Dijital PazarlamaFeed

Blog Yazarak Para Kazanmak – Ne Kadar ve Nasıl Kazanılır?

Blog Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz? Blog Yazarak Para Kazanmak, Ne Kadar ve Nasıl Kazanılır? Diye sorduğumda kafanızda ne gibi şeyler canlandı? Blogdan nasıl para kazanılır? Diye mi düşündünüz yoksa Blog yazarak para kazanmak için neler yapabilirim diye mi düşündünüz? Oturduğunuz yerden yazı yazarak kolayca para kazanmak mı? Blog yazmanın dünyanın en kolay işi olduğunu falan mı düşünüyorsunuz? En çok para kazandıran blog türü hangileridir? Her blog para kazandırır mı? Hadi blog yazarak para kazanmak hakkında biraz konuşalım.

Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Evet, bu kesinlikle mümkün! Birçoğumuz oturduğumuz yerden ve kolay yoldan para kazanmak istiyor. Blogger olarak bunu yamanız mümkün fakat açılan 10 blogdan sadece bir tanesi amacına ulaşıyor. Abartılan ve süslenerek konuşulan lafları kenara bırakıp biraz gerçekçi bakalım konuya.

Gezerek, seyahat ederek, tatil yaparak hatta ev de boş vakit geçirerek blog yazabilirsiniz. Eğer çabuk sıkılan bir yapıya sahipseniz, zora gelemeyip istikrarlı bir şekilde yazılar yazamayacaksanız yazımın devamını okumaya zahmet etmeyin. : )

Yüzlerce, binlerce blog yazarı varken siz nasıl para kazanacaksınız? Bu kadar Blogger’ın arasından sıyrılıp nasıl ön plana çıkacaksınız?  En iyisi olmaya çabalamazsanız Google size gökten para yağdırmayacak! Bugün bloğumu açtım, yarım paramı kazanırım düşüncesini de aklınızdan çıkarın. Yok öyle bir dünya!

Baştan anlaşalım; blog yazarak para kazanmak istiyorsanız bu durumu normal bir iş olarak görmeli ve iş disiplini ile çalışmalısınız. Çünkü artık blog yazmanın bir hobi değil iş olarak olduğunun önemini anlamışsınız demektir. Hiçbir iş emek vermeden karşılığı vermez. Armut piş ağzıma düş olayı yok. : )

Bu işinizin adı Freelance Blog Yazarlığı. Freelance ne demek? Yer mekan fark etmeksizin serbest çalışabilmeye denir. Ofis gibi bir yere bağlanmadan, yeri ve saatleri kendinize göre ayarladığınız çalışma şeklidir. Nasıl? Güzel değil mi? Özellikle de son zamanlarda karantina ve pandemi süreci falan derken artık bu çalışma şeklini benimsemeyen kalmamıştır diye düşünüyorum.

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Neler Yapmalısınız?

blog yazarak para kazanmak - 1
blog yazarak para kazanmak – 1

Yazı yazmasını seviyorum. Boş vaktim çok, blog yazarak para kazanmak mümkün mü? İşten çıkarıldım, ne yapacağımı bilmiyorum blog yazarak para kazanmak istiyorum diyorum, sence ne yapmalıyım? Gibi soruları çok duyuyorum. İnsan sevdiği şeyi yaparak daha verimli zaman harcadığı gibi, bu durumdan para kazanırsa mutlu bir hayat yaşar evet bunda hem fikiriz ama öncelikle Blog yazarak para kazanmak düşündüğünüz kadar basit bir olay olmadığını söylemeliyim.

Blogunuza yazı ekleyip, bir süre bekleyip hadi para gelsin diye bir şey mümkün değil. Geçenler de bir diyetisyen arkadaşım kendisine blog açtığını ve blog yazarak para kazanmak için neler yapması gerektiğini sordu. Bloğu açıp içine yazılar yazıp, ee birkaç tanede görsel ekleyip daha sonrada para kazanmayı bekliyorsunuz. Blog yazısı da yazsanız her şeyin bir kuralı var. Kuralları bilmek ve ona göre yazılar hazırlamalısınız. Diğer türlü bloğunuzu özensizce yazılmış bir günlüğe çevirmemelisiniz.

Blog yazmayı istemek bu işi yapabilir olduğunuzu göstermiyor. Kulaktan dolma bilgilerle, ağzı olan herkesin konuştuğu, fikir yürüttüğü bir şekilde bu işi yapamazsınız. İnternetin kötü bir tarafı da bu maalesef ki, herkes bir şeyler biliyor ama hiç kimse doğruyu konuşmuyor ya da başkalarının da kazanması için yol gösterilmiyor. Şimdi gelelim blog yazarken para kazanmak isteyenler neler yapmalı sorusunun cevabına.

1- Konu ve Alan Adı Belirlemek

Bloğunuza her telden yazı yazarak para kazanabilir misiniz? Evet, kazabilirsiniz fakat bunun için çok uzun süre gerekiyor ya da sosyal medyada bir kitleye sahipseniz bloğunuzda yazdığınız her yazıyı okutabilirsiniz. Benim sizi yönlendirmek istediğim alan bu değil ama tercih sizin. Yapmanız gereken bir alan ve konu belirlemelisiniz.

Öncelikle kendinizi tanıyın, siz kimsiniz? Neler yapıyorsunuz? Bir mesleğiniz ya da bir alana eğiliminiz var mı? Araştırmayı seviyor musunuz? Hangi konuda yazı yazmak istiyorsunuz? Gibi soruları önce kendinize sorun ve aldığınız cevaba göre ilerleyin. Yukarı da örnek olarak verdiğim Diyetisyen arkadaşımı ele alalım. Bu arkadaşım diyet ve sağlıklı beslenme adına çok fazla seminerlere katılır, her dilden kaynak alışverişi yapar ve doğal beslenme hakkında araştırmaları var. Kendisi bu bilgilerini paylaşmak istediği bir blog açıyor ve yazılarını paylaşıyor. Siz de;

 • Yemek
 • Seyahat – Gezi
 • Anne – Çocuk
 • Makyaj – Moda
 • Astroloji – Burç Yorumu
 • Bilim
 • Sinema
 • Teknoloji
 • Tasarım
 • Genel Kültür
 • İlişkiler
 • Kişisel

Bu alanlar da blog açabilirsiniz. Sadece neye yatkınlığınız olduğunu ve hangi alanda içerik üretmekten keyif alacağınıza karar vermelisiniz. Karar verdikten sonra kendinize bir de alan adı bulmalısınız.

2- Blog Açmak

Blog açmak tamamen ücretsiz bir olay değildir. Bunun için bir miktar para harcamalısınız. Bir haftalık sigara parası, kahve düşkünüyseniz bir aylık kahve parası ya da bir aylık kuaför parası diyeceğim ama yok yok blog açmak, kuaför parası yanında çerez kalır :))

Ücretsiz blog açma siteleri; WordPress, Blogger ve Wix gibi siteler var fakat bu sitelerle para kazanma şansınız daha da az. Hazır blog sitelerine içerik eklemek, yazı yazıp paylaşmak kolay olsa da, teknik olarak sitenin her yerine müdahale izniniz olmaması sizi daha sonra zor duruma sokabiliyor. Bu nedenle tercihiniz web sitenizin her yerine rahatlıkla erişim sağlayabileceğiniz blogtan yana olmalı.

Bloğunuz için bir alan adı seçmelisiniz. Belirlediğiniz alan adı tercihen ismini olabilir, isminizden bir kelime türetebilirsiniz. Seçtiğiniz alana göre bir kelime üretebilirsiniz tamamen size kalmış bir tercih. Alan adını seçerken “.com” veya “.net” uzantılarından birini tercih etmenizi önceliğinizin de “.com” uzantısı olmasını öneririm. Seçtiğiniz alan adını daha önce birinin alıp almadığını kontrol edip eğer kullanılmıyorsa da bu linkten satın alabilirsiniz.

Alan adı almakla işiniz bitmiyor daha sonrasında alan adınıza bir hosting paketi de almalısınız. Burada linkten hosting paketlerine bakabilirsiniz ama benim size önereceğim paket bu. Bu hosting paketlerinden istediğinizi seçebilirsiniz ama bir öneri daha isterseniz WP-Başlangıç paketini seçebilirsiniz. Başlangıç için size yeterli gelecektir daha sonrasında yükseltme yapabilirsiniz.

Blog açmak alan adı ve hosting almakla bitmiyor. Teknik bazı bilgilere sahip olmalısınız. Bloğunuzu yani web sitenizi kurmak, temanızı yani ara yüzünüzü düzenlemek ve ihtiyacınız olan eklentileri kurmak gibi işlemleri de yapmalısınız.

Bütün bu teknik işlerle uğraşmadan direkt istediğiniz bloğa sahip olmak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz.

3- Yazı Yazmanın Kuralları Nelerdir? Özgün İçerik Nedir?

blog yazarak para kazanmak - 2
blog yazarak para kazanmak

Evet, bloğunuz hazır her şey tamam sıra geldi yazı yazmaya. Nedir bu özgün içerik? Nasıl özgün içerik üretebilirsiniz? Bloğa ne kadar yazı yazmalısınız? Blog yazmanın kuralları nelerdir? Bu soruların hepsini cevaplayalım.

Blog yazarak para kazanmak için nelere dikkat etmelisiniz?

 • Yazım (imla) kurallarına.
 • Özgün, kopya olmayan ve farklı içerikler üretmeye.
 • Az da olsa SEO bilgisine sahip olmaya.
 • Güçlü ve akıcı bir yazım üslubuna.
 • Gündem ve gelişmeleri takip etmeye.
 • Sosyal Medya gücüne.

Blog Yazarak Para Kazanmak için gelişi güzel bir yazı yazamayacağınızı daha önce belirtmiştim şimdi gelelim işin teknik detaylarına. Google bir algoritma ile çalışıyor. Sizin yazdığınız yazıyı ülkenize, içeriğinize, hitap ettiğiniz kitleye kadar detaylandırıyor ve size diyor ki ziyaretçilerinizi önemseyin onların karşısına özensiz içerikler çıkartmayın. Bu nedenle gelişi güzel imla kurallarına uymadan yazdığınız yazı dili kullanmaktan uzak durmalısınız. Kurumsal bir yazı kadar kasmaya gerek yok ama yine de yazılarımızın imla kurallarına dikkat etmeliyiz.

Özgün, kopya olmayan ve farklı içerikler üretmeye dikkat etmelisiniz. Yazınızın içinde kısa alıntılar ve örnekler yazılar gösterebilirsiniz ama bu bir yazıyı tamamen kopyalayıp koymak olmaması gerekiyor. Kelimelerin yerlerini değiştirerek ancak kendinizi kandırırsınız Google’u değil! Yazıları özgünleştirerek kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve bilginizi aktararak yazılar yazın. Yazınız en az 600 ile 1000 kelime arasında olmalıdır.

SEO bilgisine sahip olmanız çok zor fakat bazı ufak ufak bilgiler size yeterli gelecektir. Biraz önce söylediğim özgün içerik ve imla kuralları bir SEO tekniğidir. Blogunuza ziyaretçi çekmek için yazınızda kullandığınız anahtar kelimelerde SEO açısından son derece önemlidir.

Güçlü ve akıcı bir yazım üslubuyla yazılarınızı yazmalısınız. Ziyaretçilerinize aktaracağınız bilgiler karşı tarafı sıkmadan ya da bloğunuzdan ziyaretçiyi kaçırmadan okumasına sebep olmalısınız. Okurken sıkılmayacak ve en sonunda yorum yaparak sizinle fikirlerini paylaşacak cümleler kurmalısınız.

Gündemi ve gelişmeleri takip etmelisiniz. Google kendini her gün geliştirmeye yeni şeyler çıkarmaya devam ediyor bu konuları takip etmeli ve bilgi sahibi olmalısınız.

Sosyal medya gücü son zamanlarda küçümsenemeyecek kadar fazla. Sosyal medyayı aktif kullanarak etkileşim gücünüzü arttırmalısınız. Güçlü bir sosyal medya hesabına sahip olmak zaman ve istikrar istiyor bu nedenle sakince paylaşımlar yapmaya devam etmelisiniz.

Blog Yazarak Para Kazanmaya Ne Zaman Başlanır?

Her dediğini yaptık eee ne zaman para kazanacağız dediğinizi duyar gibiyim. Bu konu hakkında bazı teknik bilgilere sahip olmalısınız nedir bunlar? Bloğunuzun ziyaretçisi ne kadar? Hangi kelimelerden ziyaretçi çekiyorsunuz? Sorularının cevabını biliyor olmalısınız. Aylık ziyaretçi sayınızı, bloğunuzun kalitesini, ziyaretçilerinizin sizden beklentisini ve hangi yazınızın daha çok ziyaret edildiğini bilerek diğer adımları atmalısınız. Günlük olarak 1000 kişi ziyaret edilen bir blog ortalama olarak 300 ile 500 tl arasında kazanç sağlayabilir.

Eğer yeterli ziyaretçiye sahip değilseniz blog yazmaktan vazgeçmeli misiniz? Hayır, size kolay olmadığını ve emek vermeniz gerektiğini söylemiştim. Bu süreç seçtiğiniz alana göre farklılık gösterir. Belki 6 ay belki 1 yıl kadar sürebilir. Dün yazdım bugün kazanacağım düşüncesini blog açarken silmiştik ama ben yeniden hatırlatayım.

Peki bu aşamadan sonra neler yapmalısınız? Bunlar yeterli mi yoksa başka neler yapabilirsiniz? Sadece yazı yazmanın yeterli olmadığını anlamışsınızdır. Eğer bloğunuza yeterli ziyaretçi gelmiyorsa, bloğunuzu incelemem için bana iletişim sayfasından yollayabilirsiniz. Size bu konuda danışmanlık hizmeti verebilirim.

Blog Yazarak Hangi Şekillerde Para Kazanabilirsiniz?

Blog yazarak para kazanmak istiyoruz evet ama peki bu para kazanma para kazanma yöntemleri nelerdir?;

 • Tanıtım yazıları
 • Banner reklamları
 • Satış ve tavsiye ortaklığı
 • Marka iş birliği
 • Ürün inceleme
 • Adsense reklamları

Gibi alanlardan para kazanabilirsiniz. Bloğunuza Reklam alanları ve sizinle bu konuda iletişim kurabilmeleri için bilgiler eklemelisiniz. Size ulaşarak ne tür reklam istediklerini ulaştırabilir bu konu hakkında onlara fiyatlar verebilirsiniz.

Adsense’den para kazanmak ilk başlarda maalesef ki mümkün değil. Bloğunuzun belirli bir ziyaretçisine ve zamana ihtiyacınız var. Daha sonrasında başvuru yaparak onaylanma sürecinden geçeceksiniz. Adsense hesabınız onay aldıktan sonra kodları bloğunuza yerleştirerek para kazanabilirsiniz. En kolay para kazanma yöntemi bu gibi görünse de ziyaretçilerin reklamlara tıklama oranı göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

En Çok Para Kazanan Bloglar

blog yazarak para kazanmak - 3
blog yazarak para kazanmak – 3

Sizi blog yazma konusunda isteklendirme için Türkiye’nin en çok para kazanan blogları hakkında bilgiler vereceğim. En Çok Para Kazanan Bloglar:

 • Onedio – Aylık geliri: 665 bin $ – Aylık ziyaretçi Sayısı: 110,000,000
 • Kızlarsoruyor – Aylık kazanç: 140bin $ – Aylık ziyaretçi: 23,000,000
 • Donanımhaber – Aylık Kazanç: 130bin$ – Aylık ziyaretçi: 21,000,000
 • Webtekno – Aylık kazanç: 37bin$ – Aylık ziyaretçi: 6,000,000
 • Bilgiustam – Aylık kazanç: 22 bin$ – Aylık ziyaretçi: 4,000,000

Kazançlar çok uçuk gibi görünse de aylık ziyaretçi ile orantılı olduğunu görüyorsunuz. Ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok kazanç. Bu veriler gözünüzü korkutmasın ve bir yerden başlamanız gerektiğini unutmayın.

Blog yazmak eğlenceli gibi görünse de aslında o kadar kolay olmadığını size anlatmak istedim. Bazen blog için yazı üretmek insanı çok zorlayabiliyor hatta çileden çıkartabiliyor. Büyük hevesle başlayan milyonlarca blog ve web site projeleri içerik üretme konusunda sıkıntı çektikleri için birkaç ay sonra ya kapatılıyor ya da blog yazmaktan vazgeçiyorlar.

Eğer yazımı buraya kadar okuduysanız, fikirlerinizi benimle paylaşmak çekinmeyin. Blog yazmak istediğinize ve bu işi yapmaya karar verdiniz mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu