıda saydığım sebepleri kontrol etmek. Zayıf internet bağlantınızı güçlendirin, wifi kullanıyorsanız kablolu bir şekilde bağlantı ile deneyin. Çevrimdışı çalışma etkinse, deaktif edin. Outlook’a yüklenen 3. Eklentileri kaldırın ve Office kurulumu tekrar yapabilirsiniz.

Bunların dışında bilgisayarınızın güncelleştirmelerini kontrol edin. Herhangi bir güncelleme varsa, günleyip her zaman güncel tutun.

Başka bir çözüm yolu ise; Outlook hesabınızı onarın. Outlook’u açın sol üst tarafta Dosya sekmesine tıklayın, Bilgi’ye tıklayıp hesabınızı seçin daha sonra Hesap ve Sosyal Ağ Ayarlarına tıklayarak Hesap Ayarlarına gidin. E-Posta adresinizi seçin ve Onar’a tıklayın.

Outlook’ta Sunucuya Güvenli Bağlantı Kurulamıyor Hatası ve Çözümü

Outlook sunucuya güvenli bağlantı kurulamıyor hatası verdiğinde IMAP yapılandırılmış hesabınızı test etmeye başlar. Bu hata IMAP ayarları ya da sisteminizde gönderilerin istekleri durduran başka yazılımla ilgili bir sorun nedeniyle çıkıyor.

Eğer antivirüs programı kullanıyorsanız bazen bu istekleri engelleyebiliyor. Bu nedenle sunucunuzu beyaz listeye almalı ve izin vermlisiniz.

Windows Kayıt Defterinizde ki şifreler ve protokoller tarafından yapılan erişimler nedeniyle de bu sorun ortaya çıkabilir. Kontrol edin.

Yanlış IMAP yapılandırılması sonucunda kaynaklanabilir. Yanlış ayarlar ve seçilen şifreleme türünün yanlış olması sebebiyle de bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bağlantı türünüzün SSL / TSL – 993 IMAP olduğuna emin olun.

Outlook 0x80042109 Hatası ve Çözümü

Outlook 0x80042109 Hatasının sebebi STMP portlarının yanlış olmasından dolayı kaynaklanıyor.

Outlook 0x80042109 Hatası çözümü ise; 25 STMP portunuzu 587 olarak değiştirin, sorun düzelecektir. Portu değiştirdiğiniz halde hata almaya devam ediyorsanız Outlook hesabınızın bağlantı ayarları kısmında olan portun 587 olduğundan emin olun ayrıca hosting kullanıyorsanız hosting firmanız ile iletişime geçin.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Bileşenleri Eski Haline Getirme (Classic Widgets)

Outlook 0x80040610 Hatası ve Çözümü

Outlook posta gönder ve alma işlemi yaparken Outlook 0x80040610 hatası alıyorsanız;

 • İnternet bağlantınızı kontrol edin
 • Virüs taraması yapın
 • Spam posta birikimi

Outlook 0x80040610 hatasını çözmek için hataya sebep olan sorunu bulmanız gerekiyor.

Outlook 0x80040610 Hatası Çözümü:

İnternet bağlantınızda herhangi bir sorun yoksa, antivirüs programınızı ve güvenlik duvarınızı devre dışı bırakın.

Büyük ve spam postalarınızı temizleyin.

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın. Güvenli mod, uygulamanın hatalı şekilde başlatılmasından kaynaklanan sorunu tespit edecek ve çözecektir. Uygulamadan çıkın ve Ctrl tuşunu basılı tutarken üzerine bir kez tıklayın. Uygulamayı güvenli modda başlatmanız istenecektir. Evet’e dokunun ve Outlook güvenli modda çalışacaktır. Tekrar e-posta göndermeyi deneyin ve uygulama yine de hatayı atarsa, PST dosyanızın bozulmuş olabileceğini sembolize eder.

Outlook E-posta Hesabı Ayarlarını Kontrol Edin:

0x80040610 görünüm hatası için bir başka olası düzeltme, E-posta ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol etmektir. Ayarları doğru şekilde yapılandırmanız gerekir, bu da sorunun çözülme olasılığını artıracaktır.

Adım 1: Outlook> Hesap Ayarları’nı açın ve profilinizi açın. E-posta adresini kontrol edin ve e-posta hesabı türünü inceleyin. Seçenekler IMAP, POP3 ve HTTP olacaktır.

Adım 2: Şimdi, e-posta kimliğini ve parolayı, sunucu adını ve adresini de kontrol edin. E-posta bağlantı noktası numaralarını da kontrol etmeyi unutmayın.

MS Outlook uygulamasını onarın:

Bazen, 0x80040610 görünüm hatasını düzeltmek için outlook uygulamasının onarılması gerekebilir. Neyse ki, Windows işletim sistemi de yapabilir. Sorun görünüm yükseltmesi, eklenti yüklemesi veya uygulama işlevlerini etkileyen başka herhangi bir uygulamayla ilgili olsun, onarılacaktır.

Ayarlar’ı açın ve Uygulama listesine gidin. Listeden Microsoft Outlook’u bulun ve uygulamayı seçin. Ardından adın altındaki Gelişmiş Seçenekleri seçin ve Onar’a tıklayın.

Kullanıcılar Outlook’un tüm sürümleriyle aynı şeyi yapabilir. Outlook 2010/2013/2016/2019/365’te, Program ve Özellikler> Bir programı kaldır veya değiştir> görünüm> değiştir> ve onar altında Onar seçeneğini bulacaksınız.

Gelen kutusu onarım aracıyla (ScanPST.exe) PST’yi düzeltin:

0x80040610 görünüm hatasını çözmek için bir kez daha denemek için Gelen Kutusu Onarım Aracı’nı çalıştırabiliriz. PST dosyasını onaracak ve umarım Outlook her zamanki gibi çalışmaya başlayacaktır.

Outlook’u kapatın ve Outlook dosyalarında SCANPST.EXE adlı Gelen Kutusu Onarım Aracını çalıştırın. PST dosyasını bulun ve Başlat düğmesine basın.

Aracın dosyayı onarmasını ve hatasız yeni bir tane oluşturmasını bekleyin. Onarımdan sonra, hasarlı veya bozuk PST dosyasında depolanan veriler yeni dosyaya taşınacaktır.

Outlook açılırken the operation failed / işlem başarısız oldu Hatası ve Çözüm

Outlook kullanıcısının İngilizce işletim sisteminin üzerine Türkçe karakterler kullanarak yerel kullanıcı oluşturması ile oluşan the operation failed” / “işlem başarısız oldu hatası ile karşılaşıldığı görüldü. İngilizce karakterlerle oluşturulan hesaptan herhangi bir hata alınmadı.

the operation failed” / “işlem başarısız oldu Çözümü

Denetim Masası / Bölge / Yönetimsel / Unicode olamayan programların dili (Control Panel / Region / Administrative / Language for non-Unicode Programs”) ayarlarıyla yerel kullanıcı adında kullanılan dili ile aynı ayara getirerek sorunu çözebilirsiniz.

Outlook 0x800ccc1a Hatası ve Çözümü

Bu hatanın kesin bir nedeni bilinmiyor ancak verilerinizin bozulmasından ya da eksik veri girişi veya yanlış SMTP / POP3 ayarlarından kaynaklanabileceği düşünülüyor. 0x800ccc1a hatasına neden olabilecek diğer sebepler ise;

 • Outlook hesap ayarlarınız yanlış olabilir.
 • Kullanıcı profiliniz bozuk olabilir.
 • Virüs yazılımınızın ve güvenlik duvarı yapılandırılmasında yanlışlık vardır.
 • Posta sunucunuz devre dışı olabilir.

0x800ccc1a Hatasının Çözümü

 • Yeni bir Outlook profili oluşturun.
 • Şifreli bağlantı türü olarak SSL’yi seçin
 • Gelen (POP / IMAP) ve giden (SMTP) sunucusu için bağlantı noktası numaralarının doğru olup olmadığını kontrol edin.
 • PST dosyasını onarmak için Outlook yerleşik scanpst.exe aracını kullan ( Scanpst dosya için tıklayın )
İlginizi çekebilir:  Wordpress Görsel Yükleme Sorunu ve Bozuk Resim Hata Çözümü

PST onarım yapmadan önce dosyanızın bir yedeğini alın. Sonrasında scanpst.exe dosyasını çalıştırın / bozuk olan .pst dosyasını işaretleyin ve tamir(onarım) işlemini başlatın.

Outlook 0x800cc90 ve 0x800ccc91 Hataları Çözümü

Olası hata kodları 0x800cc90 ve 0x800ccc91 olarak “Bildirilen hata alındı ​​(0x800ccc92): E-posta sunucunuz giriş bilgilerinizi reddetti.” Olarak görülüyor. Bu hatanın sebepleri:

 • Yanlış kullanıcı adı veya şifre.
 • Bozuk .PST dosyası.
 • Yanlış Outlook ayarları.
 • Outlook ile sunucu arasında yanlış senkronizasyon.
 • Virüslerden etkilenen Outlook e-postaları.

Çözüm: .

Öncelikle,

 1. Outlook ayarlarını kontrol edin POP3 veya SMTP oturum açma ayrıntılarını, şifre tüm temel sunucu bilgilerinin doğru şekilde doldurulup doldurulmadığını.
 2. Kullanıcının hala hatayı alması durumunda, şifrenizin değiştirilmiş olma olasılığı vardır. Öncelikle, ayrıntıları kullanarak web hesabına giriş yapın ve eğer doğruysa, aynı oturum açma kimlik bilgilerini kullanır, aksi takdirde kullanıcının Outlook için yeni parolayı sıfırlaması gerekir. Web tabanlı bir e-posta hesabında değişiklik yaptıktan sonra.
 3. Outlook Dosyası için parolayı sıfırlama yolunu takip edin

>> bilgi >> Hesap ayarları >> E-posta adresini seçin >> değiştir >> yeni parolayı güncelleyin.

Bu çözüme rağmen düzelmediyse son olarak; Data loğlarınızı silip POP3 servinizi restart ederek deneyin. Sorununuzun çözülmesi gerekiyor.

Her türlü e-posta ayar, hata ve çözümler için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu