Bilişim Teknolojileri

Linkedin Hacklendi! Kullanıcı Bilgilerine Ne Olacak?

Linkedin hakclendi mi? Linkedin Hacklenen hesaplar neler yapmalı? Linkedin hacklenen hesap bilgilerine ne oldu? Hacklenen kullanıcıların dikkat etmesi gerekenler neler? Neden büyük siteler hacklenmeye başladı? Son zamanlarda en çok merak ettiğim soruların başında gelmeye başladı. Gerçekten de siteler de bir açık söz konusu mu? Yoksa bu bilgiler bilerek mi çalınıp hacklendi adı ile duyuruluyor mu? Kafamda deli sorular. Şimdi gelelim Linkedin’in hacklenmesine.

Dünyanın en büyük online kariyer platformu ve CV paylaşma sitesi olarak bilinen Linkedin sisteminde büyük bir açık yaşadı. Bu açığı fırsata çeviren Hackerler yaklaşık 500 milyon kişinin hesap verilerine erişmiş bulunmakta. Verileri çaldığını kanıtlamak için sadece 2 milyon veriyi internete sızdıran hackerler kendilerinin Linkedin’i hacklediğinide ıspatlamış oldular. Sistemin Veri tabanına erişim sağlayan Hackerler Linkedin’i zor ve çıkılmaz bir duruma sokmuş bulunuyor.

Hackerlerin elde ettikleri bilgileri Dark Web’de yüksek miktarlarda satışa çıkardıkları da bilgiler arasına yer almakta. Hackerler veri başına minimum olarak 1000 dolar talep etmektedir. Ayrıca Bitcoin olarak istedikleri de edinen bilgiler arasında yer almaktadır. Hackerlerin bazı bilgileri de sattılar.

Örnek çalınan profil verileri;

Linkedin Hack
Linkedin Hack

Hangi Linkedin Kullanıcıların Bilgileri Çalındı?

Geçtiğimiz kısa süreç içerisinde Sosyal medya devi olan Facebook’un da hacklenmesi ile ortaya ciddi bir şekilde veri açığından sonra Linkedin kullanıcıları da aynı durum ile karşı karşıya geldiler. Hackerlerin elde ettiği bilgiler arasına, Linkedin kimlikleri, kullanıcıların tam isimleri, mail adresleri, kullanıcı telefonları, cinsiyetler, sosyal medya bağlantıları da yer alıyor.  Kullanıcıların kredi kartı bilgilerini sızdıramamaları kullanıcıları rahatlatıyor.

Hackerlerin elde ettiklerin verilerin doğruluğunu anlayabilmek için MKBNews veri satın aldı. Ödemeyi yaptıktan sonra Hackerlerin çaldıkları bilgilerin %100 Linkedin verileri olduğunu açıkladı.

Herhangi bir açıklama yapmayan Linkedin’in 750 milyon kullanıcısının olduğu biliniyor. 750 milyon kullanıcıdan 500 milyonunun verileri hackerlerin elinde olduğu biliniyor. Buda demek oluyor ki her 3 kullanıcıdan 2’sinin verileri çalınmış. MKBNews yayınladığı haberlerde şunları açıkladı;

 “Özellikle belirlenen saldırılar, potansiyel kurbanlarının ayrıntılı profillerini oluşturmak için sızdırılan dosyalarda bulunan bilgileri diğer veri ihlalleri ile birleştirebilir. Bu tür bilgilerle, çok daha ikna edici kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırıları düzenleyebilir ve hatta kimlik hırsızlığı gerçekleştirebilirler. Bilgileri sızan kişiler dikkatli olmalılar. ”

“Tehdit aktörünün güncel profillerini satıp satmadığı veya verilerin önceki bir ihlalden alınıp alınmadığı veya toplanıp toplanmadığı açık değil. Şirket tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. ”

Çalınan profiller için MKB News’in de dediği gibi çalınan bilgilerle; internette ayrıntılı ve detaylı profiller oluşturularak internet suçlarına adınız karışabilir.

Profilleri Hacklenen Kullanıcılar Ne Yapmalı?

  • Hesabınıza giriş yapın ve tüm giriş bilgilerinizi değiştirin. E-Posta, şifre eğer mümkünse telefon numaranız dahi.
  • Güçlü bir parola oluşturun. Küçük, büyük harf, sembol ve rakamlardan oluşsun şifreniz.
  • Hesabınızın iki faktörlü korumasını açın.

Bu 3 seçeneği özellikle sonuncu seçeneği birçok sosyal medya ve diğer sitelerde yapın. Her site hacklenir, imkansız diye bir şey yoktur ama biz bilgilerimizi güvence altında tutmanın yollarını denemeliyiz.

Yemek Sepeti Hacklendi Yazımızı ziyaret ederek hacklenen site hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Google Search Console Regex Nedir? Nasıl Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu