Bilişim Teknolojileri

Google Search Console Regex Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Search Console Regex nedir? Nasıl Kullanılır? Regex sorguları ile perfosmans bilgileri nasıl iyileştirilir? Regex sorgulaması nasıl yapılır? Google kısa bir süre önce son güncellemesiyle birlikte Google Search Console’un yani Google Arama Konsolu’nun performans raporlarının daha iyi nasıl iyileştirme yapabileceğini ve içine eklenen filtreleri kullanarak normal ifadelerle destek içeren bir modu eklediğini ve ayrıca karşılaştırma modu ile veri filtrelemesini geliştirdiğini duyurdu.

Google güncellemelerinden takip ediyorsanız eğer bu yenilikten haberdarsınızdır eğer takip etmiyorsanız beni takip edin : )

Regex, biz SEO ile ilgilenen uzmanların çok uzun zamandır beklediği bir özellikti. Regex, SEO otomasyonunda bize çok yardımcı olur. Web sitenin verilerini ve tablolarını inceleyerek bize zaman kazandırır.

Google Analytics bu özelliğe sahipti ama Google Arama Konsolunda bu özellik yoktu ve sonunda geldi.

Google Search Console Regex Nedir?

Google Search Console Regex, Google, rapor sonuçlarını filtrelemek için normal ifadeler kullanabileceğinizi belirtmek için Google Arama Konsolu içindeki özel bir alanda kullanacağımız sorgulama şeklidir.

Search Console Performans raporları ise site sahiplerinin kullanıcıların sitelerini Google’da nasıl bulduklarını anlamalarını gösterir. Performans raporlarına göre siteye gelen ziyaretçi ve kelimeler hakkında bilgi almamız sağlar.

Google Search Console Regex Nasıl Kullanılır?

Google Search Console’da özel olarak Regex sorgusu nasıl kullanacağına gelelim.

Görseldeki adımları izleyin.

Google Search Console Regex

  • Google Search Console’na (Google Arama Konsolu) giriş yapın.
  • Sol tarafta bulunan Performans yazısına tıklayın.
  • Açılan sayfada +yeni ‘ye tıklayın.
Google Search Console Regex
Google Search Console Regex

1- Web sitenize ait belirli bir anahtar kelime / anahtar kelimelerle başlayan arama sorgularını bulun.

Kelimenizin başına (^) ifadesini koyup ^Wordpress yazarsanız benim görselimde ki gibi sadece o kelimeye ait verileri alırsınız “sosyal medya” yazarsanız, sosyal medya ile başlayan arama sorgularını bulabilirsiniz.

2- Belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelimelerle biten Arama Sorgularını bulun

Diyelim ki alternatif olarak, yalnızca belirli bir anahtar kelime veya belirli anahtar kelimelerle biten arama sorgularını istiyorsunuz. Bunun için de bir normal ifadeniz (normal ifade) var. Özel normal ifadede anahtar kelimeleri ekleyin ve bundan sonra ($) işareti koyun ve uygulayın. Örnek olarak; wordpress$ gibi..

3- Marka Anahtar Kelimesi ile birlikte yazım hatası içeren Arama Sorgularını bulun

Ya işletmenizi, markanızı ya da web siteniz yanlış yazımıyla birlikte hit alıyorsa?

Demek istediğim, neredeyse yazım hatası bile markalı anahtar kelimenizdir; marka adınızın yanlış yazıldığını görmek sinir bozucu olabilir. Ama bu durumu da görüp bilgilenmek gerektiğini düşünüyorum. Peki bunu nasıl göreceğiz?

Bu özel normal ifadeyle, bunları tek bir aramada bulabilirsiniz.

Bunun için özel normal ifade, marka adı | yanlış yazılmış marka adı 1 vb. Şeklindedir.

Hepsini (|) bu işaretle birbirine bağlayabilir ve tüm verileri bir kerede alabilirsiniz.

Örnek olarak; Adidas|Addas olabilir. Önce normal markanız sonrasında yazım hatası olabilecek şekilde yazarak atarıyorsunuz.

4- Arama dizesinde 2 veya daha fazla anahtar kelime içeren Arama Sorgularını bulun

Arama dizesinde tanımladığınız iki veya daha fazla anahtar kelimeyi içeren arama sorgularını bulmak istiyorsanız bu özel normal ifadeyi kullanın.

Mutlaka aynı sırada olmaları gerekmez, ancak yalnızca bu anahtar kelimelerin her ikisini de içeren arama sorgularını bulacaksınız.

Bu özel normal ifadeyi kullandığımda aldığım sonuçları kontrol edin.

Örnek olarak; niche.*keywords

5- Soru olan tüm arama sorgularını bulun

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa çok kullanışlı olan bu özellikle ile işinize yarayacak veriler alabilirsiniz.  ^ (kim | ne | nerede | neden | nasıl) [”“] sorgusu ile web sitenize trafik sağlayan bu kelimeleri gözlemleyerek aramalarda ki yerinizi iyileştirebilirsiniz.

Kullanacağımız sorgu: ^(who|what|where|why|how)[” “]

Bu sorgu ile web sitenize soru sorarak gelen aramaları göreceksiniz.

6- Sorgulardaki X sayıda kelimeyi bulun

Web sitenizin sahip olduğu uzun anahtar kelimeleri hızlı bir şekilde bulmak için harika bir sorgu.

Kullanacağımız sorgu:  ([^ ”“] * \ s) {7,}?

Bunu ekleyerek ve uygulayarak, arama dizesinde 8 veya daha fazla anahtar kelimeye sahip sorguları bulacaksınız.

regex-performans-google

Google Search Console, yeni normal ifade filtresine ilişkin performans raporu yardım sayfasını güncelledi ve şunları belirtti:

  • Search Console varsayılan olarak kısmi eşleşmeye ayarlıdır, yani normal ifade , sırasıyla dizenin başından veya sonundan eşleştirme gerektirmesi için ^ veya $ karakterlerini içermediği sürece hedef dizedeki herhangi bir yerde eşleşebilir .
  • Raporlar varsayılan olarak büyük / küçük harfe duyarlı eşleşmeye sahiptir. Site sahipleri, büyük / küçük harfe duyarlı olmayan eşleşmeler için normal ifade dizesinin başında “(? İ)” belirtebilir . Örnek: (? İ) https

Unutulmaması gereken bir nokta, Google’ın belirttiği sorgular ve filtrelerin kullanıcı gizliliğini korumak için veya depolama sınırları nedeniyle kullanılamayabileceğini, ancak endişelenmeyin! Böyle bir durumda Google sizi bilgilendirecektir.

Son olarak Google Arama Konsolu güncellemelerinden haberdar olmak, organik arama stratejinizi analiz etmek ve ayarlamak için çok önemlidir. Halil Laçin olarak, en son güncellemeleri takip etmenize ve SEO sonuçlarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilirim. Organik arama ve SEO çalışmaları için neden benimle iletişime geçmiyorsunuz ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu