Wordpress

Localhost WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Localhost WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? Wampserver mi yoksa XAMPP kullanarak mı Wordpress kurmalıyız? En çok tercih edilen ve dünyada yüksek popüleriteye sahip olan wordpress, açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilen bir içerik yönetim panelidir. Wordpress yönetim paneli ile haber, kişisel blog, e-ticaret, kurumsal vb. gibi birçok web site türünü açabilirsiniz.

Ancak bu türde web sitelerinin yönetimleri bir hayli zordur. Bu sebeple blog, haber sitesi gibi site türlerinin yönetimine geçmeden önce lokal üzerinden wordpress kurup yönetim panelini iyi öğrenmelerinde fayda var derim. Lokalden çalışırken site dosyalarında yapacağınız en ufak hatada siteyi silip baştan yüklemeniz daha kolay olacaktır ve size maddi konuda herhangi bir zararı olmayacaktır. Lokalde yaptığınız hataları düzeltmeyi öğrendiğinizde asıl sunucuya kurulum yaptığınız zaman, yaptığınız hatalara düşmeyerek profesyonel bir şekilde sitenizin yönetimini yapabileceksiniz.

Wampserver, ile Localhost WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Peki, Localhost Wordpress kurulumu yapılır? Sorusunu merak edenler için hazırladığım bu makalede localhost’un kurulumundan tutun, wordpress’ in kurulumuna kadar bütün bilgileri bu makalemde anlattım. Daha fazla bekletmeden kurulumlara geçelim..

Wordpressi localhosta kurulumunu yapmandan önce bir local kurmalısınız. Local kurulumu için, wampserver, XAMPP vb. gibi programlar bulunmaktadır. Bu makalede ise localhost olarak wampserveri seçtim ve bunun üzerinden anlatımlar yapacağım.

WampServer Kurulumu

 1. Öncelikle vereceğim link üzerinden WampServerı yükleyin. Yükleme işlemini yaptıktan sonra bilgisayarımıza yüklediğimiz kurulum dosyasını çalıştırarak, WampServeri bilgisayarımıza kuruyoruz.
 2. Localin kurulum aşamalarını geçtikten sonra karşımıza localhostu hangi tarayıcıda açmamız gerektiği gelecek. Devamlı olarak kullandığımız tarayıcı dosyasını burada seçip wampservere tanımlamış oluyoruz. İleri dedikten sonra local kurulumu bitmiş olacak.
 3. Kurulumumuz bittikten sonra görev çubuğunda sağ tarafta WampServer ikonunu göreceksiniz. İkonun üzerine sağ tık yapıp language kısmından istediğimiz dili seçeceğiz. Daha sonra tekrar ikonun üzerine tıklayıp bütün servisleri başlatacağız. Çok kısa bir bekleme sonrası eğer yaptığımız işlem başarılı ise Wampserver ikonu yeşile dönecektir. İkon yeşil olduktan sonra ikonun üzerinde sol tık yapıp phpMyAdmin seçeneğine tıklayıp local veri tabanı yönetim panelini açalım.

Veritabanı Kurulumu

 1. phpMyAdmin yönetim paneline girdikten sonra sol panelden yeni seçeneğine tıklayarak wordpress dosyalarımız için bir veri tabanı oluşturalım.
 2. Karşımıza gelen pencerede, veri tabanı oluştur seçeneğine basıyoruz ve altında bulunan metin kutusuna veri tabanımıza vermek istediğimiz ismi yazıyoruz ve oluştur seçeneğine basıyoruz. Bu sayede dosyalarımız için gerekli veri tabanını oluşturmuş bulunmaktayız.

Veri tabanını oluşturduktan sonra sıra wordpress dosyalarını locale yüklemek de. Bunun için tabi ki öncelikle wordpress dosyalarını indirmemiz gerek.

LocalHost Wordpress Kurulumu

 1. Sıra geldi WordPress dosyalarını locale yüklemeye, öncelikle wordpressi linkten yükleyelim.
 2. İndirme tamamlandıktan sonra masaüstünde bulunan wordpress doyasına sağ tıklayıp klasöre ayıkla diyip zipten çıkartalım.
 3. Daha sonra wordpress dosyasını kopyalayıp, wampserverin altındaki www klasörüne yapıştıralım. www klasörüne erişebilmek için Yerel disk C > wamp > www yolunu izleyebilirsiniz.
 4. Daha sonra wampserver kurulumunda seçmiş olduğumuz tarayıcıya gelerek localhost yazalım.
 5. Çıkan ekranda wordpress kurulumunu başlatabilmek için aşağıda bulunan “Başlayalım” butonuna tıklayalım.

Biraz bekledikten sonra karşımıza bir ekran gelecek ve bu adımları yapmanız gerek;

 • Veri Tabanı İsmi: wordpress
 • Kullanıcı Adı: root
 • Parola: boş kalacak
 • Veri Tabanı Sunucusu: localhost
 • Tablo Ön Eki: wp_
 1. Şeklinde doldurduktan sonra gönder seçeneğine tıklayalım.
 2. Karşımıza gelecek ekranda yapacaklarımız ise;
 • Site Başlığı: Sitenizde görünmesini istediğiniz başlığı yazmalısınız.
 • Kullanıcı Adı: Sitenizin yönetim paneline girebilmek için belirlediğini kullanıcı adını buraya girmelisiniz ( örnek: can, wordpress, admin vb. ).
 • Parola: Sitenizin yönetim paneline erişebilmek için belirlediğiniz şifreyi buraya girmelisiniz.
 • E-posta adresiniz: Burada sitenizde görünmesi için kullanmak istediğiniz e-posta adresini girmelisiniz.
 • Arama Motoru Görünürlüğü: Buradaki tik kapalı olmalıdır.
 1. Belirttiğim tüm bu işlemleri sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra “Wordpressi Kur” butonuna tıklayarak “config.php” dosyasının kurulumunu başlatalım. Kısa bir süreden sonra kurulum tamamlanmış olacaktır.
 2. Tarayıcınıza localhost/wordpress/wp-admin yada localhost/wp-admin yolunu yazarak belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile yönetim paneline girerek sitenizi geliştirmeye başlayın.
 3. Sizler için hazırlamış olduğum localhost wordress kurulumu nasıl yapılır ile ilgili gerekli tüm bilgileri verdim. Yapamadığınız takıldığınız herhangi bir yerde iletişim bölümünden veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.
İlginizi çekebilir:  Wordpress Error establishing a database connection Hatası ve Çözümü

WampServer ile Localhost WordPress Kurulum yapmak gördüğünüz gibi oldukça kolay. Eğer Wordpress kurulumları yapabilen biriyseniz Localhost’a da çok kolay bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Wamp Server kullanarak WordPress site kurulumu hakkında sorularınız varsa yorum kısmında benimle paylaşın! Destek için iletişim sayfamı ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu