Bilişim TeknolojileriHata ve Çözümler

Google İndex Sorunu Nasıl Giderilir? 2020

Google index sorunu ve dizine ekleme sorunu uzun zamandır devam eden bir sorun. Site indeksleme ve dizine ekleme sorunu yaşayan birçok kişi var. Bu sorun maalesef ki bu senenin başlangıcından beri böyle. Algoritma güncellemesi nedeniyle bu sorunların oluştuğunu düşünsek de çözüm bulmak adına biraz beyin fırtınası yapalım.

Google Sitemi Neden İndekslemiyor?

Google dünyasında olmak istiyorsanız siteleriniz mutlaka indeks almak zorunda. Eğer sayfalarınız ya da yazılarınız Google tarafından indeks almazsa, aramalarda siteniz veya yazınız çıkmaz.

Google indeksleme sorunları nelerden kaynaklanır? Google index alma sorununu nasıl çözebilirsiniz bunların detaylarına birlikte bakalım.

Google İndex Sorunu Nasıl Giderilir?

Google sitenizi veya sayfalarınızı kendi algoritma güncellemesi dışında indeksleme yapmıyorsa bunun bazı sebepleri var. Öncelikle aşağıdaki soruların cevaplarını inceleyim..

 • Siteniz yeni mi açıldı?
 • Webmaster Tools’a siteniz ekli mi?
 • txt dosyası doğru oluşturuldu mu?
 • Site haritası güncel mi?
 • Tarama hataları var mı? Varsa neler?
 • İçerikleriniz özgün mü kopya mı?
 • Noindex etiketi kullanımı var mı?
 • Site hız durumu nedir?
 • Herhangi bir cezası var mı?

Eğer siteniz yeni açıldıysa içeriklerin ve web sitenizin indexlenmesi için biraz sabırlı olmalısınız. Bu arada istikrarlı bir şekilde içeriklerini yayımlamaya devam etmelisiniz. Yazılarınızı Google Search Consule / URL Denetimi alanından kontrol edip indexlemesi için gönderebilirsiniz. Ama URL gönderimi yapmanız halinde sitenizin index alması kesin değildir.

Sitenizi Webmaster Tools panelinden eklemelisiniz. Google Search Consule ekleyerek indexleme ve siteniz hakkında tüm işlemleri bu panel üzerinden analiz edebilirsiniz.

Robot.txt dosyası kontrolü yapmalısınız. Google’a indekslemesini istemediğiniz sayfaları bu şekilde gösterebilirsiniz. Robot.txt dosyasını oluştururken ve düzenlerken dikkat etmelisiniz.

Sitenizin site haritasını oluşturarak Search Consule ekleme yapmalısınız. Sitemap dosyası sitenizin sayfalarını, yazılarını ve kategorilerini kapsar. Bu şekilde sitenizin indexlemesi önemli bir şekilde artacaktır.

Search Consule / Kapsam bölümünde hatalı ve geçerli olan sayfaları görüp işlemlerinize buna göre yön verebilirsiniz. 404 sayfaları ve diğer hatalar varsa öncelikle bunları çözüme kavuşturmalısınız.

Eğer sitenizde özgün içerikler yerine kopya içerikler kullanıyorsanız indexlenmeyebilirsiniz. Sitenizin indekslenmemesiyle birlikte siteniz spam olarak da ceza alabilir. Bu nedenle sitenizi özgün tutmaya özen göstermelisiniz. İçerik özgünlüğü hem Google hem de SEO için önemli kriterlerdendir.

Noindex etiketi kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmelisiniz. Wordpress sitelerinizde bazı eklentiler bu soruna yol açabiliyor. Sitenizi kullandığınız tarayıcı da açın CTRL+U ile sayfa kaynağına gidin sonrasında CTRL+F ile arama çıkan yere “noindex”“no index” şeklinde aramalar yaparak kodlarınızda arama yapın. Eğer bu etiketler varsa kaldırın. Noindex etiketini kaldırdıktan bir süre index almasını beklemesiniz. Arama motorlarının bunu görmesi zaman alacaktır.

Site hızınız nedir? Eğer sayfalarınız yavaş açılıyorsa bu Google ve SEO açısından sevilmeyen bir durumdur. Kullanıcılar ise yavaş açılan siteyi çok hızlı bir şekilde terk ediyor. Eğer siteniz yavaş ise performansını hızlandıracak işlemler yapmalısınız. Site ölçme ve hızlandırma yazımız belki size yardımcı olabilir.

Siteniz herhangi bir ceza aldı mı? Bunun kontrolü için Google Search Consule / Güvenlik ve Manuel İşlemler kısmından kontrol edebilirsiniz. Sitenizin herhangi bir ceza aldıysa indexlenme sorunu bundan da kaynaklıyor olabilir.

Bu cezaları kısaca açıklayayım:

Sandboxed Cezası: Fazla ve alakasız backlink aldıysanız, kopya içerikleriniz varsa, aynı yazıları sürekli tekrar ettiyseniz ve anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçıldıysa hazır olun sağlam bir ceza almanız an meselesidir. Hızlı bir şekilde sıralama ve hit kaybı ile aramalarda önce geriye atılır sonrada çıkmazsınız böylelikle Sandbox cezası almış ihtimaliniz yüksektir.

İlginizi çekebilir:  PHP Out of Memory Hatası ve Çözümü

Penalized Cezası: Sitenizin indexi olmasına rağmen sıralamalarda yoksanız penaltı cezası almış olabilirsiniz. Bu ceza algoritma yada kalite mühendisleri tarafından bizzat verilmiş olabilir.

Deindexed Cezası: Google sitenizi tamamen kaldırdığı bir ceza şeklidir. Bu şekilde siteniz ban yemiş demektir.

Sitenize durum tespiti yaparak atacağınız adımları belirlemelisiniz. Sitenize zarar verecek ve spama sokacak işlemlerden uzak durmalısınız.

Bunlar dışında gelelim günümüzdeki indexleme sorunlarına 14 Ekim 2020 tarihi itibariyle Search Consule kısmından URL denetimi yaparak dizine ekleme butonunu deaktif etmiş bulunmakta. Normal indexleme işlemleri devam ederken artık manuel olarak linklerimizi gönderip indexletme işlemi yapamayacağız.

google dizine ekle sorunu
google dizine ekle sorunu

Bir süredir devam eden indexleme sorunu Google’n bu hareketiyle daha da zor bir hale geldiğini görüyoruz. Birçok webmaster’ın ya da site sahiplerinin asıl amacı saatlerini vererek hazırladığı yazıların başkaları tarafından çalınmasını engellemek olduğu için bu durum güncel içerik giren birçok siteyi etkileyecektir.

Peki bu durum için çözüm olarak ne olabilir diye araştırırken bulduğum yöntemlerden bazılarını sizinle paylaşacağım.

 • Site hızı optimizasyonu.
 • Sosyal medya paylaşımları.
 • İçerik kalitesi.
 • Doğru Schema kullanımı.

Bunlara dikkat edildiğinde sitenizin index alması bir kat daha iyileştiğini göreceksiniz.

İçeriklerinizin özgünlüğü bu durumda daha çok ön plana çıkıyor. Kopya içerik yada spinli içerikler bundan sonra zor indexlenir gibi görünüyor. Google yeni algoritmasıyla bu durumun üzerinde durduğu apaçık ortada.

Google algoritma ve indexleme sorunu ile güncel bilgileri bu yazı altında güncelleyerek yenileceğim.

Sizler de bu konuda ki tecrübelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Google’a sitemi nasıl indexletirim?

Google sitenizi indexletmek için öncelikle yazımda belirttiğim özelliklere dikkat etmelisiniz daha sonrasında Webmaster Tools paneline ekleyerek web sitenizin sitemap dosyasını gönderin.

Google sitemi neden geç indexliyor?

Bunun birçok nedeni olabilir. Güncellenen Google algoritması, sitenin performansı ve içeriklerin kalitesi gibi.

Google site indexlerim siliniyor ne yapmalıyım?

Sayfalarınızı ve içeriklerinizi kontrol edin. Canonical etiketlerini, Robot.txt dosyanızı ve kod yapınızı inceleyin. Webmaster Tools panelinden herhangi bir ceza alıp almadığınıza bakın.

Sayfalarım Google da çıkmıyor, neden?

Sitenizin meta etiketinde noindex olabilir ya da .Htaccess dosyanızda sitenizin indekslenmesini engelleyecek bir kod olabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu