Hata ve Çözümler

503 Service Unavailable Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

503 Service Unavailable Hatası Nedir? Nasıl Çözülür? 503 Service Unavailable Hatası ile karşılaştığınızda ne yapmalısınız? Günümüzdeki büyük birçok web sitesinin yönetim paneli olan wordpress, arayüzü ve kullanımı çok basit olmasına rağmen zaman içerisinde yöneticilerin karşısına birçok hata ve engel çıkartabilmektedir. Hata çıkarması durumu nadir oluşsa da hiç yok diyemeyiz. 503 service unavailable hatası da wordpress de karşılaşacağımız yaygın hatalar arasındadır.

503 Service Unavailable Hataları;

 • Status code HTTP Error 503
 • Error 503 Maximum threads for service reached
 • HTTP 503
 • HTTP Error 503
 • 503 Error
 • HTTP Server Error 503
 • Error 503 Service Unavailable
 • HTTP /1.1 Service Unavailable
 • 503 Service Unavailable Error
 • 503 Service Temporarily Unavailable
 • Service Unavailable – DNS Failure
 • HTTP Error 503 The service is unavailable

503 service unavailable hatasına sebep olan birçok etken bulunabilir. Eğer sorun çözüm sürecini planlı bir şekilde yürütürseniz 503 service unavailable hatasını kolay ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Hatayı kaldırdıktan sonra tekrar karşılaşmamak için yapmanız gereken birkaç önemli adım bulunmaktadır.

503 Service Unavailable Hatası Nasıl Çözülür?

503 service unavailable hatası ile karşılaşanlar için hazırladığım bu makalede, 503 hatası nasıl çözülür? 503 hatası nasıl çözülür? Gibi soruları cevaplandıracağım. Anlatacağım adımları dikkatli ve eksiksiz bir şekilde yaptığınız takdir de 503 service unavaible hatasını ortadan kaldırmış olacaksınız. İsterseniz vakit kaybetmeden anlatıma geçelim.

503 service unavailable hatasını çözümlemek için yapabileceklerimiz aşağıdaki gibidir;

 • Kullanmış olduğumuz tarayıcının önbelleğini temizlemek.
 • Farklı bir IP den girmeyi denemek.
 • Hosting sunucusu ile iletişime geçmek. ( Bu adımda bir ihtimal sorununuz düzelebilir. )

Ancak vermiş olduğum bu yöntemler ile kesin sonuca ulaşmanız biraz zor olabilir. Bu sebeple anlatacağım diğer adımları okumaya devam etmenizi tavsiye ederim.

WordPress Eklentilerinizi Devre Dışı Bırakın

WordPress Eklentilerinizi Devre Dışı Bırakın, Hosting firmanız ile iletişime geçmenize rağmen sorun düzelmediyse eğer, canınız biraz sıkılabilir. Ancak anlatacağım bu adım ile sorunu ortan kaldırabilme şansınız olabilir. Web sitenizde işlev gösteren bir tema veya kurulu olan bir eklenti 503 service unavailable hatası ile karşılaşmanıza neden olabilmektedir. Sitenizdeki tema bir ihtimal bu hataya sebep olabilir, eklentilerin 503 hatasına sebep olması daha yüksek ihtimale sahiptir. Çünkü bir sitenin fonksiyonel bir şekilde çalışabilmesi için birden fazla eklentiye ihtiyacı vardır. Bu eklentilerde bazı durumlarda bir birleri ile çakışabilmektedir. Bu sebeple eklentilerinizin hepsini devre dışı bırakmalı ve tekrar teker teker aktif etmeniz gerek.

Ancak “yönetim panelime ulaşamıyorum bunu nasıl yapacağım” diyorsanız eğer, eklentilerimizi devre dışı bırakmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Sizlere en bilindik yöntemi anlatacağım.

Öncelikle herhangi bir FTP istemcisini bilgisayarınıza yükleyin ( FileZilla gibi). FTP istemcisi kurulumunu tamamladıktan sonra sitenizin sunucu bilgilerini öğrenin. Sunucu bilgilerinizi öğrebilmek için hosting firmanız ile iletişime geçmelisiniz.

Sunucunuza erişim sağladıktan sonra yapmanız gerekenler şöyle;

 1. Sunucu erişiminizden sonra sağ tarafta bulunan dosyalar sunucunuzda yüklü olan dosyalardır. Solda bulunanlar ise bilgisayarınızdaki dosyalardır.
 2. Sağ taraftaki dosyaların içinde “root” dosyasını bulun, “root” dosyası “public_html” adında da olabilmektedir.
 3. “public_html” dosyasının içine girin ve “wp-content” dizin dosyasına girin.
 4. “wp-content” içindeki “plugins” dosyasının adını değiştirin. Kolay hatırlayabileceğiniz bir isim koymanızda fayda var ( plugin1 gibi).
 5. Bu işlem sonrası yönetim panelinize girmeyi deneyin.
İlginizi çekebilir:  Wordpress 403 Forbidden Hatasının Çözümü

Eğer 503 hatasına sebebiyet veren bir eklenti ise yönetim panelinize girebiliyor olmanız gerekir. “plugins1” dosyasının adını eski adına döndürerek site eklentilerinizi aktif etmeye başlayın her aktif ettiğiniz eklenti sonrası sitenizi yenileyin. 503 hatası aldığınız eklentiyi bulduğunuz zaman o eklenti haricide bütün eklentileri aktif edebilirsiniz. O eklentinin güncel sürümünü kurabilirsiniz veya başka alternatif eklentilere bakabilirsiniz.

WordPress Temanızı Devre Dışı Bırakın

WordPress Temanızı Devre Dışı Bırakın, Sitenizin eklentilerini devre dışı bırakmanıza rağmen hala Wordpress 503 hatası ile karşılaşıyorsanız, sorun eklentilerinizde değildir. Bu sebeple geriye tek bir şey kalıyor, o da sitenizde yüklü olan temalardır.

 1. Sitenizde ki yüklü temaları devre dışı bırakarak sitenizin yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. Temaları devre dışı bırakmak aynı eklenti devre dışı bırakmaya benzemektedir.
 2. Bilgisayarınızdaki FTP istemcisi ile site dosyalarınızın bulunduğu sunucuya bağlanın.
 3. Daha sonra site dosyalarınızdan olan “public_html ( root da olabilir)” dosyasına erişin.
 4. Sitenizde aktif olarak kullandığınız aynı adı paylaşan veya benzer isimde olan dosyayı belirleyin.
 5. Dosyayı yeniden adlandırarak temanın devre dışı kalmasını sağlayın.
 6. İsmini değiştireceğiniz dosyanın eski ve yeni adını bir yere not almanızda fayda var.
 7. Tema ismini değiştirdikten sonra yönetim panelinize erişmeyi deneyin.

Bu işlemler sonrası artık sitenizin yönetim paneline erişebiliyor olmalısınız. İsmini değiştirdiğiniz temayı eski haline getirip aktif edin ve sitenizi yenileyin. Eğer tekrar aynı hata ile karşılaşırsanız, temayı silip tekrar yüklemenizde fayda var. Bu şekilde yapmanıza rağmen aynı hatayı veriyorsa alternatif temalar belirleyip kurmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bunları yaptınız ancak hala sonuca ulaşamadınız mı? Anlatacağım son adımı izleyerek sorunu kesin olarak ortadan kaldırma şansını elde edebilirsiniz.

Web Hosting Sağlayıcınızla İletişime Geçin

Web Hosting Sağlayıcınızla İletişime Geçin, Web siteniz iyi veya kötü yoğun bir şekilde trafik alıyorsa eğer wordpress 503 hatasını tek başınıza çözmeniz imkânsız gibi bir şeydir. 503 service unavailable hatasını çözmek için hosting firmanızın destek ekibi ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Destek ekibi ile görüşürken ilk sorunuz “sitem normalin dışında trafik mi alıyor?” sorusu olmalıdır. Konuştuğunuz kişinin bu soruya cevap vermesinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ayrıca sitenizin yüklü olduğu sunucuyu kontrol ederek sitenizin dışardan herhangi bir saldırı altında olup olmadığını da sizlere söyleyebilir.

Destek ekibi ile konuşma sonrası siteniz için yapabileceğiniz işlemler;

Sitenize gelen trafiği iyi bir şekilde yönetebilmek için hosting planınızı yükseltebilirsiniz.

Eğer sorun bir saldırıdan kaynaklanıyorsa bazı savunma sistemleri devreye alınabilir.

En son çare ise trafiğin bitmesini bekleyebilirsiniz.

503 Service Unavailable hatasının görüntülenmesi nasıl önlenebilir?

Bu hatanın görüntülenmesi nasıl önlenebilir? Wordpress 503 service unavailable hatasını atlattıktan sonra tekrar karşılaşmamanız için yapmanız gerekenler;

Application Pool ( Uygulama Havuzu ) hizmetinizin aktif olup olmadığını kontrol edin. Windows sunucularda ISS hizmetlerine reset ( yeniden başlatma ) atılması gerekir.

Sitenizin istek sırasını kontrol etmelisiniz. Siteniz yoğun bir şekilde trafiğe maruz kalıyorsa istek değerini yükseltmeniz gerek.

İşlemci ve Ram kullanımının aşırıya kaçıp kaçmadığını kontrol etmelisiniz. Sitenizdeki eklenti ve temalar vb. işlemci ve ramin aşırı kullanılmasına neden olabilir.

Hata ve Çözümler kategorimizden diğer yazılarımızı okuyabilir, desteğe ihtiyacınız varsa iletişim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu