Hata ve Çözümler

Bu Site Zararlı Ve Kötü Amaçlı Yazılım Hatası Ve Çözümü

Bu Site Zararlı Ve Kötü Amaçlı Yazılım Hatası Ve Çözümü Nasıl Yapılır?  Kötü Amaçlı Yazılım Var Hatası Çözümü, Google güvenlik ihlali içeren kodlar gibi bir çok hata ve sorun ile karşılaşabilirsiniz bu durumda. Her şeyin normal bir şekilde ilerlediği günde web sitenizi açıp kontrol etmek istediniz. Herhangi bir tarayıcıya site adınızı yazdınız. Sitenize erişemeden “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatasıyla mı karşılaştınız? Daha sonra hatayı giderebilmek için Google üzerinde gerekli araştırmaları yaptığınız halde siteniz hala daha “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatası vermeye devam ediyorsa eğer, endişe yapmana gerek yok.  “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatası için hazırladığım makalede Google güvensiz siteler hatasını nasıl kolay bir şekilde gidereceğinizi anlatacağım.

Bu Site Zararlı Ve Kötü Amaçlı Yazılım Hatası Nedir?

Öncelikle “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatası nedir ve hataya sebebiyet veren nedir bunları öğrenelim.  “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatasına genellikle web sitenizin saldırıya uğraması veya web sitenizde kötü amaçlı yazılımların dağıtıldığına Google tarafınca inanılmasıdır. Bu tarz bir kodun web sitenize gelip yerleşe bilmesi için güvenli olmayan sitelere giriş yapmanız gerekmektedir. Güvensiz sitelerde yayımlanan bu kodlar web site ziyaretçileri tarafından diğer sitelere de sıçrayabilmektedir.

Google de kötü amaçlı yazılım dağıtımı olduğundan şüphelendiği Güvensiz sitelere bu uyarıyı koymaktadır. Böylelikle siteyi ziyaret edecek kullanıcıları bilgilendirmektedir. Bunu gören ziyaretçilerde web sitenizi ziyaret etmeden çıkmaktadır. Buda sitenizin hitinin düşmesine sebebiyet vermektedir. Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor. sorununu en kısa süre de sitenizden nasıl kaldıracağınızı anlatacağım.

Gideceğiniz Site Kötü Amaçlı Yazılım İçeriyor Hatasına Benzer Hatalar;

Gideceğiniz Site Kötü Amaçlı Yazılım İçeriyor hatasına benzer hataları da sizler için aşağıda sıraladım.

  1. Yanıltıcı bir siteye girmek üzeresiniz.
  2. Bu site güvenli değil.
  3. Girmekte olduğunuz site zararlı programlar içermektedir.
  4. Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.

Sitenin Güvenilir Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Peki gün içerisinde ziyaret ettiğimiz bir sitenin güvenilir olup olmadığını nasıl sorgularız? Bunun için de Google amca bizler için Şeffaflık Raporu diye bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem tamamen güvenilir olup, güveninden şüphelendiğimiz sitenin URL girip kolay bir şekilde güvenilir mi değil mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Google Şeffaflık Raporu: https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search?hl=tr

Neden Gideceğiniz Site Kötü Amaçlı Yazılım İçeriyor Hatası Alıyorum?

Web sitelerinde hazır CMS kullananlar için Hackerler zararlı yazılımlar geliştirmektedirler. Bu yazılımlar doğrultusunda “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatası ile karşılaşmaktasınız. Saldırı yapacağı siteleri seçerken Hackerler en önemli kriterlerini olarak HTTPS olmayan siteler olarak belirlemişlerdir.

WordPress tabanlı web siteleri genellikle iki yöntemle saldırıya uğrarlar;

  1. eval(base64_decode ile yerleştirilen sıtarlar)
  2. iframe virüsleri

Hackerler genellikle bu iki yöntemi kullanarak güvenli olmayan sitelere saldırı yapmaktadırlar.

Siteme Saldırı Yapıldığını Nasıl Öğrenirim?

Web sitenizin Hacklendiğinden şüpheleniyorsanız eğer öncelikle yapmanız gereken siteniz için gerekli tüm güvenlikleri açmak ve site taraması yapmalısınız. Daha sonra güvenlik ve Malware taraması için https://sitecheck.sucuri.net/ adresine alan adınızı yazarak sitenizdeki zararlı kod parçacıkları hakkında bilgi alabilirsiniz. Daha sonra sitenizde zararlı bir kod bulunuyorsa bunu kaldırmalısınız.

İlginizi çekebilir:  Wordpress Temporary Folder Lost Hatası Ve Çözümü

Gerekli tüm işlemleri yaptıktan sonra “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatasını giderebilmek için önümüze üç yol çıkmaktadır. Bunlardan birisi Virüs olmayan site yedeğini tekrar siteye yüklemek. İkincisi ise tespit edilen virüs dosyalarını elle silmektir. İkinci yöntem sorunu geçici olarak gidereceği için pek tavsiye etmem.

Sitedeki Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak çok karışık ve zor bir iş olduğundan dolayı manuel olarak herhangi bir işlem yapmanızı önermemekteyim. Bunun yerine eklentiler ile işlem yapmanız hem siteniz için hem de sizin açınızdan daha kolay ve başarılı bir işlem olacaktır.

En son yöntem ise Wordfence kullanmaktır. Bu eklenti sitenizdeki zararlı olan eklentileri, dosyaları temaları tespit ederek gerekli temizliği veya temizleri ile değiştirmektedir. Yönetim paneli > Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyip sayfadaki arama kısmına Wordfence Security yazarak karşınıza çıkan eklentiyi kurabilirsiniz.

Kurulum sonrası eklentiyi web sitenizde etkinleştirip sitenize güvenlik taraması yapmasını isteyebilirsiniz.

Değerlendirilmesi İçin Web Sitesini Göndermek

Web sitenizdeki kötü amaçlı yazılımları temizledikten sonra sitenizin temiz bir şekilde Googleye göndermelisiniz. Böylelikle Google sitenizi baştan inceleyerek sitenize eklemiş olduğu “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatasını kaldıracaktır.

Chrome Güvenli Site Ekleme

Öncelikle Googleye Web masteri ziyaret ediniz. Daha sonra Gmailiniz ile giriş yapınız. Web sitenizin adresini girerek sitenizin mail adresinize bağlayın

Google web sitenizin sizin olduğuna dair sahiplik doğrulamanızı isteyecektir. Seçenekler arasında bulunan HTML dosyasını PC nize indirin.

Daha sonra FTP veya panel aracılığı ile indirdiğiniz HTML dosyasını public_html dizinine gönderin.

Sitenizin ekleme işlemini de yaptıktan sonra sitenizin güvenliğine kolay bir şekilde ulaşabilir ve Googleden sitenizi tekrardan taramasını isteyebilirsiniz.

Anlatılan işlemleri eksiksiz bir şekilde tamamladığınız takdirde sitenize erişmeye çalışın “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatasının kalktığını göreceksiniz.

Hazırladığım “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor.” Hatası ve çözümü adlı makalede wordpress kullanıcılarının sıklıkla karşılaşmış olduğu Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor Hatasını nasıl gidereceğinizi anlattım. Takıldığınız veya yapamadığınız yerlerde ise yorum kısmından ya da iletişim bölümünden bana ulaşabilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu