Wordpress

2021 En İyi 5 WordPress Site Taşıma Eklentisi

Çeşitli nedenlerden dolayı sıklıkla Wordpress site taşıma işlemleri gerçekleşmektedir. Bunlardan en yaygını ise Wordpress’i ilk defa kullanacak olan site sahiplerinin düşük özellikteki bir hosting hizmetini almalarıdır. Zamanla sitelerini geliştirip site trafiğini arttıran site sahipleri istemeseler bile mecburen yüksek özellikli bir hosting planına geçmektedirler.

WordPress site taşıma işlemi yaparken hangi eklentileri kullanabilirsiniz? WordPress Site Taşıma eklentileri; Duplicator, All in one wp migration Wordpress, BackupBuddy, WP Migrate DB gibi eklentiler işinize yarayacaktır.

Burada devreye Site Taşıma Eklentileri devreye girmektedir. Sizler için hazırlamış olduğum 2021 En İyi 5 Wordpress Site Taşıma Eklentisi makalesinde sitenizi güvenilir bir şekilde taşıyacağınız eklentileri anlatacağım.

WordPress Site Taşıma Neden Gerekir?

Öncelikle eklentilerin anlatımına geçmeden önce neden wordpress site taşıma neden gerekir? Buna bir bakalım. Worpdressi ilk defa kullanacak olan site sahiplerinin çoğu yönetim panelini çözene kadar ve site trafiğini arttırana kadar ucuz ve düşük özellikli hosting planlarını almaktadırlar. Site yönetimini öğrenip site trafiğini arttırmaya başladıkları zaman yüksek özellikli hosting planına geçmektedirler.

Yaygın sebeplerden bir diğeri ise sitenizi kurmuş olduğunuz yerel sunucudan internet ağına açılabilmesi gerçek bir sunucuya geçirmektir.

En son neden ise genellikle web masterler için geçerli olan bir nedendir. Kendi sunucunuzda siteyi tasarlayıp bitirdikten sonra müşterinizin sunucusuna taşımaktır. Sitenizi isterseniz manuel olarak yani elle taşıyabilirsiniz. Ancak elle taşıdığınız sitelerin dosyalarında bazı ayarlamalar yapmanız gerektiğini belirtmek isterim.

Ancak dosyalarda herhangi bir değişiklik yapmak istemiyorsanız veya uğraşmak istemiyorsanız sizler için hazırladığım en iyi 5 wordpress site taşıma eklentisine göz atmanız gerek.

En İyi 5 WordPress Site Taşıma Eklentisi

Vermiş olduğum 5 site taşıma eklentileri bazıları ücretli bazıları ücretsiz. Siz kendinize uygun olanını seçip sitenize kurabilirsiniz.

Duplicator

Duplicator, internette  bir çok kaynakta bulabileceğiniz eklentiler arasında en popüler olan eklentidir. Yalnızca taşıma değil yedekleme işlerinde de destek sağlamaktadır.

Duplicator bir hosting de bulunan siteyi başka bir hostinge taşımak için kullanılmaktadır. Bu işlemide oldukça güvenli bir şekilde yapmaktadır.

Sitenizi basit ve güvenlik içerisinde hızlı bir şekilde taşımaktadır. Eklentinin en büyük özelliği ise alan adları ve hostingler arasında taşıma işlemini aksama yapmadan taşımaktadır.

Eklentinin ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu sitenizi taşımak için oldukça yeterli olacaktır. Premium versiyonu yıllık olarak 49$’ a ( 361,43₺ değişebilir ) kullanabilirsiniz. Premium’u satın aldıktan sonra cPanel’e kurucudan erişmenize ve sitenizin yedeğini, dropbox, amazon S3, Drive gibi depolama alanlarına depolamanıza yardımcı olmaktadır.

https://tr.wordpress.org/plugins/duplicator/

All-In-One WordPress Migration

All-In-One WordPress Migration, basit ara yüzü sayesinde kullanıcılarına kolay bir kullanım sunan bu eklenti, basit bir şekilde dosya çıkarma veya içeri aktarma seçeneklerini kullanıcılarına sunmaktadır. Sitenizi taşıma işlemini eklenti ile kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca sitenizi taşırken eklentiler, temalar, yorum veya görselleriniz gibi verilerden hangilerinin geride kalacağına karar verebilirsiniz.

Eklentinin en büyük özelliği sitenize “ bypass ” işlemi uygulayarak bir hosttan diğer hosta aşınacak olan dosyaların boyutlarını sıkıştırarak düşürmektedir. Bu sayede dosya boyutu düşerek daha hızlı bir aktarım yapmaktadır. Bu özellik en çok ise paylaşımlı hosting kullanan site sahiplerinin işine yaramaktadır. Paylaşımlı hostingler kullanıcıların varsayılan ayarları düzenleyebilmesini kısıtlamaktadır.

Eklentinin ücretsiz versiyonunu bulabilirsiniz. Ücretli versiyonları aylık 59$ ( 434,38 değişebilir ) yıllık ise 179$ ( 1317,88 değişebilir ) seçim size kalmış ancak benim tavsiyem ücretsiz versiyonunu kullanmanızdır. Premium da direk olarak sitenizin yedeğini desteklemiş olduğu bulut depolama hizmetlerine yüklemektedir.

İlginizi çekebilir:  Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

https://tr.wordpress.org/plugins/all-in-one-wp-migration/

BackupBuddy

BackupBuddy, genellikle kullanıcılar tarafınca sitelerini yedeklemek için kullanılmaktadır. Günlük, haftalık ve aylık olarak yedekleme hizmeti sunmaktadır. Yedeklemenin yanı sıra güvenli ve hızlı bir şekilde sitenizi de taşımanıza yardımcı olmaktadır. Eklenti site verilerinizi depolayabilmek için FTP, dropbox, Rackspace cloud gibi bulut depolama hizmetlerini de sunmaktadır. Ayrıca site yedeğiniz bittiği anda mailinize gönderilmektedir.

Eklentinin kötü tarafı ise ücretsiz olmamasıdır. Fiyatları 80$ ( 589 TL Değişebilir) 199$ ( 1465,13 TL değişebilir ) ömür boyu lisans satın alabilmeniz için bir kere ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

Eklenti sayesinde sitenizi kopyalayabilir yada geri yükleyebilirsiniz. Eklenti verileriniz için de 1 GB depolana alanı sunmaktadır.
https://ithemes.com/backupbuddy/

WP Migrate DB

WP Migrate DB site taşıma eklentisi anlatmış olduğumuz diğer eklentilere göre taşıma işlemine farklı yaklaşmaktadır.

Site dosyalarınızı direk olarak çıkartmak yerine dosyaları SQL dosyası olarak bir halinde veri tabanını çıkarmaktadır. Çıkardığı SQL dosyasını isterseniz yeni bir alan adına isterseniz de yeni bir hosta aktarabilirsiniz.

Eklentinin en iyi özelliği ise sitenizde bulunan URL’leri site veri tabanında otomatik olarka değiştirmektedir. Sitenize gelen yorumlar, spam veya eski içerikleri kolaylıkla temizlemenize yardımcı olmaktadır.

Eklenti sitenizin önbelleğini detaylı bir şekilde yedeklemektedir. Böylelikle sitenizi istediğiniz alan adına veya hostinge kolay ve güvenli bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Eklentinin ücretsiz versiyonu mevcuttur. Dilerseniz Premium versiyonunu 90$ ( 662,62 değişebilir ) fiyatlara satın alabilirsiniz. Premium servis de yönetim panelinde tek tık ile sitenizin yedeğini alabilir veya taşıyabilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/wp-migrate-db/

UpdraftPlus

UdraftPlus, Site dosyalarınızı ve site veri tabanınızı belirli aralıklar ile yedeklemenize yardımcı olmaktadır. Ek olarak yedeklediği dosyaları ve veri tabanını dropbox, drive gibi seçtiğiniz bulut depolama hizmetlerine yedeklemektedir. Yedekleme sonrası aldığı yedeği belirlediğiniz e – posta adresine göndermektedir.

Yedekten aldığı tüm dosyaları ZIP formatına çevirerek kategorilendirmektedir. Bu sayede tema, eklenti, resim ve veri tabanlarını geri yüklemek istediğinizde en gücelini kolaylıkla bulup yükleyebilirsiniz.

Eklenti ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak Premium versiyonu da mevcuttur. Ücreti ise yıllık olarak 70$ ( 550,37 ) ile 195$ ( 1435,68 TL değişebilir ) değişkenlik göstermektedir. Özellik ne kadar artarsa fiyat da artmaktadır.

https://updraftplus.com/

Wordpress site taşıma işlemi kolay gibi görünsede bazı teknik hatalarla karşılaşmak çok mümkün. Hosting sorunları, teknik bilgi eksikliği ya da tam alınmayan yedek dosyaları size sorunlar çıkartabilir. Wordpress uzmanı olarak sizlere bu alanda destek olabilirim. Bana ulaşmak için iletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu