Bilişim Teknolojileri

Mx Kaydı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

MX Kaydı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

MX kaydı bir alan adının br mail sunucu ile arasında haberleşmesini sağlayan DNS kaydıdır. Gelen ve giden mailler MX kaydı üzerinden gerçekleşmektedir. Mail sunucunuza ait birden fazla mail sunucu var ise bunların hepsini DNS kaydı olarak tanımlayarak işlem sağlayabilirsiniz.

Öncelik sırasına göre belirleyeceğiniz mx kayıtları  dışarıdan gelen mail, ilk olarak “piority” değeri en düşük olan mx tarafından karşılanır. Mail trafiğinin yoğunluğuna bağlı olarak diğer mx kayıtları sırasıyla gelen maili karşılarayak kabul eder ve böylelikle alan adına teslim eder.

MX Kaydı Nasıl Oluşturulur?

MX kaydı tanımlaması, mail hizmeti aldığınız anda hizmeti aldığınız firma tarafından sizlere mevcut DNS kayıtları iletilir. İletilen bu DNS kayıtları alan adının NS’larına tanımlanarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

DNS kayıtları tanımlaması tamamlandıktan sonra 2 ila 24 saat içerisinde mail hizmetiniz aktif hale gelerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günümüz teknolojisinde her mail hizmetinde mutlaka SPF kaydı tanımlaması yapılmak zorundadır. Aksi halde mail alış verişinde spam sorunları yaşayabilirsiniz. SPF kaydı tanımlaması için SPF kaydı nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Örnek MX kaydı;

Birinci MX Sunucu Adı : mx1.uzmanposta.com Öncelik Değeri 10
İkinci MX Sunucu Adı : mx2.uzmanposta.com Öncelik Değeri 10

MX Sunucularınn Fazlala Olmasının Avantajları Nelerdir?

Bir hosting firmasının sağlamış olduğu mail hizmetinde tek bir MX sunucusu var ise bu durum sunucuda bulunan tüm domainlerin mail alışverişinde yavaşlığa sebep olabilir. Çünki aynı adna bir mail sunucuya binlerce mail trafiği gelebilir. Mai sunucusu bu trafiği kaldıramaması durumunda gelen mailler kuyrukta birikerek kullanıcılara iletilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu