Wordpress

2021 En İyi 5 WordPress Dil Çeviri Eklentisi

Wordpress dil çeviri eklentisi ile sitenize çoklu dil seçeneği ve dil bayrağı ekleyebilirsiniz. Kurumsal bir siteniz varsa dil seçeneğini eklemek sizler için faydalı olacaktır. Dil çeviri eklentilerini bazen Wordpress tema çevirisi yaparken de kullanıyoruz.

Wordpress tabanlı web siteniz ile küresel pazara hakim olmak istiyorsanız eğer öncelikli yapmanız gereken siteniz de birden fazla dil imkanı olması gerekmektedir. Sitenizde en yaygın olarak kullanılan dilleri tercih ederek küresel pazara hakimiyetinizi başlatabilirsiniz. Yani web siteniz Türkçe, İngilizce, Almanca gibi dilleri desteklediği takdir de artık sitenizi yurt dışındaki kullanıcılara da açabilirsiniz. Bu şekilde sitenizin trafiği 5 – 6 katına çıkararak sitenizi globalleştirebilirsiniz.

En İyi 5 WordPress Dil Çeviri Eklentisi

Web sitenize dil ekleyebilmeniz için dil eklentilerini kullanmanız gerekmektedir. Dil eklentileri sayesinde sitenizde bulunan içerikleri, menüleri, bileşenlerinizi veya sayfalarınızı birkaç basit adım ile tanımladığınız dillere çevirebilirsiniz. Eklediğiniz dilleri yönetim panelinizden kolaylıkla yönlendirebileceksiniz.

Sitesini dünyaya açmak isteyen site sahipleri için hazırlamış olduğum En İyi 5 Wordpress Dil Çeviri Eklentisi makalesinde siteniz de kullanabileceğiniz çeviri eklentilerini sıraladım.

Loco Translate

Loco Translate eklentisi ile sitenizdeki bulunan çevirileri tarayıcı kendi içerisinde düzenler. Eklenti dizileri ayıklayıp gerekli şablonları oluşturur. Eklentinin ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmaktadır. İstediğiniz versiyonu sitenize kurup kullanabilirsiniz. Eklentiyi güncel olarak +1 milyon site kurucusu kullanmaktadır.

Loco Translate Çeviri Eklentisinin Özellikleri:

 • Yönetim panelinin içerisinde çeviri editörü
 • Çeviri API’leri entegrasyonu
 • Doğrudan tema veya eklentilerinize dil dosyası oluşturur
 • Sitenizin kaynak kodunu çevirebilir.
 • Gettext’e gerek duymadan yerel MO dosyasını derler
 • Yorum, referans ve formlara PO desteği

https://tr.wordpress.org/plugins/loco-translate/

Polylang Çeviri Eklentisi

Polylang çeviri eklentisi çok dilli bir wordpress sitesi kurmanıza olanak sağlamaktadır. Yazılarınız, sayfalarınız, kategorileriniz vb. gibi sitenizin temel taşlarına dilediğiniz dilleri tanımlayabilirsiniz. Geliştiriciler eklentiyi ücretli ve ücretsiz olarak önümüze sunmaktadır. Eklentiyi güncel olarak +500 bin site sahibi kullanmaktadır.

Polylang Çeviri Eklentisinin Özellikleri:

 • Sitenize istediğiniz kadar dil ekleyebilirsiniz. Dil paketlerini otomatik indirip günceller.
 • İçerik, sayfa, kategori, etiketler, menü vb. gibi site işlevlerini Polylang kullanımı ile çevirebilirsiniz.
 • Yapışkan yazılar, yazı biçimleri, RSS yayınları gibi Wordpress widgetlerini çevirir.
 • Sitenin gezinme menüsünde kolay özelleştirilebilir dil değiştirme butonu bulunur.

https://tr.wordpress.org/plugins/polylang/

Weglot Translate Eklentisi

Weglot Translate eklentisi, sitenizde ki bulunan tüm Türkçe içerikleri eklediğiniz dillere çevirmektedir. Çeviri işlemini en doğru ve kaliteli bir şekilde yapmak için geliştirilen bu eklenti sayesinde sitenizde herhangi bir kod değişikliği yapmadan çeşitli dil seçenekleri

Eklentinin en büyük özelliği ise SEO uyumlu olmasıdır. Bu vazgeçilmez özelliğe ek olarak, Google’ın birden fazla dil seçeneği sunan web siteleri için geliştirmiş uygulamaları izleyerek sizlere en doğal çeviri işlemini sunmaktadır. Eklenti web sitenizde çeviri işlemini tamamladıktan sonra Google tarafından dizine eklenmesini sağlamaktadır. Weglot Translate 2000 kelimenin atındaki sitelere ücretsiz destek sunmaktadır. Ancak 2000 kelime üzerindeki web sitelerine ise ücretli versiyonu ile destek sunmaktadır. Güncel olarak eklentiyi +30 bin site sahibi kullanmaktadır.

Weglot Translate Çeviri Eklentisinin Özellikleri:

 • Weglot çeviri eklentisi her türlü tema ve eklenti ile bir uyum içerisinde çalışır. Sitenizde bulunan her dizeyi zorlanmadan kaliteli bir şekilde çevirir.
 • Weglot çeviri eklentisi, WooCommerce ile eklenen ürünleri, oluşturduğunuz kasayı ve sipariş e – postalarını çevirmenizi sağlar.
 • +100’den fazla WP dil paketi desteği sunar.
 • Eklediğiniz içerikleri otomatik olarak algılayıp ve çevirisini yapar. Böylelikle eklediğiniz içerik için ( .po ) gibi dosya aramanıza gerek kalmaz.
 • Çeviriler düzenli olarak zaman zaman güncellenir.
 • Site URL’lerinizi eklediğiniz yeni diller ile optimize eder.
 • Ana sayfanızda görülen dil değiştirme düğmenizi tamamen özelleştirebilirsiniz.
İlginizi çekebilir:  Wordpress Syntax Error Hatası ve Çözümü

https://tr.wordpress.org/plugins/weglot/

 Google Language Translator

Google Language Translator, eklentiler arasında en hafif olan çeviri eklentisidir. Çok dilli web site oluşturmayı diğer eklentilere göre oldukça kolaylaştırır. Böylelikle en iyi çeviri eklentisi unvanını elinde bulundurur.

Eklentinin kurulumunu ve etkinleştirmesini yaptıktan sonra sitenizin yönetim panelinden ayarlar bölümüne giderek eklenti durumunu aktifleştirmeniz gerek. Daha sonra sitenizin kurulu olduğu dil ile çevrilmesini istediğiniz dilleri seçmeniz gerek.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra web sitenizin ana sayfasında sitenizi ziyaret eden kullanıcıların dili kolaylıkla değiştirebilmeleri için bir widget eklenir. İçerikleriniz site ziyaretçilerinizin seçimine göre Google yerel tercümanı tarafınca çevrilir.

https://wordpress.org/plugins/google-language-translator/

MultingualPress

MultingualPress, eklediğiniz her dili başka bir sitede çalıştırmayı destekleyen bir eklentidir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kolaylıkla diğer dillere geçebilmeleri için dil değiştirme widgeti ile sitenize kurulur. Ziyaretçi seçeceği dil seçeneğine tıkladıktan sonra sitenizin o dile çevrilmiş haline yönlendirilir.

MultingualPress eklentisini devre dışı bıraksanız bile herhangi bir veri kaybetmeden sitenizde çalışmaya devam eder. Eklenti toplamda 174 dil paketi sunar. SEO ile uyumlu bir şekilde çalışır ve kullanıcıya hreflang desteği sunar.

Çeviri eklentisi arayanlar için hazırlamış olduğum En İyi 5 Wordpress Dil Çeviri Eklentisi makalesinde, web sitenizde kullanabileceğiniz en iyi Wordpress dil çeviri eklentisi listesini sıraladım. Bu eklentiler arasından dilediğinizi seçip sitenize kurabilirsiniz.

https://wordpress.org/plugins/multilingual-press/

Wordpress Dil Çeviri Eklentisi kullanırken karşılaştığınız sorunları benimle paylaşabilir, takıldığınız yerlerde destek alabilirsiniz. Wordpress uzmanı olarak sizlere her konu da bilgim dahilinde yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu