SEO

Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Backlink Nedir? Nasıl Alınır? Backlink alırken nelere dikkat etmeliyiz? Backlink türleri nelerdir? Yararlı ve zararlı backlink nedir? Gibi soruların cevaplarını paylaşacağım sizinle. Bir web siteniz varsa ve aramalarda istediğiniz sıralama da değilse, bu yazı sizin işinize yarayacaktır.

Backlink Nedir?

Sitenize belirlediğiniz kelimeler de geri bağlantı alma işlemine Backlink denir. Bir web siteden sizin web sitenize referans olması da denilebilir. Bu referans olan siteler yani aldığınız linkler ne kadar kaliteli ise sitenize etkisi de o kadar çok olur.

SEO’nun yaşam kaynağı diyebiliriz Backlink için.

Google arama motorunun yazınızı ya da web sitenizi belirlediğiniz kelimelerde üst sıralarda çıkarmak için yapılan SEO çalışmalarında ki en önemli işlem backlinktir.

Ne kadar iyi içerikler üretseniz de, sitenizi sürekli güncel tutsanız da gerekli müşteri ya da ziyaretçiyi sitenize çekmekte zorlanırsınız. SEO çalışmaları yapsanız da tek başına yapılan SEO işlemleri artık Backlink olmadan yetersiz gelmektedir. Bu nedenle mutlaka artık sitelerinize backlink çalışmaları yapmalısınız.

Backlink Nasıl Alınır?

backlink nedir nasıl alınır
backlink nedir nasıl alınır

Web ve SEO ile uğraşan herkes Backlink nasıl alınır? Sorusunun cevabını bilir ama biz bilmeyenler için açıklayalım. Son zamanlarda en çok tercih edilen ücretli bir analiz siteleri olan Ahrefsh ve Semrush gibi popüler olan sitelerden daha önce size backlink veren siteleri analiz edebilirsiniz.

Öncelikle web sitenizin alanına göre anahtar kelimeler belirleyip sitenize göre bir plan hazırlamalısınız. Daha sonra belirlediğiniz plana göre backlink alımlarına başlamalısınız. Yeni bir siteniz varsa hemen backlink çalışması yapmanızı önermiyorum. Bir süre düzenli olarak içerik girmeye önem ve özen gösterin. Siteniz de yeterince içerik olduktan sonra Backlink alımı yapabilirsiniz.

Backlink alırken sadece anahtar kelimelere değil; görsel link, footer link, tanıtım yazısı linkleri gibi link alarak çeşitli çalışmalar yapmalısınız.

Backlink listesi oluştururken bazı teknik detaylara dikkat etmelisiniz. Sitenin DA, PA ve SPAM puanlarını göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle rakiplerinizin önüne geçerek sitenizin anahtar kelimelerinde ilerlemesinde gözle görülür bir fark olduğunu göreceksiniz.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var öyle gelişi güzel sitenizi her yere ekleyerek backlink alamazsınız. Backlink alırken bunlara dikkat etmelisiniz:

  • Spam yapan ve spam skoru yüksek olan sitelere link eklememelisiniz.
  • Google cezası almış, sitesi index almayan sitelerden uzak durmalısınız.
  • Sitenin içeriği kopya olan ve kopya içerik paylaşan sitelerden backlink alınmamalıdır.
  • Nofollow – Dofollow dengesine dikkat etmelisiniz.
  • Özgün ve sitenizle ilgili yazılar yazarak link çıkışı vermelisiniz.
  • Siteniz hızlı olmalı. (site hızı nasıl arttırılır?)

Sitenize backlink alırken ileride spam olabileceğini ön gördüğünüz sitelere de link eklememiz gerekiyor. Eklediğiniz linkler eğer profil ya da tanıtım yazısı değilse eklenen backlink’e sonrasında erişemediğiniz için düzenlemeniz mümkün değil. O yüzden başta backlink listesi yaparken kaliteli backlink oluşturmalısınız.

Farklı Backlink Türleri Nelerdir?

NoFollow ve DoFollow olmak üzere iki backlink türü vardır. Bunların anlamı nedir?

NoFollow etiketi verilen linke kefil olmadığını belirten bir etiket türüdür. Eklenen sitelere güvenilmediği için birçok site yorum ve diğer çıkış yapılan linklere nofollow etiketi kullanır. Böylelikle spam yorum ve linklerin önüne geçilir. Wordprss gibi açık kaynak kodlu platformlarda yorum spamcılar yüzünden nofollow etiketini kullanır.

Nofollow etiketi ile Goolge bu bağlatıyı izleme!” diyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Wordpress SEO Uyumlu Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

DoFollow etiketi verilen linke kefil olduğunu belirten bir etikettir. DoFollow etiketi olan sitelerden aldığınız backlink hem kalitelidir hem de aramalarda yükselmenizi sağlarken sitenizin DA ve PA puanlarınızda da bir etki görürsünüz.

DoFollow etiketi ile Google bu bağlantıyı izle! diyebilirsiniz.

Yararlı ve Zararlı Backlinkler Nelerdir?

Yabancı sitelerden özellikle Çin ve Japon sitelerinden alınan kalitesiz linkler spam olarak algılandığı için sitenize zararlıdır. Çok sayfası olan blog ve forum siteleri de birden sitenize yüzlerce link çıkışı almanıza sebep olduğu için bu da zamanla sitenize zarar verir.

Hacklink yapan sitelerden ve bu şekilde çalışan arkadaşlardan da uzak durmanızda fayda var : )

Edu ve DA yüksek sitelerden alınan backlinkler sitenize yararı olduğu gibi sıralamalarda da sitenizi ön sıralara getirecektir.

Alınan Backlinkleri Nasıl Kontrol Edebilirim?

Bunun için birçok ücretli ve ücretsiz araç mevcut ama en kolay kolay yolu Backlink aldığınız yerleri Search Console panelinden bakabilirsiniz. Link aldığınız kelime ve linkler panelinizde çıkacaktır. Sizin almadığınız, spam olan kelime ve linkleri reddetmelisiniz.

Bu linkler negatif SEO olarak algılanır ve siteniz zarar görürken Google tarafından ceza alabilir, sıralamalardan düşebilirsiniz.

Son olarak sizlere ücretsiz 5 adet backlink listesi vereyim.

1- issuu.com – DA:94 PA:82

Profil açarak gerekli bilgileri doldurun ve sitenize link çıkışı yapabilirsiniz.

Örnek link için https://issuu.com/hlacin linkini ziyaret edebilirsiniz.

2- mix.com – DA:80 PA:60

Google hesabınız ile giriş yaparak hesap oluşturun. Bio kısmını birkaç cümle yazarak link alabilirsiniz.

3- peatix.com – DA:81 PA:63

Register butonuna tıklayın ve twitter’ınız ile giriş yaparak üyelik oluşturun ve DoFollow linkinizi alın!

4- diigo.com – DA:89 PA:41

Sign in butonuna tıklayın ve sonra yeni hesap oluşturun. Free yazan planı seçerek ilerleyin.

5- pbase.com – DA:85 PA:40

Login kısmına tıklayıp Trial Account Registration linkine tıklayın ve profil oluşturup yazınızı paylaşayın.

Siz de yorum atarak backlink hakkında fikirlerinizi bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu