Dijital Pazarlama

Google My Business Askıya Alındı Neden? Çözüm Yolu Nedir?

Google Benim İşletmem Askıya Alındı çözüm yolu nedir? İşletme Hesabınızı tekrar nasıl aktif edebilirsiniz çözümlerine bakalım..

Birçok firma işletmesini Google My Business aracılığı ile dijital ortama aktarmaktadır. Böylelikle oluşturmuş olduğu hedef kitleyi daha da büyüterek firmasının tanınmasını sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda Google My Business de açmış olduğunuz hesap çeşitli nedenler ile askıya alınmaktadır. “Google işletmeniz askıya alınmıştır” hatası ile karşılaşan büyük, küçük işletmelerin uzun, uğraştırıcı ve stresli bir sürece gireceklerinden dolayı oldukça canları sıkılmaktadır. Peki, Google My Business neden askıya alınır? Askıya alınması sonucu ne yapılmalıdır? Hesabın askıdan kaldırılma süreci ne kadardır? Google Harita Kaydınız Askıya alınmıştır hatası nasıl çözülür? Gibi sorunları sizler için hazırlamış olduğum bu makalede detaylı bir şekilde anlatacağım.

Google My Business (Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business, Google tarafından geliştirilip işletmelere sunulan, Google kullanıcılarının işletmeleri daha kolay bulabilmeleri ve çalışma saatleri, adres vb. gibi hizmetleri sunan bir Google servisidir. Google arama ve harita servisleri ile entegre olarak çalışmaktadır. Böylelikle eklenen/yönetilen bilgiler işletme aramalarında listelenip raporlanır. Bu bilgi ve işlemler için işletme kaydının oluşturulması gerekmektedir. Peki, bu kayıt süreci nasıl yapılmalıdır?

Detaylı Bilgi Almak İçin Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kullanılır? Rehberini Okuyabilirsiniz

Google My Business Kaydı Oluşturmak

Firmanızı dijital ortama taşıyarak hedef kitlenizi arttırmak için Google My Business Kaydı Oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için izlemeniz gerek birkaç basit adım bulunmaktadır.

Öncelikle bir gmail hesabına ihtiyacınız var. Gmail hesabınızı açtıktan sonra Google My Business sitesine girin.

Daha sonra “Hemen Başlayın” butonuna basın.

Arama kutucuğuna kendi firmanızın adını yazın ve devam edin.

Daha sonra çıkan ekranda firmanızın adresini girin. Eğer adres başka bir hesapta doğrulanmışsa sahipliğinizi kendi hesabınıza aktarmanız gerekmektedir. Bu noktada ise yönetici haklarınızı talep edin. Şirketinizi listede göremiyorsanız adresi eklemeniz ve doğrulamanız gerekmektedir.

Google My Business’ın sunduğu kolaylıklardan faydalanmak için işletmenize dair bütün bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. İşletmenizin açıklamasına gireceğiniz kelimeler hangi aramalar da firmanızın çıkacağı kelimelerdir. Bu sebeple kelimelerinizi dikkatli bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

Daha sonraki işlem ise hizmet verdiğiniz günler ve çalışma saatleridir. Çalışma saatlerinizi doğru girmeniz kullanıcılar tarafından ulaşılabilirliğiniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Girmiş olduğunuz adresi bulmanızı kolaylaştırmak için firmanızın fiziksel adresinden resimler kullanmanızda fayda bulunmaktadır. Örneğin işletmenin dıştan görünüşünü çekerek yükleyebilriisniz.

Firmanızdan hizmet alan kullanıcıların yapmış oldukları yorumları asla cevapsız bırakmayın. Yorumlar ve cevaplar yeni müşteriler için firikler verebilir.

Bütün ayarları tamamladıktan sonra 14 gün içerisinde girmiş olduğunuz adrese doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu hesabınıza girerek Google My Business hesabınızı doğrulamış olacaksınız.

Uzun ve zahmetli bir süreç içeren Google My Business bazı durumlar nedeni ile askıya alınmaktadır. Gelin beraber neden askıya alındığını ve askıya alındığı takdirde neler yapmanız gerektiğini konuşalım.

Google My Business Hesabımın Askıya Alınması Ne Anlama Geliyor?

İnternet kullanıcılarının işletmeniz ile ilgili terimleri Google’da arattığında aramalarda firmanızın herhangi bir bilgisi çıkmayacağı anlamına gelmektedir. Bu durumda firmanızın potansiyel müşteri ve kazanç kaybı yaşamasına neden olmaktadır.

İşletme hesabınızın askıya alınıp alınmadığını kontrol edebilmek için sürekli olarak Google My Business hesabınıza giriş yaparak kontrol edin. İşletmeniz askıya alındığı takdirde karşınıza çıkacak uyarı “Devre dışı” veya “Askıya alındı” şeklinde gözükebilmektedir. Bu durum ile karşılaştığınız zaman açıklayacağım adımlardı dikkatli bir şekilde yerine getirerek İşletmenizi tekrardan yayına alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Nasıl Yemek Blogu Açılır? Yemek Blogu Açarak Para Kazan!

İşletme sahibi olduğunuz hesabınız Google tarafından kaldırıldığı zaman İşletmelerinizde tamamen kalkar. Ancak yapacağınız işlemler sonrası hesabınız aktif duruma getirilirse işletmelerinizde geri gelir. Eğer yönetici hesaplarınız askıya alınızda Google My Business girişleriniz bu durumdan etkilenmez.

Google İşletmelerinin Askıya Alınma Nedenleri

 • UPS mağazalarının yakınında bir işletmeye sahip olmak,
 • Dijital ortamdaki ofisler için sahte adreslerin kullanılması,
 • Tek işletmeyi birden fazla yerde göstermek,
 • Sahibi olmadığınız bir salonda hizmet verdiğiniz şekilde göstermek,
 • İşletmenizi yeni bir konuma taşımanıza rağmen konumun hala konumun yeni konuma aktarılmaması,
 • Sahte yorum hizmeti almak,
 • İşletmenizin harita kaydı şikâyet aldığında
 • Bir telefon numarası üzerinde birden fazla konum açıldığında

Askıya Alınan Google Business Hesabımı Nasıl Açtırabilirim? Çözüm Yolu Nedir?

Google My Business hesabınız yukarıdaki nedenler doğrultusunda askıya alındıysa eğer hesabınızı açmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Aşağıda vereceğim adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak İşletme hesabınızı tekrardan aktif ettirebilirsiniz.

Google benim işletmem hesabınızda oluşturmuş olduğunuz komunlar için gerçek bir şirket bulunuyorsa eğer hesabınızı aktif ettirmeyi kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • İşlemleri yapmadan önde aşağıdaki işlemleri bilgisayar üzerinden yapmanızı önermekteyim.
 • Google My Business Hesabınız Google’dan Destek Alarak Aktif Etme
 • Öncelikle yapmanız gereken askıya alınan hesabın paneline giriş yapın.
 • Sol barda bulunan menüden Destek linkine basın.
 • Linke bastıktan sonra sağ barda yardım kutucuğu çıkacaktır.
 • Buraya kadar geldikten sonra aşağıda belirttiğim işlemleri sırası ile uygulayın,
 • Alt kısımda bulunan Daha Fazla linkine tıklayıp,
 • Yardıma mı ihtiyacınız var? > İşletme bilgileri ve Düzenlemeler > iş bilgilerini düzenleme > Sohbet isteği

Yolunu izleyerek yetkililer ile sohbet isteği oluşturun. Google My Business hesabınızda birden fazla konum bulunuyorsa eğer ve şubeleşme ya da ajans yetkiniz bulunmuyorsa eğer firmaya ait veya firmanın kendi Google hesabına taşıyarak sohbet isteği oluşturmanız daha faydalı olacaktır. Sohbet sırasında yetkililer sizden bir evrak talebinde bulundukları takdirde kısa süre içerisinde bu evrakı temin edip teslim etmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Ülkemiz saatlerine göre saat sabah 08:00 ile 17:00 arasında Destek almanızı öneririm.

Google Benim işletmem Hizmetleri hakkında detaylı bilgi için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Hesabınız Askıya Alınma Çözümü

İşletme Hesabınızı Detaylı İncelemem ve Sorunu Çözmem İçin Bana Ulaşın

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu