Hata ve Çözümler

WordPress Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded Hatası ve Çözümü

Wordpress kullananlar Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded hatası ile mi karşılaştınız? Maximum Execution Time Exceeded hatası yerine “30 saniyelik maksimum yürütme süresi aşıldı” veya “60 saniyelik maksimum yürütme süresi aşıldı” gibi hatalar da alabilirsiniz.

Maximum Execution Time Exceeded hatasının nedeni: izin verilen limitin daha uzun sürmesiyle ortaya çıkan işlemlerin durdurulmasıdır.

Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded Hatasını Nasıl Çözeriz?

Maximum Execution Time Exceeded hatasını birkaç seçenek ile çözebiliriz. Nedir bu çözümler?

  • .htaccess dosyasını düzenleme
  • WP Maximum Execution Time Exceeded eklentisini yükleyin
  • max_execution_time limitini değiştirin.
  • wp-config.php dosyasını düzenleyin.

Şimdi bu seçenekleri detaylı açıklayalım..

Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded Hatası Çözümü

1- .htaccess Dosyasını Düzenleme

Wordpress sitenizin ana dizininde yani publich_html dizininde bulunan .htaccess dosyasına erişin ve düzenleyici editörünüz ile dosyayı açın. Cpanel kullanıyorsanız panel üzerinden de .htaccess dosyasına ulaşarak kodu ekleyebilirsiniz.

Eğer FTP programı ile bağlanıyorsanız ve .htaccess dosyasını göremiyorsanız gizlidir demekdir. Program ayarlarınızdan gizli dosyaları göster ayarını bulup aktifleştirmeniz gerekiyor. Cpanel de ise ayarlar sekmesinden gizli dosyaları göster ayarını aktifleştirmelisiniz.

php_value max_execution_time 120

Yukarıda verdiğim kodu ekleyip dosyayı kayıt ederek kapatın.

2- WP Maximum Execution Time Exceeded eklentisini yükleyin

Diğer bir çözüm önerim ise WP Maximum Execution Time Exceeded eklentisi. Wordpress çok yaygın kullanılan bir alt yapı olduğu için eklenti kütüphanesi oldukça geniş. İhtiyacınız olan birçok eklentiyi wordpress’in kendi kütüphanesinde bulabilir diğer kaynaklardan ise ücretli eklentiler edinebilirsiniz. Gelelim WP Maximum Execution Time Exceeded eklentisine.

WP Maximum Execution Time Exceeded eklentisini kurarak Maximum Execution Time Exceeded hatasını çözebiliriz. Bu eklenti ile .htaccess dosyasına erişerek gerekli ayarlamarı yapıp zaman sınırını yükseltmektedir. Böylelikle sizin manuel olarak herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor, eklenti tüm ayarları uyguluyor.

3- max_execution_time limitini değiştirin

Eğer hostinginizde cpanel kullanıyorsanız yapmanız gereken Select PHP Version sekmesinden Switch To PHP Options bağlantısına tıklayın. Max_execution_time satırında bulunan 30 değerini 60 ile değiştirin ve kayıt etmek için apply butonuna tıklayın.

4- wp-config.php dosyasını düzenleyin

Sitenizin ana dizinin de bulunan wp-config.php dosyasını düzenleme editörünüz ile açın ve aşağıda ki kodu ekleyin.

set_time_limit(300);

kayıt edip, kapatın.

Sizlere farklı 4 farklı şekilde Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded Hatasının çözümünü anlattım. Tercihinize göre ya da sırayla deneyerek sorununuzu çözebilirsiniz. Tüm bu çözümlere rağmen hala aynı hatayı alıyorsanız hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek sorununuzu anlatabilirsiniz.

Sürekli wordpress hataları ile karşılaşmak istemiyorsanız hosting ve tema seçimlerinize özen göstermelisiniz. Hosting fiyatları uygun diyerek aldığınız hizmetler sitenizi ileride birçok hata ve soruna boğabilir bu nedenle kaliteli yerlerden hizmet alın.

Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded gibi diğer wordpress hatalarının çözümlerini görmek istiyorsanız Hata ve Çözümler kategorimizi ziyaret edebilir, destek ve görüşleriniz için bana ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  WordPress 500 – 502 – 504 – 505 Hataları ve Çözümleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu