Hata ve Çözümler

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası ve Çözümü

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu

Wordpress web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası alıyorsanız çözümünü sizler için yazıyorum. Mobil cihazlarınızdan giriş yaparken, wp-admin girişinde de bu hatayı alabilirsiniz.

Worpress tabanlı site kullanan kişilerin en çok canını sıkan sorunlardan biridir diyebiliriz. Karşılaşılan bu sorun sebebi ile web siteniz için hazırlamış olduğunuz içerikleri, görselleri, reklamları kaybetme olasılığınız bulunmaktadır. Ancak bu tarz sorun ile karşılaştığınız zaman hemen telaşa kapılmanıza gerek olmadığını belirtmek isteriz. Kolay birkaç işlemden sonra bu sorunu rahatlıkla atlatabileceksiniz.

“Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu” hatasının sebebi genellikle web sitenizde bulunan eklentilere veya web siteniz için kullanmış olduğunuz temaya gelen güncellemelerin web sitenizin PHP sürümü ile uyumsuz bir şekilde çalışması ve güncel olarak yüklemiş olduğunuz eklentilerin yazılımcılarının  yaptıkları yazılımsal olarak yapmış oldukları hatalardan dolayı bu hata ile karşılaşa bilmektesiniz.

Bazen de anlatmış olduğumuz bu hata “a critical error has occurred”  olarak da wordpress kullanıcılarının karşısına çıkabilmektedir. Bu hatanın giderilmesi için anlatacağımız adımları tek tek uygulayarak gittiğiniz zaman çözüme kısa süre içerisinde kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Sorunun çözümüne gitmeden önce soruna sebep olan nedir bunu bulmamız gerekmektedir. Bunun için wordpress dosyalarınıza erişip dosyalarınızın içerisinde bulunan “public_html ” içerisinde bulunan “wp-config.php” dosyasına aşağıda ki kodu ilk satıra yapıştırın ve kayıt edip dosyadan çıkın.

define( ‘WP_DEBUG’, true );

NOT:wp-config.php” dosyanız kodların da

define(‘WP_DEBUG’, false);

kodu varsa aşağıda ki kod ile değiştirin.

define(‘WP_DEBUG’, true);

olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Web sitenizde kritik bir hata oluştu hata tespiti

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası
Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası

Bu kod değişiklikleri ile web sitemize giriş yaparken bu hatanın neden ortaya çıktığını kolaylıkla bulabilmiş olacaksınız. Örnek;

“wp-content/ plugins/ wp-mail-smtp/vendor/woocommorance/action-scheduler/classes/migration/ActionScheduler_DBStoreMigrator.php”

Burada ki örnekte hataya sebep olan WP Mail SMTP eklentisidir. Bu eklentiyi devre dışı bıraktığınızda hata ortadan kalkacaktır. Sitenin admin paneline erişemezken bu hatayı nasıl düzelteceksiniz? Eğer bilmiyorsanız sizin için anlatıyorum.

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası Çözümü

Web siteniz dosyalarına erişebilmek için kullanmış panel (Cpanel, PleskPanel) üzerinden “wp-content” klasörünüze erişim sağlayınız. Cpanel veya Plesk paneli üzerinden “wp-content” klasörüne erişin, bu klasör içerisinden “plugins” klasörüne giriniz. Daha sonra bu hataya sebebiyet veren eklentinin adını yeniden adlandırınız.

Sizlere sunmuş olduğumuz örnekte “wp-mail-smtp” dosyasının adını “wp-mail-smtp1” olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Belirtmiş olduğumuz hata ve çözümleri adım adım uyguladıktan sonra web sitenizin admin sayfasını ziyaret ediniz. Hataya çıkmasına neden olan eklenti devre dışı bırakıldığı için hata ile karşılaşma oranınız düşecektir.  Ancak hatanın sebebi sadece eklentiden olmayabilmektedir.  Hatanız devam ediyorsa yani web sitenizin admin sayfasına erişimizi sağlayamıyorsanız ve bu hataya neden olan sebep nedir bilmiyorsanız sizler için anlatacağımız diğer adımları izlemenizi tavsiye etmekteyiz.

Hangi eklenti veya eklentilerin bu hatayı almanıza neden olduğunu öğrenebilmek için bir önceki adımda yaptığımız gibi hataya neden olan eklenti veya eklentileri belirlemek olacaktır.

Bir önceki adımda hataya neden olan eklentimizin ismini değiştirmiştik bu sayede eklentimiz devre dışı kalmıştı aynı şeyleri bu adım içinde deneyeceğiz ancak web sitemizin dosyalarının içinde bulunan “wp-content” dosyasının içerisinde bulunan “plugins” dosyasının adını “plugins1” olarak değiştiriniz. Yapmış olduğumuz bu adım sayesinde web sitemiz için gerekli olan ve çalışan tüm eklentiler devre dışı kalacaktır. Bu adım ile web sitenizin admin sayfasına erişim sağladıysanız adını değiştirerek “plugins1” yaptığınız dosyanın adını tekrar eski haline “plugins” yaparak kaydediniz. Daha sonra devre dışı kalan eklentilerinizi wp-admin sayfanızdan manuel olarak etkinleştirerek hataya sebebiyet veren eklentiyi bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  WordPress Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded Hatası ve Çözümü

Anlatmış olduğumuz adımların hepsini yapmanıza rağmen wp-admin sayfanıza erişmeye çalışırken aynı hata ile karşı karşıya kalıyorsanız web siteniz destek almış olduğunuz hosting firması iletişim kurup sorunu anlatmanız gerekmektedir.

Ancak web siteniz için kurulu olan eklenti veya tema ile ilgili her hangi bir sorun bulunmuyor ise;

Yukarıda belirtmiş olduğumuz adımları sorunsuz bir şekilde uygulamanıza rağmen web sitenize erişmeye çalışırken aynı hata ile karşılaşıyorsanız anlatacağımız bu adımda sorununuz ortadan kalkacak.

Sorun oluşturan eklenti veya eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra adres satırına “/wp-admin/options.php ” aratarak belirtilen sayfaya erişiniz.

Erişim sağladığınız sayfada iken aşağıda belirteceğimiz satırları teker teker aratınız. Bulduğunuz terimlerin karşısındaki değerleri silerek sayfanızı kaydediniz.

 • schema-ActionScheduler_LoggerSchema
 • schema-ActionScheduler_StoreSchema
 • action_scheduler_migration_status

Daha önceki adımlarda sorun veren ve devre dışı bırakmış olduğunuz eklenti ve temaları çalıştırıp kontrol ettiğinizde oluşan hatanın ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Sonrasında Yapılacaklar

Bu hataya yol açan eklentiyi tespit ettikten sonra devre dışı bırakarak eklentinin siteniz için faaliyetini durdurdunuz anca bu eklentinin web sitenizde önemli bir yeri bulunuyor ise yani sitenizin işleyişi için önemli ise devre dışı bıraktığınız eklentinin eski versiyonlarını yani güncel olamayan bir sürümünü indirmeniz gerekmektedir.

Sizlere örnek olması açısından biz örnek olarak “wp-mail-smtp” üzerinden göstereceğiz.

Öncelikle sorun yaratan eklentinizi güncel olarak kulanmış olduğunuz eklenti üzerinden aratarak WORDPRESS resmi web sayfasına ulaşınız.

Kurmak istediğiniz eklenti karşınıza çıkacaktır, ardından “gelişmiş görünüm” seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra bulunduğumuz sayfanın en altına inerek güncel olarak kullanılan sürümden bir önceki sürümü seçip indiriyoruz. Daha sonra eklenti sayfasında eklenti yükle seçeneğini seçerek bilgisayarımıza indirmiş olduğumuz dosyayı seçerek web sayfamıza aktarıyoruz. Gerekli ayarlarını yaptıktan sonra kayıt ediyoruz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. öncelikle en zor en sıkıntılı zamanımda yetiştiğin için çok teşekkür ederim web siteme japon virüsü diye bir illet bulaşmıştı halil kardeşim hızır gibi yetişti çok memnun kaldım aldığım destekten başarılarının devamını diliyorum

 2. Kardeşim allah razı olsun sayenizde bir çok sorunumu hallettim. İlginiz için teşekkür ederim ^

 3. Merhabalar böyle bir sorunum var aşağıdaki hatayı veriyor ve hem panele hemde sayfaya girmiyor.
  EKlentileri manuel olarak devre dışı braktım ama yien birşey değişmedi başka birşey önerebilir misin. ?

  Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function locate_block_template() in
  /home/softfor/domains/softforay.com/public_html/wp-includes/template.php:66 Stack trace: #0
  /home/softfor/domains/softforay.com/public_html/wp-includes/template.php(416): get_query_template(‘frontpage’, Array) #1
  /home/softfor/domains/softforay.com/public_html/wp-includes/template-loader.php(81): get_front_page_template() #2
  /home/softfor/domains/softforay.com/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once(‘/home/softfor/d…’) #3
  /home/softfor/domains/softforay.com/public_html/index.php(17): require(‘/home/softfor/d…’) #4 {main} thrown in
  /home/softfor/domains/softforay.com/public_html/wp-includes/template.php on line 66
  Web sitenizde kritik bir hata oluştu.

  1. Merhaba Alihan Bey,

   Mail adresim üzerinden bilgilerinizi iletebilirseniz inceleyebilirim. Sorunu tespit ettikten sonra belirleyeceğim fiyat üzerinden sizlere destek olabilirim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu