Teknoloji

Hangi Uygulama Güvenilir? Whatsapp – Telegram – Signal – Bip

Whatsapp sözleşmesi nedir? Whatsapp Sözleşmesi Maddeleri Nelerdir? Whatsapp Gizlilik Politikası Nedir?

Son günlerde Whatsapp sözleşmesi nedeniyle uygulamanın güvenilirliği sorgulanmaya başladı. Bu nedenle hangi uygulama daha güvenilir? Whatsapp, Telegram, Bip, Signal ve Discord ülkemizde kullanılan uygulamalar arasında. Whatsapp sözleşmesi nedir? Whatsapp Sözleşmesini kabul ederseniz neler olur? Maddeleri nelerdir ve Gizlilik ilkelerinde yer alan sözleşme neleri kapsıyor?

İnsan ister istemez bu aslında bir algı oyunu mu demeden de edemiyor. WhatsApp ağır darbe alırken Elon Mask’ın önerdiği Signal indirme rekoru kırıyor. Dünden beri Telegram uygulamasından haberi olmayan birçok kişi Telegram yüklemeye başlaması falan, sizce neler oluyor? Bip, Telegram ve Signal masum tek suçlu WhatsApp mı? Bütün bunları konuşacağız. Önce bu uygulamaları bilen ve bilmeyenler için bir tanıyalım.

Günümüz teknolojisi ve internetin gelişmesi ile birlikte, internet üzerinden haberleşebileceğimiz birçok uygulama karşımıza çıkmaktadır. Bu haberleşme uygulamaları ise kendi içlerinde düzenli bir şekilde güncellemeler alarak sürdürülebilir olmaya çalışmaktadırlar. WhatsApp, Telegram, Bip, Signal vb. gibi bir çok internet üzerinden haberleşebileceğimiz uygulama bulunmaktadır. Gün içerisinde bu programlar üzerinden birçok resim, video veya herhangi bir özel konu hakkında konuşmaktayız. Peki içerisinde özelimizi paylaşmış olduğumuz bu haberleşme araçları ne kadar güvenilir?  Veya hangi uygulama güvenilir? Diye hiç düşündünüz mü?

Hepimizin bildiği üzere büyük mesajlaşma ve haberleşme platformu olan WhatsApp, geçtiğimiz günlerde bir güncelleme yayınladı. Yayınlamış olduğu bu güncelleme ile birlikte kullanıcıların bilgilerine erişmek istediğinden sözleşme yayınladı.  Hesap bilgileri, mesajlar, durum bilgileri, işlem ve ödeme bilgileri, iletişimler, konum bilgileri, çerezler, cihaz ve bağlantı bilgileri, kayıt bilgileri gibi bir çok veriye erişebilmekte, yedekleyebilmekte ve hatta 3. Taraf kişiler ile paylaşabilmekte. Durum böyle olunca bir çok kullanıcı WhatsApp’ı cihazlarından kaldırıp, yeni ve güvenilir bir uygulama arayışına geçmekteler. Hazırladığım “Hangi uygulama güvenilir?” makalesinde ise en bilindik ve güncel olan uygulamalar hakkında gerekli yorumları yapacağım.

Dilerseniz vakit kaybetmeden uygulamaların anlatımına ve yorumlara geçelim..

WhatsApp Nedir? Nasıl Kullanılır?

whatsapp
whatsapp

WhatsApp, dünyada en popüler olan haberleşme ve mesajlaşma uygulaması hepimizin de bildiği üzere WhatsApp’dır. 1 milyarın üzerinde kullanıma sahip olan uygulama da ne kadar uçtan uca şifreleme olsa da hâlâ güvenlik açıkları ortaya çıkmakta. Bu açıklar kullanıcılarında akıllarını karıştırarak uygulamayı kullanmasını bırakmakta.

WhatsApp’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu, son görülme ve ve durum gizliliğidir. Hepimizin istemiş olduğu çevrimiçi bilgisini kapatma gibi bir özellik maalesef ki WhatsApp da yok ve gelecekte de geleceğine dair herhangi bir söylenti veya bilgi bulunmamaktadır. Sebebi ise çevrimiçi özelliği sayesinde kullanan kişilerin uyku analizlerini yapmaktadır. Bu durumda en çok reklam veren kişi veya firmaları ilgilendirmektedir.

Dünyada ki en popüler haberleşme uygulaması da olsa kullanan her bireyin içinde az da olsa bir korku vardı. Son güncelleme ile gelen onay işlemi ile birlikte WhatsApp güvenilir uygulama olmaktan neredeyse çıkmak üzere. Getirmiş olduğu güncelleme sayesinde bizim her türlü bilgimizi yedekleyebilir ve 3. Kişiler paylaşabilir. Siz bu duruma onay vermediğiniz sürece WhatsApp’ı 8 şubata kadar kullanabilirsiniz.

Whatsapp Sözleşmesinin Maddeleri nelerdir? Nelere Erişmek İstiyor?

Whatsapp Sözleşme Maddeleri aşağıda ki gibidir. Sözleşmeyi kabul ederseniz;

  • Hesap bilgileri
  • Mesajlar
  • Durum bilgileri
  • İşlem ve ödeme bilgileri
  • İletişimler
  • Konum bilgileri
  • Çerezler
  • Cihaz ve Bağlantı bilgileri
  • Kayıt bilgileri
İlginizi çekebilir:  Panoramik Fotoğrafları Duvar Kağıdı Yapma

Sözleşmeye izin verip kabul ettikten sonra sonra ise WhatsApp sizin tüm bilgilerinizi yedekleyip, dilerse 3. Taraf kişiler ile paylaşabilir. Hatta olası bir hacklenme durumunda ise kişisel bilgileriniz, banka bilgileriniz vb. gibi bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Whatsapp Sözleşmesini Kabul Etmeli miyim?

Whatsapp sözleşmesini kabul etmek ya da etmemek sizin tercihiniz fakat teknolojinin ilerlemesi ve her şeyin akıllı objelere dönüşmesini de göz önünde bulundurursak veri toplamak kaçınılmaz. Whatsapp’ın sahibi Mark Zuckerberg artık bunu diğer uygulamalar gibi gizli bir şekilde değilde açıkça yapmaya karar vermiş sizlere bir sözleşme sunuyor kabul etmezseniz uygulamayı kullanıma kapatıyor.

Bütün uygulamaların yaptığını Whatsapp açıkça yapıyor tek farkı bu. Daha öncede söylediğim gibi sözleşmeyi kabul edip etmemek size kalmış ama bunun boykotunu İnstagram ve Facebook gibi Mark Zuckerberg’in diğer sahip olduğu sosyal medya platformlarında yapmayın : )

Signal Private Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

signal
signal

Signal Private Messenger WhatsApp’ın getirmiş olduğu güncelleme sonrası Elon Musk’ un yayınlamış olduğu tweet sonrası bir çok kullanıcı tarafından indirilen Signal, kullanıcıların güvenliğine önem veren bir haberleşme programı diyebilirim. Uygulamada her konuşmanız, her attığınız resim, video veya belgeler uçtan uca bir şekilde şifrelenmektedir. Bu da sizin için daha güvenilir bir iletişim imkanı sunmakta. Ayrıca uygulama mesajlaşma ve sesli konuşmayı ücretsiz bir şekilde sunarak bunları da uçtan uca bir şekilde şifrelemekte. Bu da kullanıcıların bilgilerini uygulama sahibinin bile görmesini engellemekte.

Ayrıca uygulamanın en güzel yanı ise, kendinize özel PIN kodları veya giriş kimlikleri sayesinde uygulamada yapmış olduğunuz tüm işlemleri dilerseniz başka bir kişi ile paylaşabilir veya yedeklerini alabilirsiniz. Kullanıcıların en çok sevdiği özellik ise belirledikleri süre sonrasında konuşmalar otomatik olarak silinmesidir. Son günlerde geliştirdiği masaüstü uygulaması ile birlikte Signal’i bilgisayarlarınıza kurabilirsiniz.

Açık kaynak sistem olduğundan dolayı ve düzenli bir şekilde kontrol edilen şifreleme teknolojisi ile birlikte tecrübeli güvenlik uzmanlarından geçer not almıştır. Hem kullanışlı, hem kolay kullanım ile birlikte kullanıcıların dikkatini çeken bir uygulama Signal.

Telegram Messenger Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram
Telegram

Telegram Messenger, diğer haberleşme uygulamalarına oranla bir tık daha güvenilir olan telegram kullanıcı gizliliğini ön planda tutmaktadır. Hesabınızı telefon numaranız ile eşleştirdikten sonra uygulamayı bir bulut sunucu üzerinden kolay bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede daha güvenilir ve hızı bir şekilde haberleşme imkanı sağlamaktadır. Anlattığım diğer uygulamalarda ki uçtan uca şifreleme özelliği Telegram da güvenli mod olarak karşımıza çıkmakta.

Ancak telegramdaki versiyon diğer uygulamalara oranla bir nebze daha güvenlidir. Her uygulamada olduğu gibi belirlediğiniz süre sonrasında mesajlarınızın otomatik olarak silinmelerini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz de 200 kullanıcılı gruplar açabilirsiniz. Ancak telegramı kullanırken bir çok kişi “Secret Chats ( Gizli Sohbet )” özelliğini kullanmayı tavsiye etmektedirler.

Bip Nedir? Nasıl Kullanılır?

bip
bip

BiP, Google Play ve AppStore üzerinden yaklaşık 10 milyonun üzerinde indirilmeye sahip Türk mühendisler tarafından yapılmış ve kullanımı tamamen ücretsiz olan bir haberleşme programı. Yerli olduğundan dolayı birçok kullanıcı tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Ancak dünya genelinde çok da fazla gelişim gösterememiştir. Bip geliştiricilerinin yapmış oldukları açıklamalarda belirttikleri en önemli özellik kullanıcılarımızın gizlilikleri için ellerinden gelenleri yapmaktadırlar. Bunun yanı sıra 10 kişi ile görüntülü konuşma, bip üzerinden smsm gönderme gibi bir çok güzel ve kullanışlı özellikleri bulunmaktadır.

Hangi Uygulamalar Daha Güvenilir?

Whatsapp, Telegram, Bip, Signal ve Discord uygulamalarından hangisi daha güvenilir? Hepsi aynı geminin farklı odaları. Veri toplamayan hiçbir uygulama bulamazsınız. En basit oyun uygulamaları bile yüklerken sizden erişim izinleri istiyor. Bu nedenle neden WhatsApp günah keçisi seçildi? Benim nacizane düşüncem, hiçbir sözleşmeyi okumayan ülkemin vatandaşlarının, bankada ki prosödürleri bile okumadan imzalayan insanımız şimdi açıkça nelere erişmek istediğini söyleyen WhatsApp’a bu denli tepki göstermesini garipsemiyor değilim.

İlginizi çekebilir:  Udemy Videoları Nasıl İndirilir?

Evet verilerinizi paylaşmak istemiyorsanız uygulamayı kullanmamayı tercih etmek en doğal hakkınız ama bunun yanında instagram, facebook ve diğer uygulamalarıda gözden geçirmenizi öneririm. Haber sitelerinin ve birçok haber mecrasının konuyu çarpıttığını düşünüyorum. Konu sadece bir sözleşme haber değeri taşıyıp insanı ikileme düşürmeleri saçma, verilerini paylaşmak istemeyen siler geçer konu bu kadar basitken gündem oldu 🙂

Bip uygulaması reklam vermeye başladı, telegram ve signal Türkiye’de en çok indirilen uygulamalar arasında yerini aldı.

Sonuç olarak istediğiniz uygulamayı seçip kullanabilirsiniz. Uygulamarın ne olduğunu, nasıl kullanıldığı kısada olsa anlattım tercih sizin. Ama gündemde olan Whatsapp Uygulamasının Sözleşmesini kabul etmemek konusunda kararsız kaldıysanız kısacık açıklamak istedim. Bilişim Uzmanı olarak sizlere tavsiyem ya internet kullanmayın ya da bu tarz şeylere artık alışın. Her uygulama her site ve her mecra kendi çapında verilerinizi toparlayıp, dilediğince kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu