Wordpress

IP Yöneticisi ve .htaccess Kullanarak IP Engelleme Nasıl Yapılır?

IP Yöneticisi ve .htaccess Kullanarak IP Engelleme Nasıl Yapılır? Web sitenizin güvenliğine istismar eden kötü amaçlı kullanıcılardan sıkıldınız mı? Artık bu tarz kullanıcıların sonunu getirebileceksiniz! Dert etmeyin bu konuda sıkıntı çekenler için hazırlamış olduğum makale ile sizlere yardımcı olacağım. IP yöneticisi ve .htacces dosyası ile nasıl IP engellenir? Wordpress ülke engelleme? Wordpress iP engelleme hakkında bilgilerimi paylaşacağım.

Neden IP Engellemeye Gerek Duyarız?

İnternet ağı 7/24 erişilebilen herkese açık bir alandır. Herkese açık olmasından bir çok büyük firma firmalarını online ortama taşıyarak, bu durumu kendileri için iyi bir fırsat haline getirmektedirler. Ancak unuttukları bir yanı bulunmakta, internet herkese açık bir alan olduğundan dolayı interneti kullanan kişilerin hepsi iyi niyetli olmamaktadır. Bu sebeple internet ağında bulunan herkesin bir bakımdan gizliliği ve güvenliği tehlikededir.

Neden mi? Günümüzde suç oranları oldukça artmış durumdadır. Hatta bazı kişilerin suç işleme oranları oldukça yüksek oradadır. Şehrinizde veya web sitenizde olması fark etmez size spam, hack gibi her türlü zararı vermek için ellerinden geleni yapabilecek kapasiteye sahip insanlar dünyada bulunmaktadır.

Sitenize vermek istedikleri zarar kişiye göre değişebilmektedir. Kötü amaçlı bir kişi sitenize zarar vermek için eklemiş olduğunuz içeriklerin altına spam veya hakaret içeren ve diğer kullanıcıları rahatsız edecek yorumlar yazabilmektedirler. Eğer bu duruma zamanında müdahale etmezseniz zamanla sitenizdeki güvenlik açığına neden olabilmektedir.

Bu tarz kişilerin sitenizde güvenlik açıklarına sebep olmamaları için en büyük önlem İnternet Protokolünü ( IP ) adreslerini belirleyip bunları engellemek olacaktır. IP adresleri bütün makinelerde olmazsa olmaz eşsiz tanımlayıcılardır. Sitenize zarar verecek bir kullanıcın IP adresini engelleyerek siteniz ile olan irtibatını kolay bir şekilde kesebilirsiniz.

IP engelleme işlemini yapabilmeniz için 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi .htacces kullanarak IP engelleme, İkincisi ise IP yönetici ile IP engellemektir. Bu iki yöntemi de nasıl yapmanız gerektiğini ve ülke olarak da engellemeyi aşağıda en detaylı şekilde anlattım;

IP Yöneticisini Kullanarak IP Engelleme

IP engellemeyi IP yöneticisi ile yapabiliriz.

IP Yönetici Kullanarak IP Engelleme İşlemi

Öncelikle yapmanız gereken hosting firmanızın sizlere vermiş olduğu panel bilgileri ile panelinize girmeniz.

Karşınıza çıkan panelde “ IP Yöneticisi” kısmına giriş yapın.

Karşınıza gelen ekranda “ IP Adresini Engelle” kısmının karşısındaki metin kutusuna engellenmesini istediğiniz IP adresini girip “Ekle” butonuna tıklayın.

Engeli kaldırmak için aynı işlemleri “IP Adresine İzin Ver” kısmının karşısındaki metin kutusuna engelini kaldırmak istediğiniz IP Adresiniz yazın.

Eğer işlemler başarılı bir şekilde tamamlanırsa ekrana onaylandığına dair bir onay mesajı düşecektir.

Artık sitenize zarar verebileceğini düşündüğünüz IP adresi sitenize erişim sağlayamayacaktır. Sitenizde ne kadar IP adresi engellemek istiyorsanız bu adımları o kadar tekrarlayabilirsiniz.

.htaccess Kullanarak IP Engelleme

Bir diğer IP adresi engelleme yöntemi ise .htaccess dosyası ile yapılmaktadır .

.htaccess Dosyası İle IP Engelleme İşlemi

 Öncelikle panel veya FTP ile site dosyalarınıza erişin.

Daha sonra Dosyalar > Dosya Yöneticisi yolunu izleyin.

Site dosyalarınızdan olan “public_html” dosyasındaki “.htacces” dosyasına girin ve sağ tıklayıp düzenle deyin.

Düzenle alanı karşınıza gelen ekrana aşağıda vereceğim kod parçasını ekleyin.

order Deny, Allow

deny from engellemekistediginizIPadresi

Olası bir hata durumda müdahale amacı ile dosyanın kodu eklemeden önceki bir yedeğini almanızda fayda var. Birden fazla IP engellemek isterseniz eğer adet kadar “deny from IPadresi” komutunu birden fazla kullanabilirsiniz. Kodu ekledikten sonra kayıt edip çıkın.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Bileşenleri Eski Haline Getirme (Classic Widgets)

.htacces dosyanızdan da IP engelleme işlemini kolay bir şekilde tamamlamış oldunuz J

.htaccess Ülke Engelleme

Sitenizin aldığı saldırılar bazı durumlarda tek bir ülkeden de yapılabilmektedir. Saldırıyı yapanların tek tek IP adreslerini engellemek yerine komple ülkeyi engellemek daha mantıklı olacaktır. Böylelikle sitemize gelen tüm saldırıları kökünden kaldırmış oluruz.

Öncelikle panel veya FTP ile site dosyalarınıza erişin.

“public_html” klasöründe bulunan “.htacces” doyasını açın. Daha sonra size vereceğim linkten engellemek istediğiniz ülkeyi seçin ve “Apache.htaccess Deny ” seçeneğini seçip “Create ACL” butonuna tıklayın. “ACL Results ” başlığı altındaki listede bulunan tüm IP adreslerini kopyalayıp başına “order Deny, Allow” ekleyip .htacces dosyanıza ekleyin.

Değişiklikleri kayıt edip sayfayı kapatın.

Sitenize engellediğiniz ülke harici tüm dünya erişebilecektir.

Sonuç

Sitenize aldığınız saldırıların hangi IP den yapıldığını öğrendiyseniz eğer o IP engellemek oldukça etkili bir sonuç olacaktır. Bu işlemi IP yönetici ve .htacces dosyası ile nasıl yapacağınızı anlattım. İşlemler sırasında takıldığınız bir yer olduğu takdir de iletişim bölümünden veya sosyal medya hesaplarımdan bana bildirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu