Wordpress

Loco Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?

Wordpress siteler için geliştirilen birçok çeviri eklentisi içinde Loco Translate eklentisi en popüler olanlar arasındadır. İnternet ağındaki bulunan web sitelerin alt yapısının %40’ını WordPress oluşturmaktadır. Böylelikle her geçen gün büyüyerek ve kurulumunu arttırarak ilerlemektedir. Kullanıcılarına kolaylık sağlamak açısından sürekli olarak yeni eklenti ve temalar çıkarmaktadır.

Ancak çıkarmış olduğu temaların çoğu İngilizce olduğundan dolayı Türkiye’de bulunan kullanıcılar pek de memnun kalmamaktadırlar. Bu sebeple birçok kullanıcı dil çeviri eklentisi kullanmaktadır. Bu eklentilerden en yaygını ise Loco Translate eklentisidir. Hazırladığım bu içerikte Loco Translate Nedir?  Loco Translate Eklentisi Nasıl Kullanılır 2021? Gibi soruları cevaplayacağım.

Kodlamaya dair herhangi bir bilgisi olmayan birisi, Wordpress yönetim paneline kurmuş olduğu Loco Dil çeviri eklentisi ile dakikalar içerisinde İngilizce veya başka bir dile sahip olan temasını Türkçeleştirebilir.

Loco Translate Nedir?

Loco Translate Eklentisi; Wordpress yönetim paneli için yazılmış, eklentiler bölümünden yönetim paneline kurulabilen, tamamen Türkçe ve ara yüzü kolaylığı ile site kodlarına erişip yabancı dilde olan kodları değiştirip kullanıcının zaman kaybetmesini engelleyen Wordpress eklentisidir.

Loco Translate eklentisi ile farklı bir dilde olan eklentiyi veya temayı dakikalar içerisinde Türkçeye çevirebilirsiniz.

Eklentiyi sitenize kurup, çalıştırdıktan sonra sitenizin kök dosyalarına erişerek farklı dille yazılmış yerleri kolay ve hızlı bir şekilde değiştirir.

Loco Translate Nasıl Yüklenir?

Her eklenti ve temada olduğu gibi, Loco Translate eklentisi de istenirse admin panelindeki eklenti ekle kısmından, istenirse de kök dosyaları indirilip sitenin kök dosyalarına gönderilerek siteye dahil edilebilir.

Ancak bu işte acemi olan kişiler admin panelinden bu işi daha güvenilir bir şekilde yapabilirler.

https://tr.wordpress.org/plugins/loco-translate/ buradan indirebilirsiniz.

Admin panelinden eklentiyi kurmak isteyen kullanıcılar, yol menüden “Eklentiler > Yeni Ekle” yolunu izleyerek yeni eklenti kurma ve etkinleştirme sayfasına erişebilirler. Geldikleri sayfada sağ üstte bulunan arama kutucuğuna “Loco Translate” yazarak aratmalıdır. Daha sonra eklentiyi bulduktan sonra “Yükle” butonuna tıklayıp bir süre sonra da “Etkinleştir” butonuna tıklamalıdırlar. Böylelikle Loco Translate eklentisi wordpress sitemize dahil olur.

Loco translate Kurulum
Loco translate Kurulum

Eklenti tamamen kurulduktan sonra Loco Translate eklentisi yönetim panelinizdeki sol menüde görünecektir.

Loco Translate Hangi Durumlarda Kullanılır?

Günümüzde çıkarılan wordpress eklenti ve temalarının çoğu Türkçe dil desteği yayınlanmaktadır. Ancak bütün hepsi bu desteği sağlamadığından dolayı İngilizce bilmeyen kullanıcılar bu Türkçe dil desteği olmayan eklenti ve temaları kullanırken oldukça zorluk çekmektedirler. Bunun yanı sıra Türkçe sitelerde bazı alanların İngilizce olması büyük sıkıntıları beraberinde getirebilmekte.

Loco Translate eklentisi sayesinde hem site yönetim panelinizi hem de tema, eklenti ara yüzünüzde değişiklikler yapmanız mümkün olacaktır.

Loco Translate Nasıl Kullanılır?

Loco Translate eklentisinin kullanımı, hem Türkçe ve kolay ara yüzü sayesinde kullanımı hem de eklentiyi geliştiricisinin sorunsuz bir şekilde yapılandırması sebebiyle oldukça kolaydır.  Sizlere 2021 güncel Loco Translate kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

Wordpress sitenize yüklü olan eklenti veya temalar, loco translate eklentisini eklediğiniz an eklentide görünürler. Tema ve eklenti olarak iki gruba ayrılır. Bu iki grup içerisinde hangilerini Türkçeleştirmek isterseniz onları Loco yönetim panelinden seçerek işlemi başlatırsınız.

Ayrıca eklenti daha önceden dil dosyayı yapılmamış veya çevirisi yapılmamış olan eklentileri Loco translate kendisi çevirerek sisteminize dahil etmektedir. Loco translate kullanımını anlatırken daha önce çevirisi yapılmamış bir eklenti üzerinden anlatacağım.

Eklenti İçin Dil Dosyası Oluşturma

Yukarıda da bahsettiğim üzere bazı eklenti ve temaların dil çeviri dosyaları bulunmamaktadır. Ancak bu dosyayı Loco Translate aracılığı ile kolaylıkla oluşturabiliriz.

Dil dosyasını oluşturmak için, Loco Translate > Eklentiler yolunu izleyelim

Daha sonra karşımıza çıkan sayfada “Yeni Dil Oluştur” seçeneğine tıklayalım.

Oluşturduğumuz dil dosyasının konumunu yeniden belirlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde dil oluşturulsa bile eklenti Türkçeleşmeyecektir.

Sayfamız açıldıktan sonra Türkçeleşmesini istediğimiz eklentinin yolunu seçip kayıt edelim.

Çeviri Yapmaya Başlama

Dil dosyasını da hazırladıktan sonra her şeyimiz hazır diyebiliriz, ayarlarınız kaydettikten sonra eklenti sizi dosya çeviri sayfasına yönlendirecek.

Yönlendirildiğiniz sayfada ise değiştirmek istediğiniz kelimelerin Türkçelerini yazarak kayıt edin. Böylelikle eklentinizi Türkçeleştirmiş oldunuz.

Loco Translate Fiyatı

Eklenti ve temalarınızı ücretsiz ve hızlı bir şekilde Türkçeleştirmenizi sağlayan Loco Translate eklentisi kullanıcılara tamamen ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Sürekli olarak güncellenen eklenti wordpress sisteminizde herhangi bir açığa sebebiyet vermemektedir. Güvenle sisteminize indirip kullanabilirisiniz.

Sonuç Olarak

Loco Translate dil çeviri eklentisi tamamen ücretsiz ve Türkçe yönetim paneli ile kullanışlı ve tercih edilen bir wordpress eklentisidir. Özellikle kaynak dosyaları üzerinden değişiklik yapamayacak kullanıcılar için eklenti hayat kurtarıcı olarak gelebilmektedir.

Eklenti kurulumunda veya dil dosyası oluştururken karşılaştığınız her türlü sorunu iletişim bölümünden bana ulaşarak çözdürebilirsiniz. Bu işlemler ile uğraşmak istemezseniz eğer bana ulaşarak profesyonel destek alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu