E-Ticaret

E-Ticaret SEO Rehberi – E-Ticaret Sitesine SEO Nasıl Yapılır?

Bu yazıda sizlere kapsamlı e-ticaret seo rehberi hazırlanmış ve e-ticaret sitesine seo nasıl yapılır? konusunda detaylı bilgilere yer verilmiştir.

Son yıllarda teknolojiyle artan e-ticaret sitelerinden alışveriş, Covid-19 (Korona) salgınıyla birlikte, daha da ilerlemiş ve e-ticaret sitelerinin satışlarını arttırmak için hangi SEO teknikleri ve hangi yöntemlerin gerekli olduğu önem kazanmıştır. Bir çok SEO ajansı, e-ticaret sitelerinin satışı nasıl arttırılır? İşletmeler için seo danışmanlığı gibi alanlarda hizmet vermekte ve bu pazarda güçlü bir rekabet gözlenmektedir.

İşletmeler için SEO Neden Önemlidir?

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte gelişen yazılım ve uygulamalar sayesinde e-ticaret yoluyla alışveriş milyar dolarlık bir pazar haline geldi. Google SEO kriterlerine uygun olmayan e-ticaret siteleri, bu yarışta maalesef geride kalmakta, istedikleri satış rakamlarına ulaşmakta zorluk çekmekteler. Başarılı e-ticaret siteleri analiz edildiğinde, başarının tesadüf olmadığı, SEO, reklam ve pazarlama alanlarına ciddi bütçeler ayırdıkları görülmekte.

Gerek bireysel ölçekte, gerekse işletme bazında bakıldığında iç SEO ve dış SEO olarak uygun halde olmayan e-ticaret siteleri, Google’da ilk sayfada çıkmak, daha çok ziyaretçi kazanmak ve dolayısıyla daha çok para kazanmak için zorlanıyorlar.

halillacin.com.tr olarak SEO uzmanı ekibimizle, e-ticaret siteleri için SEO hizmeti vermekte, ürün ve hizmetlerinizin Google, Yandex, Bing ve diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkması için yardımcı olmaktayız. İletişim bölümünden bizlere ulaşarak e-ticaret siteniz için SEO hizmeti alabilirsiniz.

E-Ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO, internet mağazaları için hedeflenen ziyaretçi trafiğini çekmenin en doğal (organik) yollarından birisidir. Dünya üzerinde en çok kullanılan arama motoru olan Google, zaman zaman SEO algoritmalarını güncellemekte ve eski stratejilerin yerini yenileri almaktadır. Bu nedenle, e-ticaret sitelerinin güncel yeniliklere uyumlu hale getirilmesi de önem arz etmektedir.

Kişisel web siteleri ya da diğer sektördeki web sitelerine göre, e-ticaret sektöründe rekabet oldukça fazladır. Bunun başlıca nedenleri;

 •     Paranın en çok döndüğü sektörlerden olması,
 •     Google Adwords üzerinden verilen reklamlara yüksek bütçe ayıran rakiplerin varlığı,
 •     Ulusal ve küresel çapta büyük şirketlerin sahip olduğu e-ticaret siteleri ile rekabet edilmesi,
 •     Çok fazla ürün gamı ve hizmetin bulunmasından dolayı, alt sayfalarda da üstte çıkmanın zor olması,
 •     Rakipleriniz tarafından sizi Google’da daha aşağılara düşürmek için yapılan çeşitli saldırıları sayabiliriz.

Bu nedenlerden dolayı, eskiden belli ölçüde işe yarayan anahtar kelimeyi yazıya ekleyip, önde olma ve backlink alarak site otoritesini güçlendirmek yeterli olmamakta ve birçok tekniğin uygulanmasını içeren modern SEO uygulamalarının yapılması gerekmektedir.

Gözünüz korkmasın! Planlı ve programlı şekilde uygulandığında sizler de e-ticaret sitenize hit çekebilir ve satışlarınızı arttırarak güzel paralar kazanabilirsiniz.

SEO ile E-Ticaret Sitenize Güç Katın!

Dijital pazarlama alanında birçok farklı pazarlama yöntemi bulunmakta. E-posta pazarlama, sosyal medya pazarlaması, Google Adwords reklamları gibi. Doğru bir e-ticaret girişiminde, tüm pazarlama stratejilerinin birlikte kullanılması gerekir. Google SEO stratejisi de, bu bütünlüğün içinde yer alan, en önemli parçalardan biridir.

SEO planlaması, sitenizi Google ve diğer arama motorlarında zirveye taşımakta, belirli bir otoriteye eriştiğinizde pazarlama için yaptığınız harcamalar minimuma inmekte ve geliriniz de otomatik olarak yükselmektedir.

6 Temel E-Ticaret SEO Stratejisi

E-ticaret için hazırlanan web sitelerinin optimizasyonunda aşağıdaki stratejilere uyulmalıdır.

 •     Doğru Anahtar Kelime Planlaması (Müşterilerin en çok aradıkları anahtar kelimelerin tespit edilmesi)
 •     E-ticaret Sitesinin Yapısal Mimarisi (Kullanıcı dostu bir web sitesi)
 •     Sayfa içi SEO Teknikleri (Meta etiketlerinde ve içerik kısmında anahtar kelime optimizasyonu)
 •     E-Ticaret Sitesinde Teknik SEO Ayarları (Mobil Uyumluluk, Site açılış hızı, 404 hataları, Gereksiz içeriklerin kaldırılması)
 •     Bölgesel aramalarda öne çıkartıcı Yerel (Lokal) Seo Teknikleri (Google My Business Hesabı oluşturma, Google Haritalara İşletmenizi Ekleme)
 •     Organik Ziyaretçi Çekmek için İçerik Pazarlaması Teknikleri (Müşterilerinizin en çok aradıkları konu başlıklarının analizi, mükemmel içerik oluşturma ile rakiplerinizin önüne geçmek, Güncellenen içeriklerle Google’da sıralamalarda yükselme)E-ticaret Sitesi için Doğru Anahtar Kelime Araştırması

Google gibi arama motorlarının yapay zekası, içeriğin ne ile alakalı olduğunu anlamak için, en çok aratılan anahtar kelimelerin yazı içerisinde ne kadar sıklıkla kullanıldığına göre bir değerlendirme yapmaktadır. Belli bir orandan fazla kullanılıyorsa, bunu spam içerik olarak görebilmekte, çok az kullanıldığında da, o konuda yetersiz içerikli bir site olarak kabul edebilmektedir.

Bu durumda, e-ticaret sitesi için seo ipuçları arasında en önemlilerinden birisi, insanların e-ticaret sitenizdeki ürünlerle ilgili hangi aramaları yaptıklarının tespit edilip, sonra buna uygun içeriklerin oluşturulmasına geçilmesidir.

En doğru anahtar kelime planlaması için 3 ana kritere dikkat edilmesi önemlidir.

“Ürün sayfalarında ve Ana sayfada Anahtar kelime gruplarının doğru seçimi”

Anahtar kelimeleri ararken alaka düzeyini, sıralama zorluğunu ve arama hacmini göz önünde bulundurmak önemlidir. Geniş eşlemeli anahtar kelimelerden veya rekabet gücü yüksek anahtar kelimelerden kaçınmak da önemlidir.

Geniş eşlemeli anahtar kelimelerin seçilmesi, düşük bir dönüşüm oranına ve yüksek hemen çıkma oranına neden olabilir, çünkü izleyiciler istediklerini bulamazlarsa web sitelerinizi tıklayabilir.

Son derece rekabetçi anahtar kelimelerle, bir e-ticaret sitesinin daha yüksek sıralamalara ulaşması uzun zaman alabilir.

Bu nedenle, bu iki tür anahtar kelimeden kaçınmak akıllıca olacaktır. Anahtar kelimeleri aşağıdaki özelliklere göre seçmek akıllıca olacaktır.

 •     Ürünleriniz veya markanızla son derece alakalı anahtar kelimeler.
 •     Google’ın AdWords Anahtar Kelime aracında yüksek ‘tam eşleme’ arama hacmine sahip anahtar kelimeler
 •     Moz’un anahtar kelime aracını kullanarak düşük zorluk puanına sahip anahtar kelimeler

“Blog Konuları” İçin Doğru Anahtar Kelimeleri Seçme

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler birden çok kelimeden oluşur. İnternet üzerinden farklı ürün, hizmet veya bilgi türlerini bulmak için insanlar tarafından kullanılan benzersiz aramalardır.

Örneğin, oyuncak satışı yapmak istiyorsanız, o zaman ‘oyuncaklar’ kelimesini sıralamaya çalışmanın mükemmel bir fikir olduğuna inanabilirsiniz. Gerçekte, oyuncaklar gibi popüler arama terimleri genellikle internet üzerinden yapılan aramaların% 30’undan azını oluşturur ve aramaların kalan% 70’i ‘uzun kuyruk’ aramalarından gelir. (Oyuncak ayı satın al kelimesi uzun kuyruklu anahtar kelimeye örnek sayılabilir.)

Uzun kuyruk, belirli bir günde birkaç kez gerçekleştirilebilen çok sayıda benzersiz arama içerebilir. Bununla birlikte, bu anahtar kelimeler, arama motorları aracılığıyla bilgi talebinin (küresel olarak) çoğunu oluşturmaktadır.

Bu nedenle, düşük ‘zorluk puanı’ ve yüksek ‘tam eşleme’ arama hacmine sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak akıllıca olacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler listesini tükettikten sonra ürününüz / markanızla alakalı ‘düşük hacimli’ anahtar kelimeleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

En son Google algoritmaları çok sayıda anahtar kelime içeren bir yazı parçasını cezalandırdığından, blog oluştururken anahtar kelimeleri fazladan kullanmak yerine insanların arayabileceği konulara odaklanmaya devam etmek önemlidir.

Bu çaba manipülatif olarak kabul edilir. Öte yandan Google, alakalı ve benzersiz içerik parçaları içeren web sitelerini ödüllendirir. Blog konuları için anahtar kelimeleri seçerken kesin olmak akıllıca olacaktır.

Anahtar Kelime Kullanırken Aşırıya Kaçmayın !

Anahtar kelime yamyamlığı, bir web sitesinin bilgi mimarisi, web sitesinin birden çok bölümünde bir kelime öbeğine veya anahtar kelimeye dayandığında gerçekleşir ve bir sitenin sıralamasını olumsuz etkileyebilir. Bu senaryoda, arama motorları bir web sayfasının bir web sitesindeki bir dizi sayfadan belirli bir anahtar kelime için daha önemli olduğunu belirlemeye mecbur hissederler.

Anahtar kelime yamyamlığını önlemek için bir web sitesinin her sayfasını seçilen anahtar kelimelerle birlikte bir elektronik tabloda listelemek akıllıca olacaktır. Bir anahtar kelimeyi birden fazla kullanmaktan kaçınmanızı sağlar.

E-ticaret Sitesinin Yapısal Mimarisi

E-ticaret SEO planlamasında, yapısal mimari açısından doğru biçimlendirilmiş bir optimizasyona sahip siteler ortaya çıkartmak önem arzetmektedir. Bir e-ticaret sitesini optimize etmek istiyorsanız, kullanıcıların alakalı içeriği bulmak için daha az arama yapması gerektiğinden emin olmanız önemlidir.

Bu hedefe mükemmel web sitesi yapısı ile ulaşabilirsiniz. Bir e-ticaret platformunun mimarisi veya yapısı, navigasyon sisteminin, kategori sayfalarının ve ürün sayfalarının bir web sitesinde nasıl kurulduğuna bağlıdır. Kullanıcı dostu bir web sitesi yapısı için bu üç kurala uyabilirsiniz.

 •     Basit ve ölçeklenebilir bir site mimarisi oluşturun
 •     Bir web sitesinde farklı bir sayfaya ulaşmanın en fazla üç tıklama gerektirmediğinden emin olmak
 •     Uygun anahtar kelime araştırması yoluyla son derece alakalı alt dizinler ve sayfa URL’leri oluşturma

Ölçeklenebilir web sitesi mimarisine sahip bir e-ticaret sitesinde, ana sayfanın tüm kategori sayfalarına ve en iyi ürün sayfalarına bağlanması beklenir. Dahili bağlantı ve uygun gezinme yoluyla seçilen sayfaların ana sayfadan en yüksek yetkiyi almasını sağlayabilirsiniz. Ana sayfada metin içeriğine sahip olmanın herhangi bir web sitesinin sıralamasını yükseltebileceğini hatırlamak da önemlidir.

E-ticaret Sitesi İçin Sayfa İçi SEO Teknikleri

Google’ın bir web sayfasının türünü veya amacını belirlemesini sağlayan anahtar kelimelerin doğru yerlerde olmasını sağlamak istiyorsanız, sayfa içi SEO tekniklerine dikkat etmeniz önemlidir. SEMrush‘a göre, e-ticaret platformlarının E-ticaret Görsel Optimizasyonuna ve sayfa içi SEO sırasında ürün incelemelerine odaklanması gerekiyor.

“Kategori Sayfaları” için Sayfa İçi SEO

Kategori sayfaları şüphesiz sıralamalarda üstlerde olması gereken en önemli sayfalardır; çünkü kullanıcılarınız bu sayfaları Google’da bulursa kategori sayfasındaki ürünlere doğrudan erişimi olabilir. Kategori sayfalarını optimize etmek için hedef anahtar kelimeyi aşağıdaki yerlere koymak çok önemlidir. E-ticaret SEO yaparken mutlaka kategorilerinizi güçlendirmeli, gerekirse kategori kısmına da içerik eklenerek gücü arttırılmalıdır.

URL’de:Arama motoru dostu bir URL’ye ‘Birincil’ anahtar kelimeyi koymak, bir web sitesinin arama motoru sıralamasını iyileştirir. E-Ticaret web siteleri, diğer web sitesi türlerine kıyasla genellikle daha uzun URL’ye sahiptir, çünkü URL, kategorileri ve alt kategorileri içerir. Ancak, URL’nin uzunluğunu olabildiğince kısa tutmak akıllıca olacaktır. Uzun bir URL, Google için kafa karıştırıcı görünebilir ve URL’deki anahtar kelimelerin etkisini azaltabilir. Bu nedenle, anahtar kelime açısından zengin bir URL kullanmak akıllıca olacaktır.

Başlık Etiketinde veya H1 Etiketinde: Başlık / H1 etiketinin, başlığın başlangıcına mümkün olduğunca yakın bir anahtar kelimeye sahip olması gerekir. Uzun kuyruklu trafik için ‘Satın Al’, ‘Fırsatlar’ veya ‘Ucuz’ gibi değiştiriciler eklemek akıllıca olacaktır. TO için ‘başlık etiketini’ optimize etmek önemlidir. Daha yüksek TO (tıklama oranı), daha fazla tıklamaya ve satışların artmasına neden olur. ‘% X indirim’, ‘En Düşük Fiyat’, ‘Garanti’, ‘Hızlı Gönderim’, ‘Ücretsiz Kargo’ veya ‘Hemen Al’ gibi tetikleyici kelimeler kullanılabilir.

Yazının Girişinde: Anahtar kelimenin ayrıca yazının başlangıç kısmında olması gerekiyor. Bu nedenle, kategori sayfasına en az 300 kelimelik kısa bir giriş bölümü eklemek önemlidir. Anahtar kelimenin bu pasajda 2-3 kez kullanılması gerekiyor. Bununla birlikte, giriş pasajında ​​bir anahtar kelime kullanırken doğal bir akışı sürdürmek önemlidir.

Görsel Alt yazısı olarak: Google resimleri okuyamadığından ve herhangi bir resmin türünü belirlemek için “görsel alt yazı” ile bağlı olduğundan, hedef anahtar kelimenin “görsel alt yazı” metninde olması beklenir.

Meta Açıklamasında: Meta açıklamasında ‘hedef anahtar kelimeyi’ dahil etmek, arama motoru sıralamasını etkilerken, tıklama oranınızı da yükseltmektedir.

E-ticaret “Ürün Sayfaları” için Sayfa İçi SEO

Ürün sayfalarının sayfa içi SEO’su için yukarıda belirtilen adımları izlemeniz gerekiyor. Bununla birlikte, ürün sayfalarında akılda tutulması gereken iki temel fark vardır.

  1.     Ürün resimleri olduğu için banner şeklinde hazırlanmış resimler gerekli değildir.
  2.     Ürün açıklama kısmında uzun bir yazı eklemek, anahtar kelimelerin de doğru şekilde kullanılmasıyla sizi aramalarda üstlere çıkarabilir.

Ürün incelemeleri, dönüşüm oranını artırırken e-ticaret platformları için sıralamayı iyileştirebilir. Bu nedenle, optimize edilmiş bir e-ticaret sitesi için olabildiğince çok ürün incelemesi toplamak önemlidir.

Ürün incelemeleri, dönüşüm oranını artırırken e-ticaret platformları için sıralamayı iyileştirebilir. Bu nedenle, optimize edilmiş bir e-ticaret sitesi için olabildiğince çok ürün incelemesi toplamak önemlidir.

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) Anahtar Kelimelerini Kullanma

LSI (Semantik) anahtar kelimeleri hem kategori hem de ürün sayfalarını optimize edebilir. LSI anahtar kelimeleri, ana anahtar kelimeyle yakından bağlantılı kelimeler ve ifadelerdir ve aşağıdaki adımlar, e-Ticaret SEO için LSI anahtar kelimelerini bulmanıza yardımcı olabilir.

 • Amazon’da hedef anahtar kelimeleri arayın ve kategori sayfasında birden fazla görünen terimlere öncelik verin.
 • Hedef anahtar kelimeyi Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya girin ve Google’ın önerdiği anahtar kelimeleri bulun.
 • Bu aramaların her ikisinde de anahtar kelimeleri bulduktan sonra ürün / kategori sayfasının içeriğiyle alakalı olan LSI (Semantik) anahtar kelimelerini kullanın.

Yüksek Öncelikli Sayfalara Dahili Bağlantı

Dahili (site içi ) bağlantı, bir e-ticaret sitesinde neredeyse otomatik olarak gerçekleşir, çünkü sitenin iç sayfalarının normal sitelere göre daha fazla olması ve kullanıcıların sayfa gösterimi oranının daha fazla olması nedeniyle çok sayıda bağlantı sayfası bulunur.

Bununla birlikte, özellikle otoriter sayfalardan ürün / kategori sayfalarına dahili bağlantılar oluşturmak istiyorsanız, bir web sitesinin dahili bağlantılarını stratejik olarak oluşturmak da önemlidir. E-ticaret SEO teknikleri arasında, bu yöntem önemli bir yere sahiptir.

Örneğin, bir blog yazısı yayınlamış olabilirsiniz ve çok sayıda Geri Bağlantı oluşturmuş olabilirsiniz. Öte yandan, bu blog gönderisiyle alakalı bir ürün sayfanız var ve Google’da 5. sırada yer alıyor.

Bu senaryoda, sayfayı optimize etmek için blog gönderisinden ilgili ürün sayfasına bir bağlantı metni içeren anahtar kelime açısından zengin bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Ürün İnceleme Şemasını Uygulama

Zengin Snippetlar, bir web sitesinin Google’ın ilk sayfasında öne çıkmasına yardımcı olabilir ve e-ticaret web siteleri, “incelemeleri” “zengin parçacıklar (snippet)” olarak kullanabilir.

Şema, arama motorlarının (Google / Bing) bir web sayfasında neyin mevcut olduğunu daha iyi anlamasını sağlayan özel bir koddur. Snippetlar doğru kullanıldığında, e-ticaret seo stratejinize çok güçlü katkı sağlayan bir niteliktedir.

Şema işaretlemesinin doğru şekilde uygulanması, Google’ı Zengin Parçacıkları görüntülemeye ikna eder. Şema işaretlemesini manuel olarak ayarlamada zorluk yaşıyorsanız Google’ın “Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı” nı kullanabilirsiniz .

Önemli !

Google Webmaster blogunun son güncellemesine göre. Google, yapılandırılmış veri işaretleme için data-vocabulary.org desteğini 6 Nisan 2020’den itibaren kullanımdan kaldıracaktır .

Bu, E-ticaret web sitesi sahiplerine , zengin sonuçlar almaya uygun olmak için schema.org işaretlemesine geçmeleri gerekeceğinin bir işaretidir .

E-ticaret Web Sitelerinin Teknik SEO Denetimi

Teknik SEO, her tür web sitesi için yararlı olarak kabul edilir; ancak e-ticaret siteleri için daha kullanışlıdır. Bu tür bir optimizasyon, bir web sitesinin kullanıcı deneyimi, çalışma bağlantıları, mobil uyumluluk ve web sitesinin hızı gibi teknik yönleri için yararlıdır.

Bu nedenle, teknik SEO yardımı ile kullanıcı deneyimini optimize edebilirsiniz ve teknik SEO’yu iyileştirmek için bir e-Ticaret SEO denetimi yapmak esastır ve aşağıdaki SEO araçları denetim sırasında yardımınıza gelebilir.

 • Google Analytics : Organik trafiği ve etkileşim metriklerini ölçmek için kullanılabilir.
 • Google Arama Konsolu : Google’da insanların aradıkları kelimelerle ilgili bilgiler için kullanılır.
 • Ahrefs : Bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını izlemek için kullanılabilir
 • Copyscape : Sitenize eklediğiniz yazıların kopya içerik olup olmadığının tespiti için kullanılır.
 • SEOmoz Anahtar Kelime Aracı: SERP analizi için kullanılabilir.
 • Ubersuggest Anahtar Kelime Önerme Aracı: Aynı pazardaki diğer kişiler için etkili olan SEO stratejileri hakkında fikir sahibi olmak için kullanılabilir.
 • Citation Labs Bozuk Bağlantı Bulucu: Hemen hemen her konu alanıyla ilgili ‘ölü sayfaları’ veya ‘çalışmayan sayfaları’ bulmak için kullanılabilir.
 • Screaming Frog: Bir web sitesinin URL’sine göz atmak ve teknik ve yerinde SEO analizi ve denetimi için önemli unsurları toplamak için kullanılabilir.
 • Mergewords: Alan adlarını, odak anahtar kelimelerini, Google Adwords Kampanyası için en etkili kelimeleri ve niş pazarlama ayak izini bulmak için kullanılabilir

Bir e-Ticaret SEO denetimi aracılığıyla aşağıdaki üç şeyi gerçekleştirmek mümkündür.

 1.     Arama motorları, bir web sitesinin kalitesi ve mevcut durumu hakkında genel bir fikir edinebilir.
 2.     Denetim ayrıca, mümkün olan en iyi sonuçları en az çabayla almanızı sağlar.
 3.     Sayfa dışı SEO’ya odaklanmadan önce yapılması gereken şeylerin bir listesini oluşturmak sizin için daha kolay hale gelir.

Teknik web sitesi denetimi sırasında aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz .

 •     Tekrar edilen veya zayıf içerik (çok az kelimeye sahip ya da anahtar kelimelerin çok az kullanıldığı)
 •     Eksik meta veriler (title, description kısmının doğru yazılmamış olması)
 •     Web sitesindeki bozuk bağlantılar

Web sitenizin yalnızca bir sürümüne göz atılabildiğinden emin olmanız gerekir. Şifreli ve güvenli olduğu için HTTPS protokollü bir URL kullanmak akıllıca olacaktır. HTTPS içeren web siteleri, HTTP içeren web sitelerinden daha üst sıradadır.

Ana sayfanın SEO durumunu kontrol etmelisiniz. Aşağıdaki özellikleri içermiyorsa optimizasyon gerektirebilir.

 •     Ana sayfa, iyi hazırlanmış ve tıklanabilir bir başlık içerir.
 •     Özel bir meta açıklaması vardır ve maksimum tıklama için optimize edilmiştir.
 •     H1 etiketine sahip kelime bulunmaktadır.
 •     Alt başlıklar (h2, h3 vb.) doğru kullanılmış ve SEO’nun kriterlerine uygundur.

Yerel Aramalarda Yükselmek için Yerel SEO (Lokal Seo)

Yerel mağazaları olan e-ticaret platformlarının sahipleri de yerel SEO’dan yararlanabilir. Yerel SEO, yerel site trafiğini bir web sitesine yönlendirmek için de yararlıdır ve aşağıdaki adımlar yerel SEO için gereklidir. Lokal SEO, E-ticaret siteleri için SEO teknikleri arasında çok önemli bir yere sahiptir.

Google My Business Profili Oluşturun!

“Google My Business” ı kullanarak bir işletmenin ayrıntılarını Google’ın veritabanına koyabilirsiniz. Bu adım, işletmenizin yerel arama sonuçlarında görünmesini sağlar. Bu özelliği kullanarak, adresinizi çalışma saatleri, resimler, incelemeler ve işletmenizin diğer ayrıntılarıyla birlikte sunabilirsiniz.

Haritalara işletmenizi eklemek sizi yere aramalarda üstlere taşıyabilir ve kısa zamanda müşteri çekebilirsiniz. Bu anlamda, e-ticaret SEO uygulamaları arasında eşsiz bir konuma sahiptir.

Yerel web sitelerinden bağlantılar almak, web sitenizi işletmeler için yerel SEO ile optimize etmenin mükemmel bir yoludur. Lokal bazlı sıralamada ve genel etki alanı yetkisi oluşturmada size yardımcı olur. Hızlı sonuçlar için yerel haber kaynaklarından, yerel bloglardan ve herhangi bir yerel dernekten bağlantılar toplayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması için Önemli İpuçları

E-ticaret Seo yaparken, İçerik pazarlaması , bir e-Ticaret sitesi de dahil olmak üzere herhangi bir web sitesine çevrimiçi trafik çekmenin etkili bir yoludur. Bu nedenle, her türlü içeriği nasıl etkin bir şekilde kullanacağınızı bilirseniz ve aşağıdaki adımları kullanarak işinizle ilgili içerik pazarlama stratejisi oluşturursanız satışları artırmak mümkündür.

Hedef Müşteriler için Favori Araştırması

Hedef müşterilere hitap etmek için doğru içerik türünü oluşturmanız gerekir ve doğru içerik türünü oluşturmak için onların hayallerini, isteklerini, düşüncelerini veya endişelerini anlamak önemlidir. Ancak gerçek hayatta hedef müşterilerle vakit geçirmek mümkün değildir.

Bu nedenle işletmeniz için hedef müşterilerin vakit geçirmeyi sevdikleri online platformları bulmak akıllıca olacaktır. Doğru hedef kitlesine ulaşacak çalışmalar, e-ticaret seo planlamasının önemli adımlarından birisidir.

Yaygın Olarak Kullanılan Kelimeler veya İfadeler

İşletmeniz için e-ticaret seo yaparken, hedef müşterilerin takıldığı yerleri bulmak ilk adımdır. Hedef müşteriler tarafından yaygın olarak kullanılan kelimeleri / cümleleri bulmak da aynı derecede önemlidir. Bu cümleleri anahtar kelimeler olarak kullanabilir ve hedef müşteriye hitap eden metin tabanlı bir içerik parçası yapmak için bu anahtar kelimeleri kullanarak bir konu oluşturabilirsiniz.

Benzersiz ve İlgi Çekici İçerikler Oluşturma

Hedef müşteri tarafından yaygın olarak kullanılan kelime öbeklerini / kelimeleri bulduğunuzda, mükemmel bir içerik parçası yaratmanın zamanı gelmiştir. Bu sonucu elde etmek için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

Pek çok bağlantıyı çeken, çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılan veya çok sayıda yorum almış ve daha yüksek çevrimiçi trafik almış içerik parçalarını (sektörünüzle ilgili) bulmanız gerekir. Bu arama motorunda iyi sıralanan içerik parçalarını bulmak için Google’da rekabetçi anahtar kelimeler arayabilirsiniz.

Google’da iyi sıralanan bir içerik parçasının birçok bağlantıya sahip olması gerekir. Hedef müşterileri yaratımınıza çekmek istiyorsanız, en yüksek dereceli içerik parçasından daha iyi bir içerik parçası oluşturmak önemlidir. Hedefinize ulaşmak için eksiksiz, güncel ve güzel tasarlanmış içerik parçaları oluşturabilirsiniz.

Sonuç

Arama motorları için bir e-ticaret platformunu optimize etmenin birçok avantajı vardır. Ancak SEO’nun temel amacı e-ticaret sitesinin satışlarını artırmaktır. Doğru uygulanan E-ticaret SEO teknikleri  ile, artan dönüşümlere ve tekrar giriş yapan ziyaretçiler sayesinde trafik kalitesinde ciddi artış fark edeceksiniz.

İşletmenizin satışlarını artırmak, Google’da ilk sırada ve sayfalarda çıkmak ve daha çok satış yaparak para kazanmak için Profesyonel destek sağlıyoruz. Başarı odaklı E-Ticaret SEO stratejilerimizle sizi zirveye taşıyoruz. Bize ulaşın ve Google’da yükselmenin keyfini yaşayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu