Tanıtım

COVID-19 Sürecinde E-Posta İletişimi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Dünya çapında bir salgın olan COVID-19, tüm ülkelerde insanların evlerine kapanması nedeniyle internet alışkanlıklarımızı büyük ölçüde değiştirdi. Küresel olarak, çevrimiçi ortamda giderek daha fazla zaman geçirmeye başladık. Facebook, Youtube, Amazon gibi endüstri devlerinin trafiklerinde büyük artışlar görüldü ve bant genişliği gereksinimleri görülmemiş yüksekliklere ulaşmaya başladı.

Peki, e-posta iletişiminde neler oldu ve olmaya devam ediyor?E-posta, özellikle mevcut COVID-19 koşullarında, iletişimin hemen hemen tamamen internet ortamında gerçekleştiği bir ortamda daha kritik bir kanal olmaya başladı.

Andrews Partnership tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, COVID-19 döneminde kuruluşların %96’sı önemli mesajları iletmek için e-posta kullandı.

Mart ayında, PoliteMail’den gelen verilere göre ise:

 • Çalışanların e-posta hacminde %100’lük bir artış (günlük 1,2 milyondan günlük 2,2 milyona çıkan bir artış) görüldü. Bu artışın en önemli sebebi, çalışanların evden çalışmaya başlamasından kaynaklanmaktadır.
 • Sağlık sektöründe e-posta hacminde %300 artış görüldü.
 • Hafta sonu satış hacminde %1.000 artış yaşandı.

Siz de COVID-19 ile birlikte şirket içi iletişimde e-posta’yı daha fazla kullanmaya başladıysanız ve artan e-posta iletişim ihtiyaçlarınız için profesyonel bir e-posta servis sağlayıcısı arıyorsanız ya da şu an kullandığınız e-posta hizmet sağlayıcısı size yetersiz geliyorsa, Uzman Posta gibi profesyonel bir servis sağlayıcısından hizmet alabilirsiniz.

COVID-19 Sürecinde Spam E-Posta’larla Nasıl Başa Çıkılır?

COVID-19 salgını, e-posta tabanlı kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım tehditleri de dahil olmak üzere siber güvenlik tehditlerinin yolunu açtı. COVID-19 döneminde, kötü amaçlı e-posta trafiğinde benzeri görülmemiş bir artış görüldü, tanımlanabilir kimlik avı ve dolandırıcılık e-posta’larında %667 artış bildirildi.

Gördüğünüz gibi rakamlardaki artış oranları devasa büyüklükte. Bu yüzden işletmenizi en iyi şekilde korumak için çalışanlarınızı e-posta güvenliği konusunda eğitmeniz gerekiyor. Kimlik avı teknikleriyle ilgili çalışan eğitimleri ve yaygın COVID-19 spam e-posta kampanyaları hakkında çalışanlarınıza yapacağınız güncellemeler, ağınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmada etkilidir.

Çalışanlarınızı eğitmenin dışında, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım tehditleri saldırılarına karşı korunmak için e-posta filtreleri oluşturmalı veya sahip olduğunuz güvenlik filtrelerini güçlendirmelisiniz.

Neden mi? Çünkü e-posta filtreleri genellikle potansiyel spam e-posta’yı ve kötü amaçlı içeriği engeller veya makine öğrenimi ile desteklenen özel olarak yapılandırılmış kurallara dayalı yaklaşımlarla çalışır.

Uzman Posta gibi profesyonel ve kapsamlı bir e-posta çözümü; kimlik avı, kimliğe bürünme hileleri ve spam gibi tehditlere karşı koruma sağlar ve e-posta hesaplarını art niyetli saldırılara karşı düzenli olarak korur.

Yukarıda saydıklarımızın dışında herhangi bir siber saldıraya uğramamak için uygulamanız gereken ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi sağlık otoritelerinden geliyormuş gibi görünen e-posta’ları dikkatle ele alın (WHO, dolandırıcılık ve saldırılar gerçekleştirmek için örgütlerin kimliğine bürünen kişilerle ilgili resmi bir rehberlik uyarısı yayınladı).
 • COVID-19 hakkında bilgi almak için yalnızca iyi bilinen kaynaklara güvenin. Çünkü bilgisayar korsanları güveninizi suistimal etmek için sahte bağış web siteleri ve e-posta adresleri oluşturulmakta ve bunları, şifre ve finansal bilgileri çalmak için kullanılmaktadır.
 • Tanımadığınız göndericilerden veya web sitelerinden gelen ekleri açarken veya bağlantılara tıklarken dikkatli olun.
 • Bilgisayar korsanlarının telefonla (vishing) veya mesajla (smishing) ulaşma girişimlerine karşı dikkatli olun.
 • Aciliyet duygusu yaratılan bir durum karşısında, güvenlik prosedürünü görmezden gelmeyin ve sosyal mühendislik saldırısı belirtilerine karşı tetikte olun.
 • Wi-Fi yönlendiricisinin ve tüm cihazların güçlü bir parola ile korunduğundan emin olun. Wi-Fi ağını en son şifrelemeyi kullanacak şekilde yapılandırın. Tüm hesaplar ve cihazlar için farklı parolalar kullanın ve yalnızca güvenilen kişilerin kablosuz ağınıza bağlanmasına izin verin.
 • Bilgisayar programlarınızın en son yazılım sürümlerini çalıştırdığından emin olmak için tüm güncellemeleri hemen yükleyin.
 • Aile üyelerine iş ekipmanınızı kullanmamalarını hatırlatarak iş bilgisayarınıza veya diğer cihazlara erişimi kısıtlayın.
 • Şüpheli iletişimler aldığınızda hemen BT ekibinize haber verin.
İlginizi çekebilir:  Profesyonel Bir WordPress Uzmanı ile Çalışmak

COVID-19 Sürecinde Tüm İşletmeleri Destekleyen Ücretsiz E-Posta Servisi: Uzman Posta

COVID-19 sürecinde küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmelerin bu sürece uyum sağlamasını kolaylaştırmayı amaçlayan Uzman Posta, işletmeler için düşük gecikme süresine sahip, ölçeklenebilir ve güvenilirlik sağlayan gelişmiş bir e-posta servisi sunar.

Özellikle evden çalışmanın yoğun olduğu bu dönemde, “esnek kota” özelliğiyle, ihtiyacınız arttığında kotanız dolmadan sizi uyarır ve kotanız dolunca otomatik artan e-posta kutuları sayesinde e-posta almaya devam etmenizi sağlar.

Ayrıca kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım tehditlerinin oldukça arttığı bugünlerde, premium filtreleriyle (güncel filtreler, sizin belirlediğiniz kurallar ve gelişmiş anti-spam servisi) gelen kutunuzu spam ve virüslerden uzak tutar.

Şu an 1.200’den fazla marka ve işletme için e-posta çözümleri sunan, %100 yerli e-posta servisi Uzman Posta, COVID-19 sürecinde e-posta servislerini 30 gün ücretsiz sunarak tüm ölçekteki işletmeleri desteklemeyi amaçlıyor.

Siz de profesyonel kurumsal e-posta hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız, uzmanposta.com web sitesinin ana sayfasında bulunan “30 Gün Ücretsiz Dene” seçeneğine tıklayarak 30 gün boyunca Uzman Posta’nın kesintisiz e-posta servisini deneyimleyebilirsiniz.

Siz de blogum da tanıtım yazısı almak isterseniz, iletişim sayfamdan veya sosyal medya adreslerimden bana ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu