Bilişim Teknolojileri

Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem

Google benim işletmem ( My Business ), hizmet verdiğiniz firmanın Google’ın haritalarında ve aramalarında kolay bir şekilde bulunmanızı sağlayan ayrıca bulunan işletme hesaplarınızın kolay ve ücretsiz bir şekilde yönetmeye yaran ücretsiz bir araçtır.

Google’ın bu yönetim aracına kayıt olduktan sonra firma ve kişisel bilgilerinizi girdikten sonra artık aramalarda ve haritalar’ da müşterileriniz firmanızı kolaylıkla bulacaklardır. Bu sayede Google aramaların’ da üst sıralarda çıkartarak daha kolay bir şekilde müşteri kazanabilirsiniz. Ayrıca haritalar kaydı ile firmanızın konumuna rahatlıkla ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Ücretli midir?

Google benim işletmem ( My Business ) tamamen ücretsiz bir araçtır. Yani firmanızı Google’ nin arama ve haritalarına tanımlarken Google’ a herhangi bir ücret ödememektesiniz. Google benim işletmem ( My Business )’ in herhangi bir Premium özelliği bulunmamaktadır ve sadece firmanız için gerekli bilgileri doldurarak bu aracı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Google benim işletmem ( My Business ) tüm firmalara ve işletmelere imkân tanımaktadır.

Google Benim İşletmem’e Nasıl Kayıt Olunur?

Google benim işletmem ( My Business )’ e firmanızı kayıt etmek için aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla kayıt olabilirsiniz.

 • https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ adresine tıklayarak benim işletmem adresine giderek sağ üst köşede bulunan ‘ Hemen Başlayın ‘ seçeneğine tıklayın.
 • Firmanız ya da kişisel olarak açmış olduğunuz Gmail hesabınız ile giriş yapınız.
 • Firmanızın adını girip daha sonra ileri butonuna tıklayın.
 • Firmanızın adres bilgilerini girip Google Haritalar’ da firmanızın konumunu işaretleyerek müşterilerinizin firmanızı daha rahat bulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hangi sektörde hizmet verdiğinizi seçerek ileri butonuna tıklayın.
 • Firmanıza ulaşabilecekleri bir telefon numarası ve firmanız adına açılmış web sayfasının URL’ sini ekleyin.
 • Firmanızın Google benim işletmem ( My Business )’ e kaydını tamamlayabilmek için ‘ Devam ‘ tuşuna basıp size verilen firma bağlantısını doğrulamanız gerekmektedir.
 • Bu bağlantıyı doğrulayabilmek için bir doğrulama seçeneği belirtmeniz gerekmektedir.
 • Bağlantıyı doğrulamayı daha sonra yapacak iseniz ‘ Farklı bir yöntem dene ‘ seçeneğini seçerek ‘ Daha sonra ‘ butonuna tıkladığınız zaman firma bağlantınızı daha sonra’ da doğrulayabilirsiniz. Fakat daha sonra değil’ de doğrulamayı yapacak iseniz firmanızda yetkili iseniz bağlantıyı doğrulayabilirsiniz. Ancak firmanızda yetkili değil iseniz bağlantı doğrulamasını yapamazsınız. Doğrulama bağlantınızın yetkili kişiler tarafınca yapılması gerekmektedir.

Google benim işletmem ( My Business )’ e doğrulama talebinde bulunma

Firmanızın kayıt işlemi bittikten sonra bağlantı doğrulama işlemine geçtiğiniz zaman bulunduğunuz sayfada sol üst köşesinde bulunan firmanızın harita bölümünden posta kısmı bulunmaktadır.

Firmanızın bilgilerini eksiksiz bir şekilde kontrol edip posta kısmına tıklayınız.

Firmanızın posta kartının gönderileceği şahsın gerekli bilgilerinin ( isim, adres vb. ) girilmesi gerekmektedir.

Gerekli bilgilerin hepsi girildikten sonra ‘ Posta kartı gönder ’ butonuna tıklayın.

google benim işletmem nedir nasıl kullanılır
google benim işletmem nedir nasıl kullanılır

Google benim işletmem ( My Business )’ e doğrulama işlemini tamamlama

Firmanızın bulunduğu bölgeye göre değişkenlik gösteren yaklaşık 1-2 hafta içerisinde firmanıza ait posta kartınız adresinize teslim edilecektir.

Posta kartı geldikten sonra yapılması gerekenler

 • Posta kartınız elinize ulaştıktan daha sonra Doğrulama posta kartınızı aldıktan sonra https://www.google.com/intl/tr_tr/business/ linkine tıklayarak hesabınıza giriş yapınız.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra menü kısmından ‘ Konum doğrula ‘ kısmına tıklayarak sizlere teslim edilen posta kartının üzerinde bulunan kodu sayfada bulunan alana giriniz.
 • Böylelikle firmanızın Google benim işletmem ( My Business )’ e kaydını başarı ile tamamlamış bulunmaktasınız.
İlginizi çekebilir:  Mint Openvpn Client Kurulumu

Hizmet verdiğiniz sektöre değişkenlik gösteren bir durum bulunmaktadır. Bu durum ise şudur, bazı sektörler telefon veya E-posta gibi yollar ile doğrulama yapabilmektedirler. Eğer bu tarz seçenekler ile karşılaşırsanız adımları aynı şekilde takip ederek telefonunuz ve E-mail adresiniz ile doğrulama yapabilirsiniz.

Firmanızın Google aramalarında görünmesi biraz zaman alabilmektedir. Firma bilgileriniz Google aramalarında göründükten sonra gerekli kontrollerinizi yapabilirsiniz. Bilgilerinizde bir sorun olduğunu gördüğünüz zaman ayarlar kısmından rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Hesabında Yapılan Hatalar

 • Girilmemiş bilgiler

Google benim işletmem ( My Business ) firmanızın bütün bilgilerini eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Firmanızın adres, çalışma saati, telefon numarası, fotoğrafları, bulunduğu sokağın görünümü ve yol tarifi bilgileri Google benim işletmem ( My Business ) hesabınızda son derece önemli bilgilerdir. Bu bilgilerin eksik bir şekilde girilmesi müşteri kaybına neden olabilmektedir.

Hiçbir firma gelecek müşterilerinin kaybetmek istemez. Müşterilerinizi kaybetmemek için hesabınızdaki bilgileri eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

 • Harita işaretleri

Harita işaretleri, genellikle atlanmaktadır. Firmanıza gelmek isteyen kişiler Google haritalarda işaretlediğiniz yere geleceklerdir. İşaretlemediyseniz veya yanlış bir yeri işaretlediyseniz sizin firmanızın konumuna geleceklerine başka konuma gidebilmektedirler.

 • Fotoğraflar

Fotoğraflarda harita işaretleri gibi en çok atlanılan adımlardan biridir. Birçok firma kendine ait fotoğrafları eklemeyi atlamaktadır. Çoğu zaman firmalarda bulunan resimler müşterilerinin çekip yorumlar kısmına eklediği resimler olmaktadır.

Firmanızı iyi bir şekilde anlatmak için firmanızın iç ve dış mekan fotoğraflarını çekip hesabınıza eklemeniz gerekmektedir. En az 5 fotoğraf eklemeniz gerekmektedir ve bu fotoğraflar farklı açılı ve kaliteli olması gerekmektedir.

 • Müşteri yorumları

Firmanızı ziyaret eden müşterilerin firmanız hakkındaki olumlu olumsuz düşüncelerini sizler ile paylaşmaktadırlar. Birçok firma tarafından bu yorumlara bakılmamaktadır başka müşteriler bu yorumlara baktığı zaman akıllarında müşteriye fazla önem verilmediği anlaşılıyor. Bu şekilde anlaşıldığı zaman müşteriler tarafından o firma tercih edilmemektedir. Bu durum sizlere müşteri kaybı yaşatacaktır. Müşterilerinizin olumlu veya olumsuz her türlü yorumuna cevap vermenizi sizin için daha iyi olacaktır.

 • Bağlantı onayının yapılmaması

Google benim işletmem ( My Business ) hesabı oluşturduktan sonra bağlantı onayı yaptırmanız gerekmektedir. Bağlantı onayı yaptırmadığınız zaman firmanız hakkındaki bilgileri düzenleyemezsiniz ve firmanız hakkında yapılmış iyi veya kötü yorumlara cevap veremezsiniz. Bağlantı onayının yapılmaması durumunda başka bir kişi sizin firmanızı sahiplenebilir ve ortaya büyük sıkıntılar çıkabilmektedir. Oluşan bu sorunları düzeltme imkanınızda olmaz.

Sizlere sıralamış olduğumuz bu hataları düzeltebilmek için veya bu hatalar ile karşılaşmamak için firmanıza özel olarak atanmış olan bağlantıyı onaylamanız gerekmektedir. Aksi takdirde yukarda yaşamış olacağınız sorunlarda elinizden hiç bit şey gelmeyecektir.

Google Benim İşletmem Askıya Alındı

Google benim işletmem ( My Business ) hesabınız askıya alındığı zaman Google ekibi neden askıya alındığını tam olarak belirtmemektedir. Genellikle içerik ve davranış ihlali nedeninden dolayı askıya almaktadır. Bunun olmasının sebebi ise firmanıza bir çok şikayetlerin gelmesi veya şüpheli davranışlardan dolayı olduğunu açıklamaktadır.

Firmanızda etki verdiğiniz kişiler yüzünden firmanızın profili etkilenebilmektedir. Bu tarz durumlarda ise yetki verdiğiniz kişinin yetkisini kaldırarak hesabınızı askıdan kurtarabilirsiniz.

Google’ın işletme hesabınızı askıya almasının nedeni ciddi bir sorun yüzünden olabilmektedir. Google en büyük arama motoru olduğundan arama yapan kullanıcılara en doğru bilgiyi sunmaktadır. Durum böyle olunca Google güvenmediği hesapları askıya alarak arama yapan kullanıcılara en doğruyu bilgiyi sunabilmektedir.

Google benim işletmem ( My Business ) askıya alınmasının nedenleri?

 • Firma adresiniz başka bir firma adresine sahipse.
 • Google benim işletmem’ e belirtmiş olduğunuz web sitesinin gerçek siteniz ile eşleşmemesi.
 • Harita bilgileriniz ile Google benim işletmem bilgileri ile eşleşmiyorsa.
 • Firma isminize spam yapmanız.
 • Hizmet verdiğiniz sektörün hassas bir sektör olması ( silah, bıçak, vb. )
 • Firma hakkındaki şikayetlerin çoğalması.
İlginizi çekebilir:  XML Sitemap Nedir? Nasıl Oluşturulur? Google'a Nasıl Eklenir?

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google benim işletmem kullanımı oldukça kolay olan bir araçtır. Ancak kullanımı basit olduğundan firmanız hakkında gireceğiniz bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Google benim işletmem’ den faydalanabilmek için firmanız için gerekli tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir.  Google benim işletmem avantajlarından yararlanabilmek için firmanıza ait bir E-mail adresi ile hesap açmanız gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki Google benim işletmem’ i kullanmaya başlamadan önce firmanızın adına bir Gmail hesabı açmanız gerekmektedir.

Firmanızın adını girdikten sonra adres bilgileri bölümü karşınıza gelecektir. Bu kısımda firmanızın adres bilgilerini doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Eksik veya yanlış girildiği zaman firmanızı ziyaret etmek isteyen müşterilerin gelmesi bir hayli zorlaşacaktır. Adres kısmından sonra firmanız’ da ne tür hizmetler verdiğinizi eklemeniz gerekmektedir. Daha sonra kaydı tamamlayarak aramalarda çıkamaya başlayabilirsiniz.

Business.site nedir?

Business.site Google Benim İşletmem üzerinden oluşturabileceğiniz ücretsiz bir uzantıdır.

Web sitesi yaptıramayacak veya yaptırmak istemeyen küçük firmaların aramalardaki görünürlüklerini güçlendirecek bir araçtır.

Business.site kurabilmek için gerekli olanlar nelerdir?
Business.site kurmak için Google benim işletmem hesabınız yeterli olacaktır. Business.site kurulumunu yaparken  Google benim işletmem’ deki bilgileriniz ve fotoğraflarınız ile otomatik olarak doldurulmaktadır. Daha sonra sizler dilerseniz bu fotoğrafları kaldırabilirsiniz veya yenilerini ekleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İletişim

Eğer Adwords kullanıcısıysanız bu iş biraz daha kolaylaşıyor. Size destek ve dönüşler hızlı olabiliyor. Bunun dışında Google Benim İşletmem Yardım Topluluğu formlara yardım ya da sorununuzu yazarak bilgi alabilirsiniz.

Firmanızı Google Benim işletmem’e kayıt işlemi için lütfen iletişime geçin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu