Bilişim Teknolojileri

Microsoft’tan Acil Güvenlik Uyarısı Nedir? Bilgisayarınızı hemen güncelleyin

ABD’li dev yazılım şirketi Microsoft’un güvenlik yetkililerin mayıs ayının sonlarında birden fazla kullanıcının bir yazıcıya erişilebilmesi için verilmesi gereken “Yazdırma Biriktircisinde” bir güvenlik açığının çıktığını Twitter da duyurdular. PrintNightmare olarak adlandırılan açığın kullanıcıların bilgisayarlarına korsan yazılımlar yükleyebilecekleri, isterlerse verileri görüntüleyip, depolayıp, silebilecekleri, hatta tam admin yetkilerine sahip olacakları konularında da uyarılar yapıldı. Peki, Microsoft Güvenlik Uyarısı Neden Verdi? Microsoft Bilgisayarı Güncelleme Nasıl Yapılır? Bu açıktan Kimler Etkilenecek? Gibi Windows kullanıcılarının merak ettikleri soruları hazırladığım bu makalede anlatacağım.

Güvenlik Açığı Bulundu

NTV’nin yapmış olduğu açıklamada Sangfordaki güvenlik şirketindeki araştırmacıların yapmış oldukları tespit doğrultusunda Yazdırma Biriktiricisinde ciddi açıkların meydana geldiğini belirttiler.

Yazılım devi Microsoft da bu açık üzerine yayınladığı açıklamada “Bu açığı kullanarak bilgisayarınıza erişen korsanlar bilgisayarınız da tam yetkiye sahip olarak istedikleri işlemleri yapabilmektedirler.” Ek olarak yapılan uyarıda bilgisayar korsanlarına ciddi zarar verebilmek için yeterli komut ve kontrol sağlanacağını açıkladılar.

Bu Açıktan Kimler Etkilenecek

Açıktan etkilenecek olan sürümler Windows 10 ve Windows 7’dir. Şirket, geçtiğimiz aylarda Windows 7 için artık bir güncelleme yayınlamayacağını duyurmuştu. Ancak 12 yıllık işletim sistemi için PrintNightMare açığını gidermek için bir yama yayınladığı duyurular içerisinde.

Microsoft son zamanlarda çeşitli olarak güvenlik açıkları ile karşılaşmaktadır. Kısa sürede bu sorunları giderse de Windows kullanıcılarının şirkete olan güveni azalmaktadır. 2020 yılında Windows da korsanların yayınladığı yazılımlar meşru yazılım gibi davranmalarına izin verebilecek büyük bir sorunu belirtmişti. 2021’de ise korsanların e-posta ve takvim sunucularına ulaşabilmeleri için izin verilen 4 tane güvenlik duvarı ile milyonlarda Exchange kullanıcısı hedef alındı.

Peki, ortaya çıkan bu açık için Microsoft’un yayınlamış olduğu güncellemeyi bilgisayarımıza nasıl yükleyeceğiz. İsterseniz buna bakalım;

Microsoft Bilgisayarı Güncelleme Nasıl Yapılır?

  1. Başlat menüsünde “Ayarlar” uygulamasını açın.
  2. Karşınıza gelen Ayarlar uygulamasında “Güncelleştirme ve Güvenlik” menüsünü açın.
  3. Daha sonra sol barda bulunan “Windows Update” kısmına girin.
  4. Bir süre bekledikten sonra “Güncelleştirmeleri denetle” butonuna basın.
  5. Bilgisayarınız yayınlanan güncellemeyi otomatik olarak yapmadıysa eğer bu adımda yükleyebilirsiniz. Güncellemeler tamamlandıktan sonra işleminiz tamam demektir.

Windows Güncelleştirmelerini Yüklemek Neden Önemli

Windows’a ara ara gelen güncellemeler sonucu ufak tefek sorunlar çıksa da, güncellemeler genellikle kullanıcıların deneyimlerini arttırmak için yayınlanmaktadır. Windows’umuza gelen güncelleştirmeleri düzenli olarak yüklemenin faydalarını şöyle açıklayabiliriz;

Sisteminizi zararlı yazılımlardan koruyabilmek için Windows’unuza gelen güncellemeleri yüklemeniz gerekmektedir. Sürekli olarak sistemin geliştirilmesinin nedeni yazılan hiçbir kodun kusursuz olmamasıdır. Hep bir açık çıkabilmektedir. Windows işletim sistemi de büyük bir ağ olduğundan dolayı ara ara açıklar meydana gelebilmektedir. Gelen güncellemelerde bu açıkları kapatabilmeniz ve daha güvenilir bir kullanıcı deneyimi almanızı sağlamaktadır.

Son olarak da Microsoft’un kullanıcılarına sağlamış olduğu yazılımsal sistem yeniliklerinden optimize bir şekilde faydalanmak için Windows güncellemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Ancak bazı güncellemeler ile gelen özellikleri kullanıcılar beğenmemektedir. Onlarda güncellemeleri geri alarak eski sistemlerini kullanmaktadırlar. Ancak bu adım kullanıcı sebebi ile güvenlik açıkları ortaya çıkaracağından dolayı önermemekteyim.

Hazırladığım bugün ki içerikte Microsoft Güvenlik Uyarısı Neden Verdi? Konusunu açıkladım ve bu açığı nasıl kapatacağınızı anlattım. İşlemler sırasında takıldığınız veya hata aldığınız yerler olduğu takdirde iletişim bölümünden veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu