Hata ve ÇözümlerWordpress

Wordpress Error establishing a database connection Hatası ve Çözümü

Error establishing a database connection hatası nedir? Türkçe anlamıyla Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatasını nasıl düzeltebiliriz çözümlerine bakalım.. Wordpress gibi hazır bir sistem kullanıyorsanız bu tarz hatalar ile karşılaşmanız çok normal. Sitenize giriş yaptığınız da karşınız da Error establishing a database connection hatası varsa telaşlanmayın! Birçok Wordpress hatası gibi bu Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu hatasının da çözümü var.

Veritabanı bağlantısı kurulurken hatası neden oluşur? Ekranda Error establishing a database connection ile karşılaşırsanız neler yapmalısınız gelelim konuya.

Wordpress PHP dilini kullanan bir alt yapıya sahip ve MySQL dili ile veritabanına bağlanır. Eğer kurulum yaparken ya da veritabanız bozulursa bu hatayı alırsınız. Veritabanı nedir? Kolay depolanan, düzenlenen ve diğer yazılımlardan veri almanızı sağlayan bir yazılımdır. Wordprses sitenizdeki tüm içeriğinizi ve diğer metaryellerinizi ve diğer verilerinizi depolamak için veritabanını kullanır. Böylelikle ziyaretçiler web sitenize geldiğinde veritabanına bağlanır.

Hit ve sıralama kaybetmek istemiyorsanız bu hatayı en kısa sürede çözümlemeniz gerekiyor, aksi durumda hit kaybı ile siteniz bulunduğu yerden sıralaması kaybolur.

Bu yazımda, WordPress’te bir veritabanı bağlantısı kurma hatasını kolayca nasıl düzelteceğinizi anlatacağım.

Wordpress Error establishing a database connection Hatası Çözümü

Error establishing a database connection Hatası (Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu) çözümü için birkaç adım izleyeceğiz.

Çözümleri uygulamadan önce mutlaka sitenizin tam yedeğini alınız.

1- WordPress Veritabanı Bilgilerinizi Kontrol Edin

Wordpress Veritabanına bağlandığında;

WordPress Veritabanınızı Onarmayı Deneyin
WordPress Veritabanınızı Onarmayı Deneyin
  • Veritabanı ismi – DB_NAME
  • Veritabanı kullanıcı adı – DB_USER
  • Veritabanı şifresi – DB_PASSWORD
  • Veritabanı sunucusu – DB_HOST

Bilgilerine ihtiyaç duyar. Bu bilgileri sitenizin ana dizininde /public-html/ bulunan wp-config.php dosyasının içinde. Bu seçeneklerden biri yanlış ya da eksik girilmişse bu hata ile karşılaşırız. Önceliğimiz bu bilgilerin doğruluğunu kontrol etmemizdir. Eğer bilgileriniz doğruysa diğer seçeneklere bakalım.

2- Veritabanı Host Bilgilerinin Doğrulayın

Veritabanı adı, parola ve kullanıcı adı bilgileriniz doğru ise veritabanı sunucusunu yani host bilgilerini kontrol edin.

Wp-config.php dosyanızda bulunan DB_HOST kısmını kontrol edin.

define( 'DB_HOST', 'localhost' );

olması gerekiyor. Eğer farklı şeyler yazıyorsa hosting firmanız ile iletişime geçip kontrol etmelerini isteyebilirsiniz.

3- WordPress Veritabanınızı Onarmayı Deneyin

Eğer wordpress admin girişinde “One or more database tables are unavailable. The database may need to be repaired” hatası ile karşılaşırsanız size veritabanınızı onarmanız anlamına gelen bir hatadır. Yapmanız gereken wp-config.php dosyanızı açın ve aşağıdaki kod ekleyin.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bu kodu /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ satırından önce gelecek şekilde ekleyin, kayıt edin ve çıkış yapın.

Kodu düzgün eklediğinize emin olduktan sonra, websiteadınız.com/wp-admin/maint/repair.php olarak linke giriş yapın ve Veritabanını tamir et (Repair Database) seçeneğine tıklayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra wp-config.php dosyasına eklediğiniz kodu silip, dosyanızı eski haline getirin.

4- WordPress Site URL’sini güncelleyin

Kullandığınız hosting panelinden PhpMyAdmin’e giriş yapın ve Wordpress site URL’sini güncellemeyi deneyin. PhpMyAdmin panelinden SQL menüsüne tıklayarak aşağıda ki kodu kendinize göre düzenleyerek çalıştırın.

UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'

Daha sonra tablolardan wp_options tablosunu seçin ve oradan da web site URL’sini değiştirin.

Tüm bu çözümlere rağmen web sitenizdeki hatayı düzeltemediyseniz lütfen bir uzmandan yardım alarak sitenizi kontrol ettirin. Bu şekilde hem ziyaretçi hem de sıralama kaybetmekten kurtulun.

İlginizi çekebilir:  WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bu ve bunun gibi wordpress hataları ve çözümleri hakkında profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa bana ulaşmak için çekinmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu