Bilişim Teknolojileri

IMAP ve POP3 Arasındaki Fark Nedir?

IMAP ve POP3 Arasındaki Fark Nedir?

IMAP Protokolü : Dışarıdan gelen mailler sunucuda tutulur. Kullanıcı mail adresi kurulumu yaptığı anda sunucuda bulunan tüm mailleri eş zamanlı olarak mail uygulamasında görünmesi sağlar. Bu sayede bilgisayar dışında kullanılan tüm cihazlar da maileri senkronize olarak görünmesini sağlar. Silinen ve klasörlere taşınan maillerde aynı şekilde sunucuyla eş zamanlı olarak eşitlenebilir.

IMAP protokolünde maillerinizi ekstra olarak yedeklemenize gerek yoktur. Bu protokolde mailler sunucuda biriktiği için tek yapmanız gereken mail sunucunuzun diskinin dolmamasına dikkat etmektir. Aksi durum da mail alış-verişinde sorun yaşanabilir.

POP3 Protokolü: Bu protokolde dışarıdan gelen mailler direkt olarak mail hesabının kurulu olduğu cihaza düşmektedir. Mail programı üzerinde bellir bir gün sayısı kadar sunucu üzerinde de durmasını sağlayabilirsiniz.

POP3 protokolünde gelen mailler bilgisayarınız üzerinde tutulduğu için .pst dosaynızın boyutu maks. 50GB olarak kalacaktır. Outlook mail uygulaması .pst tipindeki dosyaları maks. 50GB olarak tutabilmektir. Veri dosyasnız bu boyuta ulaştığında yeni bir .pst dosyası tanımlaması yapmanı gerekmektedir. Aksi halde mail alış-verişi yapamazsınız.

POP3 protokolünde mail hesabınızı birden fazla cihaza kurulum yaptığınızda senkronizasyon sorunu yaşanabilir. Çünki Bilgisayar üzerine kurulum yaptğınızda gelen mail direkt olarak bilgisayara düşeceği için gelen maili telefon veya tablet üzerinden göremeye bilirisiniz. Bu nedenle POP3 protokolünde yapacağınız kurulumu düzgün şekilde yapılandırmanız gerekmektedir.

IMAP ve POP3  Protokolünün Avantajları Nelerdir?

IMAP En önemli avantajının bana göre tüm cihazlarda eş zamanlı olarak çalışmasıdır.
POP3 de bu durum tam tersi. Birden fazla cihazda kullanılması çok avantajlı değildir.

IMAP kurulumu yapıldığında sunucudaki tüm mail başlıkları istemciye hızlıca iletilir.
POP3 de ise mai başlıklarla birlikte mail içeriğinide indirmektedir. Bu nedenle istemci üzerinde yavaşlığa sebep vermektedir.

IMAP’da mailleri yedekleyemezsiniz. Mailleriniz tümüyle sunucuda barınır ve her mail kutunuz dolduğunda kota artırmanız gerekir. Buda her defasında ekstra maliyet oluşturmaktadır.
POP3 de ise mailleriniz .pst dosyasına kaydolduğu için mevcut .pst dosyasını birden fazla kere yedekleyerek elinizde geriye dönük maillerinizi arşivleyebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:  ClipDrop Nedir? Nasıl Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu