Dijital Pazarlama

Web Site İçerik Çalınmasını Engelleme Nasıl Yapılır?

İçeriklerinizin çalınmaması için Neler Yapabilirsiniz? Blog Yazılarınızın Çalınmasını Önlemenin Yolları ve Almanız Gereken Önlemler

Sitenizi tasarlarken, içeriklerinizin orijinal olmasına çok dikkat edip bir sürü emek harcadıktan sonra, içeriklerinizin çalınması gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Kendi içeriğini üretemeyen bu emek hırsızları yüzünden web sitenizin marka ve imaj saygınlığını da kaybedebilirsiniz. Son dönemler de içerik hırsızlığı artmış durumda. Bende burada sizlere İçeriklerinizin Çalınmaması için Neler Yapabilirsiniz? İçerik Çalınması Nasıl Anlaşılır? İçerik Çalınmaması için Alınması Gereken Önemler Nelerdir? gibi soruları yanıtladım. Sizde bu yöntemleri uygulayarak emek hırsızlarına karşı sitenizi güvence altına alabilirsiniz.

İçerikleriniz Neden ve Nasıl Çalınır?

İçerik üretmek zor ve zaman isteyen bir iştir. Geniş bir ön araştırma, bilgilerin toparlanması daha sonra toplanan bilgiler ile SEO uyumlu makale yazmak ve içerik üretmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bu nedenle her zaman kolaya kaçmayı seven bir millet olarak bu işte de kolaya kaçmayı tercih ediyoruz.

Emek verip yazılan yazıları ya manuel şekilde kopyala yapıştır yöntemi ile çalıyorlar ya da bu iş için özel üretilmiş botlar ile sitenize yazınızı eklediğiniz andan itibaren içeriğinizi çekiyorlar veya botların özel tarih ayarları girilmişse o tarih aralıklarında sitenizi kontrol ederek eklenen içerikleri çalıyorlar. Kimisi bu çaldığı yazıları spinleyerek tekrar yazıyor kimiside uğraşmadan direkt yapıştırmayı tercih ediyor.

Sonuç olarak yapılan bu şeyin ne kadar yanlış olduğunu kabul etmeden yapmaya devam ediyorlar. Peki bu durumdan tamamen kurtulmak mümkün mü? Bence tamamen kurtulmak mümkün değil ama en azından biraz daha zorlaştırabilirsiniz işlerini. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İçerik Çalınmasını Engelleme Nasıl Yapılır?

Web sitenize eklediğiniz içeriklerin çalınmasını engellemek için yapmanız gerekenler;

 1. DMCA kullanmak
 2. Copyright Banner Kullanmak
 3. İçeriklerinizi Sosyal Medyada Paylaşmak
 4. Sağ tık işlevini kapatmak
 5. CTRL U ve F10 Tuslarini Engellemek
 6. index yada içerik sayfalarınızı şifrelemek

İçerik Çalınmaması İçin Gereken Önemler

Sitenizdeki içeriklerinizin çalınmasının önüne geçmek için burada sizlere sunmuş olduğum önerileri uygulayabilirsiniz. Ayrıca https://www.sahiplen.com sitesinden içeriklerinizi sahiplenerek, ileri de doğabilecek herhangi bir sorun için önleminizi de alabilirsiniz.

Copyright Banner Kullanmak

Sitenizde bulunan tüm içeriklerinizin altına, sitenin tüm haklarının saklı olduğuna ve içeriklerin izinsiz kullanım sonucu hukuki süreç başlatılacağına dair copyrigh banner kullanabilirsiniz. Uyarıları detaylı bir şekilde yazmanız önemlidir.

İçeriklerin Eş Zamanlı Olarak Kaydedilmesi

Sitenize bir içerik hazırladığınız zaman, bu dosyayı Word dosyasında kaydedip içeriğin yayınlandığı gün kendinize e-mail olarak atabilirsiniz. Böylece aynı gün atılmış olan e-mail, içeriğin size ait olduğunu kanıtlar. Ayrıca izinsiz bir kullanım söz konusu olduğunda delil olarak sunabilirsiniz.

İçeriklerin Sosyal Medya da Paylaşılması

İçeriklerinizi eş zamanlı olarak sosyal medyanızla paylaşmanız da bir başka önlemdir. Hem sitenizi tanıtıp bilinirliğinizi arttırırken hem de içeriğin size ait olduğunu ispat edebilirsiniz.

İçerik Çalınması Nasıl Anlaşılır?

Makale başlıklarınızı Google’dan aratmak kolay bir yöntem gibi gözükse de eğer çok fazla makaleniz varsa neredeyse bütün vaktinizi bu aramaya harcamanız gerekir. Bunun önüne geçmek için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

 1. CodySpace

Sitenizdeki şüphelendiğiniz bir içeriğin sadece linkini alıp siteye yazmanız yeterli. CodySpace size eğer içeriği aynı olan siteler varsa gösterecektir.

 1. Google Webmaster Tools

Eğer siteniz bağlantı alıyorsa, bu siteleri kontrol ediniz. Eğer sitelerden biri sizin ana sayfanız hariç birçok konunuza link veriyorsa kontrol edebilirsiniz.

Bir diğer denetleme araçları da intihal denetleyicileridir. Bu siteleri kullanarak kimlerin sizin içeriklerinizi kullandığını görebilirsiniz.

 1. Plagiarisma
 2. Grammarly
 3. Plagiarism Checker
 4. Duplichecker

içerik-Çalınmasını-Engelleme

İçeriğiniz Çalındıysa Ne Yapılmalısınız?

 • İlk olarak içeriğinizi çalan siteler ile iletişime geçebilirsiniz. İçeriğin kaldırılmasına veya kaynak gösterilmesine dair e-mail gönderebilirsiniz. Büyük oranda sonuç veren bir yöntemdir.
 • Eğer kişiler konuştuğunuz halde içeriğinizi kaldırmayı kabul etmiyorlarsa, onları Google’a şikâyet edebilirsiniz. Google çalınan içeriği arama sonuçlarında çıkmasını engeller ve reklam gelirlerinden de mahrum kalmasını sağlar. Google talebinize 2-10 gün içinde işleme koyar.
 • Siteye reklam veren işletmeler ile iletişime geçebilirsiniz. Kimse çalıntı, kopya içeriğe sahip olan bir siteye reklam vermek istemez. Zaten çoğu reklam sözleşmesinde de bu madde açık bir şekilde yer almaktadır.

İçerik Çalınmasını Engellemek

Google’ın algoritması içerikler %15’ten fazla benzerlik gösterdiğinde, web sitesini sonuç listesinde en alt sıralara atar. Ancak ya sizin içeriklerinizi çalan siteler daha fazla tıklanma alırsa? İşte bu problemin önüne geçmek ve içeriklerinizin çalınmasını engellemek için sitenize aşağıdakileri yolları uygulayabilirsiniz.

İçeriklere Link Eklenmesi

Eğer blog yazılarınıza birden fazla linkler eklerseniz, botlar bu linkleri ayırt edemezler. Ayırt edemedikleri içinde içeriğin size ait olduğunu belirlerler. Böylece herhangi bir sayfa sizin içeriğinizi kopyalayıp kendi sitesine yapıştırdığında, yazınız link çıkışlı olacağı için içeriğinizin de çalınmasını engellemiş olacaktır.

Sağ Tık İşlevini Devre Dışı Bırakın

Birçok kere hepimiz bir sitedeyken fare ile sağ tıklayıp, metni veya görseli kopyalayarak bilgisayarımıza kaydetmişizdir. Tabi herkesin amacı içerik çalmak olmayabiliyor. Ama siz böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, içeriklerinizin çalınmasını önlemek için bu sağ tıklama işlevini kaldırabilirsiniz.

Sağ tıklama işlevini kaldırmak için web site eklentilerini kullanabilirsiniz. Ancak sitenizi ziyaret eden kullanıcıları da sinirlendirmeden bu işi çözmeniz gerekir. Çünkü ziyaretçiler sitenizin bozuk olduğunu düşünebilirler.

Yazıya Otomatik Link Ekleme

Kopyalanan içeriklerinize kaynak linki ekleyebilirsiniz. Böylelikle içeriğiniz kopyalandığında otomatik olarak kaynak linki eklenir.

Ücretsiz İçerik Koruma

Sitenizde bulunan içeriklerinizi korumak için çok da yüksek maliyet harcamanıza gerek yok. Birçok ücretsiz programlar ile sitenizi koruyabilirsiniz. Ücretsiz programlardan birisi DMCA programıdır. DMCA içeriğinizi çalan siteyi arama motorunda bloke eder.

Makale İçerisine Link Ekleme

İçerik çalan emek hırsızları genelde içeriği okumazlar. Bunun için makalenizin bazı yerlerine link ekleyebilirsiniz. Ya da herhangi bir karaktere bağlantı linki koyabilirsiniz.

Makale Başlıklarını Takibe Almak

Google Alerts kullanarak makale başlıklarınızı takibe alabilirsiniz. Böylelikle makale başlığınızın bir başkası tarafından kullanılması durumunda google direkt olarak size bildirim sağlar.

Görsellere Hologram Eklemek

Sitenizde makalelerinizin yanı sıra resim ve görselleriniz de çalınabilir. Görselinizi sitenize eklemeden önce şeffaf olarak bir hologram ekleyebilirsiniz. Ayrıca görsellerinize de link verebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere İçerik Çalınmasını Engelleme hakkında size bilgiler verdim. Bu emek hırsızlığının önüne geçmek ne kadar zor olsada önlemlerini almak gerekir. Sizlerde böyle sorunlar yaşıyorsanız yorum kısmında aldığınız önlemleri benimle paylaşın lütfen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu